WiadomościWiadomości

Chiny: Subiektywny przegląd wydarzeń za Wielkim Murem (17/22)

2 - 8 maja 2022

Z prac Rządu (来自政府工作)

Zero-Covid – polityką partii

Jakiekolwiek wątpliwości dotyczące kierunku, w którym pójdą chińskie zasady walki z Covid-19 definitywnie rozwiano podczas posiedzenia Stałego Komitetu Biura Politycznego KC KPCh (中共中央政治局常务委员会), będącego najważniejszym organem decyzyjnym w kraju.

5 maja br. zebrało się siedmiu członków tego ciała, a zebraniu przewodniczył Xi JinPinga 习近平, sekretarz generalny KPCh.

Jak poinformowano temat spotkania brzmiał: „Analiza aktualnej sytuacji w zakresie zapobiegania i zwalczania epidemii nowego wieńcowego zapalenia płuc, badanie i wdrażanie kluczowych prac w celu zaostrzenia kontroli epidemii”. Poprzednio na ten temat dyskutowano w połowie marca. I tak jak wówczas, tak i teraz stwierdzono jednoznacznie, że jedynymi właściwymi metodami walki z zagrożeniem epidemicznym są te realizujące zasady „dynamicznego oczyszczania z wirusa”, i których celem jest „zero Covid-19”. Co ważne: podczas spotkania 5 maja Xi JinPing postawił swój autorytet w obronie tej strategii, jako jedynie słusznej. W ostrych słowach ostrzegł wszystkich tych, którzy podważają jej zasadność. Wezwał urzędników, członków partii, pracowników wszystkich szczebli administracji do niezłomnego przestrzegania tej strategii, “zdecydowanej walki” wszelkimi słowami i czynami z tymi, którzy kwestionują, zniekształcają, wątpią lub zaprzeczają zasadom „dynamicznego oczyszczania z wirusa” oraz „zero-Covid”. Biuro Polityczne w swoim dokumencie również wskazało, że odejście od ustalonej strategii grozi poważnymi konsekwencjami dla całej gospodarki oraz społeczeństwa. Przyjęte środki kontroli wirusa z pewnością „przetrwają próbę historii”, bo opierają się na zasadach naukowych i skutecznej egzekucji.

Wygrano z wirusem w WuHan 武汉, nie ma wątpliwości, że zwycięstwem zakończy się batalia w Szanghaju – podkreślono w przyjętej uchwale.

Biuro Polityczne zwróciło uwagę, iż nie należy zapominać o wsparciu wszelkimi działaniami rozwoju gospodarczego i osiągniecia założonych celów ekonomicznych. Wszystkie kadry powinny zdecydowanie przezwyciężać problemy wynikające z niedostatecznej świadomości, niedostatecznego przygotowania, nieefektywnej pracy oraz pogardy, ignorancji, obojętności czy samozadowolenia w myśleniu.

Jasne jest więc to, że zasady „dynamicznego oczyszczania z wirusa” i „zero-Covid” stały się niekwestionowaną, niepodważalną polityką, która jest ściśle związana z autorytetem partii.

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

6,38 mln nowych podmiotów

W pierwszym kwartale br. zarejestrowano w kraju 6,38 mln nowych podmiotów gospodarczych.

To o 7,5% więcej niż w zeszłym roku (r/r). Tylko w marcu zarejestrowano 2,95 mln nowych firm, co stanowi wzrost o 19,3% r/r. Wśród nowo rejestrowanych firm najwięcej jest tych deklarujących działalność w obszarze badań naukowych (!!!), usług technicznych dla przemysłu, przesyłania informacji, oprogramowania, przetwórstwa rolno-spożywczego. Do tego należy dodać ponad 10 tysięcy nowych przedsiębiorstw z przeważającym kapitałem zagranicznym. W tej liczbie około 70% to firmy związane z sektorem sprzedaży detalicznej i hurtowej, usług technicznych, biznesowych, a także firm leasingowych.

Ceny warzyw 16,8% w górę

Tylko w kwietniu br. ceny warzyw w Chinach wzrosły o 16,8% r/r, choć to pora roku, kiedy na rynku powinna panować odwrotna tendencja. Kwiecień to miesiąc pierwszych zbiorów warzyw i zielenin z chińskich pól. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż obecna fala epidemii koronawirusa zakłóciła łańcuchy dostaw, a także pozrywała sieci dystrybucji pomiędzy ośrodkami wiejskimi i miejskimi. Warzywa w dużych miastach są trudno dostępne, ich ceny na przykład w Szanghaju są 5-krotnie wyższe niż w na początku marca, a dostępność jest i tak ograniczona.

CATL rośnie

Od pięciu lat z rzędu globalnym liderem produkcji baterii do samochodów jest chińska spółka

NingDe ShiDai New Energy Technology Co., Ltd. (宁德时代新能源科技股份有限公司) znana na Zachodzie pod nazwą CATL.

W I kwartale br. udział CATL w światowym rynku produkcji tych baterii wzrósł do 35%, zwiększając się o 6,5% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Udało się to osiągnąć pomimo znacznego wzrostu cen surowców i materiałów do produkcji baterii. CATL wyprzedza pod względem wolumenów sprzedaży takich potentatów jak LG New Energy, SK On, czy Samsung SDI. Na liście dziesięciu największy producentów w tej branży w skali świata jeszcze jest jeszcze 5 chińskich spółek. A są to:

 • BYD Auto Co., Ltd. (比亞迪股份有限公司),
 • ZhongChuangXin Aviation Technology Co., Ltd. (中创新航科技股份有限公司),
 • HeFei GuoXuan High Tech Power Energy Co., Ltd. (合肥国轩高科动力能源有限公司),
 • Honeycomb Energy Technology Co., Ltd. (蜂巢能源科技有限公司) oraz
 • HuiZhou Yiwei Lithium Energy Co., Ltd. (惠州亿纬锂能股份有限公司).

Dominacja chińskich przedsiębiorstw w tym sektorze jest aż nadto wyraźna. I nie jest to jedyny sektor zdominowany przez chińskie przedsiębiorstwa.

Energetyka (能量学)

Regulacja cen węgla

Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) z dniem 1 maja br. wprowadza mechanizm regulowania cen węgla. Jeśli cena za tonę o wartości kalorycznej 5500 kcal z dostawą do portu przekroczy poziom 1155 RMB (ok. 774,51 PLN) o ponad 50%, bez żadnych merytorycznych przyczyn, to będzie uznana za nierzetelną i spekulacyjną. Dostawca będzie zobligowany do jej zweryfikowania i zmiany.

Motoryzacja (汽车)

Tesla ShangHai: 1 milion aut rocznie

Spółka Tesla ShangHai Co., Ltd. (特斯拉上海有限公司) zapowiadała wolę uruchomienia drugiego zakładu produkcyjnego w Chinach. O uruchomienie takiego zakładu w swoich granicach administracyjnych zabiegały m.in.: Szanghaj (gdzie obok wybudowanej 2 lata temu giga-fabryki powstaje centrum R&D), ChangZhou 常州 w prowincji JiangSu 江苏, HeFei 合肥 i WuHu 芜湖 w prowincji AnHui 安徽 oraz WenZhou 温州 w prowincji ZheJiang 浙江.

Wygląda na to, że to Szanghaj przedstawił spółce najciekawsza ofertę (dofinansowanie?), ponieważ Tesla ShangHai Co., Ltd. informuje, iż zamierza postawić ów drugi zakład produkcyjny tuż obok istniejącego kompleksu. Jeśli zamiar ten zostanie zrealizowany, to fabryka Tesli w Szanghaju uzyska zdolność produkcyjną 1 mln samochodów elektrycznych rocznie. Stanie się dzięki temu największym na świecie ośrodkiem produkującym tego rodzaju auta.

W 2021 roku szanghajską fabrykę opuściło 484 100 samochodów Tesla, co stanowiło 51,7% globalnej produkcji tej korporacji.

[Red.: W Polsce mamy do 2025 roku produkować 1 milion aut elektrycznych rocznie. Czyli spokojnie, mamy czas. Tesla dała radę w 2 lata, damy i my…]

Nauka – Edukacja (教育科学)

Wychowanie przez ZPT

Najnowsza inicjatywa Ministerstwa Edukacji (教育部): z dniem 1 września br. do szkół podstawowych i średnich wprowadzone zostaną dodatkowe zajęcia w ramach programu „wychowywanie przez pracę”. Szkoły zostają przez ministerstwo zobligowane, by uczniowie w trakcie tych zajęć nauczyli się m.in. gotować ryż, przygotowywać proste potrawy z kuchni chińskiej, by nabyli umiejętność obsługi urządzeń kuchennych i domowych, a także prostych napraw tychże. Uczniowie mają nauczyć się zasad i sposobów sprzątania mieszkań. Szkoły mają umożliwić swoim uczniom zapoznanie się z pracą na roli (teoretycznie, ale dla chętnych również praktycznie), przybliżyć problematykę produkcji od uprawy roślin po produkcję wysoko zaawansowanych towarów, zapoznać z pojęciem technologii, wprowadzić w zasady funkcjonowania wolontariatów i prac wykonywanych przez wolontariuszy. W wydzielonych klasach mają pojawić się małe zwierzęta, jak króliki, czy świnki morskie, którymi dzieci mają się zajmować, za które mają być odpowiedzialne (karmienie, sprzątanie, etc.). Uczniowie będą przydzielani do odpowiednich grup w zależności od swoich zainteresowań i rodzaju zajęć prowadzonych w danych grupach. A wszystko po to, by dzieci wynosiły ze szkół nie tylko “wkuty bagaż” matematyki, języka chińskiego, czy chemii, ale również umiejętnosci przydatne w codziennym życiu.

[Red.: W czasach PRL podobne zajęcia nosiły nazwę Zajęć Praktyczno-Technicznych (ZPT). Uczniowie poznawali tajniki przyszywania guzików, budowy karmników z drewna, a także budowania prostych ukladów elektronicznych i pisma technicznego… ]

Kolejny start w kosmos z platformy na morzu 

Chiny poinformowały, iż 30 kwietnia, po raz pierwszy w historii z powodzeniem dokonały wystrzelenia w kosmos rakiety nośnej, która wystartowała z platformy skonstruowanej na Morzu Żółtym. Była to rakieta Dług Marsz 11, która została na platformę dostarczona w elementach i tam zmontowana, przetestowana, ustawiona w pozycji startowej i wyniesiona w kosmos. Rakieta wyniosła na orbitę 5 sztucznych satelitów Jilin-1.

Chiny są jedynym państwem na świecie, który regularnie wynosi rakiety kosmiczne z platform morskich, a trzecim, które opanowało technologicznie to rozwiązanie.

Potwierdzono już budowę stoczni i portu dla platform będących polami startowymi dla rakiet kosmicznych. Jeszcze w tym roku zostanie oddana do użytku platforma o długości 162 m i szerokości 40 m.

Rakieta nośna Długi Marsz 11, opracowana przez Pierwszą Akademię Chińskiej Korporacji Nauk i Technologii Aerospace, jest wykorzystywana głównie do wystrzeliwania ładunków na orbitę synchroniczną Słońca i orbitę okołoziemską. Może służyć wynoszeniu na orbitę pojedynczych satelitów, jak w opisanym przypadku również wielu satelitów, co umożliwia szybkie tworzenie „konstelacji” satelitów, które mogą być szybko uzupełniane w przypadku awarii, czy zniszczenia poszczególnych satelitów.

Dotychczas rakieta nośna Długi Marsz 11 była zastosowana w 13 misjach, przy czym 10 startów zrealizowano z lądu, a 3 z platform morskich. W sumie podczas tych misji wyniesiono na orbity 58 satelitów. W tym roku planowane są jeszcze od jednego do trzech startów morskich.

Chiński teleskop w kosmosie już w 2023 roku

Z kolei w przyszłym roku zaplanowano umieszczenie w przestrzeni kosmicznej teleskopu o średnicy zwierciadła 2,4 metra i o polu widzenia 350 razy większym niż od teleskopu Hubble’a. Pozwoli to na spojrzenie na wszechświat szerzej, głębiej i uzyskać jaśniejszy jego obraz. Przewidywana żywotność chińskiego teleskopu szacowana jest na 10 lat. Wyposażony będzie on w najnowocześniejsze technologie i rozwiązania zarówno cyfrowe, jak i mechaniczne. Astronomowie chińscy zakładają, że dzięki nowemu teleskopowi będą w stanie prowadzić obserwacje ciemnej materii odległej nawet 10 mld lat świetlnych od Ziemi.

Teleskop zostanie umieszczony na orbicie w pobliżu chińskiej stacji kosmicznej, której budowa w planowanej pierwotnie wielkości zostanie ukończona w tym roku. Załogi stacji orbitalnej będą mogły korzystać z teleskopu jako narzędzia badawczego, ale zarazem będą stanowić zaplecze techniczne, serwisowe dla tegoż teleskopu.

Stacja meteo na Mount Evereście

Chińscy badacze umieścili na szczycie Mount Everest (8830 m.n.p.m.) automatyczną stację meteorologiczną. Zdarzyło się to po raz pierwszy w historii badań meteorologicznych. Poprzednia stacja „rekordzistka” umieszczona była na wysokości 8300 metrów nad poziomem morza.

Finanse – Banki – Kapitał (财政 – 银行 – 资本)

Zarobki szefów spółek giełdowych

China New Economic Times przedstawił ranking wynagrodzeń prezesów spółek notowanych na trzech rynkach akcji serii A (Szanghaj, Shenzhen i Pekin-Północ), a uzyskanych przez tych prezesów w 2021 roku.

Największe wynagrodzenie w kraju uzyskał Li XiTing, prezes spółki produkującej sprzęt medyczny ShenZhen Mindray Biomedical Electronics Co., Ltd. (深圳迈瑞生物医疗电子股份有限公司), a było to 25,34 mln RMB (ok. 17 mln PLN).

Li XiTing urodzony w Singapurze / źródło: SCMP

Aż 29 prezesów chińskich firm z tej grupy spółek giełdowych zarobiło ponad 10 mln RMB rocznie (ok. 6,7 mln PLN) rocznie.

Na nowej giełdzie w Pekinie najwyższe wynagrodzenie uzyskał He Xueqin, prezes spółki Betrayal, który zajął pierwsze miejsce z pensją 7,65 miliona RMB (ok. 5,13 mln PLN) rocznie, przewyższając drugą pozycję o ponad 5 milionów juanów.

Spółki giełdowe w 2021 roku

W 2021 r. 524 spółki weszły na giełdy w Szanghaju, Shenzhen i Pekinie-Północ. W sumie na koniec ubiegłego roku na chińskich giełdach notowane były 4682 spółki (odpowiednio 2031, 2569 i 82).

Ich wartość rynkowa na koniec grudnia 2021 roku wynosiła 96,53 bln RMB (ok. 64,72 bln PLN).  Całkowity dochód operacyjny tych spółek giełdowych wyniósł w ub.r. 64,97 bln RMB (ok. 43,56 bln PLN), co stanowiło 56,81% PKB Chin w tym okresie i oznaczało zarazem wzrost o 19,81% r/r. Zysk netto spółek wyniósł 5,30 bln RMB (ok. 3,55 bln PLN) – wzrost o 19,56 % r/r.

Największe zyski osiągnęły spółki finansowe, produkcyjne i górnicze. Najszybszy wzrost zysków zanotowały spółki z sektora transportu, logistyki, magazynowania, sportu i rozrywki.

Największe spadki odnotowały spółki z branży nieruchomości, leasingu, usług biznesowych dla przemysłu.

Spółki giełdowe intensywnie inwestowały w badania i rozwój (R&D), w sumie ponad 1,31 bln RMB (ok. 878,33 mld PLN), co oznacza wzrost o 23,53% r/r. Inwestycje w R&D firm państwowych stanowiły 47,02% wszystkich wydatków na ten cel w Chinach w 2021 roku.

Wartość kredytów mieszkaniowych w górę

Według najnowszych danych centralnego Ludowego Banku Chin (中国人民银行) na koniec I kwartału br. łączna wartość kredytów z przeznaczeniem na zakup mieszkania wyniosła w Chinach 53,22 bln RMB (ok. 35,68 bln PLN), co oznacza wzrost o 6% r/r. Wzrost ten nie dziwi. Wszak już w zeszłym roku rozpoczęto akcje liberalizowania zasad udzielania tych kredytów, zmniejszono znacznie ograniczenia dotyczące warunków finasowania dla deweloperów.

Średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosiło w I kw. br. w Chinach 5,42% rocznie. To o 17 punktów bazowych mniej niż na początku bieżącego roku.

Społeczeństwo (社会)

Osoby w wieku produkcyjnym

Na koniec 2021 roku w Chinach żyło 880 mln osób w wieku produkcyjnym (od 16 do 60 roku życia). W tej liczbie 218 mln posiada wyższe wyksztalcenia.

Zdrowie  (健康)

Omikron w Szanghaju – ciąg dalszy walki z…?

Po 6 tygodniach lockdownu w Szanghaju udało się osiągnąć tendencję spadkową dobowej liczby nowych zakażeń. 07.05.2022 stwierdzono łącznie 3975 przypadków zarażeń wariantem Omikron (215 objawowych i 3760 bezobjawowych), co stanowiło 90,67% wszystkich przypadków w kraju. Jeszcze tydzień wcześniej odnotowano 7333 przypadków, co stanowiło 94,73% wszystkich nowych zakażeń w skali całego państwa.

Rozpoczęto proces „otwierania osiedli”, w których przez dwa tygodnie nie wykryto żadnego przypadku zakażenia. Czy to oznacza koniec lockdownu szczególnie, że coraz więcej przedsiębiorstw wznawia produkcję? Nie. Tak jak w przypadku przedsiębiorstw otwieranie osiedli i dzielnic następuje „stopniowo oraz w sposób uporządkowany”. Oznacza to, że z osiedla kwalifikującego się do „otwarcia” wyjść na zewnątrz będzie mógł danego dnia jeden członek danej rodziny i to wyłącznie po to, by zrobić zakupy w pobliskim sklepie, czy kupić leki. Osoba taka otrzymuje specjalną legitymację mieszkańca osiedla o „zerowym Covid-19” ważną dwa tygodnie oraz kartę wyjścia, przepustkę uprawniającą do opuszczenia granic danego osiedla w godzinach od 6:00 do 21:00, ale nie na dłużej niż cztery godziny jednorazowo.

Oba dokumenty należy okazać przed zajęciem miejsca w kolejce do supermarketu, gdzie oczywiście należy zachować dystans 2 metrów pomiędzy kolejkowiczami.

Przed wejściem do danego obiektu handlowego obowiązuje wszystkich skanowanie kodu QR z aplikacji zdrowotnej, która potwierdza wykonanie zalecanych testów ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego, którego ważność wynosi 48 godzin. Każdemu klientowi mierzy się rzecz jasna temperaturę. Każdy klient musi posiadać właściwie założona maseczkę.

I tyle jeśli chodzi o założenia. W rzeczywistości pojedyncze przypadki zakażeń wykryte na osiedlu odcinają możliwość wyjścia poza osiedle, zatem poza szczególnymi przypadkami wszyscy mieszkańcy szanghajskich osiedli pozostają w mieszkaniach.

Do kiedy? Tego nie wie nikt.

Punkty pobierania próbek

Do 5 maja br. zainstalowano w całym Szanghaju 9021 punktów pobierania próbek testów, w tym 1221 w miejscach takich jak szpitale, przychodnie, kliniki oraz 151 mobilnych.  Z każdym dniem liczba punktów pobierania próbek do testów rośnie. Umiejscawiane sę przed galeriam handlowymi, supermarketami, stacjami metra w pobliżu dworców autobusowych, przed szkolami, na osiedlach itd., itd.

 

Prawo  (法律)

Nowe regulacje

Z dniem 1 maja wchodzą w Chinach m.in. następujące przepisy i regulacje prawne :

 • nowe prawo o kształceniu zawodowym, czyli „Ustawa Chińskiej Republiki Ludowej o szkolnictwie zawodowym”《中华人民共和国职业教育法》. To ważny akt prawny, ponieważ po raz pierwszy w historii Chin włącza edukację w szkołach zawodowych i technikach państwowego systemu oświatowego kraju. Do tej pory ten rodzaj kształcenia znajdował się poza systemem oświatowym i traktowany był jako doskonalenie pozwalające zdobyć określone umiejętności. Założeniem towarzyszącym takiemu pozycjonowaniu kształcenia zawodowego była koncepcja, iż po zakończeniu edukacji w ramach obowiązkowego systemu edukacji dana osoba mogła być przyuczona do wykonywania określonych czynności. Bez jakiegokolwiek zaplecza teoretycznego. W związku z nową strategią edukacyjną implementowana w Chinach szkoły o profilu zawodowym uzyskają większe dofinasowanie, nadany zostanie im prestiż, a ich uczniowie zdobywać będą rzeczywisty zawód i możliwość wyższego wynagrodzenia. Absolwenci techników będą uprawnieni do przystępowania do egzaminów na wyższe uczelnie;
 • zmiany w prawie o rejestracji pojazdów: samochód osobowy fabrycznie nowy można już zarejestrować bez konieczności dodatkowego przeglądu technicznego;
 • wszedł w życie zakaz sprzedaży papierosów elektronicznych nieletnim;
 • wszystkie kosmetyki dziecięce muszą mieć specjalne oznaczenie – Mała Złota Tarcza („小金盾”). To obligatoryjna certyfikacja potwierdzające specjalne przeznaczenie produktów i bezpieczeństwo użycia ich dla dzieci;
 • regulacje o nazewnictwie miejsc „Przepisy toponimiczne” (地名管理条例): zabronione jest nadawanie nazw z błędami językowymi, wywodzących się ze słów potocznych czy zwrotów gwarowych. Zakaz dotyczy także używania nazw zagranicznych, cudzoziemskich. Raz nadana nazwa powinna być przypisana miejscu i nie podlegać zmianom. Wszystkie miejsca o znaczeniu historycznym, istotne dla kultury muszą być nazwane w zgodzie z tym kontekstem;
 • wprowadzony zostaje jeden standard obliczania odszkodowań w razie wypadku, inwalidztwa, śmierci mieszkańca wsi (osoby będącej zameldowanej tam na stałe – hukou), a pracującej w mieście (pracownicy migrujący). Poprzednio odszkodowania kalkulowane były na bazie średniego dochodu rozporządzalnego mieszkańców wsi. Od początku tego miesiąca wyliczenia bazować będą na kwotach dochodów rozporządzalnych mieszkańców miast, które są przynajmniej dwukrotnie wyższe od tych wiejskich.

Rolnictwo, Wieś (农业、乡村)

Wieś się starzeje

Proces starzenia się społeczeństwa chińskiego dotyka również chińskiej wsi. Według danych podsumowujących rok 2021 osoby w wieku od 60 lat wzwyż stanowią już 20,04% mieszkańców wsi. Osoby w wieku powyżej 65 roku życia to 13,82% wiejskiej populacji Chin.

Średnia krajowa dla tej pierwszej grupy ludności wynosi 18,1%, a dla drugiej 12,6%. Wniosek: wiś chińska starzeje się szybciej od chińskich miast. I proces ten będzie się pogłębiać.

Przyspieszający proces starzenia się mieszkańców wsi może stanąć wkrótce na przeszkodzie programu jej modernizacji i rewitalizacji. A z drugiej strony może zintensyfikować prace nad głęboką automatyzacją i robotyzacją tego istotnego obszaru chińskiej gospodarki.

Wiadomości lokalne (当地新)

LiaoNing 辽宁

Władze ShenYang 沈阳, stolicy tej północno-wschodniej prowincji Chin, postanowiły zaradzić turbulencjom na lokalnym rynku pracy, będącym efektem rosnących kosztów pracy. I tak od 1 maja lokalne przedsiębiorstwa, które zatrudnią nowego pracownika na umowę dłuższą niż 1 rok, otrzymają zwolnienie z wszystkich wymaganych od zakładu pracy składek i świadczeń socjalnych na rzecz pracownika. Koszty te pokrywać będzie lokalny rząd. Pakiet składek wynosi w LiaoNing ok. 500 RMB (ok. 335 PLN) na jednego pracownika. Miasto informuje, iż jest gotowe udzielać takiego wsparcia w wymiarze do 200 tys. RMB (ok. 134,03 tys. PLN) miesięcznie na firmę. Subwencje przyznawane będą co najmniej do końca roku.

GuangDong 广东

Władze tej prowincji łagodzą przepisy związane z procedurami rejestracji urodzin. Od 1 maja br. kobieta w ciąży nie musi już dokonywać wcześniejszego zgłoszenia faktu ciąży i przybliżonej daty porodu w lokalnej czy osiedlowej (właściwej dla miejsca zamieszkania) Komisji Planowania Rodziny. Poprzednio takie zgłoszenie było wymagane dla wydania świadectwa urodzenia dziecka oraz jego rejestracji w chińskim odpowiedniku polskiego systemu PESEL.

Władze jednocześnie znoszą zasadę, że dziecko niezamężnej kobiety nie może być zarejestrowane w państwowym rejestrze.

Prowincja GuangDong, najbogatsza prowincja Chin notuje ostatnio najwyższy w kraju wskaźnik urodzeń.

HongKong 中国香港特别行政区

Rada Legislacyjna regionu pracuje nad zmianami przepisów imigracyjnych. Chodzi głównie o wprowadzenie zasady wcześniejszego wprowadzania danych pasażera przylatującego/przyjeżdzającego do systemu informacyjnego miasta celem skuteczniejszej ochrony bezpieczeństwa narodowego. W założeniu przepisy mają powodować, iż m.in. na 40 minut przed wylotem/wyjazdem danego pasażera do Hong Kongu jego dane takie jak nazwisko, imię, data urodzenia, narodowość, numer paszportu, numer lotu/przejazdu będą wprowadzone do miejskiego systemu służb imigracyjnych.

Takie rozwiązanie ma zapobiec przenikaniu w granice metropolii osób powiązanych z organizacjami terrorystycznymi, ekstremistycznymi i innych osób niepożądanych. W uzasadnieniu projektu władze Hong Kongu powołują się na fakt, iż takie zasady stosują w praktyce imigracyjnej Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 17/2022 www.chiny24.com

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button