EkonomiaFinansePolitykaPrawoSpołeczeństwoWiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (06/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron 从新闻媒体的第一页

Chiński Nowy Rok

Najważniejszym wydarzeniem 6 tygodnia 2021 roku był oczywiście początek Święta Wiosny, które w tym roku zaczynało sie 11 lutego (wigilia Chińskiego Nowego Roku, równie ważna jak dla nas wigilia Bożego Narodzenia). Z tej okazji prezydent Xi JinPing złożył oficjalne życzenia wszystkim obywatelom Chin, nie zapominając przy tym o kwestiach zasadniczych.

Noworoczne iluminacje

Z roku na rok popularność zdobywają iluminacje świąteczne, które obejmują ulice, budynki, place, całe dzielnice, całe miasta. Zsynchronizowane pokazy świateł z milionów diód LED i setek laserów…

 

Nowe regulacje antymonopolowe

Na kilka dni przed Chińskim Nowym Rokiem w chińskich mediach ekonomicznych toczyła się burzliwa dyskusja. Powodem jej stało się opublikowanie „Wytycznych antymonopolowych Komitetu Antymonopolowego Rady Państwa w sprawie gospodarki platformowej” (国务院反垄断委员会关于平台经济领域的反垄断指南). Treść wytycznych podała do wiadomości Państwowa Administracja Regulacji Rynku (国家市场监督管理总局), która brała czynny udział w tworzeniu nowych regulacji. Tytuł dokumentu nie pozostawia wątpliwości do kogo zostały skierowane jego zapisy. Adresatami wytycznych są operatorzy platform internetowych, które działają w obszarze e-handlu, usług finansowych, płatności mobilnych, etc. Celem wprowadzenia regulacji jest zapewnienie wszystkim podmiotom, uczestnikom rynku, jednakowego, sprawiedliwego traktowania, równego dostępu do rynku, zapobieganie praktykom monopolistycznym, utrzymanie porządku w Internecie i zabezpieczenie jego dalszego zdrowego rozwoju. Opublikowane przez regulatora przepisy oparto o uchwaloną w 2008 roku Ustawę antymonopolową Chińskiej Republiki Ludowej (中华人民共和国反垄断法). W istocie „Wytyczne antymonopolowe” uzupełniają wspomnianą Ustawę  o 6 nowych rozdziałów zawierających 24 artykuły. W nowych zapisach m.in. zdefiniowano rozumienie pojęcia „porozumienia monopolistycznego”, nadużywania dominacji rynkowej, koncentracji podmiotów gospodarczych, sytuacje gdy podmioty działają wbrew regułom administracyjnym mającym na celu blokowanie ograniczeń konkurencji. Zdefiniowano też pojęcia podstawowe, jak na przykład: platforma internetowa, operatorzy, wprowadzono systematykę rodzajów ich działalności ekonomicznej.

Historia z Ant Financial stała się początkiem serii działań mających na celu regulację rynku. Bo rynek to wolność, ale w wyznaczonych ramach…

Wielu ekspertów zauważa oczywisty związek pomiędzy opublikowanie regulacji z trwającym właśnie ustanawianiem konkretnych zasad działania spółek internetowych, ze szczególnym uwzględnieniem tych wiążących swoje aktywności z sektorem finansowym, czego najgłośniejszym przejawem było wstrzymanie pod koniec zeszłego roku premiery giełdowej spółki Ant Financial, podmiotu należącego do grupy Alibaba (阿里巴巴). Komitet Antymonopolowy Rady Państwa wyjaśnił, że zarówno Ustawa z 2008 roku, jak i nowe, uzupełniające ją wytyczne dotyczą wszystkich podmiotów i wszystkich branż w Chinach. To są zasady uniwersalne i powinny być tak samo respektowane przez wszystkie podmioty gospodarcze. I jeśli nawet niektóre zasady odnoszą się wprost do branży internetowej, to ich „duch”, czy „sens” obowiązują wszystkich uczestników życia gospodarczego państwa.

Serbia – Chiny

Prezydent Serbii Aleksandar Vucic o relacjach chińsko-serbskich. Przy okazji kilka ukrytych rad, jak robic politykę z małymi, peryferyjnymi państwami.

Covid-19

Według informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych (外交部) Chiny do tej pory udzieliły pomocy 53 krajom w zorganizowaniu kampanii szczepień antywirusowych, do 22 z nich wysłano transporty chińskich szczepionek. Ostatnio dostawy szczepionek antywirusowych wysłano do Serbii, Peru, Pakistanu, Kambodży, Laosu, Filipin, Indonezji.

Zobacz także: Draka z chińskimi maseczkami

 

Ekonomia  经济学

Styczniowe dane statystyczne

Krajowe Biuro Statystyczne (国家统计局) opublikowało dane gospodarcze dotyczące stycznia br.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI (Consumer Price Index 消费者物价指数), jeden z podstawowych mierników inflacji, w styczniu wyniósł – 0.3% w stosunku do stycznie 2020. W grudniu inflacja wynosiła w tej samej relacji + 0.2%. Wskaźnik cen towarów i usług mierzony miesiąc do miesiąca wyniósł + 1%. Wzrost cen nikogo nie zaskoczył – pojawił się w okresie przed Chińskim Nowym Rokiem, kiedy to ceny „tradycyjnie idą w górę”. Ceny żywności wzrosły o 4.1%, w tym m.in. jajek o 11.1%, wieprzowiny o 5.6%, wołowiny o 1.2%.

W styczniu ceny za benzynę, ropę i LPG wzrosły o 4.2%.

Tymczasem wskaźnik cen producentów, czyli indeks PPI (Producer Price Index – miernik obrazujący zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów na różnych etapach procesu wytwarzania dóbr, powszechnie stosowany jako jedna z miar poziomu inflacji, obok wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI) po jedenastu miesiącach wyszedł wreszcie z deflacji i osiągnął w styczniu poziom 0.3%.

MFW: PKB Chin w 2021 wzrośnie o 8.1%

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że chińska gospodarka wzrośnie w 2021 roku o 8.1%. W uzasadnieniu swej najnowszej prognozy analitycy MFW wskazują na fakt, iż Chiny najlepiej wśród największych gospodarek świata realizują proces postpandemicznego ożywienia gospodarczego. MFW nie jest odosobniony w swoich przewidywaniach. Większość analityków i ekspertów zajmujących się makroekonomią zakłada, że w br. PKB Chin „urośnie” w granicach 7-8% w porównaniu z minionym rokiem.

Tesla Szanghaj zwiększa moce

Po roku od rozpoczęcia pracy linii montażowych ShangHai Tesla Motors (上海特斯拉汽车公司) osiągnęła możliwość produkcji 250 tys. samochodów rocznie. Chińska fabryka tesli jest obecnie zdolna produkować 5,000 egzemplarzy modelu 3 tygodniowo. Auto to kosztuje w wersji podstawowej 249,900 RMB / ~143,785 PLN, przy czym na odbiór trzeba czekać od 4 do 6 tygodni. Model Y, którego produkcję rozpoczęto w Szanghaju pod koniec 2020 roku to wydatek rzędu 339,900 RMB / ~195,568 PLN. Dostawa nie wcześniej niż w II kwartale bieżącego roku. Ponieważ ShangHai Tesla Motors zaczęła wysyłać auta produkowane w Chinach na rynek europejski planowane jest zwiększenie mocy produkcyjnych szanghajskiej „giga-factory” do 450,000 szt. rocznie. W ubiegłym roku rynek chiński przyniósł korporacji Tesla dochód w wysokości 6.662 mld USD / ~24.60 mld PLN, co stanowi wzrost o 123.63% w stosunku do roku 2019 (kiedy wszystkie auta Tesla pochodziły z importu). Dochody generowane w Chinach stanowią 21.12% wszystkich dochodów firmy.

Chińska konkurencja Tesli rośnie

ShangHai Tesla Motors ma w Chinach coraz silniejsza lokalna konkurencję. Znany producent baterii samochodowych i samochodów elektrycznych BYD Auto (比亞迪股份有限公司), dzięki nowej emisji akcji pozyskał z giełdy w Hong Kongu 27.14 mld HK$ / ~22.67 mld RMB / ~13.18 mld PLN. Środki te zostaną przeznaczone na rozwój mocy produkcyjnych, badania i rozwój oraz produkuję baterii.

BYD E-Seed nowa propozycja auta klasy premium…

Równocześnie China Evergrande Real Estate Group (中国恒大地产集团有限公司) – największy deweloper w kraju – inwestuje w dwie giga fabryki samochodów elektrycznych. Jedna z nich powstaje w Szanghaju, druga, na południu kraju w Guangzhou (Kanton). Znany ze swej megalomanii Xu Jiayin, założyciel Evergrande, zapowiada, że firma zbuduje nie mniej niż 10 montowni swoich aut poza granicami ChRL. Całość działań związanych z projektowaniem, produkcją i sprzedażą samochodów Evergrande koordynuje spółka celowa China Evergrande New Energy Vehicle Group Limited (中国恒大新能源汽车集团有限公司) notowana na giełdzie w Hong Kongu. Pierwsze 6 modeli pod marką HengChi Auto (恒驰汽车) ma zacząć zdobywać rynek NEV w Chinach od września br. Dzięki sześciu inwestorom (wszyscy są przyjaciółmi prezesa Evergrande) spółka ta pozyskała w styczniu dodatkowe finasowanie w wysokości 25.98 mld HK$ / ~21.7 mld RMB/ ~12.61 mld PLN. Każda z dwóch fabryk Evergrande w pierwszym roku działalności ma osiągnąć zdolność produkcyjna 200,000 aut. W ciągu kolejnych trzech lat zdolność ta ma się zwiększyć do 500,000 samochodów rocznie, a w ciągu pięciu do… 1 miliona pojazdów. Dwie fabryki, dwa miliony aut rocznie. Według Xu Jiayin  jego China Evergrande New Energy Vehicle Group Limited ma stać się największym na świecie producentem samochodów elektrycznych. Proste.

Auta Evergrande, czyli samochody elektryczne HengChi

Lista zielonych miliarderów

Na liście “Top 15 Green Energy Fortune Billionaires” (15 największych miliarderów zajmujących się zielona energią) opracowanej przez agencję Bloomberg pierwsze miejsce zajmuje Elon Musk. Ale 12 osób na tej liście to prezesi chińskich spółek.

Podsumowanie 2020: państwa Europy Środkowej i Wschodniej

Import z Europy odciera do Chin koleją

Technologie 技术

Ruszył reaktor trzeciej generacji

W elektrowni atomowej FuQing (福清核电) uruchomiono pierwszy w Chinach reaktor jądrowy trzeciej generacji HuaLong nr 1 (华龙一号). Reaktor ten został całkowicie zaprojektowany i wykonany przez China Nuclear Power Co., Ltd. (中国核能电力股份有限公司). Pełna niezależność chińskiej konstrukcji od rozwiązań już istniejących na świecie była podstawowym założeniem projektu i warunkiem regulatorów chińskiego rynku energetycznego do dopuszczenia reaktora do eksploatacji. Warunek został spełniony. Wszystkie patenty, całość własności intelektualnej związanej z Chińskim Smokiem (bo to oznacza nazwa HuaLong) znajduje się w posiadaniu chińskich podmiotów i instytucji.

V etap budowy elektrowni atomowej FuQing (福清核电)

Z końcem 2020 roku China Nuclear Power Co., Ltd. zawiadowała 24 reaktorami o łącznej mocy 27.14 mln kilowatów.

Internet w Chinach w 2020 roku:

Chińskie Centrum Informacji o Sieciach Internetowych (中国互联网络信息中心), think-tank Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacji (工业和信息化部), opublikowało „Sprawozdanie statystyczne na temat rozwoju Internetu w Chinach” (中国互联网络发展状况统计报告) przedstawiające stan na koniec grudnia 2020 roku. Oto kilka informacji spośród wielu zawartych w dokumencie:

 • 989 mln to liczba użytkowników Internetu (na 1.4 mld ludności) w Chinach pod koniec ub.r.;
 • 68.7% z nich mieszka w miastach, 31.3% to mieszkańcy wsi (tu notuje się największy wzrost liczby nowych użytkowników);
 • 99.7 % (986 mln) korzysta z Internetu poprzez urządzenia mobilne;
 • 881 mln osób używa Internetu do przesyłania krótkich informacji/wiadomości;
 • 8 lat z rzędu Chińczycy są pierwsi na świecie pod względem dokonywania zakupów w sieci. W 2020 roku dokonali oni zakupów online o wartości 11.76 bln RMB / ~6.77 bln PLN. To wzrost o 10.9% w stosunku do roku 2019;
 • 782 mln osób dokonało w zeszłym roku zakupów online w Chinach, to 79.1% korzystających z Internetu;
 • 66.2% odbiorców treści w formie livestreamingu dokonuje zakupów u dostawców posługujących się narzędziami livestreamingowymi. Nic dziwnego, że aplikacje do sprzedaży w systemie livestreaming były najczęściej tworzonymi programami do zastosowania w e-handlu i marketingu sieciowym;
 • 927 mln osób korzysta w Chinach z Internetu, aby oglądać filmy video; 88.3% z nich ogląda krótkie flimy i klipy;
 • 854 mln (86.4%) dokonuje płatności za pośrednictwem Internetu;
 • Blisko 80% wszystkich chińskich firm internetowych ma swoje siedziby w Pekinie 北京, Szanghaju 上海, prowincji GuangDong 广东 i ZheJiang 浙江.

Misja na Marsa trwa

W cieniu innych wydarzeń trwa chińska bezzałogowa misja na Marsa. Sonda Tianwen-1 przesłała na Ziemię pierwsze wykonane przez siebie zdjęcia Czerwonej Planety.

 

Finanse 财政 – Banki 银行 – Kapitał 资本

Giełdy

Sprawdziły się oczekiwania analityków. Od 8 do 10 lutego, w czasie trzech dni poprzedzających świętowanie Chińskiego Nowego Roku, giełdy stały się spełnieniem marzeń każdego inwestora i maklera. Główny indeks giełdy w Szanghaju osiągnął najwyższy poziom od pięciu lat. Nie gorzej było na giełdzie w Hong Kongu. Najlepsze wyniki od ponad roku. Tam indeksy przebiły wszystkie giełdy chińskie. Największe powody do zadowolenia mieli posiadacze akcji spółek producentów alkoholi, sprzętu medycznego, firm farmaceutycznych, motoryzacyjnych. Po kieszeni dostali ci, którzy trzymali w portfelach akcje spółek wydobywczych i banków. Pomimo przerwy świątecznej słyszy się zewsząd, iż trend pozytywny powinien utrzymać się w Chinach na giełdach jeszcze po przerwie noworocznej. Gospodarka radzi sobie nieźle. Wyniki są lepsze od oczekiwanych. Coroczne obrady parlamentu powinny odbyć się w tym roku zgodnie z planem, bez opóźnień. Zgodnie z planem zostanie zatwierdzony znany już w ogółach nowy plan pięcioletni. Mimo ograniczeń wciąż nie maleje zakup nowych mieszkań i ceny w większych miastach wciąż idą w górę. Zagraniczny kapitał napływa na rynki akcji i obligacji poprzez giełdę w Hong Kongu. Napływają też zagraniczne inwestycje bezpośrednie. Trudno znaleźć powody do poważnego niepokoju.

Rezerwy walut i złota

Państwowa Administracja Wymiany Walut poinformowała, iż rezerwy walut zagranicznych w banku centralnym z końcem stycznia wynosiły 3.2107 bln US$ / ~11.851 bln PLN. To o 0.2% mniej niż miesiąc wcześniej (grudzień 2020). Różnica wynika z wahań kursów walut. Natomiast rezerwy złota to 62.64 mln uncji.

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (10.02.2010 godz. 21:30)

Zmiany % w okresie 08.02.-10.02.2021

SHIBOR/HIBOR 

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w XiangGang/Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję. {Dane na dzień 10.02.2021}

Zmiany  w okresie 08.02.-10.02.2021

Społeczeństwo 社会

Premie świąteczne wypłacane, lub nie

Cztery tygodnie przed Chińskim Nowym Rokiem to tradycyjny czas nagradzania pracowników, wypłacania rocznych premii. Tym przedświątecznym obyczajem żywo zainteresowani są wszyscy pracujący. Centrum Badań nad Zarządzaniem Majątkiem Narodowego Laboratorium Finansów i Rozwoju Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (中国社科院国家金融与发展实验室财富管理研究中心) przy współpracy z firmą Tencent LicaiTong Co., Ltd. (腾讯理财通有限公司) przeprowadziło w tej kwestii badanie wśród zarządzających chińskimi firmami. Tylko 68.6% spośród ankietowanych szefów przedsiębiorstw zdecydowanych było wypłacić pracownikom roczne premie, a aż 31.4% nie przewidywało wypłacenia jakichkolwiek nagród dla pracowników przed Chińskim Nowym Rokiem, przez wzgląd na słabe wyniki ekonomiczne będące efektem pandemii. To bardzo wieloznaczny sygnał, któremu poświęcimy osobny materiał.

A pracownicy?

 • 1% ankietowanych pracowników spodziewało się, że nagrody w tym roku będą mniejsze niż w roku 2020.
 • 8% z nich oczekiwało, iż premie nie przekroczą 10,000 RMB / ~5,732 PLN.
 • 5% pracowników rozumiało trudną sytuację finansową firmy, w której byli zatrudnieni i byli gotowi ponieść wspólnie trudy związane z ciężką sytuacją na rynku.
 • 29% zadeklarowało, że będzie szukać innego, lepszego zatrudnienia.
 • 1% ankietowanych pracowników była pewna, że w 2021 roku ich dochód się zwiększy.

Auta zamiast premii

YanTai JeReh Oilfield Services Group Co., Ltd. (烟台杰瑞石油服务集团股份有限公司), spółka z branży petrochemicznej widocznie nie odczuła wpływu pandemii na swoja kondycję finansową. Zgodnie z trwającą już 13 lat tradycją firma nagrodziła najlepszych pracowników roku (tym razem 39) przekazując nagrody rzeczowe. W tym roku były to samochody BMW. Spółka wyróżnia najlepszych pracowników podarowując im samochody od 2008 roku. Od tego czasu taką nagrodę za ponadprzeciętne efekty swej pracy otrzymało już 407 pracowników. Spółka przeznaczyła na ten cel do tej pory ponad 56 mln RMB / ~32.11 mln PLN. Z kolei firma ShangDong LeLing XingGuang Sugar Group (山东乐陵的星光糖业集团股份有限公司 – m.in. cukrownie, przetwórstwo kukurydzy, materiały budowlane) przekazała samochody w formie nagrody 40 najlepszym pracownikom. Wiele dużych chińskich firm poszło w tym roku tą sama drogą. Wręczenie kluczyków jest bowiem o wiele korzystniejsze podatkowo dla firm niż nagradzanie pracowników premiami pieniężnymi.

4 kategorie chińskich rodzin zamożnych (i bajecznie bogatych)

Firma doradczo-analityczna HuRun (胡润研究院) z siedzibą w Szanghaju (上海) przedstawiła najnowsze wyniki analizy zamożności chińskich rodzin. Chińskie zamożne rodziny zostały podzielone na 4 kategorie majątkowe:

 1. zamożne gospodarstwa domowe – z majątkiem (m.in. nieruchomości, mieszkanie, pojazdy, akcje itp.) o wartości ok. 6 mln RMB / ~3.44 mln PLN. Takich rodzin w Chinach w 2020 roku było 5.01 mln, co stanowi wzrost o 1.4% r/r.
 2. gospodarstwa o dużej wartości majątku – większej niż 10 mln RMB / ~5.74 mln PLN. Było takich 2.02 mln, o 2% więcej r/r.
 3. gospodarstwa domowe o ultra wysokim majątku – czyli ok. 100 mln RMB / ~57.33 mln PLN i więcej. Było ich 130,000, wzrost o 2.4% r/r.
 4. gospodarstwa domowe z bardzo wysokim majątkiem i aktywami zagranicznymi – o wartości 30 mln US$ / ~110.75 mln PLN. Takich HuRun doliczył się 86,100, o 2.5% więcej r/r.

Najwięcej rodzin mieszczących się w powyższej klasyfikacji mieszka w Pekinie, w prowincji GuangDong, w Szanghaju, Hong Kongu i prowincji ZheJiang.

W zeszłym roku w Chinach mieszkało:

 • 7,200 osób z majątkiem o wartości ok. 2 miliardów RMB (1.15 mld PLN)
 • 1,250 osób z majątkiem o wartości ok. 10 miliardów RMB (5.75 mld PLN)
 • 60 osób z majątkiem o wartości ok. 100 miliardów RMB (57.7 mld PLN)

Rodziny zamożne w Chinach najczęściej kupują towary luksusowe takie jak samochody, zegarki, biżuteria, odzież i dodatki słynnych i cenionych marek. I tak najpopularniejsze wśród nich marki to:

 • Samochody: Porsche, Mercedes-Benz, Rolls-Royce, Bentley;
 • Zegarki: Patek Philippe (najbardziej popularny od 14 lat z rzędu), Rolex, Vacheron Constantin;
 • Biżuteria: Bulgari , Cartier, Van Cleef & Arpels, Tiffany, Chanel;
 • Odzież damska: Chanel (od 15 lat niezmiennie), Dior, Burberry, Gucci, Louis Vuitton;
 • Odzież męska: Louis Vuitton, Hugo Boss, Burberry;
 • Dodatki dla pań: Chanel, Hermes, Dior, Cartier, Louis Vuitton;
 • Dodatki dla panów: Louis Vuitton, Hermes, Armani, Dior;
Vacheron Constantin, jedna z ulubionych marek zamożnych Chińczyków

Artyści i nowe regulacje

Chińskie Stowarzyszenie Przemysłu Sztuk Performatywnych (中国演出行业协会) organizacja działająca w ramach Ministerstwa Kultury i Turystyki (化与旅游部) wydala regulacje pt. „Środki samoregulacyjne dla personelu artystycznego w branży widowiskowej” 《演出行业演艺人员从业自律管理办法》. W dokumencie w piętnastu punktach zawarto wskazówki dotyczące norm zachowania dla gwiazd i gwiazdek chińskiego show biznesu w przestrzeni publicznej. Stowarzyszenie wyjaśnia i instruuje, że artystom nie wolno prowadzić pojazdów pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Tych drugich nie wolno posiadać, nie wolno też znajdować się pod ich wpływem. Bo to ogólnie obowiązująca norma prawna. Jak i to, że nagannym i narażającym na surową karę jest “podważanie jedności narodowej”, “zagrażanie moralności społecznej”, czy “szkodzenie wybitnym tradycjom kulturowym“. Celebryci, którzy naruszą normy prawne i społeczne mogą spodziewać się zakazu występowania w telewizji, grania w filmach, udziału w transmisjach online w okresie od roku do „dożywocia”. Zasady te formalizują istniejącą nieformalnie „czarną listę” artystów, którzy w wyniku wybryków, wykroczeń, nadużywania alkoholu lub/i narkotyków trafili najpierw na pierwsze strony portali internetowych, a potem przed oblicze wymiaru sprawiedliwości.

Intensywne życie celebrytów ściągnęło uwagę strażników publicznej moralności…

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami każdy artysta po odbyciu kary (administracyjnej lub sądowej) musi ponownie ubiegać się o licencją zawodową i uprawnienie do występów publicznych, którego udziela właśnie Chińskie Stowarzyszenie Przemysłu Sztuk Performatywnych. Po ponownym uzyskaniu uprawnień artysta będzie przechodził okres próbny znajdując się przez wyznaczony czas pod stałą obserwacją Stowarzyszenia. Cel obserwacji: pewność, że nastąpiła poprawa moralnej postawy artysty. W szczególnych przypadkach celebryta będzie zobligowany do udziału w pracach społecznych, wolontariatu na rzecz społeczności lokalnej. Ministerstwo zwraca uwagę na to, że artyści jako osoby publiczne muszą przede wszystkim szanować tradycyjne wartości społeczne, reprezentować najwyższy poziom moralny, być przykładem, co jest ich najważniejszym obowiązkiem. Gwiazdy spełniają szczególną rolę w społeczeństwie, mają szczególny wpływ na młodzież. „Środki samoregulacyjne dla personelu artystycznego w branży widowiskowej” wchodzą w życie z początkiem marca.

Limit rozwodów wyczerpany

Poruszenie w mediach społecznościowych w GuangZhou (Kanton, stolica prowincji GuangDong) wywołała informacja, że w pierwszym tygodniu lutego wyczerpano limit liczby rozwodów (spraw rozwodowych) wyznaczony na cały miesiąc. Biuro Spraw Obywatelskich w Guangzhou (广州市民政局). potwierdziło, że limit miesięczny spraw rozwodowych na miesiąc luty został wyczerpany, że nie ma już możliwości zarejestrowania się online celem uruchomienia procedury rozwodowej w lutym. Ale wciąż otwarta jest możliwość zgłoszenia woli przeprowadzenia rozwodu w urzędzie osobiście. Przy czym osobiste zgłoszenia rozpatrywane będą w … marcu.

W Chinach formalnego rozwodu udziela ten sam urząd, który legalizuje małżeństwa. Podstawowym warunkiem uzyskania rozwodu jest złożenie w urzędzie oryginałów uzyskanego wcześniej świadectwa małżeństwa. Po tej czynności urzędowej małżonkowie muszą obligatoryjnie odczekać co najmniej 30 dni. To dość nowy element chińskiej procedury rozwodowej, mający na celu obniżenie lawinowo rosnącej liczby rozwodów. Te 30 dni to czas na „opamiętanie” i refleksję. Prostota procedury w jej pierwotnej formie powodowała, że małżonkowie rozwodzili się w wyniku pierwszej poważniejszej sprzeczki. Dziś najczęstszą przyczyna rozwodów jest chęć kupienia kolejnego mieszkania. Małżeństwo może mieć zasadniczo jedno mieszkanie, single mogą mieć po jednym na głowę. I dla jasności: wszelkie spory majątkowe i inne pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami trafiają przed właściwy sąd. Rozwód jest czynnością urzędową, rozstrzyganie sporów to kompetencja sądu.

Dzieci coraz mniej

Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (公安部) informuje, iż w 2020 roku zarejestrowano w Chinach 10.035 mln nowo narodzonych obywateli. Wśród nich 5.29 mln to chłopcy (52.7%), a 4.745 mln to dziewczynki (47.3%). To bardzo niepokojące dane. Spada znacznie liczba rejestrowanych noworodków. Jeszcze w 2016 roku urodziło się 17.86 mln dzieci. Nieefektywność działań w obszarze polityki demograficznej (zerwanie z polityka „jedna rodzina – jedno dziecko”) z dużym prawdopodobieństwem przyspieszy inne procesy społeczno-ekonomiczne, które będą chronić Chiny przed konsekwencjami starzejącego się społeczeństwa, ale spowodują ogromne zmiany m.in. na światowym rynku pracy.

Zmiany w chińskiej rzeczywistości

Krótki film pokazujący jak w kolejnych dekadach zmieniały realia świętowania Chińskiego Nowego Roku. Tyle zmian w tak krótkim czasie…

XiangGang/HongKong 香港 – AoMen/Makao澳门 – TaiWan 台湾     

Hong Kong

Rezerwy walutowe w górę

Jak podało Biuro Nadzoru Monetarnego Hong Kongu (香港金融管理局) rezerwy walutowe regionu w końcu stycznia br. wynosiły 493.5 mld US$ / ~ 1.822 bln PLN. W grudniu 2020 roku było to 491.8 mld US$ / ~1.816 bln PLN.

Reforma programów dla szkół średnich

Biuro Edukacji Hong Kongu (香港教育局) przedstawiło projekt reformy programów nauczania w szkołach średnich. W projekcie zwraca uwagę propozycja wprowadzenia nowych przedmiotów, jak: „Hong Kong według zasady jeden kraj dwa systemy” “一国两制’下的香港”, „Kraj od czasów reformy i otwarcia” “改革开放以来的国家 “, czy  „Współczesny połączony świat” “互联相依的当代世界”. Nowe przedmioty mają być narzędziem służącym pogłębieniu wiedzy uczniów, drogą do zrozumienia złożonych zależności pomiędzy społeczeństwem, państwem, środowiskiem (materialnym), mają pozwolić lepiej zrozumieć bogactwo (wielkość dziedzictwa) chińskiej tradycji, kultury, historii, nadać konkretny wymiar identyfikacji młodych ludzi z chińskim obywatelstwem i Chinami jako państwem.

Na marginesie 顺便提一下

Nowa świecka tradycja

Rok 2021 to początek jakiejś nowej świeckiej tradycji. Niedawno pisaliśmy o tym, że China Kweichow Moutai Winery Group Co. Ltd. (中国贵州茅台酒业集团有限公司) przekazało bezpłatnie pakiet swoich akcji lokalnemu rządowi prowincji Guizhou. Wkrótce potem Ma Yun (Jack Ma – założyciel, główny udziałowiec i ex-prezes Alibaba Group Holdings Co., Ltd. 阿里巴巴集团控股有限公司) przekazał część posiadanych akcji swojej firmy lokalnemu rzdowi prowincji Zhejiang. A teraz w ich ślady idzie największy chiński holding stalowy, czyli China Baowu Iron and Steel Group Co., Ltd. (中国宝武钢铁集团有限公司), przekazując pakiet akcji rządowi Szanghaju. Wszystkie te przypadki uzasadniano pomocą jaką lokalny biznes niesie lokalnej administracji. Pakiety akcji nie zostały przeznaczone do sprzedaży, ale do wzmocnienia lokalnych funduszy socjalnych. Czy mamy zatem z pilotażowymi działaniami prowadzącymi do przekształceń własnościowych? Pamiętać trzeba nieustannie, że w Chinach co państwowe to prywatne, a co prywatne to państwowe. Hybrydowy system łączący elementy często skrajnie różnych filozofii jak socjalizm i kapitalizm. Nazywamy go (jak chcą chińskie władze) socjalizmem z chińską charakterystyką. System ulega kolejnym przeobrażeniom. Dziś wyłania się coraz wyraźniej myśl przyświecająca różnym działaniom: „Bogaci mogą się bogacić, pod warunkiem, że będą się dzielić owocami swego sukcesu ze społeczeństwem. Wszak osiągają, co osiągają dzięki społeczeństwu właśnie.”

Radio Erewań: rekord chińskich inwestycji w Polsce

Skąd się biorą pół prawdy i zupełnie fałszywe przekazy medialne dotyczące Chin? Najnowszy przykład z polskiej sieci. „Padł rekord chińskich inwestycji w Polsce. Nasz kraj odbiorcą największej chińskiej inwestycji w Europie w 2020 r.”  to tekst autorstwa M. Karwasińskiego, który został opublikowany na stronie www.bankier.pl, a potem powielony w niezliczonych wersjach. Rzecz żywcem wzięta z serii niegdysiejszych dowcipów o wiadomościach z radia Erewań. Pan redaktor informuje, że „Firma logistyczna GLP weszła do Europy Środkowo-Wschodniej. Kupiła w sumie 48 budynków przemysłowych i magazynowych w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.”  Panu redaktorowi umknął drobiazg: ani grosz z tej transakcji nie wpłynął do polskiego budżetu. Firma GLP wykupiła aktywa od spółki australijskiej Goodman Group, która uzyskała w ten sposób ok. 1 mld EUR / ~4.483 mld PLN. Ale to nie koniec. Firma GLP nie jest przedsiębiorstwem chińskim, a singapurskim, spółką notowaną na tamtejszej giełdzie. Czyli mieliśmy do czynienia z inwestycją singapurską. Ale biorąc pod uwagę, iż 74.2% ludności Singapuru to etniczni Chińczycy możemy z pewnym prawdopodobieństwem założyć, że GLP jest własnością etnicznych Chińczyków z Singapuru, ergo: to inwestycja chińska była. Tyle, że idąc dalej tą drogą musielibyśmy założyć, że Singapur to jednak Chiny. Ciekawe, że takie „michałki” pojawiają się w dobie tak łatwego dostępu do informacji. Może mamy jakieś wyrafinowane google, ale po wpisaniu trzech literek, czyli GLP pojawia się…

Młodszym z Państwa wyjaśniamy –  w czasach słusznie minionych stosunek do przekazów medialnych (głównie podówczas radiowych) społeczeństwo miało zdystansowany. Żartowano sobie z tych „wieści” i „informacji”, przysłowiową stała się seria dowcipów rozpoczynających się od słów „Radio Erewań podaje”, lub „Słuchacze pytają Radio Erewań”. Klasycznym tekstem jest ten:

Słuchacze pytają Radio Erewań: Czy to prawda, że na Placu Czerwonym rozdają samochody? Radio Erewań odpowiada: tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach Dworca Warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną.

Ale naszym ulubionym jest:

Radio Erewań podaje: Grupa komunistów chińskich zaatakowała pracujący w polu radziecki traktor. Traktor odpowiedział celnym ogniem kilku dział rakietowych, po czym odleciał w kierunku Moskwy. Ministerstwo Rolnictwa ostrzega chińskich towarzyszy, że jeśli incydent się powtórzy, na pola zostaną wysłane kombajny.

Z Nowym Rokiem…

I tym w sumie optymistycznym akcentem przejść możemy do najważniejszego, czyli dozyczeń.

Zdrowego, pracowitego, szczęśliwego i owocnego

Nowego Roku Bawoła!

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 06/2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button