GospodarkaWiadomości

Chiny: Spadek cen nowych domów trwa

Jak informuje agencja Reuters w Chinach w grudniu ponownie znacznie spadły ceny nowych domów. To już czwarty miesiąc z rzędu ze spadkową tendencją w tym segmencie rynku nieruchomości.

Zgodnie z opublikowanymi danymi chińskiego Narodowego Biura Statystycznego, w ostatnim miesiącu 2014 roku ceny nowych domów w ChRL spadły średnio o 4,3 procenta w ujęciu rocznym w 68 z 70 badanych miast. Tymczasem wolumen sprzedaży wspiął się na najwyższy poziom w 2014 roku, aż o 9 procent przekraczając wartość z listopada.

Spadające ceny nieruchomości mogą wywrzeć na chińskich polityków jeszcze większą presję, aby ograniczyć silniejsze spowolnienie gospodarcze w bieżącym roku.

Inwestycje w nieruchomości mają około 15 procentowy udział we wzroście chińskiego PKB. Tymczasem w pierwszych 11 miesiącach zeszłego roku odnotowano aż  9 procentowy spadek powierzchni nowo wznoszonych nieruchomości.

Ekonomista UBS, Tao Wang poinformował agencję Reuters: "Spodziewamy się, że wzrost PKB Chin będzie nadal spowolniał i w 2015 roku zostanie schłodzony do „zaledwie” 6,8 procent. Wpłynie na to między innymi dalsze pogorszenie koniunktury w budownictwie, osłabienie produkcji przemysłowej i związanych z tym inwestycji."

Chińskiemu rynkowi  nieruchomości w ostatnich miesiącach szczególnie ciąży spadek cen oraz nadwyżka podaży. Jak pisaliśmy niedawno rynek nieruchomości ma wieloraki, poważny wpływ na całość chińskiej gospodarki, w tym na poziom zadłużenia lokalnych chińskich rządów, które na dzień dzisiejszy toną w gigantycznych długach, szacowanych na sumę przewyższającą równowartość 3 bilionów dolarów.

Źródło: Reuters

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button