EkonomiaGospodarkaMotoryzacjaPolityka zagranicznaSpołeczeństwoWiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (03/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron 从新闻媒体的第一页

Dane ekonomiczne za 2020 rok

W 3 tygodniu 2021 roku Krajowy Urząd Statystyczny (国家统计局) opublikował wstępne dane ekonomiczne dotyczące minionego właśnie roku 2020. Jak już przewidywano w końcowych miesiącach zeszłego roku Chiny zdają się być jedyną dużą gospodarką świata, której wielkość wzrosła pomimo wszystkich turbulencji spowodowanych pandemią. Produkt Krajowy Brutto Chin w 2020 roku wzrósł o 2.3% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Przy czym w I kwartale chińska gospodarka, która w zasadzie zatrzymała się nagle (powszechny lockdown, kwarantanna, odcięcie poszczególnych miast od świata zewnętrznego) skurczyła się o 6.8% w porównaniu z I kwartałem 2019 roku. Ale w kwartale II odzyskała wigor i przyrosła o 3.2%, w III kwartale o 4.9% a w IV osiągnęła energię sprzed wielu lat, rosnąc aż o 6.5%. Po raz pierwszy w historii ChRL wartość PKB przekroczyła 100 bilionów RMB. Dokładnie  było to RMB 101.5986 bln / ~PLN 58.574 bln/ ~US$ 15.681 bln. Inne wyniki uzyskane przez chińską gospodarkę w minionym roku (w porównaniu z 2019 rokiem), to m.in.:

 • produkcja przemysłowa – wzrost o 2.8%;
 • inwestycje – wzrost o 2.9%;
 • zyski przedsiębiorstw – wzrost 2.4%;
 • zyski w usługach – wzrost o 7.7%;
 • wartość sprzedaży detalicznej – spadek o 3.9%; (pomimo wzrostów sierpień – grudzień);
 • handel zagraniczny – wzrost o 1.9%; (firmy prywatne odpowiadały za 46.6% handlu)
 • eksport – wzrost o 4.0%;
 • import – spadek o 0.7%;
 • inflacja – na poziomie 2.5% (przy zakładanej 3.5%);
 • ceny producentów – spadek 2.3%;
 • bezrobocie w miastach 5.6% (zakładane 6%).

W 2020 roku w Chinach było 285.6 mln robotników migrujących, co oznacza spadek liczby osób pracujących z dala od miejsca zamieszkania (hukou) o 1.8% (r/r). Coraz mniej osób szuka pracy w dużych miastach. Dochód rozporządzalny (do dyspozycji) wyniósł średnio na jednego mieszkańca całego kraju RMB 32,189/ ~PLN 18,605 (nominalnie wzrost o 4.7%, realnie 2.1%). W miastach dochód ten wyniósł RMB 43,834/ ~PLN 25,336 (odpowiednio o 3.5%, 1.2%), na wsi RMB 17,131/ ~PLN 9,902 (odpowiednio 6.9%, 3.8%).

Dla porównania: zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny roczny dochód rozporządzalny na 1 osobę w Polsce w 2019 r. wyniósł ogółem PLN 21,828.

Budujące dane ekonomiczne nie powodują, że w Chinach zamyka się oczy na wciąż liczne problemy nie znikają. Chiny to wprawdzie druga gospodarka świata, ale zarazem według kryteriów ONZ ChRL jest wciąż krajem rozwijającym się. PKB per capita wciąż jest niższy niż średnia światowa, tu Chiny od państw najbardziej rozwiniętych wciąż dzieli przepaść. Problemem Chin jest niezrównoważony rozwój  miast i wsi, prowincji wschodnich i zachodnich, północnych i południowych. Ogromne potencjały tkwiące w unowocześniającej się gospodarce, pomimo rozmiarów samej gospodarki, nie są w stanie sprawić cudu i zapewnić powszechnej wysokiej jakości rozwoju. Zapewnienie dobrobytu na światowym poziomie populacji liczącej 1 miliard 400 milionów ludzi to jednak zadanie niezwykle złożone, wymagające czasu i konsekwentnej realizacji dobrze przygotowanych planów. A jak widać dane przedstawione przez Krajowy Urząd Statystyczny zdają się potwierdzać słuszność założonych koncepcji dla polityki ekonomiczno-społecznej, czyli tzw. “sześciu stabilności” oraz “sześciu gwarancji”.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów przez agencję Reuters, zdecydowana większość z nich przewiduje, iż w 2021 roku PKB Chin wzrośnie o 8.4%.

Covid-19

Obostrzenia przepisów przed Nowym Rokiem

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Mowa tu o kilkudziesięciu przypadkach w skali całego państwa, a rejestrowanych każdego dnia w pięciu północnych prowincjach, a także w Pekinie i w Szanghaju. Z jednej strony to wielkości niewielkie, z drugiej spowodowały postawienie całych Chin w stan gotowości epidemiologicznej. Wzmożeniu czujności sprzyja fakt, że już teraz rozpoczęły się podróże związane ze zbliżającym się Chińskim Nowym Rokiem. Chińskim decydentom z pewnością wiele do myślenia dały obserwacje rozwoju sytuacji w Europie. Krajowa Komisja Zdrowia (国家卫生健康委员会) oraz Inicjatywa Rady Państwowa w Zakresie Wspólnego Mechanizmu Prewencji i Kontroli (国务院联防联控机制举) wydały specjalne zarządzenia prewencyjne. Dotyczą one zasad obowiązujących podróżujących, a także funkcjonowania organów, instytucji, organizacji zaangażowanych w walkę z epidemią.

Oprócz obowiązkowych zaświadczeń o negatywnym wyniku testu przeprowadzonego w okresie do 72 godzin, przyjeżdzający w strony rodzinne muszą odbyć kwarantannę, której czas trwania jest różny dla różnych regionów kraju, ale jej minimalny czas trwania to 14 dni. Lokalne władze zostały zobowiązane do utrzymywania gotowości do natychmiastowego zorganizowania i przeprowadzenia testów u wszystkich przebywających na obszarze danej jednostki administracyjnej w chwili kiedy takie działanie będzie konieczne. Jednostki, w których mieszka do 5 milionów ludzi testy mają zostać przeprowadzone w ciągu 3 dni, w jednostkach ludniejszych maksymalnie do 5 dni. Wszystkie przypadki pozytywnych wyników mają być zgłaszane do właściwych instytucji w czasie nie przekraczającym 2 godzin, równocześnie mają zostać uruchomione działania mające na celu zlokalizowanie zarażonych i wyłączenie (odizolowanie) zarażonych i osób mających z nimi kontakt, tak, by działać „punktowo”, nie wyłączając z życia całych aglomeracji, miejscowości, gmin, powiatów.

Prewencja epidemiologiczna w Szanghaju

Władze Szanghaju zadecydowały o powrocie do wypróbowanych metod. Zamkniecie osiedli z pozostawieniem jednej bramy wjazdowej, gdzie dokonuje się zarówno kontroli temperatury wchodzących i wychodzących, jak i rejestracji osób odwiedzających osiedla, nie będących ich mieszkańcami (kurierzy, pracownicy socjalni, etc.). Mierzenie temperatury obowiązuje przed wejściem do galerii handlowych, supermarketów. We wszystkich miejscach publicznych obowiązkowe jest noszenie maseczek. W niektórych miejscach, jak restauracje klienci są dodatkowo rejestrowani (dokument stwierdzający tożsamość, numer telefonu). Wszędzie dostępne są dostępne dozowniki z płynami do dezynfekcji rąk, wszystkie miejsca publiczne są regularnie odkażane przez wyspecjalizowane ekipy. Władze Szanghaju skierowały apel do mieszkańców miasta, by nie opuszczali go w okresie świąt, poza naprawdę wymagającymi podróży sytuacjami. Chiński Nowy Rok należy spędzać na miejscu, a jednocześnie dbać o to, by nie organizować zbyt licznych spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Osoby pochodzące z regionów wysokiego ryzyka zagrożenia epidemią nie będą mogły tymczasowo przyjeżdżać do Szanghaju, ani też go opuszczać. Zakaz przestanie obowiązywać z chwilą, gdy ryzyko epidemiologiczne w tych regionach zostanie określone jako minimalne. Osoby przybywające z tych regionów muszą zgłosić fakt powrotu do osiedlowych komitetów mieszkaniowych, innych jednostek administracyjnych najpóźniej w ciągu 12 godzin od przyjazdu. Oczywiście podlegać będą 14 dniowej kwarantannie, w czasie której co najmniej 2 razy poddawane będą testom na obecność wirusa. Na dworcach lotniczych, kolejowych, w hotelach i w innych miejscach publicznych obowiązkowe jest mierzenie temperatury i rejestracja. Domy opieki dla osób starszych zostają zamknięte dla odwiedzających. Ich mieszkańcy jak i personel w nich zatrudniony zostają objęci zakazem opuszczania domów opieki. Te i inne zasady oraz obostrzenia obowiązywać będą w Szanghaju do 31 marca br. Niepokój w mieście wywołała informacja, iż na jednym z tutejszych osiedli w centrum wykryto 9 przypadków lokalnych zakażeń koronawirusem.

Instruktaż prawidłowego zakładania maseczek dla pasażerów “bullet train”

Co ważne: Szanghaj nie podjął decyzji o zamknięciu sklepów, restauracji kin, teatrów, hoteli, siłowni, salonów spa, itp., itd. Miasto ma funkcjonować normalnie, ale dmuchać na zimne.

Robotnicy migrujący, którzy zdecydują się na pozostanie w Szanghaju i zrezygnują z podróży noworocznej do stron rodzinnych mogą liczyć na specjalne premie ufundowane przez miasto w wysokości od RMB 1,000/ ~579 PLN do RMB 3,000/ ~1,737 PLN). Wszyscy, którzy zrezygnują ze świątecznych wyjazdów zostaną nagrodzeni specjalnymi punktami w Systemie Zaufania Społecznego przyznanymi za „odpowiedzialność społeczną”.

Generalnie czym bliżej świąt, tym mniej świątecznego nastroju.

Akcja ratunkowa w kopalni złota

10 stycznia br. doszło do wybuchu w kopalni złota Hushan w pobliżu miasta Yantai w prowincji ShanDong. 24 stycznia, po dwóch tygodniach intensywnych prac ekip ratowniczych udało się wyprowadzić na powierzchnię 11 górników, którzy pozostawali pod ziemią w dwóch sekcjach kopalni. W akcji ratunkowej uczestniczy ponad 600 osób, które nie ustają w wysiłkach, aby dotrzeć do pozostałych 10 górników, którzy znajdowali się pod ziemią w chwili wybuchu.

Ekonomia 经济学

Sprzedaż aut w górę, choć w sumie w dół

Jak informuje Krajowe Stowarzyszenie Producentów Samochodów Osobowych (全国乘用车联席会) w grudniu minionego roku sprzedaż osobówek wrosła w Chinach o 6.6% w porównaniu z grudniem 2019. Każdego dnia kupowano tu średnio 68,000 aut. W porównaniu z listopadem 2020 miesięczna liczba sprzedanych samochodów wzrosła o 9.9%. Pomimo dobrej końcówki roku w okresie styczeń – grudzień 2020 sprzedaż samochodów spadła o 6.8% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Sprzedano 19.763 milionów sztuk aut, gdy przez lata liczba ta nie spadała poniżej granicy 20 milionów. Liderami rynku aut osobowych były w zeszłym roku:

 • China First Automobile Works Group Corporation (中国第一汽车集团有限公司), która jest miedzy innymi współwłaścicielem spółek joint venture z Volkswagenem
 • ShangHai Automobile Industrial Group Corporation (上海汽车集团股份有限公司), która również współpracuje z Volkswagenem, ale także z General Motors.

Każda z tych spółek wyprodukowała w 2020 roku ok. 2 milionów aut. Największą popularnością wśród chińskich nabywców samochodów cieszyły się auta produkowane przez firmy niemieckie, japońskie i amerykańskie (oczywiście wszystkie produkowane w Chinach).

Propozycja VW dla chińskich klientów: elektryczny ID.4 X

W klasie samochodów luksusowych dominował Mercedes Benz, a za nim BMW (produkowane lokalnie i z importu). Największe wzrosty sprzedaży odnotowano w segmencie samochodów elektrycznych i hybrydowych. Tylko w grudniu sprzedano ich 206,000 – wzrost o 58.1% r/r i 20.8% m/m. W całym 2020 roku kupiono ich 1.109 miliona – wzrost o 9.8% r/r. To wynik chińskiej polityki stymulacyjnej kierowanej, której beneficjentami są zarówno producenci, jak i nabywcy „elektryków”. W Chinach działa obecnie blisko 450 producentów samochodów NEV (elektrycznych i hybryd). To głównie państwowe firmy. Uruchomienie produkcji samochodów wiąże się z wysokimi kosztami opracowania modeli, przygotowania i uruchomienia produkcji, która musi być skorelowana z wymagającymi czasu i pieniędzy działaniami marketingowymi pozwalającymi wejść na rynek i na nim zaistnieć. Wśród aut elektrycznych produkowanych w Chinach a sprzedawanych w 2020 roku najpopularniejszym okazał się Model 3 produkowany przez ShangHai Tesla Motors Co.,Ltd. (上海特斯拉汽车公司). I to pomimo najwyższej na rynku ceny. Model 3 znalazł w zeszłym roku 137,456 nabywców. Na drugim miejscu znalazł się HuangGuang Mini EV produkowany przez joint venture ShangHai Automobile Industrial Group Corporation, GM, WuLing Automobile Co., Ltd. (上汽通用五菱汽车股份有限公司), który sprzedano w ilości 112,758 egzemplarzy. To z kolei najtańszy w zeszłym roku chiński „elektryk”. Trzecie miejsce na podium zajął samochód Ora R1 produkowany przez Great Wall Motor Company Limited (长城汽车股份有限公司). To auto znalazło w Chinach w minionym roku 46,774 nabywców.

Tesla trzyma się mocno

Analityków tutejszego rynku samochodowego intryguje fenomen Tesli, która postawiła swoją gigantyczną fabrykę w Szanghaju w rekordowym czasie 10 miesięcy, a zaraz potem błyskawicznie zdobyła rynek swoim Modelem 3. Tylko w grudniu „poszło” 23,804 egzemplarzy, a w całym 2020 roku sprzedano ich 137,459. Tesla jest w Chinach marką powszechnie rozpoznawalną.

Pod koniec stycznia Tesla rozpoczyna regularna sprzedaż drugiego modelu produkowanego w Szanghaju czyli auta Modelem Y (339,900 RMB/ ~197,083 PLN). Spółka rozbudowuje też sieć stacji szybkiego ładowania V3. Tych powstało w Chinach już 700, a podstawą sieci ładowania Tesli w Chinach jest 5,700 stacji „zwykłego” ładowania. Tesli nie udało się zrealizować planów sprzedażowych na rok 2020. Zakładano, że w pierwszym roku działalności spółka sprzeda na tym rynku nie mniej niż 200,000 egzemplarzy Modelu 3. Epidemia zweryfikowała zeszłoroczne plany wielu firm. Ale pomimo to przedstawiciele spółki są pełni optymizmu. Model Y uznawany jest w Chinach za auto z segmentu samochodów luksusowych. A ta nisza ma się w Chinach bardzo dobrze.

Nio wprowadza nowy model NEV

Spółka Nio Automobile Technology Co., Ltd. (蔚来汽车科技有限公司) przedstawiła uroczyście swoje najnowsze dziecko: ET7. Ten elektryczny sedan będzie sprzedawany w cenie 448,000 RMB/ ~259,763 PLN. W przypadku wyboru opcji z serwisem baterii (koszt 980 RMB/ ~568 PLN miesięcznie) cena auta zostanie obniżona do 378,000 RMB/ ~219,175 PLN. ET7 został wyposażony we wszystkie nowinki technologiczne. Ale najważniejszym wyróżnikiem nowej propozycji Nio jest bateria, dzięki której samochód ma uzyskać zasięg 1,000 km bez konieczności doładowywania. Do tej pory rekordzistą zasięgu na jednym ładowaniu ma być XiaoPeng P7 (小鹏) produkowany przez GuangZhou ChengXing ZhiDong Automobile Technology Co., Ltd.  (广州橙行智动汽车科技有限公司), który pokonał w próbach 706 km bez doładowywania. Tesla Model 3 na baterii załadowanej do 100% może przejechać 520 km.

Rzut okiem na premierę nowego auta w wykonaniu profesjonalistów:

Ważne dla zainteresowanych: Nio rozpocznie sprzedaż nowego auta w I kwartale 2022 roku.

Nowy producent „elektryków”

Swoje wejście na rynek aut elektrycznych zapowiedział nowy podmiot – ShangHai ZhiJi Automobile Co., Ltd. (智己汽车有限公司). Jest to spółka utworzona przez ShangHai Automobile Industrial Group Corporation (上海汽车集团股份有限公司), jedną z największych firm w branży motoryzacyjnej, Alibaba Group Holdings Limited  (阿里巴巴集团控股有限公司) oraz rząd dzielnicy Pudong z ShangHaiu (上海市浦东新区). ZhiJi Automobile zaprezentowała dwa modele, które zamierza produkować w swojej szanghajskiej fabryce. Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli firmy produkcja ruszy do końca 2021 roku.

Sedan IM EV, jeden z dwóch pierwszych modeli ZhiJi Automobile

Pierwsze modele ZhiJi zostały zaprojektowane przez brytyjskie studio Heatherwick Studio Arts and Humanitie, stronę konstrukcyjną aut powierzono fachowcom z Williams Advanced Engineering, firmy dobrze znanej fanom F1. Auta ZhiJi Automobile zostaną wyposażone w najbardziej innowacyjne technologie oraz zaawansowane rozwiązania techniczne. Przyjazne dla użytkowników.

Wnętrze auta ZhiJi Automobile

Chińskie stocznie No.1 na świecie

Po dwóch latach niewielkiego osłabienia stocznie chińskie odzyskały pozycję światowego lidera pod względem wolumenu otrzymywanych zamówień na budowę nowych statków. Najnowsze dane wskazują, że w 2020 roku podpisały one 48.8% wszystkich kontraktów na budowę statków w skali całego świata.

W chińskich stoczniach powstały między innymi pierwsze wielkie kontenerowce napędzane gazem (LNG), wybudowane dla francuskiego armatora CMA CGM. Każdy z tych statków może przewieźć jednorazowo 23 tysiące kontenerów 20-stopowych. Pierwsze zamówienie Francuzów objęło 9 takich jednostek.

Na drugim miejscu plasują się rywalizujące ostro stocznie z Korei Południowej. Tu trafiło 41.4$ wszystkich światowych zamówień na nowe statki. Trzecie miejsce przypadło Japonii, której stocznie realizują 7% światowych kontraktów dotyczących budowy statków, a zawartych w 2020 roku.

Sprzedaż towarów luksusowych w górę

Według najnowszych danych opublikowanych przez firmę konsultingową Bain & Company, sprzedaż towarów luksusowych w Chinach w 2020 roku wzrosła o… 45% w porównaniu z rokiem 2019 osiągając wartość RMB 346 mld/ ~PLN 199.718 mld.

Głównym czynnikiem wzrostu sprzedaży dóbr luksusowych w Chinach było ograniczenie możliwości podróżowania spowodowane pandemią. Chińczycy zazwyczaj dokonywali zakupów dóbr luksusowych podczas podróży zagranicznych. W roku 2020 musieli zdecydować się na kupowanie w Chinach. Zazwyczaj poprzez Internet. Wśród towarów luksusowych kupowanych przez chińskich konsumentów 40% stanowi markowa odzież, 25% luksusowe kosmetyki, 20% zegarki oraz biżuteria. Według analiz Bain & Company za 5 lat Chińczycy będą stanowić niemal 50% wszystkich nabywców dóbr luksusowych.

Rośnie atrakcyjność Chin dla inwestorów zagranicznych

W 2020 roku wzrosła atrakcyjność Chin jako celu inwestycji zagranicznych. Wartość tych inwestycji wzrosła o 4.5% w porównaniu z rokiem 2019 i przekroczyła poziom 145 miliardów dolarów, nie wliczając sektora bankowego, finansów, ubezpieczeń czy giełdy. Ministerstwo Handlu (商务部) poinformowało, że największymi inwestorami były w minionym roku podmioty z Niderlandów, Wielkiej Brytanii oraz krajów Azji Południowo-Wschodniej. Najwięcej zagranicznych projektów (88.4%) zostało zlokalizowanych w prowincjach JiangSu 江苏, GuangDong 广东, w Szanghaju 上海, prowincjach ShanDong 山东 i ZheJiang 浙江 (czyli wybrzeże).

Zwiększone wydobycie węgla

Prowincja ShanXi 山西 po czterech latach znów wyszła na prowadzenie w kraju pod względem wielkości wydobycia węgla. W 2020 roku wydobyto tu 1.063 miliarda ton węgla. Dotychczasowy lider, czyli Autonomiczny Region Wewnętrznej Mongolii (内蒙古自治区) spadł na drugie miejsce z wynikiem 1.001 miliarda ton. Obie prowincje odpowiadają za 53.7% krajowego wydobycia węgla, które w ub.r. wyniosło ponad 3.84 miliarda ton (wzrost o 0.9% r/r). Dla porównania polskie kopalnie w całym 2019 roku wydobyły ponad 61,6 milionów ton węgla kamiennego.

Technologie 技术

TenCent buduje Park Rozwoju Gospodarki Cyfrowej

Koncern TenCent Technology Co., Ltd.  (腾讯控股有限公司) we współpracy z władzami miasta SuZhou 苏州 (90 kilometrów na północy zachód od Szanghaju) tworzy Park Rozwoju Gospodarki Cyfrowej. Ośrodek ten ma służyć rozwojowi regionalnej gospodarki cyfrowej i jej promocji w Obszarze Delty Rzeki Jangcy (Yangtze River Delta, YRD, 长江三角洲) . Dla przypomnienia: YRD  to projekt urbanizacyjny analogiczny do Greater Bay Area (Hong Kong – Shenzhen – GuangZhou – Macau), obejmujący Szanghaj, prowincje JiangSu, ZheJiang oraz AnHui. W ramach parku w SuZhou TenCent wybuduje cztery centra badań i rozwoju, w których prowadzone będą prace nad rozwojem sztucznej inteligencji, cloud computing, Big Data, Internetu Rzeczy i wszystkich innych dziedzin zaliczanych do gospodarki cyfrowej. Zarzadzaniem wspólnym przedsięwzięciem zajmie się powołana przez obu partnerów spółka celowa SuZhou TenCent Digital Industry Operation Co., Ltd.  (苏州腾讯数字产业运营公司). TenCent zainwestuje w ten projekt 10 mld RMB / ~ 5.7 mld PLN.

Technologia płatności głosem

Spółka HuaWei Technologies Co., Ltd. (华为技术有限公司) poinformowała, że otrzymała patent numer CN112215598A chroniący nowatorskie rozwiązanie technologiczne umożliwiające dokonywanie płatności za pomocą głosu, a także opracowane przez spółkę urządzenie dedykowane temu rozwiązaniu. Rozwiązanie to może być stosowane niezależnie, jaki i wraz z system rozpoznawania twarzy.

Tokamak z HeFei

W HeFei (prowincja AnHui) prowadzone są końcowe prace nad modyfikacją “sztucznego słońca”. To tak zwany tokamak, czyli urządzenie do przeprowadzania kontrolowanej reakcji termojądrowej. Opanowanie tego procesu może być przełomem w energetyce. Siłownie termojądowe pozwalałyby uzyskiwać energię elektryczną z energii atomowej, ale bez wszystkich ryzyk, które niesie za sobą obecnie stosowana technologia bazująca na rozszczepianiu jąder atomów (ryzyko niekontrolowanej reakcji, skażenia radioaktywnego, problem z utylizacją odpadów radioaktywnych, etc.). Ulepszone “sztuczne słońce” w HeFei ma zostać uruchomione w maju br.

Nauka – Edukacja 教育 科学

Rośnie liczba podejmujących studia

Według danych zebranych przez Instytut Ekonomiki Ludności i Pracy Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (中国社会科学院人口与劳动经济研究所) wskaźnik skolaryzacji w Chinach dla osób w wieku od 19 do 24 lat w roku 2018 wyniósł 48.1%. To znaczny progres w porównaniu z rokiem 2000, kiedy wynosił zaledwie 12.5%, ale w porównaniu z liderami edukacji wyższej to wciąż wynik niesatysfakcjonujący. W Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, wskaźnik skolaryzacji dla tej samej grupy wiekowej odpowiednio wynosi 94.4%, 88.2%, 70.3%, 65.6%, 60%. W 2018 roku średni okres pobierania nauki przez statystycznego Chińczyka wynosił 9.26 roku. Czołówka światowa w tym zakresie to Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Japonia i Korea (odpowiednio 14.1, 13.4, 13.0, 12.8 i 12.2).

Wskaźnik skolaryzacji – jeden z dwóch podstawowych wskaźników stosowanych do badania poziomu edukacji. Stopa skolaryzacji to odsetek osób uczących się obliczany w stosunku do liczby ludności w określonym przedziale wiekowym, według podziału na odpowiednie etapy kształcenia:

 • 7–15 lat – szkoła podstawowa
 • 15–19 lat – szkoła średnia, zawodowa
 • 19–24 – szkoła wyższa.

Wskaźnik ten najwyższy jest w szkołach podstawowych i wynosi prawie 100%, w miarę przechodzenia do następnych szkół maleje. (źródło: Wikipedia)

Finanse 财政 – Banki 银行 – Kapitał 资本

Giełdy

Tydzień z dużymi wprawdzie wahaniami indeksów, ale zakończony znaczącymi wzrostami. Po raz kolejny najlepsze wyniki miała giełda w ShenZhen 深圳, za nią giełda w HongKongu 香港, na Tajwanie台湾 i w Szanghaju 上海. Na wszystkich indeksy ciągnęły w górę akcje spółek technologicznych, innowacyjnych, z sektora nowej energii i bio-medycznych. Spadki dotyczyły spółek związanych z nieruchomościami, usługami finansowymi i komunikacją (transportem). Zwraca uwagę piątkowy (22.01.) odpływ kapitału z giełdy w HongKongu. Pomimo tego, iż osiągnęła ona najwyższy poziom od 5 tygodni, że zyski w tym roku (ledwie 3 tygodnie) przekroczyły 10%, to dla inwestorów znacznie atrakcyjniejsze okazały się akcje na giełdach w ShenZhen i w Szanghaju. Choć i tu panują mieszane nastroje. Wprawdzie dane dotyczące minionego roku budzą optymizm (są znacznie lepsze niż te odnotowane w Hong Kongu), to niepokój budzą informacje dotyczące nowych ognisk zarażeń COVID-19, odnoszące się do nowych regulacji rynku finansowego i rynku nieruchomości. Panuje jednak powszechne przekonanie, że do Chińskiego Nowego Roku (dwa tygodnie) nie należy się spodziewać gwałtownych wahań indeksów.

Lokaty i depozyty wyłączną domeną banków

Trwa porządkowanie rynku finansowego. Chińska Komisja Nadzoru Bankowości i Ubezpieczeń (中国银行保险监督管理委员会) w swoim najnowszemu zarządzeniu zabrania bankom korzystania z pośrednictwa platform internetowych dla oferowania różnego rodzaju lokat czy depozytów. Zobowiązuje banki do prowadzenia tego typu działalności zgodnie z prawem bankowym i przepisami administracyjnymi. Komisja zakazuje bankom korzystania z pośrednictwa platform internetowych w celu obchodzenia wymogów regulacyjnych rynku.

 

 Zobacz także: Chiński system finansowy – krytyczne spojrzenie od wewnątrz

 

Spadły wpływy z podatków

Państwowa Administracja Podatkowa ChRL (国家税务总局) poinformowała, że wpływy z podatków w roku 2020 wyniosły 13.678 bln RMB / ~ 7.871 bln PLN, to jest o 2.6% mniej w stosunku do roku 2019.  To oczywisty wpływ zwolnień, ulg i innych metod stymulacji gospodarki dotkniętej epidemią.

Kolejna giełda transakcji terminowych

Podjęto decyzję o utworzeniu szóstej w kraju giełdy transakcji terminowych. Decyzją Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. Papierów Wartościowych (中国证券监督管理委员会) powstaje GuangZhou Futures Exchange (广州期货交易所). Główne zadanie tego rynku to obsługa realnej gospodarki, rozwoju innowacyjności, umiędzynarodowienie rynku kapitałowego w rejonie Guangdong-Hong Kong-Macao Greater Bay Area (粤港澳大湾区) oraz wsparcie rozwoju inicjatywy Pasa i Szlaku.

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (22.01.2021)

Zmiany % w okresie  18.01.-22.012021

SHIBOR/HIBOR 

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję.

{Dane na dzień 22.01.2021}

Społeczeństwo 社会

Najpopularniejsze nazwiska i imiona w Chinach

Opublikowano najnowsze dane Centrum Badawcze Zarządzania Gospodarstwem Domowym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (公安部户政管理研究中心) dotyczące najczęściej spotykanych w Chinach nazwisk i imion. W bazie danych Centrum znalazło się ponad 6,000 współcześnie używanych nazwisk chińskich. Ale najczęściej spotyka się zaledwie… 5:

 • Wang 王, najpopularniejsze w Pekinie 北京、TianJin 天津、HeBei 河北、ShanXi 山西、Inner Mongolia 内蒙古、LiaoNing 辽宁、JiLing 吉林、HeiLongJiang 黑龙江、JiangSu 江苏、AnHui 安徽、ShangDong 山东、HeNan 河南、HaiNan 海南、ShaaXi 陕西、GanSu 甘肃, XinJiang 新疆;
 • Li 李 najczęściej wystepujące w HuBei 湖北, HuNan 湖南, ChongQing 重庆, SiChuan 四川 i YunNan 云南;
 • Zhang 张 najczęściej spotkamy w Szanghaju 上海;
 • Liu 刘, najpopularniejsze w JiangXi 江西;
 • Chen陈 to nazwisko najpopularniejsze w ZheJiang 浙江, FuJian 福建, GuangDong 广东.

Tych 5 nazwisk nosi ponad 433 mln osób, czyli 30% ludności. Będąc w Chinach nie sposób nie natknąć się na człowieka noszącego jedno z nich. Zresztą 86% populacji Chin nosi w sumie 100 nazwisk. Wpływa na to fakt, że Chiny nie są krajem multi etnicznym jak np. USA (co wpływa na różnorodność nazwisk), ale przede wszystkim specyfika języka chińskiego. Tu nie ma możliwości nadania inaczej brzmiącego nazwiska przez zamianę litery (Chmura – Chmara), czy zmianę sposobu pisania (Schmidt – Szmit). Nie nadamy nowego sensu chińskiemu znakowi poprzez dodanie przypadkowej kreski. Pierwotny znak utraci znaczenie nie zyskując nowego. Do tego dochodzi problem… technologii i historii. Zmiany epoki digitalnej sprawiły, że edytory pozwalające pisać znakami chińskimi bazują na limitowanej liście standardowych znaków (ponad 32,000). Jeśli ktoś nosi nazwisko o długiej historii – edytor nie będzie w stanie go odtworzyć. Chińscy lingwiści wykazują, że w niezwykle długiej historii Państwa Środka występowały osoby noszące w sumie ponad 23,000 nazwisk. Część z nich – z wielu powodów – zniknęła w odmętach przeszłości. Rozwiązaniem problemu ma być rozszerzona baza znaków chińskich opracowana dla potrzeb Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Baza ta liczy ponad 70,000 znaków. Trwają prace nad powiększeniem jej do 90,000 znaków chińskiego pisma. Zanim to nastąpi wiele osób zrezygnuje ze swoich oryginalnych nazwisk na rzecz tych dostępnych w wersji cyfrowej, jak Wang, Li, czy Chen.

Chińczycy, jak nasi bratankowie Węgrzy stawiają nazwisko przed  imieniem. W minionym roku mogliśmy najczęściej spotkać w Chinach Zhang Wei 张伟, Wang Wei 王伟, Li Na 李娜, Wang Fang 王芳, Li Wei 李伟,  Wang Jing 王静, Li Jing 李静, Zhang Min 张敏, Liu Wei 刘伟, Zhang Jing 张静…  Przy czym osoba noszaca takie nazwisko z taki imieniem w parze mogła być zarówno kobietą, jak mężczyzną.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza 中国人民解放军

Żołnierze uczą się języka wroga…?

Żołnierze i oficerowie z jednostek wojskowych w XiSha 西沙 (garnizon HaiNan 南海) zlokalizowanych na spornych wyspach Morza Południowochińskiego intensywnie uczą się języka angielskiego. W zakresie, który pozwoli porozumieć się z domniemanym przeciwnikiem. Wśród niezbędnych i przydatnych każdemu żołnierzowi konfrontującemu się z zagranicznym wrogiem zwrotów znalazły się takie jak:

„Rzuć broń!”,

„Nie strzelaj, nie zabijaj!”,

„Poddaj się i oddaj broń!”,

„Nie umieraj na próżno!”.

Edukacja, w tym podnoszenie kompetencji lingwistycznych żołnierzy ma przyczynić się do skuteczniejszej ochrony interesów Chin w akwenie Morza Południowochińskiego oraz utrzymania pokoju i stabilności w regionie. Tak głosi oficjalny komunikat.

 

XiangGang/HongKong 香港 – AoMen/Makao 澳门 – TaiWan 台湾

Hong Kong

Nieruchomości w górę

Rok 2021 zaczął się nieźle na tutejszym rynku nieruchomości. Miejscowy deweloper Wheelock Properties (Hong Kong) Limited (会德丰地产(香港)有限公司) w ciągu zaledwie jednego dnia sprzedał wszystkie 145 mieszkań na budowanym przez siebie osiedlu. Mieszkaniami zainteresowanych było 3,727 osób. Deweloper oferował lokale o powierzchni od 280 sq ft (26 m2) do 762 sq ft (70.1 m2) w cenie od 5.96 mln HK$ (~2.886 mln PLN) do 18.88 mln HK$ (~9.143 mln PLN). Średnia cena (z upustami) za stopę kwadratową (Hong Kong jest wierny miarom angielskim) nowego mieszkania wyniosła tu 23,323 HK$ (~12,256 PLN). Okazuje się ponownie, że inwestorzy uważają, iż w czasie niepewnym najpewniejszymi inwestycjami są nieruchomości. Przewiduje się, ze w br. ceny nieruchomości w Hong Kongu wzrosną o ok. 5%.

Turystyka zamarła

Według wstępnych danych Rady ds. Turystyki Hong Kongu (香港旅游发展局) w minionym roku miasto odwiedziło ok. 3.57 mln turystów. To spadek o… 93.6% w porównaniu z rokiem 2019. Turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzi tutejszej gospodarki.

Makau

Epidemia Covid-19 jeszcze silniej niż w Hong Kong uderzyła w sąsiadujące z nim przez deltę Rzeki Perłowej Makau. To azjatyckie centrum hazardu, który jest najważniejszym źródłem przychodów tego autonomicznego regionu ChRL. W 2020 dochody z hazardu spadły tu o 79.3% w porównaniu z rokiem 2019. W sumie w minionym roku z hazardu do budżetu miasta wpłynęło „zaledwie” 60.441 mld RMB/ ~35 mld PLN. Tylko w grudniu ub.r. przychody były niższe o 65.8% niż rok wcześniej, i był to 15 z rzędu miesiąc „na minusie”. Wnioski, które wyciągnęły lokalne władze z zeszłorocznej lekcji są następujące: Makau poszukuje innych źródeł dochodu niż kasyna. Zgodnie z sugestia władz centralnych coraz baczniejszą uwagę zwraca na nowe technologie i gospodarkę cyfrową.

Chiny – Świat / Inicjatywa Pasa i Szlaku 中国 世界, 一带一路

Minister Wang Yi w ciągłej podróży

Styczeń br. okazał się być niezwykle pracowitym miesiącem dla Wang Yi 王毅, czyli szefa chińskiego MSZ. W pierwszym tygodniu roku Wang Yi wyruszył w podróż do pięciu afrykańskich państw (Nigeria, Demokratyczna Republika Kongo, Tanzania, Botswana i Seszele). Ustalono tu kwestie dostaw i dystrybucji chińskich szczepionek przecie COVID-19, a także podpisano kontrakt na budowę w Tanzanii linii kolejowej o długości 341 km (inwestycja 1.326 mld USD/ ~4.956 mld PLN). W drugim tygodniu stycznia Wang Yi udał się z wizytą do krajów Azji Południowo -Wschodniej (Birma, Indoneza, Brunei, Filipiny). I tu ustalono szczegóły dotyczące dostaw szczepionek. Na Filipinach podpisano umowę dotyczącą budowy linii kolejowej z Subic Bay Free Port Zone (niegdyś największa zagraniczna baza marynarki USA, obecnie strefa ekonomiczna zdominowana przez chińskie firmy) do Clark International Airport (niegdyś również baza amerykańska). Wartość 940 mln USD/ ~ 3.514 mld PLN. Linia o długości 71 km ma powstać w ciągu 42 miesięcy. To największy projekt infrastrukturalny Chin realizowany na Filipinach. W kwietniu 2017 roku rząd Filipin zainicjował wielki program inwestycji infrastrukturalnych pod hasłem „Build, Build, Build” (Budować, Budować, Budować). W ciągu sześciu lat w drogi, mosty, lotniska, linie kolejowe, porty, systemy przeciwpowodziowe itp. Filipiny chcą zainwestować ponad 1.13 bln RMB/ ~653.66 mld PLN. Na większy udział w tych projektach liczą chińskie firmy. Poza już zakończonymi projektami firmy chińskie realizują obecnie na Filipinach 12 kontraktów i negocjują 12 kolejnych. W obecności ministra Wang Yi podpisano m.in. umowę o udzieleniu grantu w wysokości 77 mln USD/ ~287.67 mln PLN na projekty infrastrukturalne. W sumie chińskie dotacje dla Filipin na cele infrastrukturalne osiągnęły wartość 3.25 mld RMB/ ~1.88 mld PLN. Filipiński oddział Bank of China Ltd.  (中国银行股份有限公司) podpisał z tamtejszym bankiem centralnym umowę na prowadzenie wzajemnych rozliczeń clearingowych w chińskiej walucie.

Minister Wang Yi (po prawej) witany przez szefa MSZ Filipin Teodoro Locsina w Manilii, 16 stycznia 2021.

Zwieńczeniem wizyty szefa chińskiego MSZ na Filipinach było przekazanie nieodpłatnie 500 tys. dawek szczepionki przeciwko Covid-19 firmy BeiJing Sinovac Biotech Co., Ltd. (北京科兴生物制品有限公司).  Filipiny zamówiły 25 mln dawek tej szczepionki.  W zeszłym roku mówiono o chińskiej dyplomacji maseczkowej. Obecnie zacznie się mówić chyba o chińskiej dyplomacji szczepionkowej. Życie nie znosi próżni. Amerykanie stracili zainteresowanie Filipinami, Chiny natychmiast zaoferowały zacieśnienie relacji. Filipiny i Indonezja to dla Chin regiony niezwykle ważne. Zacieśnienie relacji z tymi państwami, wypracowanie przyjaznych stosunków, to droga do rozwiązania sporu na Morzu Południowochińskim, rozwinięcie morskich szlaków w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku, to otwarty dla Chin Pacyfik Południowy. Dla Filipin i Indonezji z kolei Chiny to wsparcie chociażby modernizacji i budowy infrastruktury.

Na marginesie 顺便提一下

Jack Ma wrócił. Na chwilę.

Po dwóch i pól miesiącach nieobecności w życiu publicznym na chwilę pojawił się Ma Yun (Jack Ma 马云), jeden z najbogatszych Chińczyków, założyciel i były już prezes Alibaba Group Holdings Co., Ltd. (阿里巴巴集团控股有限公司) główny akcjonariusz grupy, jak również spółek zależnych takich jak Ant Technology Group Co., Ltd. (蚂蚁科技集团股份有限公司). Jack Ma wziął udział (poprzez połączenie videa) w uroczystości wręczenia nagród ufundowanych przez jego fundację dla nauczycieli wiejskich, którzy w minionym roku odznaczyli się w sposób szczególny różnego rodzaju inicjatywami wspierającymi edukację dzieci i młodzieży z regionów wiejskich Chin.

Krótkie wystąpienie Jacka Ma zostało natychmiast odnotowane przez inwestorów. Akcje Alibaby na giełdzie w Hong Kongu zyskały tego dnia na wartości 6%. W cieniu tych dwóch informacji pozostała trzecia. Otóż pan Ma Yun (Jack Ma) przekazał 10% posiadanych akcji grupy Alibaba funduszowi socjalnemu prowincji ZheJiang 浙江. W stolicy tej prowincji, w mieście HangZhou 杭州 swoją siedzibę główną ma imperium Jacka Ma. Gest miliardera nie ma oczywiście nic wspólnego z toczącą się kontrola prowadzoną w spółkach grupy i w spółkach zależnych. Jack Ma po prostu niesie pomoc lokalnemu rządowi, który z kolei dąży do zaspokojenia podstawowych potrzeb socjalnych lokalnej społeczności.

 

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 03/2021 www.chiny24.com

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button