KulturaPolskaWiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (18/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron (从新闻媒体的第一页)

Majówka

Majówka, majówka, majówka. To jedyne skojarzenie z 18 tygodniem bieżącego roku za Wielkim Murem. W tym roku zadecydowano, ze Święto Pracy święcone będzie w dniach od 1 do 5 maja. Dominantą wszelki doniesień medialnych w minionym tygodniu były informacje jak całe (dosłownie całe) chińskie społeczeństwo masowo wypoczywało, podróżowało, zwiedzało, kupowało. A wszystko to robiło nad wyraz intensywnie.

Znów – na przykład – padły rekordy dotyczące podróżowania. W okresie świątecznym Chińczycy odbyli 267 mln podróży, każdego dnia samolotami, pociągami, autobusami i innymi środkami lokomocji podróżowało średnio 53.47 mln osób (czyli jakieś półtorej Polski).

To wzrost o 122.2% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (podówczas w Chinach obowiązywało wiele ograniczeń). Według danych największego w kraju biura turystycznego Ctrip (携程联) najbardziej obłożonymi w okresie majówki lotami były te do:

 • Pekinu / BeiJing / 北京,
 • Szanghaju / ShangHai / 上海,
 • Kantonu / GuangZhou / 广州,
 • ShenZhen 深圳 i
 • Chengdu 成都.

Te miasta dominowały też na liście najpopularniejszych kierunków turystycznych wojaży majówkowych:

 • Pekin / BeiJing / 北京,
 • Szanghaj / ShangHai / 上海,
 • Kantonu / GuangZhou / 广州,
 • HangZhou 杭州,
 • Chengdu 成都,
 • Xi’an 西安,
 • NanJing 南京,
 • ChongQing 重庆,
 • WuHan 武汉i
 • ChangSha 长沙.

Linie metra w Szanghaju, Kantonie, ChengDu, NanJing i ChongQing przewoziły codziennie ponad 6 mln pasażerów każda.

Najwięcej turystów w czasie tych pięciu wolnych dni odwiedziło: ChengDu 成都 (18.50 mln), Szanghaj (16.88 mln), Kanton (10.8 mln) i Pekin (8.4 mln). Turystyka majówkowa wygenerowała ok. 113.23 mld RMB (~ 66.38 mld PLN) przychodu. To wprawdzie o 138.1% więcej niż w zeszłym roku, ale jedocześnie to zaledwie 77% kwoty, którą turystyka uzyskała w Chinach w roku 2019.

Majówka na Wielkim Murze

 

Majówka w HangZhou – nad Jeziorem Zachodnim

 

Majówka w Szanghaju – Nanjing Road

 

Majówka w Szanghaju – dworzec HongQiao

 

Majówka w ChongQing

COVID-19 (冠状病毒疾病)

WHO aprobuje chińską szczepionkę

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dopuściła do użytku szczepionkę przeciw Covid-19 firmy China Sinopharm Biotechnology Group Co., Ltd. (中国生物技术集团公司). To pierwsza szczepionka zaakceptowana (warunkowo) przez WHO a niewyprodukowana na Zachodzie. Chińska szczepionka może – zgodnie z zaleceniem WHO – zostać włączona do programu COVAX, czyli w ramach wsparcia dla państw potrzebujących takiego wsparcia, przede wszystkim krajów rozwijających się. Szczepionka Sinopharm jest masowo stosowana w Chinach, jak również w 45 krajach świata. Podawana jest w dwóch dawkach i zalecana dla osób powyżej 18 roku życia. Jej skuteczność określa się na 79.34%.

Zatem skuteczność specyfiku jest zbliżona do tych najpowszechniej stosowanych na Zachodzie. Jest też znacznie łatwiejsza w transporcie i przechowywaniu (w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza). Jej druga dawka może być podana już w niecałe 2 tygodnie po pierwszym szczepieniu.

Szczepionka Sinopharm jest szóstą szczepionką przeciw Covid-19 zatwierdzoną przez Światową Organizację Zdrowia. W ciągu najbliższych kilku dni spodziewane jest zaaprobowanie przez WHO innej chińskiej szczepionki produkowanej przez BeiJing Sinovac Biotech Co., Ltd. (北京科兴生物制品有限公司).

Ekonomia (经济学)

PMI kwiecień 2021

Wskaźnik koniunktury (aktywności) w przemyśle PMI (Purchasing Manager Index) czternasty miesiąc z rzędu jest strefie powyżej 50. Jak podało Krajowe Biuro Statystyczne (国家统计局). W kwietniu br. indeks ten osiągnął poziom 51.1. To w porównaniu z marcem br. spadek o 0.8. Sektor nieprodukcyjny również wyhamował osiągając poziom 54.9 (marzec br. 56.3). Wyraźne spowolnienie obserwowane jest też w odczytach innych podindeksów PMI opracowywanych przez chińskich statystyków. To efekt zmniejszającej się liczby zamówień, a także rosnących kosztów surowców. Czy to chwilowe wahniecie, czy stały trend, dowiemy się dopiero za kilka miesięcy.

Mieszkania – preferencje młodych

Deweloperska platforma internetowa 58.com oraz agencja nieruchomości AnJuKe (安居客) przeprowadziły ankietę wśród młodych nabywców mieszkań w największych miastach Chin. Badaniami objęto osoby w wieku od 18 do 44 lat. I tak:

 • 80% badanych wybiera mieszkania zlokalizowane w pobliżu miejsca pracy;
 • 60% posiada już własne M (w tym 26.7% to osoby w wieku do 30 lat);
 • 44.3% ankietowanych jest gotowa zaakceptować cenę za mieszkanie w granicach 1-2 mln RMB (~ 586 tys. – 1.17 mln PLN);
 • 70% z tych, którzy nie mają jeszcze mieszkania planuje je kupić w ciągu najbliższych 5 lat;
 • 60.6% uważa, że stać ich na spłacanie rat kredytu hipotetycznego w wysokości od 2,000 do 5,000 RMB miesięcznie (od ~ 1,173 do ~2,930 PLN);
 • 23.8% badanych w wieku 40-44 lat jest w stanie kupić mieszkanie za gotówkę, bez kredytu (aktualnie tylko 10.8% wszystkich transakcji kupna nieruchomości w Chinach to transakcje gotówkowe);
 • 56.9% wszystkich ankietowanych w wieku 18-44 preferują kupno mieszkania z trzema sypialniami o pow. ogólnej ok. 90 – 120 m2;
 • 12.3% jest zainteresowana nabyciem mieszkania o powierzchni 120-150 m2;
 • 80% osób w wieku 25-29 lat kupuje mieszkania w związku z zamiarem zawarcia małżeństwa. Nie ma mieszkania nie ma ślubu.

Rowery

Chińskie Stowarzyszenie Rowerowe (中国自行车协会), stowarzyszenie producentów rowerów podało, że w 2020 roku w Chinach wyprodukowano 75.275 mln rowerów, czyli o 15.8% więcej niż w 2019 roku. Wyeksportowano 60.297 mln szt. o 14.8% więcej niż w 2019 roku. Znacznie wzrosło zapotrzebowanie na rowery poza granicami Chin. W samych Chinach społeczeństwo przesiadło się na e-skutery no i samochody.

Tesla

Tesla Shanghai Co., Ltd. (特斯拉(上海)有限公司) może poszczycić się dobrym wynikami na chińskim rynku. W I kw. br. dochody spółki wyniosły tu 3.043 mld US$ (~11.528 mld PLN). W analogicznym okresie 2020 roku uzyskała ona przychód na poziomie 900 mln US$ (~3.409 mld PLN). Dzięki tym wynikom firma w wciągu niecałych 2 lat spłaciła kredyt 614 mln US$ (~2.326 mld PLN) jaki w 2019 roku zaciągnęła w konsorcjum banków chińskich na budowę swojej giga-fabryki w Szanghaju. Tesla otrzymała wtedy bardzo dogodne warunki inwestowania:

a/rząd lokalny gwarantował przyznanie kredytu nieoprocentowanego na budowę fabryki;

b/ Tesla zobowiązała się, że w ciągu kilku lat produkcja w Szanghaju oparta będzie w 100% oparta o części wyprodukowane w Chinach;

c/ uzyskała działkę 86.5 ha pod budowę fabryki (w granicach administracyjnych Szanghaju), za którą zapłaciła symboliczną kwotę 97,300 RMB (~57,058 PLN);

d/ Tesla uzyskała zwolnienie z podatków do końca 2022 roku, przy czym zobowiązała się, iż po 2023 roku płacić będzie podatki w kwocie nie mniejszej niż 2.23 mld RMB (~1.308 mld PLN) rocznie.

e/ spółka podpisała umowę na kredyt odnawialny na okres 3 lat do wysokości 9 mld RMB (~5.28 mld PLN).

W 2020 roku fabryka w Szanghaju wyprodukowała 509,737 samochodów elektrycznych. Rozpoczęła produkcję pod koniec października 2019. Tesla jest najlepiej sprzedającą się marką samochodów elektrycznych w Chinach. W minionym roku sprzedano tu 137,459 aut Tesla Model 3.

NIO

NIO (蔚来) dołącza do chińskich marek motoryzacyjnych, które postawiły sobie za cel konkurowanie z Teslą na rynku europejskim. We wrześniu br. firma NIO rozpocznie sprzedaż swojego modelu SUV ES8 na rynku norweskim.

W tej chwili Chińczycy budują salony sprzedaży w czterech miastach Norwegii. W przyszłym roku NIO chce zaistnieć w kolejnych pięciu europejskich państwach.

NIO jest stosunkowo młodą firma, założoną w końcu 2014 roku. Już we wrześniu 2018 roku debiutowała na giełdzie w Nowym Jorku. Wybór Norwegii jako pierwszego państwa na drodze do zdobycia Europy nie jest przypadkiem. Jednym z inwestorów NIO jest norweski Norges Bank. Obecnie 54.3% wszystkich aut jeżdżących po norweskich drogach to samochody elektryczne i hybrydy. Model ES8 będzie oferowany Norwegii z baterią o pojemności 100 kWh, której pełna ładowanie pozwala pokonać 500 km. SUV NIO przyspiesza od 0 do 100 km/godz. w 4.9 sekundy.

Tworzone w Norwegii salony sprzedaży NIO będą jednocześnie pełnić funkcję centrów obsługi technicznej. To co wyróżnia NIO spośród innych „elektryków” to koncept wymiany baterii zastępujący ich zwykłe ładowanie. Auta NIO mogą wymienić baterie na w pełni naładowane w specjalnie dedykowanych temu celowi stacjach. Wymiana trwa kilka minut. Odbywa się w pełni automatycznie.

W kwietniu br. NIO ogłosiło sprzedaż swojego 100,000 auta. Centrum projektowe i R&D firmy znajduje się w… Niemczech. NIO chyba będzie w stanie dostosować się do europejskich gustów i potrzeb.

Technologie (技术)

 11 ukaranych

Państwowa Administracja Nadzoru i Administracji Rynku (国家市场监督管理总局) w wyniku przeprowadzonych kontroli poinformowała, że doszukała się naruszeń prawa antymonopolowego w przypadku 11 kontrolowanych firm technologicznych. Akty złamania prawa antymonopolowego pojawiały się zwłaszcza w związku z procesami przejęć, połączeń czy konsolidacji. Wśród firm, które dopuściły się naruszeń znalazły się takie spółki jak Tencent Holding (腾讯控股), SuNing (苏宁), MeiTuan (美团), czy DiDi (迪迪).

Na każdą z tych firm nałożono karę finansową w wysokości… 500,000 RMB (~293,132 PLN). Dla porównania: Ant Group (      蚂蚁集团) należąca do Alibaby zapłaciła ostatnio karę  w wysokości 18.82 mld RMB (~11.034 mld PLN).

Nauka – Edukacja (教育科学)

R&D w 2020 r.

3,828 spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju oraz ShenZhen przeznaczyło w 2020 roku na badania i rozwój 1.012 bln RMB (~593.389 mld PLN). To wzrost o 12.53% w porównaniu z rokiem 2019. W Chinach stało się powszechnie wiadomym, iż gwarantem rozwoju są badania i innowacje.

 

Finanse – Banki – Kapitał (财政银行资本)

Giełdy

Wbrew zaklęciom analityków rynek giełdowy nie ustabilizował się. Nadzieje związane ze zbliżającym się świętem majowym okazały się płonne. Wróciły duże wahania i częste skoki indeksów odnotowywane każdego dnia. Nie był to typowy tydzień na giełdach: te w Szanghaju i ShenZhen działały tylko przez dwa dni (06.-07.05.), te Hong Kongu i na Tajwanie dokonywały transakcji przez wszystkie 5 dni 18 tygodnia br. Najbardziej dotknięte spadkami w tym nietypowym tygodniu były akcje spółek technologicznych, farmaceutycznych (skutek gorszych od oczekiwanych wyników finansowych), spółek węglowych, stalowni i producentów metali nieżelaznych (zapowiedzi wprowadzenia zdecydowanej polityki dekarbonizacyjnej). Zyskały akcje banków, spółek związanych z rynkiem nieruchomości, a także, tradycyjnie, obligacje. Plusy dodatnie nie przeważyły plusów ujemnych – większość indeksów zakończyła tydzień na „zielono” (co w Chinach oznacza spadki). Przeważająca liczba inwestorów – co często tu powtarzamy – działa na rynku inwestując w bardzo krótkiej perspektywie. Nawet jednego czy kilku dni. To oczywiście sprzyja wahaniom, na które nie ma wpływu ani rosnąca w Chinach konsumpcja, ani dobre wyniki gospodarcze. Chińscy inwestorzy są jak stado ptaków na wieczornym niebie, które z niewiadomych przyczyn zmienia kierunek lotu, to wzbija się w górę, to gwałtownie opada ku ziemi. Ale kto ten rynek zna i czuje, zawsze jest górą. Jak Rupert Murdoch na przykład.

W maju nie należy się spodziewać znaczących wzrostów indeksów. Nie ma na horyzoncie wydarzeń, które mogłyby pozytywnie stymulować rynek.

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych w relacji do RMB (07.05.2021 godz.12:00)

SHIBOR/HIBOR 

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w XiangGang/Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję. {Dane na dzień 07.05.2021}

Średnie oprocentowanie kredytów

Loan Prime Rate (LPR) (贷款基础利率) 20.04.2021

Opracowane przez  National Interbank Lending Center (国银行间同业拆借中心) należące do centralnego Banku Ludowego Chin (中国人民银行) na podstawie informacji z 18 banków. Jest odniesieniem dla wszystkich banków w określaniu wysokości kredytów.

 • 1 rok               3.85%
 • 5 lat (i więcej) 4.65%

Obligacje

Społeczeństwo (社会)

Krystian Lupa

Bez rozgłosu, za to konsekwentnie, karierę w Chinach rozwija polski reżyser Krystian Lupa. Przygotowuje właśnie spektakl „Pamiętnik Szaleńca” (狂人日记), stworzony na kanwie najbardziej znanego opowiadania wybitnego pisarza chińskiego Lu Xun 鲁迅 (w tym roku przypada 140 rocznica jego urodzin). W marcu br. na scenie Teatru Wielkiego w Szanghaju odbyło się przedpremierowe przedstawienie tej sztuki. Kolejna przedpremiera zaplanowana została w Suzhou 29 maja. Oficjalna premiera spektaklu będzie miała miejsce 10 czerwca. „Pamiętnik Szaleńca” w reżyserii Krystiana Lupy otwierać będzie festiwal teatralny Anaya Theatre Festival (阿那亚戏剧节) w QinHuangDao 秦皇岛 (prowincja Hebei河北). Bilety na wszystkie planowane spektakle wykupione zostały w ciągu trzech dni.

„Pamiętnik Szaleńca” to już drugie przedstawienie Krystiana Lupy przygotowane dla chińskiej publiczności. Pierwszym, które zaprezentowano w Chinach było polsko-chińskie przedsięwzięcie pod tytułem “Mo Fei”.

Krystian Lupa znany jest chińskiej publiczności. Sławę wśród tutejszych wielbicieli teatru przyniosły mu przedstawienia, z którymi był w Pekinie, Tianiinie, Harbinie czy Szanghaju: „Persona. Marilyn”, „Wycinka”, „Plac Bohaterów”, a także wspomniana polsko-chińska produkcja „Mo Fei”.

Tytułowy bohater „Mo Fei” to alter ego chińskiego pisarza Shi Tieshenga. Urodzony w Pekinie w latach powstawania Chińskiej Republiki Ludowej Shi został zesłany na przymusowe prace na wsi, gdy skończył osiemnaście lat. Tam ciężko zachorował. Sparaliżowany od pasa w dół w wyniku choroby w wieku lat 21 został odesłany do Pekinu, gdzie pracował w fabryce. W wolnym czasie oddawał się lekturze dzieł europejskich twórców i pisaniu. Zaczął publikować w 1979. Jego prace zyskały ogromną popularność, zostały też wielokrotnie nagrodzone. Stan zdrowia Shi nieustannie się pogarszał. Od 1998 roku był dializowany 3 razy tygodniowo. Zmarł w wyniku wylewu w 2010 roku.

Jego bohater Mo to alkoholik. Pije, żeby przeboleć hipokryzję i fałsz chińskiej rzeczywistości. Wszak wszyscy grają, nikt nie odsłania się z prawdziwymi emocjami, nawet matka czy ojciec.

Z kolei „Pamiętnik Szaleńca” to opowiadanie grozy, które po raz pierwszy opublikowano w 1918 roku. Bohater tego opowiadania jest przekonany, że własna rodzina tuczy go, by go zjeść. Kanibalizm został przez pisarza wykorzystany jako metafora nieludzkich stosunków społecznych panujących w ówczesnych Chinach, a cała opowieść potępia tradycyjna kulturę konfucjańską.

Lu Xun był nowatorem – używał w swej twórczości języka potocznego. Było to podówczas novum, co może nas zdumiewać – początek XX wieku to przecież w Europie okres wyjścia poza język potoczny (powszechny w prozie od wieku XIX), to już czas formalnych i treściowych eksperymentów w poezji i prozie. Tymczasem w Chinach tradycyjnych i skostniałych przez setki lat literatura posługiwała się swoim własnym językiem pisanym, WenYanWen (文言文) czyli „językiem klasycznym”, który dla przeciętnego Chińczyka był niezrozumiały. Literatura klasyczna była dla ogółu społeczeństwa niedostępna, rozumiała ją ledwie warstwa dobrze wykształconych możnych. Zastosowanie języka potocznego w dziele literackim było wyrazem buntu Lu Xuna przeciwko narzucaniu tradycyjnych norm, które dzieliły społeczeństwo na tych, którzy mogą uzyskać wiedzę oraz na tych, dla których jest ona niedostępna. Lu pisał swoje utwory dla wszystkich odrzucając tradycyjną hierarchię i podziały.

„Pamiętnik Szaleńca”  jest też dziełem symbolicznym. Wstęp opowiadania, gdzie narrator wyjaśnia, jak znalazł się w posiadaniu dziennika Lu Xun napisał językiem klasycznym. A opowieść głównego bohatera to już język potoczny. Bohater opowiadania jest przekonany, że w Chinach nieustannie dochodzi do aktów kanibalizmu. Przekonanie to sprawia, że bohater popada w obłęd. Zaczyna oskarżać swojego brata o praktykowanie ludożerstwa. Obawia się, że ten karmi go i się nim zajmuje po to, by ostatecznie potraktować jak hodowlane zwierzę, zabić go i zjeść. Za pomocą tej historii Lu chciał przedstawić problem, jakim jest walka z tradycją, która służy jedynie silniejszym, słabszym zaś szkodzi. Szaleniec jako jedyny dostrzega zło w starych, nieprzystających do współczesności zwyczajach, pragnie zmiany. Konsekwencją posiadania odmiennych poglądów jest odrzucenie przez resztę społeczeństwa, traktującego jednostkę kontestującą zastany porządek jako zagrożenie dla konserwatywnych wartości.

Lu Xu 鲁迅 – właśc. Zhou Shuren, (ur. 1881, zm. 19 października 1936) – pisarz uznawany za najwybitniejszego chińskiego autora XX wieku. Lu Xun był orędownikiem języka potocznego (白话 báihuà), dzięki któremu chińska literatura mogła odejść od języka klasycznego. Dzięki swojemu błyskotliwemu stylowi oraz przekonaniu o potrzebie reformowania kraju, jest uważany za ojca współczesnej literatury chińskiej. Krytyk i eseista, który ostro krytykował chińską tradycję oraz ówczesne społeczeństwo.

W 1901 roku Lu Xun uzyskał stypendium w Japonii, gdzie na uniwersytecie w Sendai studiował medycynę, a przy okazji pogłębiał swoją wiedzę na temat Zachodu. Interesował się szczególnie literaturą, w tym poezją Byrona, Puszkina oraz Mickiewicza. Po powrocie do Chin w 1909 r. podjął pracę nauczyciela. Po 1911 roku pracował w Ministerstwie Oświaty w Pekinie. Jako pierwszy przedstawił polską literaturę chińskim czytelnikom. Niestety, bez większego powodzenia.

W 1926 roku musiał opuścić Pekin. Wykładał w Xiamenie, a potem objął katedrę języka i literatury chińskiej na Uniwersytecie Sun Jat-sena w Kantonie. W kwietniu 1927 roku protestując przeciw skazywaniu i zabijaniu komunistów, w tym studentów, przez rząd Kuomintangu, Lu Xun zrzekł się katedry i wyjechał do Szanghaju, który uchodził wówczas za kolebkę partii komunistycznej. Był tam m.in. założycielem Ligi Wolności Chin oraz chińskiej Ligi Pisarzy Lewicowych.

Lu Xun był także eseistą (napisał ponad 700 esejów) oraz tłumaczem.

Od 1995 Stowarzyszenie Pisarzy Chińskich przyznaje co trzy lata Nagrodę Literacką im. Lu Xuna, nazwaną na cześć pisarza

Krystian Lupa (ur. 7 listopada 1943 w Jastrzębiu-Zdroju) – polski reżyser teatralny, scenograf, grafik, dramaturg, tłumacz oraz pedagog. Lupa jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych.

Jego bliska przygoda z chińskim teatrem zaczęła się w 2018 roku. Akademia Teatralna w Szanghaju zorganizowała podówczas międzynarodową konferencję naukową “From Jerzy Grotowski to Krystian Lupa: the impact of Polish theatre in the world“. Głównym inicjatorem zorganizowania tego wydarzenia był prof. Gong Baorong. W czasie trwania konferencji uroczyście otwarto przy Akademii Teatralnej Centrum Badawcze Teatru Europy Wschodniej (东欧戏剧研究中心). Tu – za namową prof. Gonga – Lupa zaangażował sie w działalność pedagogiczną. Okazało się bowiem, że chiński teatr pragnie zmian, chce się unowocześniać, ale nie posiada własnych potencjałów, pedagogów zdolnych do przeprowadzenia takich zmian.

– Nasz teatr przechodzi zmianę, jesteśmy otwarci na nowe metody takie jak granie ciałem, a nie mózgiem. Tyle, że jeszcze sami nie potrafimy tego uczyć naszych podopiecznych. Nie potrafimy też zrobić takiego researchu, badań o teatrze. Dlatego imponuje nam, jak bardzo Lupa chciał zrozumieć chińskiego pisarza przy robieniu Mo Feia. Nasi reżyserzy nie czerpią z poezji czy literatury – tłumaczył w 2018 roku prof. Huang Changyong, Rektor Szanghajskiej Akademii Teatralnej. – Chiński teatr przechodzi zmianę, jest otwarty na poznanie nurtów europejskich. Tyle że nasi profesorowie i reżyserzy są w stresie, bo wiedzą, że muszą się od was uczyć, ale pewnych rzeczy nie potrafią zrobić.

To co zafascynowało Chińczyków to specyficzne podejście Krystiana Lupy do tekstu, a także łączenie gry aktorów z nowoczesnymi technologiami, mediami.

„Pamiętnik Szaleńca” jest dużym przedsięwzięciem scenicznym. Lupa dokonuje w nim swojej autorskiej analizy psychologicznej bohaterów. Tu kanibalizm jest nie tylko metaforą walki z tradycją, lecz także z ludzką bezdusznością. Krystian Lupa próbuje pojąć i przedstawić zarówno życie wewnętrzne bohatera opowiadania, chińską kulturę oraz czasy, w których toczy się opowieść. Interpretacja Lupy wywołuje u chińskich widzów skrajne reakcje. Nie brakuje tych krytycznych i to nie tylko wywołanych faktem, że przedstawienie w reżyserii Polaka trwa cztery i pól godziny.

Mnie osobiście cieszy, że polski reżyser, a zatem polska kultura znajduje dzięki „Pamiętnikowi Szaleńca” swoją ścieżkę, przebija się do świadomości Chińczyków, że to przedstawienie jest wizytówką Polski. Chciałbym, by takich wizytówek było jak najwięcej.

XiangGang / HongKong 香港 – AoMen / Makao 澳门 – Tajwan / TaiWan 台湾

Hong Kong

PKB I kwartał

Ekonomia Hong Kongu zaczyna wychodzić z recesji. PKB w I kwartale br. wzrósł o 7.8% w porównaniu z rokiem minionym, najwięcej od 18 miesięcy. Tak dobry wynik Hong Kong zawdzięcza silnemu wzrostowi obrotów w handlu zagranicznym (w tym kwartale o 30.6%; w poprzednim tylko o 5.5%) oraz niskiej bazie porównawczej ubiegłego roku (szczyt epidemii). Wydatki rządu w I kw. br. były większe o 6.7% w porównaniu z rokiem minionym i o 6.1% w stosunku do poprzedniego kwartału. Sytuacja ekonomiczna Hong Kongu wymaga wciąż dużego wsparcia i stymulacji. Covid-19 wciąż ma negatywny wpływ na gospodarkę regionu. Dotknięte głęboką recesją zostały takie sektory jak indywidualna konsumpcja, catering, turystyka, hotele, usługi. Ostatnio panuje tu jednak sporo optymizmu – powrót do normy sprzed epidemii spodziewany jest jeszcze przed końcem tego roku. Na osiągnięcie tego celu przemożny wpływ będzie miała kondycja gospodarki Chin kontynentalnych.

Na marginesie (顺便提一下)

Szczepimy się. Według danych Państwowej Komisja Zdrowia (国家卫生健康委员会) do dnia 8 maja w Chinach zaszczepionych zostało 317.586 mln osób. Proces szczepień jest w ChRL dobrowolny. Zaszczepić może się każda chętna osoba bez względu na wiek, zawód, etc. Trzeba się po prostu zarejestrować poprzez Internet, ustalić dogodny termin tak, aby uniknąć tłoku. Powszechne są szczepienia grupowe: do punktów szczepień zgłaszają się na przykład pracownicy firm, którym przedsiębiorstwa organizują w tym celu tzw. „wyjścia”. Można szczepić się oczywiście indywidualnie. Panuje swoboda wyboru. Szczepienia są bezpłatne dla obywateli ChRL. Cudzoziemcy w Szanghaju zobligowani są do zapłacenia za szczepienie (jedna dawka 100 RMB; ~ 58.20 PLN). W tymże Szanghaju stosowane są szczepionki

 • China Sinopharm Biotech Group Co., Ltd. (中国生物技术集团公司) oraz
 • BeiJing Sinovac Biotech Co., Ltd. (北京科兴生物制品有限公司)

Pierwsza to ta, którą właśnie zaaprobowało WHO, drugą ma zaaprobować na dniach. Pomimo rezerwacji można utknąć w kolejce do zabiegu, ale jeśli ma się szczęście i nie trafi się na grupę zorganizowaną, z któregoś z okolicznych biur, cała procedura zamyka się w niecałe 30 minut. Procedura obejmuje pomiar temperatury, ciśnienia, trzeba odpowiedzieć na parę pytań, potwierdzić dane osobowe. Krótka ankieta zdrowotna. Każdy zaszczepiony może sobie wybrać jeden z prezentów (m.in. karton z małymi kartonikami mleka, płyn do prania 5 l, paczka ryżu 3 kg, lub 3 l butelka oleju…). To akcja podobna do prowadzonych w wielu stanach USA. Sprawia, że z chętnymi do szczepienia nie ma problemu. Jednym szczepić się każe rozsądek, innych kusi darmowe 5 l płynu do prania…

 

Tydzień w sieci

 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 18/2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button