Wiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (07/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Święta, święta i po…

W 7 tygodniu roku 2021 (15-21 lutego) zakończył się czas oficjalnego (urzędowego) świętowania Chińskiego Nowego Roku. Teoretycznie od 18 lutego życie wraca do normalnego rytmu, ale już od kilku lat spora część Chińczyków świętuje nadejście wiosny aż do 15 dnia cyklu świątecznego, czyli do Święta Latarni. Zatem jedni mówią „święta, święta i po świętach”, inni jeszcze chwilkę sobie leniuchują.

I w tych okolicznościach przyrody przedstawiamy kolejny przegląd Tydzień za Wielkim Murem, w którym najwięcej znajdziecie Państwo różnych podsumowań. Jak to tuż po Nowym Roku w zwyczaju. A zatem:

Noworoczna Gala CCTV1

Rekordy oglądalności pobiła tradycyjna Noworoczna Gala CCTV1, formalnie nazywana Galą Chińskiego Centralnego Radia i Telewizji z okazji Festiwalu Wiosny 2021 (中央广播电视总台《2021年春节联欢晚会》). W wieczór wigilii Nowego Roku (11 lutego) oglądało ją 4.975 mld osób na całym świecie (oprócz badań telemetrycznych na liczbę tę złożyły się wyświetlenia na niezliczonych portalach internetowych), w samych Chinach było to ok. 1.272 mld osób. W tym roku Gala trwała 4 godziny i 56 minut. Oprócz Gali CCTV1 można było obejrzeć telewizyjne gale organizowane przez prowincjonalne i lokalne stacje TV.

Box Office rozbity

W czasie świąt rekordy pobiły kina. W ciągu pierwszego tygodnia Święta Wiosny kina sprzedały bilety o ogólnej wartości 7.544 mld RMB (~4.313 mld PLN). W 2019 roku w tym samym okresie kina zarobiły 5.905 mld RMB (~3.376 mld PLN).

Tegorocznym hitem stała się trzecia część przygód detektywów z Chinatown, czyli “Detektywi z Chinatown 3” (唐人街探案3). Akcja tej części przygód chińskich detektywów rozgrywa się w Tokio. To pierwszy film w historii kinematografii chińskiej, a zarazem światowej, który w dniu swej premiery  zarobił ponad 1 mld RMB (1.7 mld RMB / ~ 970.77 mln PLN), a w ciągu pierwszych trzech dni ponad 3 mld RMB  (~1.72 mld PLN). W ciągu świątecznego tygodnia film ten ostatecznie zarobił 3.616 mld RMB (~2.07 mld PLN).

Na drugim miejscu uplasował się był film „Cześć Mamo/ Li Huang Ying” (你好,李焕英), który nieco szerzej przedstawiliśmy TUTAJ. Film, którego premiera miała miejsce 12 lutego w pierwszym tygodniu wyświetlania w kinach zarobił ostatecznie 2.859 mld RMB (~1.64 mld PLN).

Trzecim hitem świątecznego tygodnia była opowieść fantastyczna, w której to pisarz przenosi się w baśniowe realia pisanej przez siebie samego książki. ”Zamach na pisarza” (刺杀小说家) pomiędzy 12 a 17 lutego przyniósł swoim twórcom i producentom 554 mln RMB (~316.54 mln PLN).  Wpływy z tych trzech filmów to blisko 80% wpływów tutejszego box office w okresie oficjalnych świąt.

Rekord nie padnie…

W tym roku co najmniej jeden rekord już nie padnie. W tym roku w okresie świąt Chińskiego Nowego Roku w podróż koleją wybrało się zaledwie 97.66 mln osób. To spadek o 57.9% w porównaniu z zeszłym rokiem. Spadek liczby podróżnych to oczywisty efekt wprowadzonych niedawno ograniczeń będących następstwem wykrycia niewielkich ognisk zakażeń koronawirusem na północy kraju i obawami przed rozprzestrzenieniem się wirusa „przy okazji” największej migracji ludności współczesnego świata. Jak informowaliśmy wcześniej: lokalne rządy, jak i pracodawcy zachęcali Chińczyków do porzucenia pomysłu świątecznych odwiedzin odległej rodziny.

Przy okazji ważna informacja dla podróżujących pociągami: wprowadzono przepis ograniczający ilość alkoholu przewożonego przez każdego pasażera podróżującego pociągami super szybkimi. Od zeszłego tygodnia można przewozić w bagażu nie więcej niż 6 oryginalnie zamkniętych/zapieczętowanych butelek napojów alkoholowych o zawartości do 50% alkoholu, lub nie więcej jak 2 butelki alkoholu, którego „moc” przekracza 50% (na przykład Moutai).

Jak grube są czerwone koperty?

Jedną z noworocznych tradycji w okresie Święta Wiosny jest wręczanie czerwonych kopert hongbao (红包), zwłaszcza dzieciom i seniorom. Czerwone koperty daruje się nowożeńcom, z okazji urodzin, jako prezent z okazji zdanego egzaminu, tudzież zakończenia kolejnego etapu edukacji, to także popularna forma przekazywania premii i nagród pieniężnych. W zasadzie każda okazja jest dobra, aby wręczyć komuś czerwoną kopertę. Think-thank należący do CaiJin ChinaDaily Finance Channel (财•料- 中国日报网) pokusił się o wyliczenie średnich kwot podarowanych w okresie ostatnich świąt. Przeciętna czerwona koperta podarowana w tym roku zawierała od 300 RMB do 2,000 RMB (~171.58 PLN do ~1,144 PLN). Od średniej ciekawsze są szczegóły. A te są zaskakujące. Otóż w najbardziej rozwiniętej ekonomicznie prowincji GuangDong (广东) średnio umieszczano w tym roku w kopercie świątecznej … 50 RMB (~28.58 PLN)! To najmniej w całym kraju. Najwięcej trafia do czerwonych kopert w zamożnych wschodnich prowincjach. W FuJian (福建) koperty bywały bardzo grube, tu górna średnia osiągnęła poziom 12,000 RMB (~6,860.25 PLN), w prowincji ZheJiang (浙江) srednia wyniosła 3,100 RMB (~1,772.23 PLN), w Szanghaju (上海) 1,600 RMB (~914 PLN), w prowincji JiangSu (江苏) 1,000 RMB (~571.32 PLN), w Pekinie (北京) 2,900 RMB (~1,656.82 PLN). W uboższych prowincjach centralnych i zachodnich koperty zawierały średnio: w GanSu (甘肃) 400 RMB (~ 228.5 PLN), w QingHai (青海) 300 RMB (~171.37 PLN), w NingXia (宁夏) 500 RMB (~285.61 PLN) w Tybecie (西藏) 300 RMB (~171.37 PLN). W najbogatszej, prowincji GuangDong tylko 50 RMB! I już wiadomo, gdzie podziali się ewentualni potomkowie Ebenezera Scrooge.

A jeśli już mowa o czerwonych kopertach to trzeba przypomnieć noworoczną reklamę firmy Nike. Po prostu trzeba.

Mniej małżeństw, więcej rozwodów

Chińska demografia zaczyna przypominać nieprzyjemnie tykającą bombę zegarową. Ostatnimi czasy w zasadzie wszystkie dane publikowane przez Ministerstwo Spraw Cywilnych (民政部), a dotyczące problematyki demograficznej, są alarmujące. Według najnowszego raportu ministerstwa nieustannie spada w Chinach liczba zawieranych małżeństw. W 2013 roku zawarto 13.469 mln związków małżeńskich, najwięcej w historii ChRL. Od tego czasu wielkość ta nieustannie maleje. W roku 2019 zawarto już tylko  9.273 mln. I po raz pierwszy w historii ChRL była to liczba poniżej 10 mln, zarazem spadek o 8.5% w stosunku do roku 2018 i o 31.2% w porównaniu z rekordowym rokiem 2013. Jednym z ważnych powodów spadającej liczby zawieranych małżeństw są… wysokie ceny mieszkań. W chińskich realiach własne mieszkanie to warunek podstawowy dla zawarcia małżeństwa. I nie stanowi jedynego kosztu, któremu muszą podołać młodzi małżonkowie we współczesnych Chinach. Jak podaje ministerstwo rośnie jednocześnie liczba rozwodów. W 2010 roku rozwiodło się w Chinach 2.678 mln par. W 2019 roku już 4.7 mln o 5.4% więcej niż w roku 2018, z czego 4.047 mln rozwiodło się w urzędzie stanu cywilnego (to w Chinach w przypadku zgody obu małżonków czynność administracyjna), a 653,000 na skutek decyzji sądu. A do tego wszystkiego chińskie społeczeństwo starzeje się w coraz szybszym tempie…

Biliony w sieci

W czasie świątecznego tygodnia dokonano 7.937 mld transakcji pieniężnych za pośrednictwem Internetu. Wartość tych transakcji oszacowano na 4.98 bln RMB (~2.845 bln PLN). W Chinach płaci się w sieci niemal za wszystko i niemal wszędzie.

Stawki ubezpieczeń pracowniczych pozostają obniżone

Ministerstwo Zasobów Ludzkich i Ubezpieczeń Społecznych (人力资源和社会保障部) przedłuża do 30 kwietnia 2022 roku okres obowiązywania obniżonych stawek ubezpieczenia socjalnego, emerytalnego, zdrowotnego, od bezrobocia oraz wypadków przy pracy płaconych przez pracodawców na rzecz zatrudnianych pracowników. Ministerstwo zakłada, że wciąż istnieje ryzyko wystąpienia kolejnej fali epidemii, a także uznaje, że pomoc firmom borykającym się ze skutkami ekonomicznymi pandemii wciąż jest konieczna. Firmy wymagają ochrony ze strony państwa.

Huawei Smart Pig Solution

Co łączy panów Ding Lei 丁磊 z NetEase (网易), Ma Yun 马云 z Alibaby (阿里巴巴) oraz Liu Qiang Dong 刘强东 z JD.com (京东)? Wszyscy oni powiązani są z największymi chińskimi firmami technologicznymi. Wszyscy oni stworzyli te firmy. Ale nie o technologie chodzi w tym konkretnym przypadku, a o…. hodowle trzody chlewnej. Nie inaczej. Wszyscy wyżej wymienieni w ciągu ostatnich dwóch lat zainwestowali spore kwoty w produkcję wieprzowiny. To niezwykle opłacalny biznes. Za sprawą epidemii afrykańskiej gorączki świń (na którą wciąż nie ma skutecznego lekarstwa) ceny wieprzowiny poszybowały w Chinach wysoko i utrzymają się na tym wysokim poziomie od bardzo długiego czasu. Zakładanie inteligentnych systemów hodowli stało się w Chinach trendy. Projekty takie mogą liczyć na poważne, wielorakie wsparcie Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wsi (农业农村部) a także władz lokalnych prowincji, w których produkcja rolna stanowi podstawę lokalnej gospodarki. W minionym tygodniu do wspomnianego triumwiratu dołączył Ren Zheng Fei  任正非, prezes i założyciel HuaWei Technologies Co., Ltd. (华为技术有限公司) ogłaszając, że prowadzony przezeń holding uruchamia program inteligentnej hodowli świń (华为智慧养猪解决方案 – Huawei Smart Pig Solution).

Hodowla taka w założeniu oparta będzie o połączenie technologii 5G, sztucznej inteligencji AI, technologii teleinformatycznych, Big Data i cloud computing. Celem projektu jest stworzenie autonomicznego systemu, który wyeliminuje bezpośredni udział człowieka w procesie hodowania zwierząt. Hodowane zwierzęta będą monitorowane (racjonalne żywienie, pojenie, zapobieganie chorobom, przyrosty itd.) i obsługiwane przez roboty (utrzymywanie czystości pomieszczeń i zwierząt, prace gospodarskie w chlewni). Decyzje dotyczące hodowli podejmowane będą przez pracowników na podstawie zbieranych danych. Jeśli projekt zakończy się sukcesem, będzie adaptowany do innych rodzajów hodowli (drób, rogacizna, etc.), a także upraw. Doświadczenia ostatnich lat uczą, że największym problemem w przemysłowej hodowli zwierząt jest człowiek. Jest nie tylko najczęstszym źródłem zakażeń zwierząt, ofiarą chorób odzwierzęcych, ale także przyczyną przekarmiania zwierząt, stosowania nadmiernej ilości antybiotyków i innych środków chroniących przed chorobami i pasożytami, jak również wielu zaniechań, zaniedbań, a nawet rozmyślnych działań, w wyniku których giną zwierzęta, a zagrożone bywa zdrowie i życie wielu ludzi. Człowieka zastąpią systemy i roboty. Dla dobra innych ludzi…

Ile za metr kwadratowy?

W styczniu b.r. trzeba było zapłacić średnio za 1 m2 nowego mieszkania w miastach od 5 do 10 mln mieszkańców jak następuje:

  1. HangZhou 杭州 (stolica prowincji ZheJiang 浙江) 33,808 RMB/ ~19,337.63 PLN,
  2. NanJing 南京 (stolica prowincji JiangSu 江苏) 33,556 RMB/ ~19,193.5 PLN,
  3. DongGuang 东莞 (prowincja GuangDong 广东) 24,288 RMB/ ~13,880 PLN,
  4. Qingdao 青岛 (prowincja ShanDong 山东) 22,137 RMB/ ~12,648 PLN
  5. WuHan 武汉 (stolica prowincji HuBei 湖北) 19,340 RMB/ ~11,050 PLN.

W miastach większych (powyżej 10 ln mieszkańców) ceny wyższe. W Pekinie 北京, Szanghaju 上海, GuangZhou/Kanton  广州  i ShenZhen深圳  trzeba zapłacić za 1 m2 mieszkania 50,000 RMB/ ~ 28,590 PLN.

Gdzie inwestować?

Think-thank fDi należący do Financial Times opublikował ranking 25 miast świata będących najbardziej atrakcyjnymi celami inwestycji. Czwarty raz z rzędu pierwsze miejsce zajął Singapur. W rankingu znalazła się silna reprezentacja Chin: Hong Kong na miejscu 6, Szanghaj na 8 i na 11 Pekin.

420 mln pasażerów linii lotniczych

W 2020 roku chińskie linie lotnicze przewiozły 420 mln pasażerów i 6.766 mln ton cargo. Administracja Lotnictwa Cywilnego Chin (中国民用航空局) poinformowała, że w ciągu ostatnich 5 lat w granicach ChRL wybudowano 43 nowe lotniska. Wszystkie chińskie lotniska (241 czynnych) mają w sumie zdolność obsłużenia 1.4 mld pasażerów rocznie. Czyli każdy mieszkaniec Chin może przelecieć się samolotem raz w roku.

Chiny najważniejszym partnerem handlowym UE

Według najnowszych danych Eurostat Chiny w 2020 roku stały się najważniejszym partnerem handlowym Unii Europejskiej wyprzedzając Stany Zjednoczone. Eksport towarów z UE do Państwa Środka wyniósł 202.5 mld EUR (~ 908.992 mld PLN), o 2.2% więcej niż w roku 2019. Import z Chin w 2020 roku osiągnął poziom 383.5 mld EUR (~1.722 bln PLN), wzrósł o 5.6% w relacji rok do roku. Epidemia nie spowolniła wymiany handlowej pomiędzy Unią a Chinami. Chiny mają solidną nadwyżkę w handlu z UE w wysokości 181 mld EUR (~812.504 mld PLN).

Wstrzymanie importu polskich jaj i drobiu

To nie jest dobra wiadomość dla polskich producentów drobiu i jajek kurzych. Hong Kong wstrzymuje import drobiu i jajek z Wielkiej Brytanii oraz z Polski. Powód: wykrycie w obu krajach przypadków ptasiej grypy. Hong Kong to brama do rynku całych Chin. Brama obecnie pilnie strzeżona. W ub.r. firmy z Hong Kongu sprowadziły z Polski 13,500 ton mrożonego drobiu oraz 39.080 mln jajek.

Żołnierze pożegnani z honorami

W piątek 19 lutego br. dziennik Armii Ludowo-Wyzwoleńczej PLA Daily poinformował, iż pożegnano z honorami 4 chińskich żołnierzy, którzy zginęli w czerwcu 2020 roku na granicy z Indiami w dolinie Galwan w starciu z przeważającymi siłami przeciwnika. W granicznej potyczce, w której obie strony używały pięści, kamieni i drągów zginęli: dowódca batalionu Chen Hongjun, oraz trzej szeregowi: Chen Xiangrong, Xiao Siyuan i Wang Zhuoran. Wszyscy oni zostali pośmiertnie odznaczeni i uznani za bohaterów ojczyzny. Odznaczony został również Qi Fabao, dowódca pułku z Dowództwa Wojskowego ALW Xinjiang, który został poważnie ranny w starciu. Informację opublikowano tuż po ujawnieniu wiadomości, że strony sporu doszły do porozumienia, na mocy którego oddziały wojskowe Chin opuściły tereny przygraniczne w dolinie Galwan, co zostało potwierdzone przez amerykańskie źródła w efekcie analizy zdjęć satelitarnych tego regionu. Oddziały indyjskie również powróciły do swoich macierzystych jednostek.

Równolegle poinformowano, że Indie i Chiny wracają do rozmów na temat chińskich inwestycji, czyli około 150 projektów, które mają zostać zrealizowane na terenie Indii.

Diabeł tkwi w szczegółach

Polscy czytelnicy nie mają szczęścia jeśli chodzi o prawdziwość informacji dotyczących Chin. Sporym problemem jest też – delikatnie rzecz ujmując – brak obiektywizmu w przedstawianiu współczesnych Chin. Pan doktor Marcin Przychodniak, analityk ds. Chin z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM), były pracownik ambasady RP w Pekinie w wywiadzie dla PAP (14.02.2021) stwierdza, że w Chinach zaczęło obowiązywać nowe prawo antymonopolowe przygotowane w szybkim trzymiesięcznym tempie. Tymczasem chińskie prawo antymonopolowe (中华人民共和国反垄断法) zostało uchwalone 30 sierpnia 2007 i obowiązuje od 1 sierpnia 2008.  Prawo to zostało uzupełnione o przygotowane w ciągu 3 miesięcy „Wytyczne Antymonopolowe Komitetu Antymonopolowego Rady Państwowa w sprawie gospodarki platformowej” ( 国务院反垄断委员会关于平台经济领域的反垄断指南). Wytyczne te zostały opracowane przez Komisję Antymonopolową Rady Państwa (国务院反垄断委员会) oraz Państwową Administrację Regulacji Rynku (国家市场监督管理总局) i weszły w życie z dniem publikacji 7 lutego 2021.  Niby szczegół, ale zdecydowanie zmienia wydźwięk wypowiedzi, która przez wzgląd na kontekst (wywiad dla Polskiej Agencji Prasowej) powinna mieć charakter informacyjny. Jeśli w informacji, której wagę podkreśla tytuł doktora nauk doświadczenie w pracy na placówce dyplomatycznej w Chinach jest taka „drobna” rozbieżność ze stanem rzeczywistym, to ona potem determinuje postrzeganie Chin zarówno w tym szczególe, jak i ogóle. A ogół staje się przestrzenią potyczek ideologicznych zamiast wymiany INFORMACJI i poszerzania WIEDZY. W normalnych systemach informacja i wiedza służy budowaniu strategii państwa. To fundament efektywnego działania, podejmowania decyzji najkorzystniejszych dla państwa w danej chwili i w danych okolicznościach. W normalnych systemach.

Pan doktor Przychodniak jak każdy człowiek może się mylić, lub używać skrótów myślowych, które mogą zdezorientować odbiorcę niezorientowanego głębiej w przedstawianej tematyce.

Gorzej jeśli instytucja, czyli wspomniany powyżej fDi Markets należący do Financial Times popełnia błąd rzeczowy o intrygującym charakterze. Otóż jedną z ilustracji rankingu 25 miast świata o najlepszych warunkach do inwestowania jest tabela, z której dowiadujemy się, że umieszczony na 6 miejscu Hong Kong leży w państwie Hong Kong.

Gdyby błąd taki popełnił hiszpański, tudzież rosyjski think tank, można by rzecz zrzucić na karb dowolnie wybranego deficytu (czasu, edukacji, pieniędzy na research, etc.). Ale w przypadku organizacji brytyjskiej to już rzecz zgoła frapująca. Wszak Hong Kong, kolonia brytyjska od końca lat 90. XIX wieku, zgodnie z zawartym podówczas porozumieniem, wracał do macierzy po 99 latach użytkowania przez Wielka Brytanię. Co więcej proces powrotu Hong Kongu w granice Chin, a konkretnie Chińskiej Republiki Ludowej, negocjował rząd królowej brytyjskiej z rządem w Pekinie, co zakończyło się podpisaniem odpowiednich dokumentów w 1989 roku. Inaczej rzecz ujmując: Hong Kong nie był nigdy suwerennym państwem, został anektowany przez Brytyjczyków, a potem formalnie zwrócony państwu chińskiemu na podstawie porozumienia międzypaństwowego. I jest dziś specjalnym regionem administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej. Funkcjonuje na bazie konceptu znanego jako „jedno państwo – dwa systemy”. To dokładnie taka sytuacja, jak gdyby Niemcy zaczęły informować we wszystkich dokumentach, że Śląsk jest państwem suwerennym, bo kiedyś był częścią Niemiec. Drobiazg, ktoś powie, czepialstwo. Yhm. Dopóki dotyczy Chin. Gdyby jednak Niemcy z tym Śląskiem tylko by spróbowali….

Jest się czym chwalić…

Wiadomo, że każde przemówienie prezydenta Xi Jin Pinga习近平 to zbiór wielu myśli i źródło niezliczonych inspiracji tak do czynu, jak i do refleksji. Nie dziwi więc, że kiedy 15 lutego magazyn „Szukanie Prawdy” (“Qiu Shi” 求是) będący dwumiesięcznikiem Szkoły Partyjnej Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin(中共中央党校) i Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (中国共产党中央委员会) opublikował jego przemówienie, przedruku dokonały natychmiast wszystkie znaczące chińskie media. Czemu zatem wspominamy o tym? Otóż chodzi o przemówienie z 29 grudnia 2012 roku.

Przewodniczący wygłosił je w czasie „wizyty gospodarskiej” w gminie Fu Ping (阜平) w prowincji HeBei (河北). A dotyczyło ono problemu wychodzenia z ubóstwa najbiedniejszych regionów państwa i realizowanych planów mających na celu skuteczną walkę z ubóstwem. Po 8 latach od chwili wygłoszenia tego przemówienia można sprawdzić co zadeklarowano, co zrealizowano. Co się udało, co nie. Kiedy premier Wen Jiabao odchodził z urzędu w 2012 roku informował, że ubóstwo dotykało w tamtym czasie ponad 150 milionów Chińczyków. Dziś takich osób pozostało jeszcze kilka milionów. Nie oznacza to, że na wszystkich spadło bogactwo, troski odeszły w zapomnienie, wszyscy żyją zaznając luksusu. Nie. W Chinach do zrobienia jest jeszcze wiele. Ale nędza, strukturalne ubóstwo staje się przeszłością. I tym zdecydowanie można się chwalić.

To też są Chiny

Perła wschodniego Tybetu 西藏, miasto Qamdo昌都

 

ChongQing 重庆, Chiny Środkowozachodnie

 

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 07/2021 www.chiny24.com

 

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button