Wiadomości

Chiny: Subiektywny przegląd wydarzeń za Wielkim Murem (01/22)

1 - 9 stycznia 2022

Z prac rządu (来自政府工作)

Przede wszystkim równowaga

W tym roku rząd centralny zamierza prowadzić bardziej efektywną, proaktywną politykę fiskalną, której głównym celem będzie utrzymanie zrównoważonego rozwoju. Polityka ta koncertować się będzie na 6 aspektach:

 1. Wprowadzenie większych obniżek podatków oraz redukcji opłat administracyjnych celem zwiększenia witalności rynku, wzmocnienia jego uczestników oraz intensyfikacji konsumpcji;
 2. Utrzymanie wydatków na odpowiednim poziomie, przy zachowaniu ich celowości;
 3. Racjonalizacja emisji specjalnych obligacji rządów lokalnych, aby zapewnić właściwą realizację kluczowych projektów infrastrukturalnych;
 4. Zwiększenie ilości pieniędzy jakie rząd centralny przekaże samorządom lokalnym, aby zabezpieczyć stabilizację gospodarczą i zaspokojenie potrzeb społecznych na poziomie lokalnym;
 5. Ścisłe przestrzeganie przez organy partii i rządu oszczędnego zarzadzania wszystkimi przedsięwzięciami;
 6. Bezwzględne egzekwowanie dyscypliny finansowej oraz przestrzeganie porządku finansowego.

Takie zadania zostały podstawione przez Ministerstwo Finansów (财政部) na corocznej Roboczej Krajowej Konferencji Finansowej (全国金融工作会议).

Więcej możliwości dla inwestorów

Po raz piaty z rzędu Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) oraz Ministerstwo Handlu (商务部) przedstawiły krótszą od poprzedniej listę obszarów chińskiej gospodarki niedostępnych dla inwestorów zagranicznych. Lista dotyczy aktywności gospodarczych prowadzonych w całym kraju z uwzględnieniem stref wolnego handlu.

W tym roku zniesiono wiele restrykcji. Otwarto możliwość inwestowania przez podmioty zagraniczne w radio i telewizję (broadcasting), jak również w działalność dotyczącą badań rynku. W tych przypadkach wciąż jedyna dopuszczalną formą działalności jest spółka joint venture z większościowym partnerem chińskim (min. 67% udziałów), który pełni w przedsięwzięciu rolę „Legal Representative”.

Inwestorzy zagraniczny uzyskali również możliwość działania na polu produkcji sprzętu radio-telewizyjnego, przekaźników satelitarnych, nadajników.

Najwięcej uwagi przykuwają zmiany dotyczące inwestycji zagranicznych w przemyśle motoryzacyjnym. Zlikwidowano wymóg udziału partnera lokalnego w takim przedsięwzięciu. Od 1994 roku obowiązywała w tej branży formuła spółek, w których chiński partner musiał posiadać co najmniej 50% udziałów. Od 2018 roku to minimum obniżono do 30%. Od początku 2022 roku firma motoryzacyjna działająca w Chinach może w 100% należeć do zagranicznego inwestora. Zniesiono przepis, według którego firma motoryzacyjna mogła utworzyć maksymalnie dwie spółki produkujące podobne modele samochodów. Chiński rynek motoryzacyjny stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla zagranicznych producentów, a już obecnie jest rynkiem kluczowym dla motoryzacji w skali świata.

Zmiany w przepisach regulujących inwestycje zagraniczne w Chinach obowiązują od 1 stycznia br.

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

PMI

Ostatni miesiąc 2021 roku przyniósł sygnały poprawy aktywności w produkcji i w usługach w Chinach. Biorąc pod uwagę odwrócenie trendu obserwowanego jeszcze we wrześniu i październiku ub.r. (stagnacja), a także sukcesywną poprawę wskaźników ekonomicznych w relacji miesiąc do miesiąca, można mówić już o stabilizowaniu się sytuacji na chińskim rynku. Przynajmniej w perspektywie krótkookresowej.

Wskaźnik koniunktury (aktywności) w przemyśle Chin (China Manufacturing Purchasing Managers Index – PMI)

(中国制造业采购经理指数)

Dane: Państwowy Urząd Statystyczny (国家统计局) m/m  miesiąc do miesiąca

W grudniu najbardziej wzrosły podindeksy PMI dla aktywności w przemyśle farmaceutycznym, produkcji maszyn i urządzeń, przemyśle metalurgicznym oraz przetwórstwie metali żelaznych – więcej o 3,9% w porównaniu z listopadem. Poniżej granicy stagnacji (50 pkt) utrzymywał się indeksy przemysłu tekstylnego, naftowego i przetwórstwa paliw. Rosły zamówienia w przemyśle motoryzacyjnym, produkcji elektronicznego, sprzętu telekomunikacyjnego i komputerów. Spadała liczba nowych zamówień w przemyśle meblarskim, w produkcji metali nieżelaznych, tekstylnym.

Wzrastała produkcja w sektorze wysokich technologii. Spadały ceny surowców i materiałów do produkcji, czyli ropy, paliw, węgla, odlewów żelaza i wyrobów metalowych. Nadal dobrze radziły sobie duże i średnie przedsiębiorstwa. Ich aktywność jak i poziom zamówień w grudniu był wyższy niż w listopadzie. Małe firmy wciąż pozostają w strefie stagnacji. I ta stagnacja się pogłębia. PMI dla małych firm w grudniu spadł o 2 pkt do poziomu 46,5 pkt. Nie dziwi więc fakt skierowania do tego sektora jeszcze większej pomocy państwa (ulgi, finansowanie., etc.).

Na wysokim poziomie od września ub.r. utrzymuje się aktywność w sektorach poza produkcyjnych. Wskaźnik PMI dla usług wrósł w grudniu o 0,9 pkt w porównaniu z listopadem. Na 21 branż klasyfikowanych indeksami cząstkowymi 13 osiągnęło poziom powyżej 50 pkt.

Wskaźnik koniunktury (aktywności) w sektorach nieprzemysłowych Chin (China Non- Manufacturing Purchasing Managers Index – PMI)

(中国非制造业采购经理指数)

Dane: Państwowy Urząd Statystyczny (国家统计局) m/m  miesiąc do miesiąca

Sporą aktywność odnotowano w takich branżach jak transport lotniczy, katering, kultura, sport i rozrywka. Spadły wskaźniki dla telekomunikacji i usług finansowych. Wysoka aktywność utrzymywała się w branży budowlanej – na poziomie 56,3 pkt. To mniej o 2,8 pkt niż w listopadzie, ale w zgodzie z typowym spowolnieniem w budownictwie przed Chińskim Nowym Rokiem. W zasadzie już z początkiem stycznia większość budów stoi – budowlańcy rekrutują się głównie spośród pracowników migrujących, a ci udają się na święta w rodzinne strony zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia za grudzień.

Chiny ścigają USA. Wolniej.

Według brytyjskiego think-tanku Centre for Economics and Business Research, zajmującego się analizami i prognozami gospodarczymi, Chiny w 2030 roku wyprzedzą Stany Zjednoczone i staną się największą gospodarką na świecie. W ubiegłym roku think-tank w raporcie World Economic League Table zakładał, że Chiny staną się gospodarczym liderem świata w 2028 roku.

Chiny już od ponad 10 lat klasyfikowane są na drugim miejscu wśród największych gospodarek w skali globu. Jak ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy w 2021 roku Chiny generowały 18% globalnego PKB.

Jednorożce się mnożą

Pod koniec grudnia ubiegłego roku Hu Run (胡润), brytyjsko-chińska firma analityczno-doradcza z siedzibą w Szanghaju opublikowała swoją najnowszą listę największych jednorożców (Unicorns) świata. Jednorożcami nazywane są spółki technologiczne o kapitalizacji powyżej 1 mld USD (ok. 4,046 mld PLN).

Chiny utrzymują drugie miejsce pod względem liczby takich firm. W 2021 roku było ich w Chinach 301. Stany Zjednoczone są wciąż liderem w tej kategorii. Jest tam 487 firm wartych co najmniej 1 mld USD. Państwo Środka może się pochwalić sporym przyrostem „Unicorns” – w zeszłym roku przybyło ich 74. W USA ponad 3 razy tyle, bo 254. Wyścig dopiero się zaczyna….

10 krajów o największej ilości spółek „jednorożców”

ŹródłoHuRun Research Institute 胡润研究院

Na liście HuRun po raz pierwszy znalazły się takie kraje jak Meksyk, Niderlandy (Holandia), Turcja, Tajlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Norwegia, Dania. Pojawiły się też jednorożce z Nigerii, Malty, Kolumbii i Indonezji. Spółek o kapitalizacji powyżej 1 miliarda dolarów nie dorobiły się takie państwa jak Włochy, Rosja, czy Arabia Saudyjska. Jednorożca nie wyhodowała sobie również Polska.

10 największych chińskich spółek jednorożców

ŹródłoHuRun Research Institute胡润研究院

Pierwsze i drugie miejsce na liście chińskich „jednorożców” należy do ByteDance (字节跳) właściciela aplikacji Tik Tok oraz Ant Group (蚂蚁集团), spółki świadczącej usługi finansowe, należącej do grupy Ali Baba (阿里巴巴).

10 najpopularniejszych siedzib chińskich jednorożców

ŹródłoHuRun Research Institute胡润研究院

I jeszcze jedno porównanie: struktura spółek „Unicorn” w Chinach i w USA

ŹródłoHuRun Research Institute 胡润研究院

HuRun uznaje, iż niezbędnym dla powstawania jednorożców jest istnienie właściwej, nowoczesnej infrastruktury, środowiska wspierającego tego typu działalność, promującego firmy i ludzi, no i oczywiście kapitał.

5 światowej klasy surowców

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji (工业和信息化部) zakłada i zamierza doprowadzić, aby do 2035 roku Chiny zajęły czołową pozycję w produkcji, przetwarzaniu, badaniach i rozwoju, a także zastosowaniu co najmniej 5 światowej klasy surowców. Już dziś Chiny są czołowym producentem (i konsumentem) stali, miedzi, aluminium, metanolu, mocznika, cementu i szkła. Ale odgrywają coraz ważniejsza rolę w produkcji ponad 100 znacznie bardziej zaawansowanych surowców i materiałów, jak te wykorzystywane do magazynowania energii, stosowane w fotowoltaice, supertwarde do produkcji ekranów, do produkcji sprzętu elektronicznego, etc. W przypadku stali, aluminium i szkła fotowoltaicznego wskaźnik samowystarczalności Chin w zakresie zaopatrzenia wynosi ponad 98%.

Bezcłowy biznes

Ponad 6 mld RMB (ok. 3,92 mld PLN) to wartość sprzedaży osiągnięta w 2021 roku przez 10 sklepów wolnocłowych na wyspie HaiNan 海南. Wyspa, stanowiąca zarazem jedną z chińskich prowincji, jest najdalej wysuniętym na południe regionem Chin. 10 czerwca 2021 roku przyjęto ustawę o wolnym porcie handlowym Hainan (FTP Hainan), co oznaczało oficjalne potwierdzenie na szczeblu centralnym woli utworzenia największej w Azji (i na świecie) strefy wolnego handlu i handlu wolnocłowego. Ustawa nie pozostała pustym zapisem. Hainan staje się coraz częściej celem wypraw turystycznych Chińczyków z kontynentu. I to oni są głównymi klientami sklepów wolnocłowych działających na wyspie.

Nieruchomości (房地产)

Evergrande, Evergrande

Z początkiem roku ponownie na pierwszych stronach gazet i portali pojawiły się informacje o problemach giganta wśród deweloperów, czyli China Evergrande Real Estate Group Co., Ltd. (中国恒大地产集团有限公司). Tym razem chodzi o nakaz wydany przez władze prowincji HaiNan 海南, które postanowiły o wyburzeniu 39 budynków Evergrande powstałych na sztucznej wyspie HaiHua 海花. Wedle władz Evergrande uzyskało pozwolenia na budowę tych budynków przy użyciu nielegalnych metod, z naruszeniem norm środowiskowych. Wyburzenie ma zostać przeprowadzone w ekspresowym tempie 10 dni. Jednocześnie poinformowano, że pozostałe projekty realizowane przez Evergrande na sztucznej wyspie HaiHua będą kontynuowane, jako, że nie naruszają jakichkolwiek przepisów. Zarząd Evergrande zgodził się z decyzją lokalnych władz i zamierza zrealizować ich zalecenia w trybie natychmiastowym.

W czwartym kwartale ub.r. Evergrande wybudowało 53000 mieszkań o wartości 7,7 mld RMB (ok. 4,887 mld PLN). W minionym roku grupa oddała do użytku 91,7% planowanych i realizowanych przez siebie inwestycji. Wartość mieszkań sprzedanych przez spółkę w minionym roku przekroczyła 443,02 mld RMB (ok. 281,271 mld PLN), a ich powierzchnia ogólna osiągnęła 54,265 mln m2. To spadek w porównaniu z 2020 rokiem o 38,74%.

Pierwszego dnia wznowienia notowań po Nowym Roku spółka Evergrande wstrzymała obrót swoimi akcjami w Hong Kongu na jeden dzień. Jednocześnie zarząd spółki poinformował, że w najbliższych dniach Evergrande przedstawi kompleksowy plan uregulowania wszystkich zobowiązań (zagranicznych i krajowych), który będzie realizowany w ciągu kolejnych 3 miesięcy.

Evergrande to drugi największy deweloper w Chinach. Jego aktualne zadłużenie oceniane jest na 1,9 bln RMB (ok. 1,206 bln PLN). Grupa zatrudnienia ponad 160 tys. osób, prowadzi obecnie ok. 800 projektów deweloperskich na różnym poziomie zaawansowania robót.

Aby poprawić swoją sytuację, zwłaszcza płynność, spółka wyprzedaje aktywa, aby spłacić wierzycieli. Proces ten wymaga jednak czasu. A lista tracących cierpliwość wierzycieli Evergrande jest niemała.  Firma powołała komisję ds. zarządzania ryzykiem, zatrudniła doświadczonych zagranicznych doradców. Zarząd spółki niezmiennie deklaruje, że ​​będzie aktywnie współpracować z wierzycielami w celu jak najszybszego uregulowania zobowiązań. Rynki uważnie przyglądają się rozwojowi sytuacji.

Regulacje w “mieszkaniówce”

O tym, ze sytuacja na rynku nieruchomości jest bacznie obserwowana przez rząd centralny i władze lokalne świadczy liczba 651. Tyle razy wprowadzano w 2021 roku zmiany, nowelizacje i nowe przepisy dotyczące rynku mieszkaniowego zarówno na poziomie centralnym, jak i prowincjonalnym, lokalnym. To wzrost o 33% w porównaniu z rokiem 2020, kiedy takie działania formalne miały miejsce 489 razy. W ubiegłym roku średnio wprowadzano każdego miesiąca 54 zmiany prawa związanego z budownictwem, deweloperką, finansowaniem „mieszkaniówki”.

Energetyka (能量学)

Rośnie udział OZE

Na koniec 2021 roku energia pozyskana z nowych źródeł (wiatr, słońce, biomasy) stanowiła 13,8% całości chińskiego miksu energetycznego. W 2020 roku było to 9%. Po raz pierwszy wielkość produkcji energii z tych źródeł przekroczyła 1 bilion kWh (dokładnie było to 1.03557 bln kWh). Oznacza to wzrost produkcji o 30% r/r. Największy udział w tej produkcji miały elektrownie wiatrowe.

Największą część zapotrzebowania na energię w Chinach pokrywa produkcja elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi (węgiel 56%, ropa i gaz 4%), następnie elektrowni wodnych (20%) i atomowych (6.2%).

Motoryzacja (汽车)

Elektryki podrożeją

Należy spodziewać się podwyżek cen samochodów elektrycznych. Z początkiem stycznia o 30% (w porównaniu z rokiem ubiegłym) zostały zmniejszone subsydia dla nabywców i producentów samochodów elektrycznych. To kolejny krok ku pełnemu urynkowieniu tego sektora. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami rządowymi od 2023 roku ceny „elektryków” w Chinach mają być w pełni zależne od praw rynkowych.

Transport (交通运输)

Nowe lotnisko w Xiamen

Rozpoczęto budowę kolejnego mega lotniska. Tym razem w XiaMen 厦门, a dokładnie na wyspie DaDeng 大嶝 znajdującej się w obrębie administracyjnym tego miasta w południowo-wschodniej prowincji FuJian 福建. Nowe lotnisko będzie mogło obsłużyć 45 mln pasażerów rocznie, uzyska zarazem zdolność przyjęcia i odprawienia 750,000 ton towarów. W sumie 380 000 startów i lądowań samolotów pasażerskich i transportowych w ciągu roku. Będą mogły tu lądować największe z nich, jak na przykład Airbus A380, czy Boeing 747 korzystając z jednego z dwóch pasów startowych, o długości ponad 3800 metrów każdy. Na płycie lotniska będzie mogło „parkować” jednocześnie 196 samolotów. Pasażerowie korzystać tu będą z terminalu o powierzchni 550,000 m2. Koszt inwestycji: 53 mld RMB (ok. 33,495 mld PLN).

Metro w Szanghaju No.1

W Szanghaju przed końcem roku 2021 oddano do eksploatacji dwie kolejne linie metra. Dzięki temu szanghajska sieć metra osiągnęła łączną długość 831 km. To najdłuższa i najbardziej rozbudowana sieć metra w Chinach. Kolejne miejsca pod tym względem zajmują:

 • Pekin / BeiJing / 北京 (704 km),
 • Kanton / GuangZhou / 广州 (589 km),
 • ChengDu 成都 (518 km) i
 • WuHan 武汉 (435 km).

Najwięcej miast posiadających własne sieci metra znajduje się w prowincji JiangSu 江苏 (5). Na drugim miejscu znajduje się południowa prowincja GuangDong 广东 (4).

Tylko cztery stolice prowincji nie posiadają sieci metra:

 • Lhasa 拉萨 (Tybet),
 • YinChuan 银川 (Autonomiczny Region NinXia Hui),
 • XiNing 西宁 (prowincja QingHai 青海) oraz
 • HaiKou 海口 (prowincja – wyspa HaiNan 海南).

W Szanghaju działa 20 linii metra z 508 stacjami. Ale miast nie spoczywa na laurach. W pierwszych dniach stycznia rozpoczęto budowę 21 linii, której planowana długość wynosi 28 km. Powstanie tam 18 nowych stacji. Pociągi na linii 21 poruszać się będą z prędkością do 100 km/h. Średnia prędkość na innych liniach nie przekracza 80 km/h. Linia numer 21 zostanie oddana do użytku w roku 2027.

Koleje w Chinach i poza Chinami

Ministerstwo Transportu (交通运输部) poinformowało, iż z końcem roku 2021 łączna długość linii kolejowych w Chinach wynosiła ponad 150 tys. km, w tym szybkich kolei 40 tys. km.

Spółka China National Railway Group Co., Ltd. (中国铁路集团有限责任公司) ukończyła projekt budowy linii kolejowej łączącej Chiny ze stolicą Laosu. W trakcje realizacji znajdują się inne międzynarodowe projekty kolejowe, jak linia z Chin do Tajlandii, linia kolei szybkich w  Indonezji (Jakarta – Bandung), czy linia kolejowa Belgrad – Budapeszt. W 2021 roku między Chinami a Europą odbyło się 15 000 przejazdów pociągów towarowych. To o 22% więcej niż w roku 2020. Pociągi te przewiozły 1,46 mln TEU (kontenerów 20-stopowych) – wzrost o 29% r/r. Rozwijane jest nowe połączenie kolejowo-morsko- kolejowe z Europą. Ładunki dostarczane są tu najpierw koleją do Sankt Petersburga, stamtąd drogą morską (promem kolejowym) do niemieckiego portu Mukran w miejscowości Sassnitz na wyspie Rugen położonej na północ od wyspy Wolin, a następnie koleją do Mannheim. Dystans 12 800 km kontenery pokonują w ok. 16-18 dni. Ruch na tej linii (mierzony liczba TEU) wzrósł w 2021 roku o 57,5% w porównaniu z rokiem 2020. Trasa ta ma „umożliwić efektywny transport i pozwolić ominąć przeładowaną trasę przez kraje Europy Wschodniej”.

Port w Szanghaju No.1 w przeładunkach

Po raz 12 z rzędu port w Szanghaju zajął pierwsze miejsce na świecie pod względem wielkości przeładunków dokonanych w ciągu roku. Jak podała Shanghai International Port Group Co., Ltd. (国际港口集团有限公司), operator szanghajskiego portu, w 2021 roku przeładowano tu ponad 47 mln TEU. To o 3% więcej niż rok wcześniej.

Stocznie Chin wysuwaja się na czoło

Po trzech latach zajmowania drugiej lokaty w skali świata, w 2021 roku chińskie stocznie weszły na miejsce pierwsze pod względem liczby zamówień na nowe jednostki. Armatorzy z całego świata zamówili w Chinach 965 nowych statków. To ponad 50% światowych zamówień na nowe statki dla marynarek handlowych. Na drugim miejscu w 2021 roku uplasowały się stocznie południowokoreańskie, które otrzymały 403 zamówienia. Chińskie stocznie wyspecjalizowały się w budowie kontenerowców, masowców, gazowców, samochodowców, jednostek wielozadaniowych, statków obsługi portu (holowniki, pchacze, etc.) i jednostek dla straży przybrzeżnej.

Technologie (技术)

XiaMi i nowe produkty

Zaprezentowano oficjalnie najnowsze produkty firmy XiaoMi (小米). Są to

 • nowa seria smartfonów – XiaoMi 12 pracujących na bazie własnego systemu operacyjnego MIUI 13, które dostępne będą na rynku pod koniec stycznia br. Za XiaoMi 12, w zależności od konfiguracji, trzeba będzie zapłacić od 3 699 RMB (ok. 2 327 PLN) do 4 399 RMB (ok. 2 767 PLN); w wersji Pro od 4 699 RMB (ok. 2 956 PLN) do 5 399 RMB (ok. 3 396 PLN).

 • smartfon XiaoMi X z ekranem o przekątnej 6,28 cali, nieco słabszym procesorem (Snapdragon 870), ale z silną baterią 4 500 mAh, w cenie od 3 199 RMB (ok. 2 012 PLN) do 3 799 RMB (ok. 2 390 PLN)
 • smart zegarek S1, 1,43 cala, w cenie od 1 049 RMB (ok. 886 PLN)

oraz

 • słuchawki bezprzewodowe – 32 godziny pracy ciągłej, cena 449 RMB (ok. 314 PLN).

Zaprezentowany system operacyjny MIUI 13 ma być zgodnie z informacją przekazana przez XiaoMi znacznie lepszą, gwarantującą większe bezpieczeństwo przesyłania informacji wersją MIUI 12.5. System ten stosowany jest już w większości produktów XiaoMi. Użytkownicy MIUI mają dostęp do ponad 3 000 aplikacji kompatybilnych z tym systemem operacyjnym, który stanowi alternatywę dla rozwiązań Google (Android, zablokowany przez władze amerykańskie dla urządzeń produkowanych w Chinach).

Założyciel i prezes XiaoMi Lei Jun 董事 potwierdził podczas konferencji prasowej, która odbyła się tuż po zakończeniu prezentacji, że ok. 2024 roku zjedzie z taśmy produkcyjnej pierwszy samochód elektryczny opracowany i wyprodukowany przez jego spółkę.

Lei Jun poinformował, że dwa lata temu planował zainwestować w okresie 5 lat 50 mld RMB (ok. 31,457 mld PLN) w badania i rozwój. Do początku stycznia 2022 roku firma zainwestowała w R&D 22 mld RMB (ok. 13 841 mld PLN). Lei Jun uznał po dwóch latach, że badania i rozwój wymagają większych środków. Dlatego też postanowił zainwestować w ciągu najbliższych 5 lat okrągłe 100 mld RMB (ok. 62,914 mld PLN), by weprzeć działania badawcze w swojej firmie. Dział R&D XiaoMi zatrudnia obecnie ponad 16 000 inżynierów.

Na koniec listopada ub.r. zainstalowano w Chinach 1,396 mln podstawowych stacji nadawczych systemu 5G. Z usług dostępnych w tej sieci korzystało w tym czasie 497 mln użytkowników. W chwili obecnej na różnym poziomie realizacji znajduje się ponad 1 800 projektów 5G+, czyli przemysłowego zastosowania rozwiązań bazujących na technologii 5G.

Nauka – Edukacja (教育科学)

BeiJing-3

Do tej pory zdjęcia wysokiej rozdzielczości z orbity okołoziemskiej były specjalnością zagranicznych satelitów. I tu pojawiła się zmiana. Opublikowano zdjęcia wykonane przez chińskiego satelitę BeiJing-3 (北京三号) umieszczonego na orbicie okołoziemskiej w lipcu ub.r. BeiJing-3 to stosunkowo niewielki satelita o masie nie przekraczającej 1 tony, a orbitujący w odległości 500 kilometrów od powierzchni Ziemi. Nowy chiński satelita wykonuje zdjęcia o jakości i parametrach lepszych niż te dostarczane przez amerykańskiego satelitę WorldView-4, który zakończył swoją misję w zeszłym roku w wyniku uszkodzenia systemu żyroskopowego. BeiJing-3 jest w stanie wykonać ostre, dobrej jakości zdjęcia, rotując z prędkością 10 stopni na sekundę. Tym chińska konstrukcja różni się zasadniczo od amerykańskiej, która musiała stabilizować się przed wykonaniem zdjęć. BeiJing-3, a w zasadzie zdjęcia, które wykonał, a które opublikowano wywołały niechętną reakcję administracji amerykańskiej. Satelitarne fotografie San Francisco udowadniają, że Chińczycy są w stanie precyzyjnie, efektywnie skanować (fotografować) powierzchnię Ziemi, w jakości pozwalającej nie tylko identyfikować pojazdy wojskowe, ale nawet rozpoznawać uzbrojenie, w które te pojazdy wyposażono.

Poniżej próbka zdjęć San Francisco wykonanych przez BeiJing 3 opublikowanych na Sina-Weibo

 

Satelita BeiJing-3 został opracowany i wyprodukowany przez prywatna spółkę  China DongFangHong Satelite Co., Ltd. (中国东方红卫星股份有限公司).

Sztuczne słońce świeciło ponad 17 minut

W jednym z trzech chińskich tokamaków, Experimental Advanced Superconducting Tokamak EAST HL-2M przeprowadzono kolejny, przełomowy eksperyment, w efekcie którego naukowcom udało się wytworzyć plazmę o temperaturze 70 milionów stopni Celsjusza, którą utrzymywano przez 1056 sekund (17,6 minuty).

Dla porównania – zakłada się, że jądro Słońca osiąga temperaturę ok. 15 milionów stopni Celsjusza.

Eksperyment powyższy został przeprowadzony przez zespół badawczy Chińskiej Akademii Nauk Instytutu Materiałoznawstwa w Hefei (中科院合肥物质科学研究院获悉).

Tokamak to urządzenie do przeprowadzania kontrolowanej reakcji termojądrowej. Koncepcję tokamaka stworzyli w 1950 Igor Tamm i Andriej Sacharow. Pierwsze urządzenie tego typu powstało w roku 1956 w Instytucie Energii Atomowej w Moskwie. Główna komora urządzenia ma kształt torusa. Komora wypełniona jest zjonizowanym gazem (deuterem albo mieszaniną deuteru i trytu). Zmienne pole magnetyczne pochodzące z transformatora indukuje prąd elektryczny w pierścieniu gazu. Prąd ten powoduje wyładowania w gazie. Wzrasta stopień jonizacji gazu i jego temperatura. W końcu tworzy się gorąca plazma. Jest ona utrzymywana w zwartym słupie wewnątrz pierścienia dzięki silnemu polu magnetycznemu.

Reakcja termojądrowa, synteza jądrowa lub fuzja jądrowa to zjawisko polegające na złączeniu się dwóch lżejszych jąder w jedno cięższe. W wyniku fuzji obok nowych jąder mogą powstawać też wolne neutrony, protony, cząstki elementarne i cząstki alfa.

Kontrolowana synteza termojądrowa to reakcja termojądrowa, która podlega kontrolowanemu przebiegowi. Główną motywacją kontrolowania syntezy termojądrowej jest wykorzystanie jej jako źródła energii.

Urządzeniem, w którym można dokonać reakcji termojądrowej jest właśnie tokamak. Celem badań prowadzonych w Chinach, Korei Południowej, Japonii, czy w ramach międzynarodowego projektu ITER we Francji jest skonstruowanie urządzenia bazującego na radzieckiej koncepcji, które będzie mogło działać bez przerwy, a którego bilans energetyczny będzie dodatni (zainicjowanie powstania plazmy wymaga ogromnej ilości energii). Fuzja jądrowa może zapewnić niemal nieograniczoną ilość czystej energii po niezwykle niskich kosztach. Proces ten nie wymaga stosowania paliw kopalnych i nie pozostawia niebezpiecznych odpadów, w przeciwieństwie do procesu rozszczepienia jądrowego jaki ma miejsce w reaktorach elektrowni atomowych. Gdyby udało się opanować tę technologię krajobraz energetyczny świata uległby całkowitej zmianie.

Misje kosmiczne 2022

China Aerospace Science and Technology Corporation Ltd. (中国航天科技集团有限公司) planuje w roku bieżącym przeprowadzenie ponad 40 misji kosmicznych.

Sześć z tych misji zostanie zrealizowanych z udziałem kosmonautów. Planowane jest m.in. zakończenie budowy chińskiej załogowej stacji orbitalnej.

Planowane jest pierwsze wystrzelenie najcięższej chińskiej rakiety nośnej Długi Marsz 6A (长征六号) o udźwigu startowym 530 ton, wyposażonej w napęd hybrydowy (paliwo stałe i ciekłe). Rakiety tego typu mają realizować zadania związane z planami Chin dotyczącymi budowy bazy załogowej na Księżycu.

10 milionów absolwentów

Ministerstwo Edukacji  (教育部) przewiduje, że w bieżącym roku akademickim studia na chińskich uczelniach ukończy 10,76 mln studentów. O 1,67 mln więcej niż w 2021 roku. Ministerstwo jest przekonane, że wszyscy tegoroczni absolwenci otrzymają oferty zatrudnia od swoich lokalnych wydziałów zatrudnienia.

Premie za zajęcia pozaszkolne

Coraz więcej kuratoriów i wydziałów oświaty wprowadza premie dla nauczycieli, którzy prowadzą w szkołach dodatkowe lekcje poza planem zajęć, czy to w klasach, czy przez Internet. Na przykład w Pekinie i Szanghaju stawki wynagrodzeń dodatkowych ustalone są według liczby uczniów, którzy na dane zajęcia uczęszczają. W przypadku grup liczących poniżej 10 osób nauczyciele otrzymują 80 RMB (ok. 50,18 PLN) za godzinę (lekcyjną) pracy, za zajęcia w grupach od 10 do 35 uczniów wynagrodzenie to spada do poziomi 60 RMB (ok. 37,64 PLN), w grupach powyżej 35 uczniów to 40 RMB (ok. 25,10 PLN) za godzinę lekcyjna pracy. Godzina lekcyjna w klasie to 45 minut, w przypadku zajęć online – 30. Rodzice zwolnieni są z jakichkolwiek opłat związanych z tymi zajęciami. Zajęcia zaś nie mają charakteru korepetycji. To zajęcia dodatkowe, które mają rozwijać talenty i zainteresowania uczniów wykraczające poza standardowy program nauczania.

Społeczeństwo (社会)

Chińczycy a świat

Według ankiety przeprowadzonej przez Centrum Badania Opinii Społecznej (环球舆情中心) należące do grupy medialnej Ren Min Ri Bao (人民日报) najlepiej postrzeganym przez Chińczyków Ludowych krajem w 2021 roku był Singapur. Na kolejnych miejscach znalazły się:

 • Niemcy,
 • Francja,
 • Stany Zjednoczone,
 • Rosja,
 • Malediwy,
 • Szwajcaria,
 • Nowa Zelandia i
 • Kanada

Przy czym na Kanadę wskazało zaledwie 0,4% ankietowanych.

Ankietowani zapytani, do jakich 3 krajów udaliby się najchętniej w najbliższym czasie, wskazali:

 • Singapur,
 • Malediwy i
 • Francję.

Na liście tej nie znalazły się Stany Zjednoczone, Japonia i Australia, które jeszcze całkiem niedawno stanowiły najczęściej wybierany kierunek „podróży marzeń”.

Na pytanie o to jakie relacje bilateralne są najważniejsze obecnie dla Chin, ankietowani wymienili przede wszystkim związki z Rosją (55,6%), dalej z Unią Europejską, a na trzecim miejscu ze Stanami Zjednoczonymi.

59,1% badanych wskazało, że wśród relacji z sąsiadami Chin najważniejsze są również te z Rosją.

78,5% ankietowanych wykazywało umiarkowany optymizm jeśli chodzi o międzynarodowe uwarunkowania w odniesieniu do Chin.

65,6% respondentów nie zgadzało się z polityką prowadzoną przez Stany Zjednoczone w stosunku do Chin, jak i innych państw. Grupa ta uznała, że USA znajdują się w fazie schyłkowej.

62,2% ankietowanych dla odmiany preferuje amerykańską produkcję filmową i telewizyjną, 55,7% ceni różne dziedziny i osobowości sportu amerykańskiego, a 40% ma pozytonowe zdanie o wyższych uczelniach działających w Stanach Zjednoczonych.

Centrum Badania Opinii Społecznej prowadzi coroczne badania na temat postrzegania świata i relacji z nim przez chińskie społeczeństwo od 2006 roku. Najnowsze, którego rezultaty właśnie opublikowano, przeprowadzono w pierwszej połowie grudnia 2021 roku, w 16 miastach najważniejszych regionów kraju, a ankietowanymi były osoby w wieku od 18 do 69 lat.

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 01/2022 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button