EkonomiaGospodarkaMotoryzacjaSpołeczeństwoWiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (15/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Ekonomia (经济学)

Nowe dane ekonomiczne

Krajowe Biuro Statystyczne (国家统计局) poinformowało, że w pierwszym kwartale 2021 r. Chiny uzyskały największy wzrost produktu krajowego brutto od momentu wprowadzenia tej miary kondycji gospodarki w 1992 roku. PKB Chin wzrósł w okresie styczeń – marzec 2021 o 18.3% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2020.

Z jednej strony wynik ten pokazuje jak głęboko zapadła się gospodarka Chin w okresie szalejącej epidemii, z drugiej jednak dowodzi, iż metody zastosowane do walki z nią, jak i dla uruchomienia gwałtownie zatrzymanej gospodarki okazały się słuszne i skuteczne.

Oprócz informacji o rekordowym PKB Krajowe Biuro Statystyczne podało także inne dane makroekonomiczne. I tak w pierwszych trzech miesiącach tego roku:

 • produkcja rolnicza wzrosła o 3.3% r/r, w tym wieprzowiny o 31.9% r/r, mleka o 8.5% r/r;
 • z końcem marca w Chinach hodowano 415.95 mln szt. trzody chlewnej, wzrost o 29.5% r/r;
 • produkcja przemysłowa wzrosła o 24.5% r/r;
 • wolumen usług wzrósł o 25.3%;
 • sprzedaż detaliczna wzrosła o 33.9% r/r, dając nadzieję, że konsumpcja znów zacznie być ważnym czynnikiem rozwoju;
 • inwestycje wzrosły o 25.6% r/r, przy czym środki przekierowywane na badania i rozwój zwiększyły się o 48.2% r/r;
 • bezrobocie w miastach spadło o 0.2% do 5.3%;
 • o 13.7% zwiększył się średni dochód rozporządzalny do dyspozycji mieszkańca i wynosi statystycznie 9,730 RMB (~5,658 PLN); w miastach: 13,120 RMB (~7,628 PLN), na wsi: 5,398 RMB (~3,138 PLN);

Do powyższych danych należy dodać te podane przez Komisję Rady Państwa ds. Nadzoru i Administracji Aktywów Państwowych (国务院国有资产监督管理委员会). Komisja poinformowała, że dochód operacyjny 97 państwowych przedsiębiorstw szczebla centralnego w I kw. zwiększył się o 30.1% r/r, a zyski netto wzrosły o 31.1%.

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny ponownie okazuje się być jednym z silnych motorów napędzających chińską gospodarkę. Generalna Administracja Celna (国海关总署) podała zarówno marcowe dane dotyczące chińskiego handlu zagranicznego, jak i te dotyczące I kw. br. (dane w RMB) (dane w USD)

Bez względu na to, czy wielkości obrotów przeliczane są w walucie chińskiej, czy amerykańskiej, wykazują one dwucyfrowe wzrosty, zarówno w odniesieniu do poprzedniego miesiąca, jak i do poprzedniego roku.

W świetle danych Administracji potwierdza się trend rosnącego udziału przedsiębiorstw prywatnych w handlu zagranicznym Chin. W I kwartale br. odpowiadały od za 46.7% całej wartości tego handlu. To oznacza wzrost o 42.7% r/r. Rośnie udział firm zagranicznych działających w Chinach w chińskim handlu zagranicznym. Tu odnotowano wzrost o 22.7% r/r. Firmy zagraniczne odpowiadały w I kwartale za 37.7% wymiany towarowej z zagranicą. Przedsiębiorstwa państwowe w tym okresie odnotowały wzrost wielkości handlu zagranicznego w swoich obrotach o 11% i odpowiadały za 15.6% w ogólnej wymianie towarowej Chin z zagranicą.

Najwięksi partnerzy Chin w handlu zagranicznym to (niezmiennie):

 1. Państwa ASEAN
 2. Unia Europejska
 3. Stany Zjednoczone

W I kwartale br. w eksporcie wzrósł udział produktów mechanicznych, części samochodowych i elektronicznych. Stanowiły one 60.3% jego wartości. Wzrost o 43 % r/r. Tekstylia, odzież, zabawki stanowią margines chińskiego eksportu. Dominantą chińskiego eksportu są produkty wysoko przetworzone. W imporcie natomiast wzrósł udział surowców. Zwiększyły się też ilości sprowadzanych surowców:

 • rudy żelaza o 8%
 • ropy naftowej o 9.5%
 • gazu naturalnego o 19.6%.

Wzrósł także wolumen importu produktów rolnych:

 • kukurydzy o 437.8%
 • soi o 19%
 • zbóż o 131.2%.

Ruch transgraniczny w Shenzhen

Ruch na chińskich lotniskach w 2020

W 2020 roku aż 27 lotnisk w Państwie Środka obsłużyło ponad 10 mln pasażerów. Nie w sumie, a każde z osobna. Pomimo tak imponującego rezultatu to mniej o 12 lotnisk w porównaniu z danymi z roku 2019. Generalna Administracja Lotnictwa Cywilnego Chin (中国民航总局) wskazuje na oczywistą przyczynę spadku liczby pasażerów w ruchu lotniczym, czyli ubiegłoroczną epidemię. W ub.r. samolotami podróżowało 857.160 mln osób (-36.6% r/r), przewieziono 16.08 mln ton towarów (-6.0% r/r). Najwięcej pasażerów obsłużono w ub.r. na lotniskach:

 1. GuangZhou BaiYun International Airport (广州白云国际机场) – 43.761 mln pasażerów + 1.759 mln ton cargo
 2. ChengDu ShuangLiu International Airport (成都双流国际机场) – 40.741 mln + 618 tys. ton cargo,
 3. ShenZhen BaoAn (深圳宝安国际机场) – 37.916 mln + 1.398 mln ton cargo,
 4. ChongQing JiangBei (重庆江北国际机),
 5. BeiJing Capital (北京首都国际机场),
 6. KunMing ChangShui (昆明长水国际机场),
 7. ShangHai HongQiao (上海虹桥国际机场),
 8. Xi’an XianYang (西安咸阳国际机场),
 9. ShangHai PuDong (上海浦东国际机场),
 10. HangZhou XiaoShan (杭州萧山国际机场) – 28.225 mln pasażerów oraz 802 tys. ton cargo.

18.2% całego ruchu pasażerskiego Chin odbywało się na lotniskach:  BeiJing Capital, ShangHai HongQiao/ PuDong i GuangZhou BaiYun International Airport. Tam tez przeładowano 44% wszystkich przesyłek lotniczych.

Na koniec 2020 roku w Chinach działało 241 lotnisk cywilnych. W ciągu 15 lat ich liczba wzrośnie do 400.

Lawson w natarciu

Lawson, japońska sieć spożywczych sklepów 24 godzinnych, po raz pierwszy w historii działania w Chinach w minionym roku odnotowała zyski. Sieć to niemała, ponieważ działa w niej 3,344 sklepów, przy czym głównym obszarem działania Japończyków jest Szanghaj i okolice. Do 2025 roku sieć powiększy się o ponad 10,000 kolejnych placówek, które, jak informuje zarząd spółki, będą otwierane w innych niż Szanghaj lokalizacjach na terenie Państwa Środka.

Porządki na rynku platform internetowych

Czas sporów wokół i kontroli wewnątrz Alibaba Group Holding Ltd.  (阿里巴巴集团控股有限公司) i spółki zależnej Ant Technology Group Co., Ltd. (蚂蚁科技集团股份有限公司) prowadzonych przez organy nadzoru finansów i rynku możemy uznać za miniony. Ale porządki trwają, bo Chiny to ogromna liczba większych i mniejszych uczestników rynku e-commerce. Państwowa Administracja Nadzoru i Administracji Rynku (国家市场监督管理总局), Urząd Informacji Internetowej Chińskiej Republiki Ludowej (中华人民共和国互联网信息办公室) oraz Państwowa Administracja Podatkowa ChRL (国家税务总局) zorganizowały wspólnie w sieci konferencję dyscyplinującą, w której uczestniczyli przedstawiciele 34 największych platform internetowych w kraju. Na konferencji obecni byli wszyscy liczący się gracze, tacy jak:

 • Sina WeiBo (新浪微博),
 • Wechat (微信),
 • Tencent (腾讯),
 • TikTok/DouYin (蒂克托克/抖音),
 • KuaiShou (快手),
 • PinDuoDuo (拼多多)
 • SuNing (苏宁),
 • com (京东),
 • BaiDu (百度),
 • Sina (新浪),
 • MeiTuan (美团),
 • VipShop (唯品会),
 • DiDi (迪迪) i wielu innych.

Przedstawicielom tych organizacji przekazano wskazówki administracyjne dotyczące prowadzenia działalności w sieci o charakterze komercyjnym w zgodzie z regulacjami prawa i rynku. Przedsiębiorstwa internetowe muszą przyjąć właściwy kierunek działania, wzmocnić poczucie odpowiedzialności za swoje działania w sieci. Priorytetem w działalności tego typu winien być dla firm interes państwa, funkcjonowanie w zgodzie i w ramach przepisów prawa, czyli ustawami i zarządzeniami wykonawczymi, a także powinności wobec społeczeństwa. Firmy mają w ramach samokontroli zapobiegać nieuporządkowanemu rozszerzeniu się kapitału, chronić rynek przed zaburzeniami jakie powodują monopole. Przedsiębiorstwa działające w sieci zostały zobligowane do przeprowadzenia samooceny i samokontroli, aby sprawdzić we własnym zakresie, czy działają w ramach prawa, czy tez może prawo w jakichś aspektach naruszają. Rachunek sumienia, żal za grzechy i ewentualny plan naprawczy, gdyby lista grzechów zawierać miała przewiny ciężkie, lub mnogość tych mniej poważnych. Instytucje organizujące spotkanie przedstawiły firmo dwie opcje do wyboru: albo będą postępować zgodnie z zasadami i regulacjami, albo czeka je surowa i bezwzględna kara w wymiarze jaki przewidują stosowne przepisy. Firmy otrzymały miesiąc na przeprowadzenie działań, po miesiącu właściwe organy państwa przystąpią do kontroli. Kto nie zrozumiał przesłania spotkania, z którego sprawozdanie zostało opublikowane szeroko w chińskich mediach, będzie musiał chyba wybrać inna ścieżkę kariery niż biznes w sieci.

MouTai buduje szpital

China KweiChow MouTai Destillery (Group) Co., Ltd. (中国贵州茅台酒厂(集团)有限责任公司), największy w kraju producent wyrobów alkoholowych, znany przede wszystkim ze słynnego MaoTai, poszukuje do pracy… lekarzy, techników medycznych, pielęgniarki itp. Spółka zainwestowała w 2018 roku 1.9 mld RMB (~1.105 mld PLN) w budowę szpitala Moutai Hospital of ZunYi Medical University (遵义医科大学茅台医院). Inwestycja zostanie ukończona w lipcu tego roku. W Chinach to powszechny obyczaj – firmy państwowe inwestują i wspierają różne projekty społecznie użyteczne. Dzięki pieniądzom KweiChow MouTai w regionie powstały m.in.: Wyższa Szkoła Collegium Moutai (茅台学院), lotnisko ZunYi MouTai Airport (遵义茅台机场) i Centrum Kultury i Sportu MouTai (茅台文体中心一样). Szpital budowany przez spółkę nie będzie miał charakteru komercyjnego. Będzie publiczną jednostką opieki zdrowotnej utrzymywana w dużej mierze ze środków spółki.

Dzięki takiemu wsparciu szpital jest w stanie przyciągnąć do mało atrakcyjnego regionu Chin wysokiej klasy specjalistów. A to m.in. dzięki oferowanym wynagrodzeniom. Dyrektorowi oddziału proponuje się pensję 600,000 RMB (~348,985 PLN) rocznie, czyli 50,000 RMB (~29,081 PLN) miesięcznie. Do tego bezpłatne mieszkanie min. 120 m2. Lekarze, w zależności od kwalifikacji, specjalizacji i posiadanego stopnia naukowego mogą tu liczyć na wynagrodzenie podstawowe w wysokości od 200,000 RMB (~116,317 PLN) do 500,000 (~290,792 PLN) rocznie. Oczywiście do tego służbowe mieszkanie. Średniemu personelowi medycznemu proponuje się wynagrodzenie od ok. 100,000 RMB (~58,159 PLN) rocznie, czyli 8,335 RMB (~4,848 PLN) miesięcznie. Do tego mieszkanie, premie i różne inne dodatki do wynagrodzenia podstawowego.

Sprzedaż samochodów w górę

W pierwszym kwartale br. znacznie wzrosła sprzedaż samochodów w ujęciu rocznym. Wzrost o 75.6% r/r, w sumie 6.484 mln aut. Na ten rezultat złożyło się kilka czynników. Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (中国乘用车市场信息联席会) wskazuje na niską bazę porównawczą – zeszłoroczny I kwartał był dla branży katastrofalny, sprzedaż spadła niemal do zera. W tym roku jednak wyraźnie obserwowany jest gwałtowny wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Jednocześnie jednak ponad połowa producentów nie osiągnęło w marcu swoich celów sprzedażowych. I kwartał br. należał w Chinach do producentów samochodów chińskich, japońskich, amerykańskich i francuskich, którzy odnotowali wzrost sprzedaży. Spadki sprzedaży dotknęły marki koreańskie i niemieckie. A te do tej pory znajdowały się w czołówce.

Super dźwig

XGC88000 to dźwig samobieżny, który pobił światowy rekord udźwigu ładunku. Podczas prób dźwig ten podniósł ciężar 2,600 ton. Maszynę wyprodukowała XuZhou Construction Machniery Group Co. Ltd. (徐工集团徐州建筑工程机械有限公司). To krok chińskiego gracza w stronę rynku maszyn specjalnych, który do tej pory zdominowany był przez firmy zagraniczne.

Hainan – port wolnocłowy

Prowincja-wyspa Hainan na dalekim południu Chin będzie niebawem azjatyckim centrum wolnocłowego handlu detalicznego i hurtowego (masowego). Trwają prace nad stworzeniem warunków, które pozwolą osiągnąć ten cel w ciągu najbliższych 5 lat.

 

Technologie (技术)

Lenovo w górę

Grupa Lenovo (联想集团有限公司) zakłada, że w br. osiągnie 42% udział w krajowym rynku komputerów, 80% wzrost sprzedaży różnego rodzaju smart produktów oraz 36% wzrost sprzedaży smart usług. Pierwszy kwartał br. potwierdza pozycję Lenovo na rynku globalnym. Firma Gartner ocenia, że chiński producent odpowiada obecnie za 25.1% światowego rynku komputerów. Od stycznia do końca marca sprzedano ogółem 17.5 mln komputerów, laptopów, notebooków itp. pod marka Lenovo, co stanowi wzrost sprzedaży o 42.3% r/r. Jest to największy wzrost sprzedaży odnotowany wśród liderów tej branży, do których zaliczają się HP, Dell, Apple, Acer i Asus. Marka Lenovo zdominowała rynki Azji i Pacyfiku, gdzie zyskała ona dużą rozpoznawalność i pozyskała lojalność klientów.

6G w 2030 roku

Spółka HuaWei Technologies Co., Ltd. (华为技术有限公司) poinformowała oficjalnie, że w 2030 roku zainauguruje wprowadzanie sieci 6G na rynek chiński. W najbliższym czasie zostanie opublikowana „biała księga systemu 6G”, która określi cechy (standardy) systemu telekomunikacyjnego nowej generacji i określi jego potencjalne zastosowania.

W styczniu br. chińskie Ministerstwo Nauki i Technologii ogłosiło powołanie dwóch zespołów badawczych. Pierwszy z nich, złożony z instytucji rządowych zajmować się będzie promocją (wsparciem) badań i rozwoju 6G. Drugi zespół złożony z reprezentantów 37 uniwersytetów, ośrodków badawczych oraz firm będzie odpowiedzialny za techniczną stronę badań oraz wsparcie merytoryczne.

Odzieżowa “smart factory” w Xiamen

Technologie wkraczają na obszary, które wydawały się dla niech z wielu powodów niedostepne. No bo jaki sens miałaby mieć automatyzacja procesów w fabryce odzieży, gdzie ludzkie kompetencje są kluczowe? Trudno wyobrazić sobie dziś maszynę, która byłaby w stanie uszyć od podstaw na przykład płaszcz, a której koszt wart byłby takiego działania. Okazuje się jednak, że technologie mogą wspierać ludzi pracujących w fabrykach odzieżowych. Sprawiać, że poprawiają się ich warunki pracy, ich efektywność, a co za tym idzie również ich wynagrodzenia. Poniżej przykład z Xiamen.

 

Nauka – Edukacja (教育科学)

12 letni obowiązek szkolny

Rząd lokalny ShenZhen 深圳 przygotował plan stopniowego wprowadzenia powszechnego obowiązku szkolnego w wymiarze 12-lat. Oczywiście nauka w tym okresie będzie bezpłatna. Cel ma zostać osiągnięty w 2025 roku. Od roku szkolnego 2025/2026 każdy młody mieszkaniec ShenZhen będzie zobligowany do ukończenia 6 letniej szkoły podstawowej (elementarnej), 3 letniego gimnazjum oraz 3 letniej szkoły średniej, co oznacza również przystąpienie do państwowego egzaminu dojrzałości gaokao (高考). Wyłącznie kwestią czasu jest wprowadzenie takiego standardu edukacyjnego w innych regionach Chin, gdzie aktualnie obowiązek szkolny trwa 9 lat (szkoła podstawowa i gimnazjum).

Finanse – Banki – Kapitał (财政银行资本)

Giełdy

Pierwsze 3 dni 15 tygodnia 2021 roku na chińskich giełdach naznaczone były ponurymi nastrojami inwestorów wywoływanymi kolejnymi informacjami dotyczącymi „robienia porządków” wśród chińskich firm technologicznych i związanych z handlem w sieci. Nastrojów nie poprawiały nawet kolejne sprawozdania finansowe spółek giełdowych, które osiągnęły w zeszłych okresach wyniki znacznie przewyższające ostrożne założenia. Dopiero ogłoszenie danych ekonomicznych przez Krajowe Biuro Statystyczne (国家统计局) sprawiło, że indeksy poszły mocno w górę. Najwięcej zyskały akcje spółek producentów alkoholi, spółek deweloperskich, obligacje, papiery firm motoryzacyjnych. Spadły ceny akcji spółek metali nieżelaznych, rolniczych, producentów sprzętu elektrycznego. To co jest pewne na chińskich giełdach, to niepewność, a zatem wahania kursów i nastrojów są gwarantowane. W strefie bezpiecznej są z pewnością akcje firm związanych z rozwojem i produkcją chipów, pojazdów NEV (zwłaszcza elektrycznych), baterii, a także z szeroko pojętymi usługami medycznymi.

Razem obroty wszystkich giełd 16.04.: ~530.137 mld PLN

Razem obroty na wszystkich giełd w tygodniu 12.04 -16.04.: ~2.657 bln PLN

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (16.04.2021 godz.12:00)

SHIBOR/HIBOR 

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w XiangGang/Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję. {Dane na dzień 16.04.2021}

Społeczeństwo (社会)

Jaki jest chiński kibic futbolowy?

Chiński Związek Piłki Nożnej (中国足球协会) wraz z firmą Deloitte przeprowadził badanie profilu chińskich kibiców super ligi. Okazało się, że:

 • 83% z nich zarabia 100,000 RMB (~58,366 PLN) i więcej rocznie, czyli ok.8,334 RMB (~4,865 PLN) miesięcznie;
 • w tej grupie 25% zarabia od 200,000 RMB (~116,790 PLN) do 300,000 RMB (~175,167 PLN) rocznie;
 • 75% ma wyksztalcenie wyższe;
 • 78% jest w związku małżeńskim (zazwyczaj z jednym dzieckiem);
 • 38% wszystkich kibiców to kobiety.

To ostatnie nie dziwi. Największe sukcesy w chińskiej piłce są dziełem “Stalowych Róż”, czyli chińskiej reprezentacji kobiet.

Zobacz także: Chiński super team

 

XiangGang/HongKong 香港 – AoMen/Makao澳门– TaiWan 台湾      

Hong Kong

Najnowsze statystki wskazują, że obroty handlowe między Hong Kongiem a Chinami kontynentalnymi w pierwszym kwartale br. wzrosły o 46.2% w porównaniu z zeszłym rokiem i wyniosły 74.88 mld US$ (~285.082 mld PLN). Eksport hongkoński (do krajów trzecich) osiągnął wartość 73.31 mld US$ (~279.124 mld PLN), co oznacza wzrost o 47.5% r/r. Port w Hong Kongu pełni rolę znaczącego pośrednika w krajowym eksporcie.

Tajwan

Rekorodowy eksport

W marcu padł tu historyczny rekord w eksporcie, którego wartość wyniosła 35.89 mld US$ (~136.645 mld PLN). 44% tej wartości stanowił eksport do Chin kontynentalnych.

W I kwartale tego roku obroty handlowe między Tajwanem a Chinami kontynentalnymi wyniosły 71.79 mld US$ (~273.302 mld PLN), co oznacza wzrost o 40.3% r/r. Eksport osiągnął wartość 17.11 mld US$ (~65.179 mld PLN), wzrost o 37.6% r/r, import zaś 54.68 mld US$ (~208.288 mld PLN), wzrost 41.1% r/r. Trudno nie dostrzec wielkości powiązań ekonomicznych pomiędzy Tajwanem a Chinami kontynentalnymi.

TaiPei sie kurczy

W styczniu br. ludność TaiPei 台北, stolicy Tajwanu, liczyła 2,597,635 osób. To najniższa liczba od 23 lat. W 2020 roku z miasta na stałe wyjechało ponad 42,600 osób. To z kolei największa liczba od 27 lat. Wśród tych, którzy opuścili TaiPei przeważają ludzie młodzi. Badacze miejscowych zjawisk demograficznych jako główne przyczyny zmniejszania się liczby mieszkańców stolicy wskazują rosnące koszty utrzymania, wzrost cen nieruchomości (mieszkań) i pogarszający się poziom opieki socjalnej.

Na marginesie (顺便提一下)

Hong Kong jak reszta Chin

Hong Kong coraz bardziej upodabnia się od strony formalnej do reszty kraju. Znikają sukcesywnie różne przejawy kolonialnej przeszłości, które wciąż tu są widoczne. W miejscowych sądach zarzucono brytyjski obyczaj zakładania przez prawników peruk (…), odstąpiono też od brytyjskiego ceremoniału sądowego. Z okazji Dnia Bezpieczeństwa Narodowego (…) na ulicach pojawiły się plakaty, bilbordy i inne reklamy o treści patriotycznej, narodowej, partyjnej, jak w każdym innym mieście w ChRL. Lokalne oddziały policji nie praktykują już musztry wedle brytyjskiego wzorca, przyjęto musztrę obowiązującą policję w całych Chinach. To samo dotyczy kroku defiladowego. Wojskowych i policjantów w Hong Kongu obowiązują regulaminy przyjęte w Chinach Ludowych. Urzędnicy i pracownicy państwowi z Hong Kongu zostali objęci programem szkoleń, treningów, wizyt studyjnych w innych miastach kraju, zwłaszcza w Shenzhen i GuangZhou. Tam pracownicy administracji hongkońskiej będą uczyli się od najlepszych urzędników z Chin Ludowych właściwego realizowania wyznaczonych zadań. Hasło „jedno państwo – dwa systemy” miało charakter przejściowy. Co było wiadomym od samego początku, ale o czym wielu udało się zapomnieć.

Zebrał:

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 e-mail: azliang@chinamail.com

Opracował i zredagował:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 15/2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button