Wiadomości

Chiny: Spadek sprzedaży samochodów

PEKIN – Sprzedaż samochodów osobowych wzrosła w roku 2,8% w stosunku do roku poprzedniego i jest to najniższy wzrost sprzedaży aut od 1999 roku. Biorąc pod uwagę wzrost importu samochodów, poziom sprzedaży pojazdów wyprodukowanych a Chinach nie zmienił się, lub nawet spadł.

Zmiana trendu dotyczącego sprzedaży aut w Chinach jest dowodem spowalniania całej chińskiej gospodarki. To również efekt ograniczania polityki rządu ChRL mającej na celu wspieranie krajowej branży motoryzacyjnej.

W roku 2011 sprzedano w Chinach 13,7 miliona samochodów osobowych, aut typu SUV, pojazdów wielofunkcyjnych i minivanów. W grudniu sprzedaż spadła o 3,3% w porównaniu z grudniem roku 2010. To spowodowało, że liczba wszystkich rodzajów pojazdów mechanicznych (nie licząc skuterów) sprzedanych w roku 2011 nie powinna przekroczyć 20 milionów sztuk.

Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów uznaje, że jest to ostateczne świadectwo zakończenia niebezpiecznej tendencji wzrostowej ilości sprzedawanych w Chinach. W roku 2009 branża ta zanotował 46% wzrost sprzedaży w roku 2010 34%.

To stanowiło ogromne zmartwienie dla Chińczyków, ponieważ ogromne ilości nowych aut skutecznie utrudniały możliwość poruszania się w wielkich chińskich miastach, jak również pomiędzy nimi. Skutkiem ubocznym ogromnej ilości samochodów jest oczywiście zanieczyszczenie powietrza.

Stowarzyszenie ma nadzieje, że tendencja zanotowana w grudniu pogłębi się i sprawi, że wzrost sprzedaży aut rok do roku będzie przedstawiany wyłącznie w jednocyfrowych skalach.

Jednym z czynników dodatkowo ograniczających nabywanie nowych samochodów ma być podatek od paliw, którego wprowadzenie przewidywane jest w 4 kwartale tego roku. Ogólny wzrost sprzedaży aut powinien zamknąć się na poziomie 7% w porównaniu z rokiem 2011, co oznaczać będzie 19,8 milionów sprzedanych pojazdów.

Według użytkowników aut w Chinach, jak również zgodnie z opiniami ekspertów od chińskiego rynku motoryzacyjnego rok 2012 może przynieść kolejny gwałtowny wzrost poziomu sprzedaży importowanych samochodów luksusowych. Ocenia się, że wzrost taki osiągnie poziom nawet 30%. Jeśli auta importowane klasy średniej wyższej również zostaną objęte takim trendem, można się spodziewać reakcji rządu, który postara się o ochronę firm joint-venture produkujących auta na miejscu w Chinach. To jeden z nowych sygnałów ostrzegawczych wskazujących, że działanie firm zagranicznych na terenie Chin w formule podmiotów niezależnych, nie będących spółkami joint-venture z udziałami chińskimi może okazać się niezwykle trudne w najbliższych latach.


Źródło: China Daily, beta.chiny24.com

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button