WiadomościWiadomości

Chiny: Subiektywny przegląd wydarzeń za Wielkim Murem (19/22)

16 - 22 maja 2022

Z prac rządu (来自政府工作)

Więcej obszarów dla inwestycji

Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) oraz Ministerstwo Handlu (商务部) opublikowały zaktualizowaną listę preferowanych dziedzin działalności dla inwestorów zagranicznych. Zawiera ona 1435 sektorów aktywności gospodarczej (wzrost o 16% w porównaniu do poprzedniej edycji z 2020 roku – wymieniono w niej 1235 sektorów i branż).

Celem publikacji jest przyciągniecie inwestorów zainteresowanych działalnością w takich obszarach jak wysokie technologie, inteligentna produkcja, zaawansowane usługi przemysłowe, „zielona” ekonomia (ochrona środowiska, redukcja emisji CO2), opieka zdrowotna (w tym nad seniorami), sport, edukacja zawodowa i techniczna oraz rewitalizacja i unowocześnianie rolnictwa.

Preferowane będą inwestycje  w centralnych, zachodnich i północno-wschodnich prowincjach Chin. Wybór preferowanych branż i regionów skutkuje uzyskaniem specjalnych przywilejów, jak m.in.: zwolnienie z obciążeń celno-podatkowych dla importowanego sprzętu i maszyn, preferencyjne warunki dzierżawy ziemi, obniżka podatku dochodowego do 15% i inne.

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Zero Covid a ekonomia

Najnowsze dane gospodarcze ilustrują poważny wpływ epidemii na kondycję gospodarczą Chin. Zwłaszcza w kwietniu chińska gospodarka znalazła się pod silną presją wygenerowaną przez liczne restrykcje, lockdowny i zatrzymania produkcji w ponad 40 innych miastach/ośrodkach przemysłowych, w tym zwłaszcza w Szanghaju i prowincji JiLin 吉林. Turbulencje spowodowane polityką „zero Covid” uderzyły zarówno w sektor usług, jak i w produkcje przemysłową – a to za sprawą zakłóceń łańcuchów dostaw w każdej niemal branży.

Dane: Państwowy Urząd Statystyczny (国家统计局)

Co z tych danych wynika?

 • Lockdown w kwietniu „zrolował” gospodarkę, choć mocno trzyma się produkcja sektora high-tech.
 • Sprzedaż detaliczna wciąż poniżej poziomu sprzed 2 lat. Nie może się podnieść mimo stymulacji konsumpcji.
 • Efekt lockdownów to również spadek usług.
 • Ważnym problemem staje się bezrobocie w miastach. Po raz pierwszy według oficjalnych danych przekroczyło poziom 6,1%, pokonując znacznie zakładany poziom 5%. Wśród osób w wieku od 16 do 24 lat bezrobocie wynosi 18,2%, wśród osób w wieku od 25 do 59 lat wynosi 5,3%
 • Inflacja wzrosła relatywnie znacznie, aczkolwiek wciąż znajduje się poniżej poziomu zakładanego w tegorocznym planie (3%). Ceny w produkcji wciąż rosną, ale tempo tego wzrostu sukcesywnie spada.
 • Inwestycje rosną, spadek w kwietniu jest oczywisty.
 • Nieruchomości od końca ubiegło roku nie mogą wyjść z zapaści. Czy podejmowane ostatnio różne działania jak ulgi, zachęty dla deweloperów, a zwłaszcza te mające stymulować potencjalnych kupujących pomogą wyjść na prostą – przekonamy się w III kwartale br.
 • Wciąż jasnym punktem na mapie gospodarki chińskiej jest handel zagraniczny a szczególnie eksport, choć wielu zagranicznych komentatorów narzeka, bo nie rośnie ponad kilkanaście procent rok do roku, jak to wcześniej bywało.

Chiny w handlu zagranicznym

Już piaty rok z rzędu Chiny zajmują pierwsze miejsce pod względem największego udziału w globalnym handlu międzynarodowym. W ubiegłym roku udział Chin w światowej wymianie handlowej wyniósł 13,5%.

Rośnie wydobycie węgla

W ciągu czterech miesięcy bieżącego roku wydobycie węgla kamiennego w Chinach rosło w tempie dwucyfrowym: o 10,5% r/r. Aż 80,9% węgla wydobywano ze złóż zlokalizowanych w prowincjach

ShanXi 山西, ShaanXi 陕西, Mongolia Wewnętrzna 内蒙古i XinJiang 新疆. Import węgla w pierwszym kwartale br. spadł o 24,2% r/r, lecz w kwietniu znów wzrósł o 8,4%.

Nieruchomości (房地產)

Reanimacja rynku nieruchomości trwa

Trwają działania mające na celu ożywienie chińskiego rynku nieruchomości. Władze municypalne ponad 70 miast zrewidowały większość wcześniej wprowadzonych ograniczeń dotyczących nabywania mieszkań. Centralny Ludowy Bank Chin (中国人民银行) oraz Komisja Nadzoru Bankowego i Ubezpieczeń Chin (中国银行业保险监督管理委员会) liberalizują politykę kredytową tak względem deweloperów, jak i potencjalnych nabywców. W 103 największych miastach Chin średnie oprocentowanie kredytu udzielanego przez banki na zakup mieszkania z rynku pierwotnego wynosiło w kwietniu br. 5,17%, a na zakup z rynku wtórnego 5,45%, czyli w obu przypadkach o 15 punktów bazowych mniej niż w marcu.

Na poziom oprocentowania kredytów mieszkaniowych wpływ mają trzy czynniki:

 • centralne zalecenia,
 • lokalne wskazania,
 • regulacje miejscowych banków.

Instytucje centralne zachęcają i zalecają obniżanie stóp procentowych. Zalecenie realizowane jest od kilku miesięcy na niższych szczeblach. Obniżana jest wysokość obowiązkowego wkładu własnego. Obecnie to najwyżej 20-30% (w niektórych regionach nie więcej niż 10%), gdy w zeszłym roku było to 40, a nawet i 50%.

W kwietniu ilość udzielnych kredytów hipotecznych wzrosła w porównaniu z marcem, ale w stosunku do kwietnia minionego roku odnotowuje się znaczący spadek. Sytuacja na chińskim rynku nieruchomości pozostaje wciąż niestabilna. Otwartym pozostaje pytanie, czy działania instytucji finansowych i administracji przywrócą zaufanie inwestorów do rynku nieruchomości, i czy wpłyną na poprawę kondycji deweloperów, którzy borykają się z kłopotami finansowymi.

Ceny mieszkań w kwietniu

W kwietniu, w relacji rok do roku, wciąż spadały ceny mieszkań w 70 największych miastach Chin.

Pomimo ogólnego trendu ceny mieszkań wzrosły w czterech miastach zaliczanych do tzw. pierwszego kręgu. W Pekinie, Szanghaju, Kantonie i ShenZhen ceny nowych mieszkań wzrosły o 3,9% r/r, a tych z drugiej ręki o 2,4% r/r.

W miastach tzw. drugiego kręgu (średnich), nowe mieszkania podrożały o 1,0% r/r, za to te z rynku wtórnego potaniały o 1,0%.

W ośrodkach tzw. trzeciego kręgu (mniejszych) odnotowano wyłącznie spadki: ceny mieszkań na rynku pierwotnym spadły o 1,5% r/r, na wtórnym o 2,5% r/r.

Energetyka  (精力) 

China State Grid wyda 200 mln na R&D

Spółka energetyczna China State Grid Corporation (中国国家电网公司) przeznaczy roku bieżącym na badania i rozwój 200 mln RMB (ok. 131 mln PLN). Wśród przedmiotów badań i rozwoju znajdą się m.in.: optymalne wykorzystanie energii węglowej, źródła nowej energii, czy poprawa efektywności systemu elektroenergetycznego.

Motoryzacja (汽车)

Tesla pracuje na pół gwizdka

19 kwietnia br., za pozwoleniem władz oraz przy zachowaniu reżimu sanitarnego spółka Tesla ShangHai  (特斯拉上海) wznowiła produkcję w swojej szanghajskiej fabryce zwanej przez wzgląd na wielkość „giga-factory”. Po miesiącu zakład osiągnął 45% swoich mocy produkcyjnych. Do pracy wróciło 8000 osób pracujących przez jedną, 12-to godzinną zmianę w tak zwanym „zamkniętym obiegu”. Oznacza to, że pracownicy nie mogą wyjść poza zakład pracy i tam również nocują. Czas zmiany w „zamkniętym obiegu” obejmuje posiłki, które zapewnia firma, jak również przerwy na odpoczynek.

Pracownikom zamkniętym w fabryce bez możliwości swobodnego opuszczania jej zapewniono nie tylko lóżka do spania, nie tylko pełne wyżywienie, ale także rozrywkę po pracy: możliwość korzystania z fitness klubu, sale z karaoke, czy miejsca z grami video i stołami do gry w karty.

Co więcej, biorąc pod uwagę niedogodności wynikające z pracy w „zamkniętym obiegu”, zarząd Tesla ShangHai zdecydował, by wypłacać pracownikom produkcyjnym fabryki w Szanghaju dodatek w wysokości 300 RMB (ok. 196 PLN) za każdy dzień pracy w tych nietypowych warunkach. W dni wolne od pracy dodatek ten wynosi 100 RMB (ok. 65,50 PLN).

CATL i certyfikat bezpieczeństwa baterii

Spółka NingDe ShiDai New Energy Technology Co., Ltd. (宁德时代新能源科技股份有限公司) znana szerzej jako CATL uzyskała pierwszy na świecie certyfikat Unii Europejskiej Nr.R100.03. potwierdzający bezpieczeństwo produkowanych przez siebie baterii zasilających do samochodów elektrycznych.

Regulacje dotyczące bezpieczeństwa baterii do samochodów elektrycznych wchodzą w życie w Unii Europejskiej od 1 września br. Certyfikat został wydany przez niemieckie ministerstwo transportu. To kolejny krok pozwalający CATL uzyskać pozycję niekwestionowanego lidera na europejskim rynku baterii samochodowych. Spółka posiada już fabrykę w Europie, w Niemczech. Trwa poszukiwanie lokalizacji kolejnego zakładu produkcyjnego. Jak i w poprzednim przypadku bierze się (?) pod uwagę lokalizację w Polsce. Mamy konkurencję ze strony Niemiec, Czech i Węgier.

Transport (交通运输)

Nowy chiński śmigłowiec

Pomyślnie zakończył się pierwszy testowy lot nowego chińskiego śmigłowca AC313A. Maszyna ta została skonstruowana przez China Aviation Industry Group Co., Ltd. (中国航空工业集团有限公司).

Według informacji przekazanych przez przedstawicieli spółki maszyna ma udźwig 13,8 tony, a to dzięki silnikowi o wysokiej mocy (większej o 10% od innych maszyn tego typu), który jednocześnie charakteryzuje się relatywnie niskim zużyciem paliwa. Śmigłowiec może wykonywać loty na wysokości do 4500 metrów, przy zasięgu do 600 km. AC313A jest wielozadaniową maszyną przeznaczoną do pracy w służbach ratownictwa lotniczego (m.in. medycznego, wodnego, przeciwpożarowego), w misjach poszukiwawczych, jako środek transportu materiałów i pracowników linii energetycznych, czy platform wiertniczych we wszystkich warunkach pogodowych. Do 2025 roku śmigłowiec ma uzyskać wszystkie niezbędne certyfikaty lotnicze krajowe i zagraniczne. Według konstruktorów wyposażony on jest w najnowsze rozwiązania technologiczne dla tego typu maszyn.

AC313A  jest kolejnym przykładem uniezależniania się chińskiego rynku lotniczego od zagranicznych dostawców, zachodnich, jak i rosyjskich.

Tunel pod Jangcy

Wszystkie niezbędne zgody i pozwolenia uzyskał projekt budowy tunelu HaiTai pod największą rzeką Chin, czyli Jangcy (ChangJiang / 长江). Tunel o długości 11,2 km połączy NanTong HaiMen 南通海门 na północnym brzegu rzeki z SuZhou TaiCang  苏州太仓 na jej brzegu południowym, w odległości 80 km od ujścia. Rozpoczęcie budowy planowane jest przed końcem bieżącego roku. Prace trwać mają 72 miesiące.

Kontenerowce dla Evergreen

Stocznia HuDong ZhongHua (沪东中华造船) będąca częścią China State Shipbuilding Corporation (中国船舶集团有限公司) zwodowała w kwietniu dwie nowe jednostki. To kontenerowce dla armatora Evergreen Marine z Tajwanu. Każdy z nich posiada ładowność 23 992 TEU. Obie jednostki mierzą 399,99 metrów długości i 61,5 metra szerokości.  Tajwański armator planuje wprowadzenie do swojej floty w sumie 18 kontenerowców z tej serii. Są to największe kontenerowce świata. China State Shipbuilding Corporation otrzymała już zamówienie na 8 jednostek, 6 pierwszych jednostek (które już pływają po morzach i oceanach świata) wybudowanych zostanie przez stocznie koreańskie.

Do statku z tej serii, a konkretnie do Ever Ace od sierpnia 2021 roku należy rekord w ilości kontenerów załadowanych na jeden statek. Ever Ace przewiózł wówczas łącznie 21 710 TEU na trasie z Yantian w Chinach do Europy.

Finanse – Banki – Kapitał (财政 – 银行 – 资本)

RMB umacnia się

20 maja RMB przestał słabnąc w stosunku do amerykańskiego dolara. Trend taki utrzymywał się przez ponad dwa tygodnie. Co ciekawe zaledwie w ciągu tego jednego dnia waluta chińska umocniła się wobec USD najsilniej od 17 lat. Zmiana trendu wystąpiła pomimo trwających lockdownów w kilkudziesięciu miastach i regionach chin, pomimo utrzymującej się niepewności, pomimo mało optymistycznych sygnałów z rynku. RMB zakończyło dzień na poziomie 6,6740 do 1 USD. A oscylowało już na granicy 6,9 RMB / 1 USD. Interwencja banku centralnego była szybka i efektywna.

Stopy w dół. Nie wszystkie

Centralny Bank Ludowy Chin zadecydował o obniżeniu pięcioletniej stopy procentowej LPR. Z poziomu 4,60%, na którym utrzymywała się przez ostatnie 4 miesiące, obcięto ją do 4,45%. Jednocześnie Bank Ludowy pozostawił bez zmian swoją główną stopę procentową (roczną stopę LPR), która od stycznia br. pozostaje na poziomie 3,70% (poprzednio 3,80%).

Niewątpliwe jest to ruch mający na celu ożywienie rynku nieruchomości – może zwiększyć popyt na kredyty mieszkaniowe, a co za tym idzie pobudzić popyt w branży budowlanej.

Społeczeństwo (社会)

Blokada zagranicznych SMS

Operatorzy telekomunikacyjni w takich prowincjach jak m.in. HeNan 河南, JiangXi 江西, LiaoNing 辽宁, GuiZhou 贵州, czy ZheJiang 浙江 podjęli decyzję o zablokowaniu odbioru przez abonentów wiadomości tekstowych SMS i automatycznych rozmów telefonicznych z zagranicznych numerów. Decyzje uzasadniono rosnącą liczbą fałszywych ofert finansowych i wprowadzających w błąd reklam docierających do chińskich użytkowników telefonów spoza granic kraju. Blokadę można usunąć częściowo, lub w całości po zgłoszeniu takiej woli u operatora danej sieci.

Mieszkania dla wielodzietnych rodzin

HangZhou 杭州, stolica prowincji ZheJiang 浙江, idzie w ślady ponad 15 chińskich miast, w których rodziny z trójką dzieci mając już jedno mieszkanie, będą mogły kupić drugie. Z rynku wtórnego, albo pierwotnego. Co więcej rodzina z trójką dzieci może wziąć udział w loterii na zakup mieszkania po preferencyjnej cenie i na specjalnych warunkach.

Poszukiwana, poszukiwany

Ministerstwo Zasobów Osobowych i Bezpieczeństwa Socjalnego (人力资源和社会保障) ogłosiło listę 100 najbardziej poszukiwanych specjalistów/zawodów w I kwartale br.

Na pozycji pierwszej znalazł się… specjalista od rozwoju rynku i marketingu.

W pierwszej dziesiątce profesji, których przedstawiciele są obecnie najpilniej poszukiwani w całych Chinach znaleźli się jeszcze: kelner, sprzedawca, mechanik samochodowy, ochroniarz/strażnik, specjalista obsługi klienta, dostawca/kurier, sprzątacz, pomoc domowa i pakowacz.

Zgodnie z danymi ministerstwa największe braki na rynku specjalistów występują wśród inżynierów różnych specjalności (technologii, komputerów, robotyzacji itp.)

Rozrywka z dala od szkół

Ministerstwo Kultury i Turystyki  (文化旅游部) przypomniało o zakazie lokalizacji obiektów i wydarzeń rozrywkowych w pobliżu przedszkoli, szkół, szpitali itp. Dokładny dystans jaki musi być zachowany w tym przypadku sprecyzują władze prowincjonalne w zależności od lokalnych uwarunkowań.

Nie każda wódka to BaiJiu

Państwowa Administracja Nadzoru i Administracji Rynku (国家市场监督管理总局) wydała nowe regulacje dotyczące alkoholi, które wchodzą w życie z dniem 1 czerwca.

Jednym z ważniejszych postanowień nowych regulacji jest zmiana klasyfikacji produktu, który może być określany mianem … i tu pojawia się problem.

W języku chińskim wysoko procentowe alkohole nazywane są „BaiJiu” (白酒), co oznacza wedle tutejszych obywateli „białe wino”, czy „biały likier”.  I tak w istocie czyta się chińskie znaki. „BaiJiu” – białe wino. Doświadczenia zachodnie każą nam tego typu alkohol nazywać wódką. Mocną, bo „BaiJiu” ma moc 52%, 56%, znacznie rzadziej 45%.

Ale tu z pomocą przychodzą te nowe regulacje. Bowiem nazwa „BaiJiu” może być od 1 czerwca stosowana wyłącznie w stosunku do alkoholi destylowanych z zaczynu/zacieru, którego składowe to ziarna sorgo (choć i inne zboża są dopuszczane), otręby, drożdże. Zaczyn/zacier do produkcji „BaiJiu” musi być poddany fermentacji, następnie jednokrotnej lub wielokrotnej destylacji. Destylat musi być leżakowany przez wyznaczony przez producenta czas, a potem dopuszczalne jest jeszcze mieszanie (blending) wielu destylatów.

W nowych regulacjach Państwowej Administracji Nadzoru i Administracji Rynku po raz pierwszy wyodrębniono wódki zapachowe i kolorowe. Alkohole takie zawierają odpowiednie dodatki spożywcze. Ich użycie powoduje, że dany alkohol traci prawo do nazwy „BaiJiu”.

Regulatorzy nie wyznaczyli minimalnej zawartości alkoholu ani dla „BaiJiu”, ani dla wódek kolorowych.

Nie sprecyzowano też co oznacza określenie „wódka zapachowa”. Kto miał kontakt z „BaiJiu”, na przykład z MouTai, ten wie, że mocne chińskie alkohole charakteryzują się niezwykle silnym, bardzo specyficznym zapachem. Złośliwcy twierdzą, że to woń przypominająca zapach paliwa lotniczego, tudzież rosyjskich perfum.

MouTai kręci lody

Największy producent „BaiJiu” w Chinach, czyli KweiChow MouTai Liquor Co., Ltd. (贵州茅台酒股份有限公司) wprowadza na rynek lody MouTai (茅台). Na początek na rynku lody MaouTai pojawią się w dwóch smakach: oryginalnym i waniliowym. Cena jednej porcji: 39 RMB (ok. 25,50 PLN). Cechą szczególną tych lodów jest ich skład: oprócz klasycznych składników stosowanych w produkcji lodów pojawi się tu też „BaiJiu”. Na każdy kilogram masy lodowej producent dodaje 50 gramów MauTai o zawartości 53% alkoholu.

Do odważnych świat należy.

Zdrowie  (健康)

Omikron w odwrocie?

Wydaje się, że fala epidemii szybko wygasa. 16 maja br. w Szanghaju odnotowano 938 przypadków, a już 21 maja 662 przypadki. Tego samego dnia w całych Chinach zarejestrowano 824 nowe zakażenia. W Szanghaju trwa nieustanne testowania (na moim liczniku od 15 marca jest ich już 47). Wszystkie negatywne.

Władze Szanghaju ogłosiły, iż wszystkie szesnaście dzielnic metropolii uznano za oczyszczone z wirusa. Przedstawiono wstępny harmonogram otwierania miasta. Otwierania

 • stopniowego: np. komunikacja i sklepy będą funkcjonować „w niepełnym wymiarze”. Proces otwierania, uruchamiania, przywracania trwać ma do polowy czerwca, ewentualnie początku lipca, w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. W dniu 16 maja uruchomiono cztery linie metra i kilka wybranych linii autobusowych.
 • uporządkowanego: korzystanie ze środków transportu publicznego, wejście do wszelkich miejsc o charakterze publicznym wymagać będzie świadectwa przejścia testu z negatywnym wynikiem, testu nie starszego niż 48 godzin. Ponadto wymagany będzie zdrowotny kod QR (pokazuje aktualne dane dotyczące szczepień i testów) oraz kod lokalizacji (potwierdzający, iż legitymowana osoba zamieszkuje w miejscu wolnym od wirusa). Uporządkowane życie będzie zatem opierać się o skanowanie różnych kodów na wejściu i na wyjściu ze sklepu, taksówki, metra, szkoły, parku, etc. Władze miasta zapowiedziały, że budują cały system bezpieczeństwa antywirusowego, którego elementami będą: masowe testowanie w powszechnie dostępnych punktach pobierania próbek, gromadzenie danych dotyczących wyników testów oraz monitorowania przemieszczania się osób testowanych.
 • limitowanego: mieszkańcy będą mogli opuszczać osiedla w ograniczonej liczbie, w określonym czasie, ograniczona liczba pasażerów będzie mogła wejść do danego środka komunikacji, ale także do danego sklepu, parku, biblioteki, etc. Wszystko by uniknąć niepożądanych zgromadzeń, tłoku, ciżby, czyli sytuacji na które czyha wirus.

Według założeń władz metropolii działalność wszystkich zakładów przemysłowych w mieście ma zostać wznowiona i wrócić do normalnego poziomu do końca czerwca.

I tyle teoria. W praktyce osiedla, na których nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia od 3-4 tygodni wciąż pozostają zamknięte.

Wiadomości lokalne (当地新)

Hubei 湖北

Miasto XinNing 咸宁 wprowadza dodatek dla rodziców w wysokości 500 RMB (ok. 326,95 PLN) na każde dziecko, które uczęszcza do miejscowej szkoły. Jest on przyznawany semestralnie, czyli dwa razy w roku szkolnym.

Specjalny Region Administracyjny HongKong 中国香港特别行政区

Jednym z kryteriów oceny pracowników administracji tego regionu są umiejętności językowe. Pracownicy ci muszą posługiwać się w mowie i piśmie językiem:

 • GuangDong Hua (广东话), czyli językiem kantońskim,
 • PuTong Hua (普通话), czyli standardowym językiem chińskim (mandaryńskim) oraz
 • angielski

Kandydaci do pracy w administracji regionu są zobligowani do zdania odpowiednich egzaminów z tych 3 języków. Do lipca 1997 roku region był brytyjską kolonią. Nie obowiązywała tu znajomość urzędowego języka chińskiego. W 25 lat po powrocie do macierzy urzędowy język chiński (mandaryński) jest językiem obowiązkowym w urzędach, szkołach, instytucjach publicznych, jest oficjalnym językiem regionu (obok kantońskiego i angielskiego).

Tajwan 中国台湾特别行政区

Fala epidemii wirusa Covid-19 w odmianie omikron dotarła tą wyspę. 20 maja zanotowano tu 85 tys. przypadków nowych zakażeń w ciągu jednej doby. W wyniku zarażenia wirusem umiera średnio każdego dnia ok. 40-50 osób. Głównie to osoby starsze. Władze sanitarne Tajwanu zakładają, że to moment szczytowy tej fali epidemii.

Chiny i Świat (中国和世界)

BRICS a wojna w Ukrainie

Wang Yi王毅, członek Rady Państwa (国务委员) oraz Minister Spraw Zagranicznych (外交部) odbył 19 maja wideokonferencję ze swoimi odpowiednikami z krajów BRICS (Brazylia, Indie, Chiny, Afryka Południowa). Ważnym punktem rozmów była sytuacja na Ukrainie. Opinie uczestników spotkania były w tej kwestii zbieżne: wysyłanie broni Ukrainie nie przyniesie pokoju, a sankcje i naciski ekonomiczne nie rozwiążą dylematu bezpieczeństwa europejskiego.

Kryzys w tamtym regionie Europy trwa, zaś stanowisko chińskie w tej materii nie uległo zmianie:  należy stosować wszelakie naciski na strony konfliktu, by doprowadzić do jego pokojowego rozwiązania. Drogą prowadzącą do tego celu może być wyłącznie dialog.

Minister Wang podkreślił, że wciąż ma nadzieję na to, iż Rosja i Ukraina pokonają wszelkie trudności na drodze do pokoju oraz znajdą wspólny sposób zabezpieczenia interesów obu państw. Zaapelował do NATO i Unii Europejskiej, aby rozpoczęły wszechstronny dialog z Rosją. Chiny sprzeciwiają się militaryzacji międzynarodowej współpracy gospodarczej i finansowej oraz zmuszaniu innych krajów do wyboru strony w konflikcie. Sytuacja obecna stanowi poważne zagrożenie dla handlu międzynarodowego, grozi przerwaniem łańcuchów dostaw, naruszeniem globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego.

Państwa BRICS w sprawie Ukrainy stoją na stanowisku przestrzegania niezależności, obiektywizmu, bezstronności, opowiadają się za pokojem. Wezwały kraje do odrzucenia zimnowojennej mentalności, odrzucenia tworzenia zantagonizowanych bloków państw i do rozwijania współpracy na rzecz budowy globalnej wspólnoty bezpieczeństwa. Państwa BRICS są otwarte na inne państwa rozwijające się, które chciałby przyłączyć się do porozumienia, jako pozytywnej, inspirującej wspólnoty na arenie międzynarodowej.

A przy okazji… (顺便提一下)

Biznes covidowy

Codzienność ostatnich miesięcy w Chinach to lockdown, izolacja, zatrzymanie produkcji. Powstały nowe strategie i zasady walki z wirusem, jak choćby „dynamiczne oczyszczanie do zero Covid”, lub „czyste od wirusa osiedle”. W pandemicznej rzeczywistości rodzi się też nowy biznes i nowy rynek. To cała branża związana z testowaniem. Większość chińskich miast przyjmuje strategię powszechnego, wielokrotnego, masowego testowania wszystkich mieszkańców. A to rodzi rosnące zapotrzebowanie na wyposażenie, sprzęt, materiały do wykonywania testów. Dziś ten sektor wyceniany jest na 10 mld RMB (ok. 6,54 mld PLN). Składają się nań trzy główne elementy:

 • laboratoria analityczne,
 • punkty pobierania próbek do testów oraz
 • wykwalifikowany personel.

Przeprowadzanie masowych testów zwiększyło znacznie zapotrzebowanie na laboratoria analityczne. Aktualnie w czterech największych miastach Chin (Pekin, Szanghaj, Kanton ShenZhen) funkcjonują 163 firmy laboratoryjne, z których każda posiada ogromną liczbę oddziałów terenowych. We wszystkich miastach powstają niczym grzyby po deszczu kioski i inne tymczasowe punkty pobierania próbek do testów. W Szanghaju w okolicy końcowych przystanków autobusowych, przed stacjami metra, galeriami handlowymi, biurowcami, szkołami, szpitalami, na większych osiedlach, przed zakładami pracy stanęło już około 30 tysięcy takich punktów. Mówi się, że ich liczba sięgnie 100 tysięcy.

Zapotrzebowanie na tymczasowe punkty poboru próbek do testów zgłosiło do tej pory ponad 15 miast prowincjonalnych. Średni koszt takiego kiosku wynosi od 20 000 do 50 000 RMB (od ok. 13 100 do ok. 32 744 PLN) w zależności od wielkości i wyposażenia. Głównym problemem przedsiębiorstw zajmujących się produkcją tych tymczasowych punktów są ograniczone moce produkcyjne i rosnące koszty materiałów.

Innym problemem stojącym przed władzami miejskimi Szanghaju i innych chińskich miast, jest znalezienie wykwalifikowanego personelu do pracy w punktach pobierania próbek, a także do pracy w laboratoriach analitycznych. Z licznych ofert pracy, których jest w tej chwili mnóstwo, zwłaszcza w Internecie, wiadomo, że dyplomowana pielęgniarka czy lekarz zainteresowany praca w systemie pobierania i analizowania próbek do testów może zarobić nawet 15 000 – 20 000 RMB miesięcznie (od ok. 9823 do ok. 13 100 PLN) nie licząc dodatków. Minimalne wynagrodzenie oferowane na stanowisku pracownika laboratorium, czy za pracę przy bezpośrednim pobieraniu próbek do testów wynosi od 4 000 do 6 000 RMB (od ok. 2 620 do ok. 3 929 PLN). W każdym przypadku zatrudnieni mogą liczyć na premie za wykonanie zadań oraz za pracę w nadgodzinach. Zakłada się, że w punkcie pobierania próbek jedna zmian trwać ma 10 godzin.

Beneficjentami chińskiej polityki „zero Covid” są nie tylko producenci sprzętu podstawowej ochrony (rękawiczki, maseczki, kombinezony, gogle, buty, etc.), ale także dostawcy różnych testów do samodzielnego wykonania, czy specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego.

Wraz z tymi „satelitami” nowy rynek może być wart nawet 15 mld RMB (ok. 9,823 mld PLN).

 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 19/2022 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button