Wiadomości

Chiny: Spragniona wody stolica zbuduje gigantyczny park wodny

Pekin chce podarować społeczeństwo coś czego jeszcze Chiny nie wiedziały. Największy na świecie park wodny. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie drobny szczegół. Stolica ChRL od wielu lat cierpi na pogłębiające się braki wody pitnej, podskórnej, a nawet tej ze źródeł głębinowych. Mieszkańcy miasta są oburzeni. Oni latem często stoją w kolejkach po dystrybuowaną wodę, władze chcą tysiące ton tej wody marnować każdego dnia działania parku.

Rząd municypalny Pekinu podpisał właśnie kontrakt z firmą Melco International Development Limited dotyczący stworzenia w stolicy obiektu podobnego do parku w Makao. Jest to park wodny, na którego terenie znajduje się niezwykły teatr: Dom Tańczącej Wody. Na scenie tego teatru odbywają się przedstawienia łączące popisy tancerzy, akrobatów z niezwykłymi fontannami tworzącymi scenografię, muzyką i światłami.

park wodny, chiny, leszek slazyk, 1

park wodny, chiny, leszek slazyk, 2

park wodny, chiny, leszek slazyk, 3

park wodny, chiny, leszek slazyk, 4

W Pekinie rzecz ma powstać w 798 Strefie Artystycznej jako kolejna kulturalna ikona stolicy Chin Ludowych. Budowa obiektu rozpocznie się na początku przyszłego roku. Zgodnie z założeniami park wodny będzie miał powierzchnię 1 miliona 200 tysięcy metrów kwadratowych. Znajdą się tam wszelakie atrakcje wodne, ale również centra handlowe, galerie sztuki, hotele i restauracje. Park ma zostać oddany do użytku w ciągu maksymalnie 3 lat, czyli najpóźniej w roku 2016.

Obiekt ma być oczywiście większy niż park w Makao. Sam Teatr Wodny będzie 2,5 raza większy, jego głębokość wynosić będzie 10 metrów, aby go napełnić, trzeba będzie zużyć tyle wody ile trzeba do napełnienia 10 basenów o wymiarach olimpijskich.

Pekiński urząd miejski ogłosił na Weibo, że projekt będzie sprzyjać wzmocnieniu kulturalnej i artystycznej atmosfery miasta, ale mieszkańcy mają nieco odmienne zdanie na temat, pytając skąd władze zamierzają brać wodę dla parku w mieście, które od dziesięcioleci cierpi na jej dotkliwe braki. Problem braku wody w Pekinie narasta od 1949 roku, wraz z rosnącą ilością mieszkańców miasta, rozwojem lokalnego przemysłu, rozrastaniem się przestrzennym stolicy. Władze miasta wprowadziły wiele przepisów i ograniczeń dotyczących korzystania z zasobów wody pitnej i wody dla celów przemysłowych. Realizowany jest projekt dostarczania wody do Pekinu nowymi kanałami z Rzeki Żółtej, a nawet z doliny Mekongu. W tym samym czasie władze postanowiły przeznaczyć kwotę – bagatela – będącą równowartością 25 MILIARDÓW złotych na budowę miejsca marnotrawiącego tony wody każdego dnia.

Źródło: WCT

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button