Wiadomości

Chiny: susza trwa

PEKIN – Co najmniej 4,28 mln Chińczyków odczuwa poważne niedobory wody w wyniku suszy utrzymującej się w ciągu całego lipca – podał krajowy urząd zapobiegania katastrofom naturalnym. Wysokie temperatury oraz brak opadów w lipcu, spowodowały susze głównie w północnych i południowych rejonach kraju. W tym samym czasie prowincje centralne dotykały powodzie wywoływane przez długotrwałe i intensywne opady deszczu.

Do niedzieli kataklizm suszy objął 4,22 mln hektarów ziem uprawnych, a z powodu braku wody ucierpiało 3,88 mln sztuk bydła. Wicepremier Hui Liangyu zaapelował o wzmożone wysiłki w nawadnianiu i dostarczaniu wody pitnej do najbardziej dotkniętych terenów.

Władze południowej prowincji Guizhou sporządziły raport, z którego wynika, że od czerwca 1,82 mln osób cierpi na niedobory wody – donosi agencja Xinhua.

– Susza nadeszła miesiąc wcześniej niż się spodziewano – powiedział Qiu Feng, rzecznik regionalnego centrum usuwania szkód suszy. – Do końca lipca opady stanowiły jedynie 30 proc. w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku. Wciąż ciężko przewidzieć, kiedy katastrofa ustąpi – dodał.

W Anshun, stolicy najbardziej dotkniętego regionu w tej prowincji połowa mieszkańców cierpiała na brak dostaw wody – powiedział dziennikowi "China Daily" Zhang Honglong z zarządu miasta. – Od czerwca nie spadła tu ani kropla wody. Brakuje nam środków na walkę z suszą i mamy nadzieję, że informacje prasowe spowodują, że rząd centralny się nami zainteresuje – przekonuje.

susza, chiny, leszek ślazyk, 2,

Cytowany przez gazetę Yan Fagang, rolnik z tego regionu, powiedział, że pousychały wszystkie uprawy. Według władz miasta Anshun susza spowodowała straty w wysokości 1,82 mld yuanów (ok. 800 mln złotych).

Podczas gdy susza pustoszy prowincję Guizhou, ogromne szkody wyrządziły ulewne deszcze w centralnych rejonach Chin. W ich wyniku w lipcu zginęło 97 osób – podało ministerstwo spraw obywatelskich.

W sumie ulewne burze i tornada dotknęły 20,16 mln ludzi w 27 regionach, a straty ekonomiczne szacuje się na 13,28 mld yuanów (ok 5,7 mld złotych). Pośród ofiar śmiertelnych 60 straciło życie od uderzenia piorunów.

 

Źródło: China Daily, PAP, Asia News

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button