WiadomościWiadomości

Chiny: Subiektywny przegląd wydarzeń za Wielkim Murem (15/22)

18 - 24 kwietnia 2022

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

I kwartał 2022 – dane

Wyniki I kwartale br. gospodarka Chin wzrosła o 4,8% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (r/r). Co ciekawe: o tyle samo w porównaniu z zeszłym rokiem wzrosła liczba zasiewów w Państwie środka. Jeśli nie nastąpią żadne niespodziewane okoliczności (przede wszystkim zdarzenia naturalne jak susze, powodzie, gradobicia) żniwa wiosenne zapowiadają się dobrze (w Chinach zbiory maja miejsce dwa razy do roku).

Wartość dodana przedsiębiorstw przemysłowych poszła w górę o 6,5% r/r. W tej kategorii liderami są firmy produkujące maszyny i urządzenia wysokiej jakości (+14,2% r/r) oraz maszyny dla kopalni (+10,7% r/r). Wzrost wartości przedsiębiorstw przemysłowych w podziale na formę własności kształtował się w I kw. następująco:

 • przedsiębiorstwa państwowe wzrost o 5,0%,
 • spółki akcyjne o 7,8%,
 • przedsiębiorstwa prywatne o 7,6% i
 • przedsiębiorstwa zagraniczne o 2,1%.

Branża usług w I kw. powiększyła się o 2,5% r/r. Wartość branży szeroko pojętych usług informatycznych i komunikacyjnych/internetowych wzrosła o 10,8% r/r.

Wzrosła wielkość sprzedaży detalicznej o 3,3% r/r, w tym żywności o 9,3% r/r, a artykułów pierwszej potrzeby o 6,6% r/r. Szybki wzrost odnotowały wyroby jubilerskie: + 7,6% r/r. Na wysokim poziomie trzyma się sprzedaż internetowa. Ta wzrosła w I kw. o 6,6% r/r.

W ciągu I kw. wzrosły inwestycje – o 9,3% r/r. W zakresie infrastruktury o 8,5% r/r, a w produkcji aż o 15,6% (!). Natomiast niewiele wzrosły inwestycje w nieruchomościach – o 0,7% r/r. W tym roku raczej nie osiągną poziomu dwucyfrowego (jak to miało miejsce wcześniej), mimo stymulacji tego rynku ze strony władz.

Handel zagraniczny wciąż jest mocnym punktem chińskiej gospodarki. W I kw. br. wzrósł o 10,7% r/r:

 • export o 13,4% r/r,
 • import o 7,5%. r/r.

Inflacja trzymana była w ryzach i od stycznia do marca średnio zwiększyła się tylko o 1,1% r/r. Najbardziej wzrosły ceny transportu i komunikacji (o 5,5%), koszty edukacji i kultury (o 2,6%), a także opieki medycznej (również o 2,6%). Spadły ceny żywności (o 1,3% r/r), a to głównie dzięki spadkowi ceny wieprzowiny (najważniejszego mięsa w tut. kuchni) (o 41,8% r/r). W tym samym okresie w górę poszły ceny warzyw – o 3,7% r/r.

Wskaźnik cen dóbr produkcyjnych w przemyśle (PPI -工业生产者价格指数) wzrósł w I kw. br. o 8,7% r/r.

Bezrobocie w miastach za wspomniany okres przekroczyło 5% (+5,5% r/r), co jest niepokojącym wynikiem.

Wzrósł poziom średniego dochodu rozporządzalnego na mieszkańca. Średnia krajowa osiągnęła kwotę 10 345 RMB (ok. 6 854 PLN) – więcej o 6,3% niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W miastach średni dochód rozporządzalny wyniósł 13 832 RMB (ok. 9 166 PLN) – wzrost o 5,4% r/r, na wsi 5 778 RMB (ok. 3 829 PLN) – wzrost o 7% r/r. Różnica dochodów pomiędzy miastem, a wsią wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie (proporcja w I kw. br. wynosi 1/2,39).

Wyniki I kw. br. mówią o stabilnej sytuacji gospodarczej mimo wielu problemów i przeciwności. Wiadomo, że już w II kwartale wystąpi więcej czynników negatywnych (choćby z postaci marcowo-kwietniowej fali koronawirusa skutkującej zachwianiem łańcuchów dostaw).

Całkowita wartość produkcji w obszarze Greater Bay Area (粤港澳大湾区) w 2021 roku wyniosła 12,6 bln RMB (ok. 8,35 bln PLN). W rejonie tym zlokalizowanych jest 25 przedsiębiorstw z listy 500 największych firm świata.

Rozwój farmaceutyki w Szanghaju

Władze Szanghaju planują, iż do 2025 roku działać tu będą co najmniej 4 przedsiębiorstwa farmaceutyczne, z których każde osiągnie roczne dochody ze sprzedaży leków o wartości ponad 10 mld RMB (ok. 6,3 mld PLN). Mają tu też działać co najmniej 3 nowe firmy spośród 50 największych globalnie producentów sprzętu medycznego. Co najmniej 25 spółek farmaceutycznych i produkujących sprzęt medyczny w Szanghaju powinno wejść na giełdy. Aktualnie 38 spółek farmaceutycznych i biologicznych zarejestrowanych w Szanghaju, a notowanych na tut. giełdzie osiągnęło w sumie wartość rynkową przekraczającą 560 mld RMB (ok. 371,2 mld PLN).

Do 2025 roku Szanghaj stanie się głównym ośrodkiem światowej klasy klastrów przemysłu biofarmaceutycznego o wartości ponad 1 biliona RMB.

CATL – zyski rosną

Największy na świecie producent baterii elektrycznych do samochodów, NingDe ShiDai New Energy Technology Co., Ltd. (宁德时代新能源科技股份有限公司) znany powszechnie jako CATL, poinformował w swoim raporcie finansowym, że w 2021 roku osiągnął zyski netto w wysokości 15,93 mld RMB (ok. 10,6 mld PLN). To wzrost o 185,34% r/r. Dochody spółki wzrosły w tym samym czasie o 159,06% r/r.

Produkcja i sprzedaż alkoholu

W I kwartale br. produkcja alkoholu w Chinach wzrosła o 4,7% r/r. W tym czasie produkcja piwa spadła o 1,5% r/r, natomiast wina aż o 31,1% r/r (!). Za to sprzedaż wszystkich alkoholi wzrosła:

 • alkoholi mocnych o 9.3% r/r,
 • wina i piwa o 11,8% r/r.

W marcu wzrosła wyłącznie produkcja alkoholi mocnych (głównie baijiu): o 4,2% r/r. Produkcja piwa spadła o 10,3% r/r, a wina o 12,7%.

Rusza 666 firm z Szanghaju

Mimo obostrzeń sanitarnych uzasadnianych epidemią koronawirusa, a pod wpływem nacisku ze strony biznesu i opinii publicznej, władze Szanghaju wyraziły zgodę na ponowne uruchomienie produkcji i pracy biurowej w największych 666 przedsiębiorstwach zlokalizowanych w metropolii. Zezwolenie to zostało obudowane wieloma zasadami i wymogami dotyczącymi zaostrzonego reżimu sanitarnego (m.in. dezynfekcja zakładu dwa razy dziennie, także dwa razy dziennie testy załogi, maseczki, dystans, rękawiczki, pomieszczenia dla osób objętych kwarantanną, izolatoria, przeorganizowane punkty pierwszej pomocy, itd., itp.).

Praca firm, którym umożliwiono ją, musi odbywać się w systemie „closed-loop”, lub „semi closed-loop”: pracownicy nie mogą opuszczać przedsiębiorstwa oprócz nagłych przypadków. Zakład musi zapewnić wyżywienie i miejsca do spania.

Energetyka (能量学)

Nowe reaktory atomowe

Rada Państwa (国务院) zatwierdziła plan budowy kolejnych rektorów atomowych trzeciej generacji. Powstanie ich 6, lub 8 – w zależności od uwarunkowań, których nie określono w komunikacie. Zatwierdzono natomiast ich lokalizacje:

 • w prowincji ZheJiang 浙江 – projekt SanMen 三门,
 • w prowincji ShanDong山东 – projekt HaiYang 海阳oraz
 • w prowincji GuangDong 广东 – projekt LuFeng 陆丰.

Koszt planowanych inwestycji to od 120 do 180 mld RMB (od ok. 79,5 do ok. 106,3 mld PLN).

Rząd zakłada, że do 2030 roku 8% całego zapotrzebowania energetycznego kraju będzie zaspakajane energią z elektrowni atomowych.

Rośnie limit wydobycia węgla

Rząd Chin zwiększył limit wydobycia węgla na rok 2022 o 300 mln ton. Decyzję uzasadniano zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, zmniejszającym się importem węgla, niepewnością rozwoju sytuacji w wyniku wojny na Ukrainie. Władze zaznaczają, że energia jest dla Chin kwestią kluczową, wymaga planowania z wyprzedzeniem, Chiny muszą zapewnić sobie samowystarczalność energetyczną, bo to warunek bezpieczeństwa kraju. Pekin podkreśla jednocześnie, że nie rezygnuje z osiągnięcia wyznaczonych celów klimatycznych. Do 2060 roku Chiny staną się państwem zeroemisyjnym. Dziś jednak węgiel jest podstawowym surowcem wytwarzania energii elektrycznej w Państwie Środka – z niego wytwarza się około 60% energii elektrycznej w całym kraju.

W ubiegłym roku w Chinach wydobyto 4,07 mld ton węgla. W Polsce ok. 55 mln ton.

Motoryzacja (汽车)

Tesla uruchamia produkcję po przerwie

Po trzech tygodniach przerwy spowodowanej lockdownem 20 kwietnia br. rozpoczęto ponowne uruchamianie produkcji w gigafabryce spółki Tesla ShangHai Co., Ltd. (特斯拉上海有限公司). Według zarządu spółki zakłady potrzebują ok czterech dób, by osiągnąć pełną zdolność produkcyjną na jedną zmianę. Zapasy części zgromadzone w magazynach gigafabryki wystarczą na 6 dni pracy, ale ok. 100 kluczowych kooperantów zadeklarowało przywrócenie swojej produkcji. Do pracy w fabryce Tesli powróciło blisko 8 000 zatrudnionych. Wszyscy oni pracować muszą w systemie zamkniętym (closed-loop), bez możliwości opuszczania zakładu i przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego.

Gigafabryka Tesli w Szanghaju stanowi 51,7% globalnych mocy produkcyjnych całej korporacji. W ubiegłym roku wyprodukowała 484 130 samochodów elektrycznych, z czego wyeksportowano 160 000 aut. Głównie do Europy i Azji.

Technologie (技术)

Nowy smartfon XiaoMi

21 kwietnia br. firma XiaoMi (小米) zaprezentowała swój najnowszy smartfon CIVI 1S.

Nowy aparat jest smukły i lekki: ma 6,98 mm grubości i waży 166 g. Opalizująca obudowa o lekkim połysku otacza ekran wąską ramką, w której znajduje się obiektyw aparatu do selfie.

XiaoMi CIVI 1S posiada wyświetlacz OLED o przekątnej 6,55 cala, rozdzielczości Full HD+ i jasności 950 nitów. Telefon ten jest wyposażony w procesor Qualcomm Snapdragon 778G Plus z pamięcią operacyjną 8 lub 12 GB oraz pamięcią wewnętrzną 128 lub 256 GB. Bateria o pojemności 4500 mAh z 55-watowym ładowaniem. Aparaty fotograficzne: przód 32 Mpx do selfie, tył – główny 64 Mpx, szerokokątny 8 Mpx, oraz do zdjęć makro 2 Mpx.

XiaoMi reklamuje CIVI 1S jako “najpiękniejszy smartfon” dostępny na rynku. Mieniąca się kolorami obudowa, lekkość i smukłość faktycznie wyróżnia go na tle innych telefonów.

XiaoMi twierdzi, że w modelu CIVI 1S dokonano pięciu zmian technologicznych, które sprawiają, że jest on o 27% sprawniejszy w porównaniu ze swoim poprzednikiem.

W zależności od konfiguracji model ten sprzedawany jest w cenach:

 • 8+128 GB: 2 299 RMB (ok. 1 523 PLN);
 • 8+256 GB: 2 599 RMB (ok. 1 722 PLN) oraz
 • 12+256 GB: 2 899 RMB (ok. 1 921 PLN).

Nauka – Edukacja (教育科学)

Najlepsze uczelnie Chin

Wśród 590 chińskich uniwersytetów najlepszymi w roku 2022 uznano:

  1. TsingHua University (清华大学) – Pekin
  2. Peking University (北京大学) – Pekin
  3. JiaoTong University (交通大学) – Szanghaj
  4. ZheJiang University (浙江大学) – HangZhou
  5. FuDan University (复旦大学) – Szanghaj
  6. Nanjing University (南京大学) – NanTong
  7. China University of Science and Technology (中国科学技术大学) – prowincja AnHui
  8. HuaZhong University of Science and Technology (华中科技大学) – prowincja HuBei
  9. WuHan University (武汉大学) prowincja HuBei
  10. Xi’An JaoTong University (西安交通大学) – prowincja ShanXi.

Obowiązek szkolny

95,4% wszystkich dzieci w wieku szkolnym objęto już obowiązkowym nauczaniem. 91,4% z nich kontynuuje naukę w szkole średniej (gimnazjum).

Finanse – Banki – Kapitał (财政 – 银行 – 资本)

Stopy bez zmian

Ku zaskoczeniu wielu analityków centralny Ludowy Bank Chin (中国人民银行), w kwietniu br. pozostawił referencyjne stopy procentowe (LPR) bez zmian: roczną 3,7% i pięcioletnią 4,6%. To już trzeci kolejny miesiąc bez zmian stóp. W tym samym czasie Ludowy Bank Chin obniżył poziom obowiązkowych rezerw banków o 0,25 punkta procentowego.

Pomoc spółkom

2 060 spółek notowanych na giełdach w Szanghaju ShenZhen skorzystało w ubiegłym roku z rządowego programu pomocy w walce ze skutkami epidemii. Wartość tej pomocy przekroczyła 125,5 mld RMB (ok. 83,178 mld PLN).

Rekorodwe wzrosty zysków

Rekordowe zyski nadal odnotowują spółki produkujące surowce i materiały do produkcji baterii elektrycznych. Wstępne wyniki finansowe za I kwartał br. wskazują, że tym razem największy wzrost odnotowała spółka SiChuan YaHua Industrial Group Co., Ltd. (四川雅化实业集团股份有限公司): o 1 053,67% r/r. 79 spółek z tego sektora notowanych na giełdach odnotowało średni wzrost zysków o 400~600%.

Nowa giełda rośnie

15 kwietnia br. wartość rynkowa 90 spółek notowanych na giełdzie Beijing Stock Exchange (北京证券交易所) wynosiła 182,93 mld RMB (ok. 121,25 mld PLN). Giełda funkcjonuje od 15 listopada 2021 roku. Rachunki na niej otworzyło 4,97 mln inwestorów indywidulanych i instytucjonalnych. Giełda jest dedykowana dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Dochody i wydatki budżetu

Ministerstwo Finansów (财政部) podało, że w I kwartale br. dochody budżetu centralnego wzrosły o 8,6% r/r, a wydatki o 8,3%.

Izrael buduje rezerwy w RMB

Bank Centralny Izraela po raz pierwszy w historii włącza RMB do swoich rezerw walut zagranicznych.

Tradycyjnie Izrael swoje rezerwy utrzymuje w dolarach amerykańskich, a także w euro oraz brytyjskich funtach. RMB będzie stanowić 2% rezerw, których ogólna wartość na koniec 2021 roku wynosiła ponad 200 mld USD (ok. 861,77 mld PLN). Aktualnie 75 banków centralnych na świecie posiada RMB wśród swoich rezerw walutowych.

Społeczeństwo (社会)

Stypendia dla uczniów i studentów z ubogich rodzin

Chińska Fundacja Rozwoju Młodzieży (China Youth Development Foundation / 中国青年发展基金会) i jej Projekt Nadzieja (Project Hope) otrzymały w 2021 roku wsparcie w formie darowizn o wartości… 19,42 mld RMB (ok. 12,87 mld PLN). Od rozpoczęcia działalności w 1989 roku fundacja otoczyła opieką stypendialną 6,626 mln uczniów i studentów pochodzących z ubogich rodzin. Fundacja wsparła również budowę 20878 szkół podstawowych na terenie całego kraju.

Kuźnia kadr

Komunistyczna Liga Młodzieży (中国共产主义青年团 / KLM) pod koniec 2021 roku liczyła sobie 23,7 mln członków w wieku od 14 do 35 lat (wcześniej do 24 lat). Organizacja ta powszechnie uznawana jest za „kuźnię kadr” Komunistycznej Partii Chin (中国共产党). Została utworzona w maju 1922 roku, pierwotnie pod nazwą Liga Młodzieży Socjalistycznej (中国社会主义青年团). Obecną nazwę przyjęła w 1925 roku.

80% nowych członków KPCh wstępujących w szeregi partii każdego roku to członkowie Komunistycznej Ligi Młodzieży. KPCh liczy 96 mln członków, Liga Młodzieży ok. 24 mln, czyli w sumie daje to 120 mln osób, czyli 8,5% całej populacji Chin.

Organizacja posiada swoje komórki na terenie wszystkich chińskich szkół wyższych, także prywatnych.

Prywatne konta emerytalne

Rada Państwa (国务院) wprowadza nową formę gromadzenia oszczędności emerytalnych. Są nimi indywidulane, prywatne konta emerytalne. Składki na te konta wpłacać mogą wyłącznie osoby fizyczne będące ich właścicielami. Suma wpłat dokonanych w ciągu jednego roku rozrachunkowego na indywidualne konto emerytalne nie może przekroczyć kwoty 12000 RMB (ok. 7953 PLN). Chodzi o to, aby dostęp do tej formy zabezpieczenia emerytalnego był jak najszerszy, a zarazem nie pogłębiał w przyszłości rozwarstwienia społecznego w zakresie dochodów. Limit wielkości wpłat na konto jest jedynym ograniczeniem. Właściciel konta może dowolnie dysponować gromadzonymi środkami, może przenosić je między bankami, czynić je gwarancją pod zakup akcji giełdowych.

Pieniądze zebrane na tym koncie będą wypłacane właścicielom po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego w firmie comiesięcznych rat, jednorazowo, lub w indywidualnie określony sposób. Środki te mogą też być dziedziczone.

Nowa forma ubezpieczeń emerytalnych to duży krok w reformie systemu emerytalnego, który do tej pory oparty był głównie na funduszach państwowych.

Rekorodwa wygrana

W loterii Super Lotto w dniu 20 kwietnia padła najwyższa w historii tej gry losowej wygrana: 47,68 mln RMB (ok. 31,6 mln PLN). Osoba, która wygrała tę kwotę, nabyła losy za 91 RMB (ok. 60,31 PLN).

Zdrowie  (健康)

Omikron w Szanghaju i reszcie kraju

Sytuacja epidemiologiczna w Szanghaju nie ulega zmianie. Lokalne władze wciąż określają ją mianem „krytycznej”. Metropolia, w której mieszka bez mała 26 mln ludzi odpowiada za 96,66% wszystkich rejestrowanych zakażeń w kraju zamieszkałym przez 1 miliard 440 milionów osób. Ten odsetek wciąż rośnie.

23 kwietnia odnotowano 1401 przypadków objawowych i 19657 bezobjawowych zakażeń wirusem w wariancie Omikron. W sumie 21058. Czyli nadal ponad 20 tys. dziennie. Niepokojąca jest rosnąca liczba zgonów. 23 kwietnia zmarło 39 osób, razem od 1 marca odnotowano 87 zgonów, przy czym wszystkie te osoby to ludzie starsi, w większości niezaszczepieni, cierpiący na liczne „choroby współistniejące”.

Poza Szanghajem nigdzie w Chinach nie odnotowano ani jednego przypadku zgonu związanego z koronawirusem. Już ponad miesiąc miasto znajduje się w całkowitej izolacji. Wprawdzie władze ogłosiły program wznowienia produkcji w 666 największych zakładach z zachowaniem rygorystycznych zasad sanitarnych, ale okazało się, że te właśnie zakłady stały się jednym ze źródeł wzrostu liczby dziennych zakażeń. Innymi źródłami zachorowań są place budów, miejsca realizacji projektów infrastrukturalnych (energetyka, koleje, telekomunikacja, itd.), a także najstarsze dzielnice miasta. Wszędzie tam korzysta się ze wspólnych ubikacji, łazienek, kuchni. Mieszkańcy miasta nadal przebywają w mieszkaniach, kontynuowane jest codzienne testowanie, zarówno indywidualne, realizowane samodzielnie, jak i zbiorowe, prowadzone przez służby sanitarne miasta, wzmocnione przez ponad 130 tysięcy osób personelu medycznego sprowadzonych tu z całych Chin. Miast informuje, że każdego dnia może przebadać obecnie 5 mln próbek. Wciąż otwierane są nowe szpitale tymczasowe, tworzone w centrach wystawienniczych, halach sportowych, hotelach, nieoddanych do użytku osiedlach mieszkań komunalnych i wielu innych obiektach.

Wicepremier Sun Chunlan 孙春兰, odpowiedzialna za walkę z Covid-19 z ramienia rządu centralnego, przebywająca już na stałe w Szanghaju, rzuciła nowe hasło:

„bądźmy w działaniach szybsi od wirusa”.

Władze zaostrzają strategię „zero Covid” i „dynamicznego czyszczenia”, zasady kontroli, szybkiego wykrywania, częstych testów oraz natychmiastowej izolacji zakażonych (objawowych i bezobjawowych). Celem tych działań jest, aby przez kolejnych 5 dni nie odnotowano w Szanghaju ani jednego nowego przypadku zakażenia wirusem… To oznacza, że Szanghaj będzie miastem zamkniętym co najmniej do połowy maja, a może do początku czerwca. A jak się sytuacja rozwinie – tego nie wie nikt.

Sport – Turystyka (运动 – 旅游)

Hotele w Chinach 2021

Według informacji Ministerstwo Kultury i Turystyki (文化旅游部) w Chinach funkcjonuje 7676 hoteli, które mają przynajmniej jedną gwiazdkę. W minionym roku wynajęcie pokoju hotelowego przyniosło właścicielom hoteli średni przychód w wysokości 139,92 RMB (ok. 92,73 PLN) za dobę. Oznacza to wzrost wielkości przychodów z wynajmu o 14,2% r/r.

Kultura (文化)

Czytelnictwo w Chinach 2021

Z okazji światowego dnia książki (23.04.) podano wyniki badań czytelnictwa w Chinach w 2021 roku. Badania te przeprowadziła  przeprowadzone przez Chińską Akademię Prasy i Publikacji (中国新闻出版研究院), a wynika z nich, że średnio obywatel Państwa Środka przeczytał w minionym roku 4,56 książki papierowej i 3,3 książki w wersji cyfrowej. 45,6% osób w wieku powyżej 18 lat preferuje książki w wersji papierowej. Ponad 77% badanych w ubiegłym roku czytało książki wykorzystując smartfony. Wśród nich 30% wolało książki w wersji audio. W ubiegłym roku przeciętny mieszkaniec Chin każdego dnia poświęcał czytaniu lub/i słuchaniu książek 21,05 minut. Osoby w wieku do 18 lat przeczytały statystycznie w ciągu minionego roku 10,93 książki.

Szybko rośnie rynek książek elektronicznych. W 2021 roku osiągnął on wartość 41,57 mld RMB (ok. 27,6 mld PLN). To wzrost o 18,23% r/r. W formie cyfrowej dostępnych jest już ponad 34,5 mln tytułów książek i wydawnictw. W ubiegłym roku korzystało z nich 506 mln czytelników.

92,17% tych czytelników decyduje się na płatną formę dostępu do nich (abonamenty i inne formy płatności).

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 15/2022 www.chiny24.com

Andrzej Liang

Andrzej Z. Liang (梁安基): prawnik, wykładowca, biznesmen. Od 1988 roku Chiny stały się jego domem. Posiada duże doświadczenie w zakładaniu oraz zarządzaniu firmami czy projektami inwestycyjnymi, zarówno na rzecz inwestorów zagranicznych, jak i chińskich. Wprawdzie ma korzenie, wychowanie i wykształcenie zachodnie, ale już większa część jego życia upływa w Państwie Środka niż w Europie. Stąd coraz głębsze przywiązanie i więzi z Chinami, nie tylko rodzinne. Wciąż odkrywa tutejsze życie społeczne, gospodarcze i sam doświadcza zmian zachodzących w chińskiej rzeczywistości. Być może jego obserwacje czy opinie - choć wielu mogą wydawać się kontrowersyjne - pozwolą na szersze spojrzenie oraz zrozumienie tego, co dzieje się w rosnących globalnie Chinach - drugiej globalnej potęgi ekonomicznej i wiodącego aktora światowego systemu.

Related Articles

Back to top button