Wiadomości

Chiny: spadek cen nieruchomości

Ceny domów w Chinach w październiku 2011 r. spadły w 33 z 70 miast monitorowanych przez władze. To najgorszy wskaźnik od momentu zaostrzenia przepisów mających na celu ograniczenie spekulacji na rynku nieruchomości.

Największy spadek odnotowano w Wenzhou, gdzie ceny obniżyły się o 4,6 proc. względem września, ponad 10-krotnie przewyższając średnią. Trzeba pamiętać, że Wenzhou, miasto w prowincji Zhejiang, to ośrodek słynący w całych Chinach z niezwykłej przedsiębiorczości jego mieszkańców. Obywatele Wenzhou nie tylko stali się siłą napędową prywatnej przedsiębiorczości nastawionej na eksport w Zhejiang, ale stali się pionierami w handlu nieruchomościami na terenie całych Chin. Spadek cen nieruchomości w Wenzhou, może świadczyć o początku trendu o większym zasięgu.

W stołecznym Pekinie wskaźnik cen dla istniejących domów opadł o 0,5 proc. zaś w Szanghaju o 0,2 proc. Punkt zwrotny w cenach na chińskim rynku nadszedł – ocenia Shen Jian-guang, ekonomista Mizuho Securities Asia. Podkreśla, że ceny spadły nie tylko w przypadku nowych domów w głównych miastach, ale również w miastach o drugorzędnym znaczeniu i na rynku wtórnym.

Jak prognozuje Mark Mobius, jeden z najbardziej znanych światowych inwestorów i prezes Franklin Templeton Investment’s Emerging Markets Group, w ciągu kolejnych dwóch lat, należy oczekiwać dalszego spadku cen nieruchomości w Państwie Środka. Powinny one obniżyć się w tym czasie od 15 do nawet 30 proc. Z kolei projekcja banku BNP Paribas zakłada 10-proc. deprecjację do końca drugiego półrocza 2012 r.

Źródło: Bloomberg, beta.chiny24.com

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button