Wiadomości

Chiny: Tu znajduje się 7 z 10 najbardziej skażonych miast świata

Według raportu opracowanego pod auspicjami Azjatyckiego Banku Rozwoju a opublikowanego przez Shanghai's First Financial Daily z 500 największych miast chińskich tylko 5 spełnia standardy dotyczące czystości powietrza wyznaczone przez Międzynarodową Organizację Zdrowia. 7 miast z 10 o największym na świecie poziomie skażenia powietrza to miasta chińskie.

Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię zaspokajane głównie przez przestarzałe elektrownie węglowe, ogromne ilości samochodów, a także niekontrolowany rozwój przemysłu przy braku przepisów dotyczących ochrony środowiska doprowadziły do poważnego naruszenia jakości powietrza w dużych miastach, a w konsekwencji do ogromnych strat ekonomicznych. Szacuje się obecnie, że ChRL traci rocznie 1,2% PKB w związku z chorobami będącymi wynikiem wpływu toksyn zawartych we wdychanym powietrzu na zdrowie mieszkańców chińskich metropolii. Shanghai's First Financial Daily nie wymienił nazw owych 7 miast. Wiadomo jednak, że wśród nich z pewnością znajduje się stolica Chin Pekin.

Polskie media przeszły bez większej refleksji nad poniedziałkowymi informacjami z Pekinu, kiedy to donoszono, że skażenie pyłem PM2.5 w stolicy Chin osiągnęło poziom powyżej 900. W codziennym zalewie informacji o zamachach i krwi nie robi wrażenia informacja liczbowa. Po prostu nie zdajemy sobie sprawy z tego co się do nas mówi, o czym informuje, co pokazuje.

PM to oznaczenie pyłów skaładających się z mikrodrobinek wymieszanych z cząsteczkami powietrza, którym oddychamy. Bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia jest pył PM2.5, gdyż tworzą go cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra wnikające do najgłębszych partii płuc. Jego polska norma w powietrzu mieści się w przedziale do 13 ug/m3. A jest to norma zawyżona przez wzgląd na to, iż w odróżnieniu od krajów bardziej rozwiniętych, mamy dużą ilość elektrowni węglowych, wiele gospodarstw domowych korzysta z pieców węglowych. W Polsce (ostatnio w Jaśle) bijemy na alarm, kiedy norma przekroczona zostaje 10 razy. W Pekinie ta norma została przekroczona 70 razy.

Od lat jakość powietrza w Pekinie badają Amerykanie. Zazwyczaj władze ignorują informacje Ambasady USA na temat jakości powietrza. Na początku tego tygodnia Amerykanów nie dało się już ignorować. Poziom skażenia powietrza w stolicy był tak duży, że trzeba było odwołać dużą ilość odlotów i przylotów na pekińskim lotnisku. W niektórych miejscach Pekinu sugerowano mieszkańcom pozostanie w domach. Ale jak pozostać w domu przez 4 albo 5 dni?

Chiny przez lata nie prowadziły żadnych działań mających na celu ochronę środowiska. Wydarzenia z początku tego tygodnia wskazują, że niektóre obszary państwa znalazły się na krawędzi katastrofy ekologicznej. Tym razem nie dotyczącej fok, żab, czy żuków, ale dziesiątków milionów ludzi, którzy mieszkając w chińskich miastach codziennie narażenia są na śmiertelne niebezpieczeństwo.

Źródło: WCT, Shanghai's First Financial Daily, http://dobrapogoda.blog.pl/

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button