DCEPEkonomiaGospodarkaWiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (24/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Ekonomia (经济学)

Konsumpcja i sprzedaż detaliczna

Konsumpcja w maju wzrosła o 12.4% w porównaniu z rokiem 2020 (r/r). To wzrost o 5.3% mniejszy niż ten odnotowany w kwietniu. A przecież maj zaczął się „złotym tygodniem”, siedmioma dniami wolnymi od pracy, podczas których właśnie konsumpcja powinna „wybuchnąć”. Trudno zatem majowy odczyt uznać za zadowalający. Konsumpcja w Chinach wciąż nie może osiągnąć poziomu sprzed epidemii. Rośnie stopniowo, ale zdecydowanie za wolno.

Nie wywołują również entuzjazmu dane dotyczące wartości dodanej produkcji przemysłowej. W maju wzrosła ona o 8.8% r/r. To o 1% mniej niż w kwietniu br. Jednak o 13.9% więcej niż w analogicznym miesiącu roku 2019. Czyli średni wzrost na przestrzeni ostatnich dwóch lat wyniósł 6.6%. Zdecydowanie poniżej oczekiwań.

Kolej Chiny – Europa

China National Railway Group Co., Ltd. (中国国家铁路集团有限公司) poinformowała, że na koniec maja br. na trasie Chiny – Europa od początku uruchomienia tego połączenia zrealizowano 39,622 kursy pociągów towarowych, które przewiozły 3.541 mln TEU (odpowiedników kontenerów 20-stopowych) do 160 miast w 22 krajach Europy. W tym roku, w okresie styczeń – maj br. wykonano już 5,991 kursów i przewieziono 573,000 TEU co oznacza wzrost odpowiednio 49% i 58% r/r.

SHEIN

Jeśli ktoś nie zna jeszcze platformy e-commerce SHEIN to powinien się z nią jak najszybciej zapoznać. To jedna z największych na świecie aplikacji sprzedaży odzieży, akcesoriów, kosmetyków itp. w konkurencyjnych cenach, a wyprodukowanych w Chinach. Platforma jest dostępna mi.in w serwisach takich jak TikTok, Snapchat czy Instagram w ponad 180 krajach świata. Każdego dnia na platformie SHEIN znaleźć można tysiące nowych ofert. Produkty SHEIN jak i sama platformę promują gwiazdy takie jak Katy Perry, czy Lil Nas X.

W maju br. SHEIN stał się najpopularniejszą aplikacją na świecie w smartfonach z systemami operacyjnymi iOS, Android i Harmony. Pobił ilością wejść i użytkowników takich starych wyjadaczy jak Amazon, Nike, Zara, H&M, Uniqlo.

W ubiegłym roku wartość sprzedaży odzieży i dodatków SHEIN wyniosła ponad 64.19 mld RMB (~37.71 mld PLN). Firma założona przez Xu YangTiana 许仰天 w ciągu 9 lat istnienia osiągnęła wartość rynkową szacowaną na 300 mld RMB (~176.21 mld PLN). Firma informuje, iż jest zainteresowana debiutem na nowojorskiej giełdzie.

O firmie SHEIN napiszemy niebawem więcej.

DiDi

DiDi ChuXing (滴滴出行) – chiński odpowiednik serwisu Uber zadebiutuje na nowojorskiej giełdzie. Złożono już odpowiednią aplikację wraz z prospektem emisyjnym do USA Securities and Exchange Commission. Wiele wskazuje na to, że będzie to największa premiera na amerykańskiej giełdzie w tym roku. Głównymi udziałowcami DiDi są:

 • Soft Bank Corp. (Japonia),
 • Alibaba Group Holding Co., Ltd. (阿里巴巴集团控股有限公司) i
 • Tencent Holding Group Co., Ltd. (腾讯控股集团控股有限公司).

DiDi, serwis założony w roku 2012 w ub.r. uzyskał dochody w wysokości 141.7 mld RMB (~83.25 mld PLN). W 2016 roku DiDi przejęło Uber China w zamian za 12.8 % udziałów w Uber Technologies Co. (USA). Na koniec I kw. br. DiDi miało 493 mln aktywnych użytkownych w ponad 4,000 miastach, w 15 krajach, współpracowało z 15 mln kierowców. W samych Chinach z DiDi korzysta 377 mln osób, a jeździ dla DiDi 13 mln kierowców. Nic dziwnego, iż 94% przychodów DiDi pochodzi z rynku chińskiego. Każdego dnia z usług tego serwisu korzysta średnio 41 mln użytkowników.

DiDi wchodząc na amerykańską giełdę pozyska prawdopodobnie nie mniej niż 10 mld US$ kapitału (~37.73 mld PLN), a wówczas wartość rynkowa firmy przekroczy 100 mld US$ (~377.34 mld PLN). Kapitał pozyskany w USA w 30% przeznaczony zostanie na ekspansję zagraniczną, a 30% tych środków spółka zainwestuje we własne pojazdy elektryczne i autonomiczne.

Nowe firmy zagraniczne

W ciągu pierwszych 5 miesięcy br. zarejestrowano 18,497 nowych podmiotów zagranicznych (z kapitałem zagranicznym od 51 do 100%). To wzrost o 48.6% r/r, o 12.4% w porównaniu z rokiem 2019. Najwięcej nowych spółek powstało w sektorze produkcji i usług związanych z wysokimi technologiami. Firmy te założone zostały głównie przez inwestorów z krajów Azji Południowo Wschodniej oraz Unii Europejskiej.

Wielka transformacja przemysłu

We wrześniu 2020 roku prezydent Xi JinPing ogłosił, iż Chiny osiągną neutralność węglową (emisji Co2) do 2060 roku. Cel ten można osiągnąć poprzez całkowitą transformację przemysłu, przekształcenie tego obszaru gospodarki w część tak zwanej „zielonej ekonomii”. Według oceny jednego z pięciu największych banków Chin, Bank of China Co., Ltd. (中国银行股份有限公司), działanie to wymagać będzie w okresie najbliższych 40 lat inwestycji o wartości 100 bln RMB (~58.77 bln PLN). Środki te zaś pochodzić będą głównie z chińskich instytucji finansowych.

Lunaparki i inwestorzy zagraniczni

Jak poinformowało Ministerstwo Kultury i Turystki rząd przyjął nowe zarządzenie w sprawie inwestycji zagranicznych w parki rozrywki, kina oraz inne przedsięwzięcia o charakterze rozrywkowym.

Zgodnie z nowymi przepisami inwestor zagraniczny może samodzielnie prowadzić takie przedsięwzięcie, bez obowiązkowego udziału chińskiego partnera, a co za tym idzie może posiadać większościowe udziału w takim joint venture. Regulacje dopuszczają też działanie spółek w branży ze 100% kapitałem zagranicznym. To kolejny sektor, który otwiera się na kapitał zagraniczny. W mocy pozostają wszelkie inne przepisy wymagające uzyskania szczególnych pozwoleń i licencji dla firm, które zamierzają prowadzić działalność taką, jak lunaparki, parki rozrywki, kina, teatry, parki tematyczne, etc. Zwłaszcza te ostatnie cieszą się coraz większą popularnością wśród Chińczyków. W 2020 roku, pomimo wszystkich niesprzyjających okoliczności otwarto 12 takich nowych miejsc w Chinach. W sumie w ChRL działa obecnie 156 parków tematycznych, a do 2025 roku ma ich powstać jeszcze 80. Łączna wartość planowanych inwestycji przekroczyć ma tu 300 mld RMB (~176.27 mld PLN).

Z zagranicznych projektów w tej branży najsłynniejszy jest rzecz jasna Disneyland w Szanghaju, gdzie 57% akcji posiada lokalna firma państwowa. W br. otwarty zostanie Universal Studio Park w Pekinie.

W 2019 roku najpopularniejszym parkiem rozrywki na świecie był… Chimelong Ocean Kingdom (长隆海洋王国) w Kantonie, stolicy południowej prowincji GuangDong 广东 . Miejsce to odwiedziło w ciągu 12 miesięcy 11.7 mln gości.

Na drugim miejscu uplasował się Disneyland Szanghaj – 11.2 mln.

Znakomicie sobie radzą chińskie kina. Pod koniec 2020 roku było ich w ChRL 75,581. Chiny są największym na świecie po USA rynkiem filmowym. W 2020 roku wartość sprzedanych biletów kinowych wyniosła tu 19.92 mld RMB (~11.7 mld PLN). W tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych sprzedano bilety o ogólnej wartości 2.1 mld US$ (~7.93 mld PLN). Na wielkość sprzedaży w USA przemożny wpływa miała pandemia, w wyniku której większość kin przez długi czas była zamknięta.

Blackstone przejmuje SOHO

Amerykańska Blackstone Group – jedna z największych na świecie firm inwestycyjnych – ogłosiła, że przejmuje kontrolny pakiet akcji (54.93%) chińskiego dewelopera SOHO China Co., Ltd. (SOHO中国有限公司). Specjalnością SOHO jest budowa i administrowanie biurowcami, których sieć ma w całych Chinach, a najwięcej budynków tej sieci znajduje się w Pekinie i Szanghaju. Wartość transakcji to 23.656 mld HK$ (~11.685 mld PLN).

Technologie (技术)

Premiera Honor

Podczas konferencji w Szanghaju zaprezentowano serię smartfonów Honor 50, pierwszą po sprzedaniu tej marki przez HuaWei (华为) konsorcjum firm państwowych i prywatnych złożonego między innymi z:

 • Digital China Group Co. Ltd. 中国数字文化集团有限公司 (notowana na giełdzie w ShenZhen; główny dystrybutor telefonów HuaWei),
 • TCL Technology Group Co., Ltd. 科技集团股份有限公司 (notowana na giełdach w ShenZhen i HongKongu; na licencji produkował już telefony Acatel czy Black Berry) oraz
 • ShenZhen XingMeng Information Technology Partnership 深圳市星盟信息技术合伙企业 (celowa spółka funduszy miasta ShenZhen 深圳 stworzona właśnie celem nabycia udziałów w tym przedsięwzięciu).

Serię Honor 50 wyróżnia oryginalna stylizacja. Znalazły się w niej trzy modele, różnie wyposażone, w cenach zależnych od tego wyposażenia. Za telefony te trzeba zapłacić w Chinach od 2,399 RMB (~1,426 PLN) do 3,699 RMB (~2,198 PLN). Smartfony w wersji podstawowej wyposażono w 6,57-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości Full HD+ i 32-megapikselowy aparat do selfie (f/2.2). Z tyłu umiejscowiono aparat 108 megapikseli (f/1.9), plus 8-megapikselowy aparat szerokokątny (f/2.2) oraz dwie matryce po 2 Mpx, do makro i rozmywania tła (f/2.4). Procesor Qualcomm Snapdragon 778G. Pamięć RAM 8 GB plus flash 128 lub 256 GB. Bateria o pojemności 4300 mAh, ładująca się z mocą 66 W. Waga 175 g.

HuaWei i OPPO

HuaWei mimo spadku wolumenów sprzedaży telefonów swojej produkcji nie składa broni. Koncern chce wrócić do pierwszej trójki producentów telefonów.

Tymczasem inni gracze rynku smartfonów nie zasypują gruszek w popiele. Firma OPPO ogłosiła publicznie zamiar wchłonięcia spółki OnePlus. W istocie (co ukrywano) OnePlus jest spółką utworzoną przez byłego wiceprezesa OPPO i zawsze była w pełni zależna od OPPO. Obecnie tajemnica poliszynela staje się potwierdzoną informacją publiczną, ale co istotne, OnePlus przechodzi wprost pod zarząd spółki OPPO. Telefony OnePlus nie znikną z rynku. Będą pełnić tę samą funkcję, którą pełniły dotąd, będą tańszą, „ekonomiczną” wersją aparatów, które za niższą niż telefony OPPO cenę zaproponują podobne możliwości techniczne. Oficjalne połączenie OPPO i OnePlus ma służyć wzmocnieniu pozycji wobec rosnącej konkurencji, a także dać podstawę do dalszej ekspansji krajowej i zagranicznej.

Pete Lau, który założył OnePlus w 2013 roku w ten sposób wraca do zarządu OPPO.

Nauka – Edukacja (教育科学)

Stacja TianHe

Trzyosobowa załoga w składzie:

 • Nie Haisheng – dowódca
 • Liu Boming
 • Tang HongboSą

jest już na orbicie, gdzie rozpoczęła prace związane z konstruowaniem stacji kosmicznej TianGong (天宫空间站). Chińscy kosmonauci spędzą tam 3 miesiące. To najdłuższa z dotychczasowych załogowych misji kosmicznych w historii chińskiego programu kosmicznego.

Chińscy kosmonauci przebywają w głównym module stacji, do którego podłączone zostaną jeszcze kolejne dwa podstawowe, oraz wiele mniejszych, takich jak automatycznie dokowane statki towarowe.

Budowa stacji zostanie ukończona w 2022 roku, a jej ukończenie wymagać będzie co najmniej 11 startów załogowych i bezzałogowych misji.

Stacja TianGong jest elementem szerszego programu, tworzonego systemowo. I tak chiński teleskop orbitalny Xuntian, który jest obecnie budowany, a który będzie posiadał pole widzenia 300 krotnie większe od przeżywającego techniczne problemy teleskopu Hubble’a będzie mógł automatycznie dokować do stacji orbitalnej. To zaś pozwoli na prowadzenie przeglądów, napraw, unowocześnianie narzędzia, które w pierwotnym założeniu pracować będzie na orbicie co najmniej 10 lat.

TianGong będzie też stacja przesiadkową dla załogowych misji na Księżyc i na Marsa, gdzie niedawno z powodzeniem wylądował chiński łazik, a który będzie na Czerwonej Planecie prowadził badania przez kolejne 3 miesiące.

W najbliższej pięciolatce planowane są kolejne bezzałogowe misje badawcze. China National Space Administration (中国国家航天) zamierza wybudować razem z Rosją stację badawczą na Księżycu. W 2025 roku zostanie podjęta próba pobrania próbek z asteroidy przelatującej w pobliżu Ziemi. W 2030 roku ruszy na Marsa misje bezzałogowa, której celem będzie pobranie próbek i powrót z nimi na Ziemię. Następnym celem badawczym jest Jowisz.

W 2033 roku na Czerwoną Planetę wyruszyć ma pierwsza chińska misja załogowa. Kolejne takie misje zaplanowano na rok 2035, 2037 i 2041. Chiny zapraszają do współpracy naukowców i instytucje związane z badaniami kosmicznymi z innych państw. Swój udział w pracach w stacji orbitalnej, jak i przy tworzeniu bazy na Księżycu zadeklarowała miedzy innymi Francja.

Na wyspie HaiNan powstaje HaiNan International Space City (海南国际航天城的), centrum wspólnych, międzynarodowych prac badawczych przestrzeni kosmicznej.

Finanse – Banki – Kapitał (财政银行资本)

Giełdy

24 tydzień 2021 roku nie był dobrym tygodniem na chińskich giełdach. Rollercoaster cen akcji i indeksów. Zyskali posiadacze akcji spółek motoryzacyjnych, producentów alkoholi, wytwórców półprzewodników. Najwięcej stracili inwestujący w spółki chemiczne i producentów materiałów budowlanych. Obroty na giełdach były mimo to stosunkowo wysokie.

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (18.06.2021 godz.18:00)

SHIBOR/HIBOR 

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w XiangGang (Hong Kongu). Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję. {Dane na dzień 18.06.2021}

Średnie oprocentowanie kredytów

Opracowane przez National Interbank Lending Center (国银行间同业拆借中心) należące do centralnego Banku Ludowego Chin (中国人民银行) na podstawie informacji z 18 banków. Jest odniesieniem dla wszystkich banków w określaniu wysokości kredytów.

1 rok      3.85%

5 lat +   4.65%

Obligacje chińskie

Aktywa instytucji finansowych

Na koniec I kw. br. całkowite aktywa wszystkich instytucji finansowych w China osiągnęły wartość 364.62 bln RMB (~216.458 bln PLN). To wzrost o 9.5% r/r:

 • aktywa banków stanowiły 329.58 bln RMB (~195.622 bln PLN) – wzrost o 9%,
 • aktywa spółek maklerskich wynosiły 10.78 bln RMB (~6.399 bln PLN) – wzrost o 22.1%,
 • aktywa sektora ubezpieczeń 24.26 bln RMB (~14.399 bln PLN) – wzrost o 11.7%.

Portfele e-RMB (DCEP)

Instytut Walut Cyfrowych Ludowego Banku Chin (中国人民银行数字货币研究所) wyjaśnił, iż obecnie dopuszczone są dwa rodzaje portfeli cyfrowego RMB (人民币数字货币e-RMB):

 • podstawowy, z depozytem 10,000 RMB (~5,935 PLN), dopuszczalną jednorazową płatnością do 2,000 RMB (~1,187 PLN) oraz dziennym limitem łącznych płatności do 5,000 RMB (~2,967 PLN);
 • rozszerzony, z depozytem 500,000 RMB (~296.775 PLN), dopuszczalną jednorazową płatnością do 50,000 RMB (~29,677 PLN) i dziennym limitem łącznych transakcji do 100,000 RMB (~59,355 PLN).

Społeczeństwo (社会)

Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne

Na koniec 2020 r. podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym objętych było 1.361 mld osób, czyli ponad 95% populacji.

Zwierzaki domowe

Coraz popularniejsze wśród mieszkańców Chin jest posiadanie zwierząt domowych, zwłaszcza psów i kotów. Rynek ten rośnie w szybkim tempie. W ub.r. wart był ok. 206 mld RMB (122.241 mld PLN), uległ pod tym względem podwojeniu w ciągu 5 lat (od 2015 roku). Ocenia się, że ok. 63 mln osób w ChRL ma w domu pupila: psa lub kota.

W 2020 roku przeciętny właściciel zwierzaka w Chinach wydał na swego pupila 6,653 RMB (~3,948 PLN), w tym na karmę, zabawki i inne gadżety oraz na opiekę weterynaryjną. Najwięcej psiarzy i kociarzy mieszka oczywiście w największych chińskich miastach, a szczególnie dużo spotkamy ich w Pekinie i Szanghaju.

Domowe zwierzaki, kiedy małe i słodkie są kochane, ale bywa, że kiedy podrosną stają się zwierzakami bezdomnymi. W Szanghaju zajmuje się między innymi ten mnich buddyjski, który poświęcił się ratowaniu porzuconych zwierząt:

W przeszłości ulubionymi zwierzętami domowymi Chińczyków były ptaki…

Chiny – Świat (中国世界)

Chiny na marginesie?

W ramach Unii Europejskiej nie tylko Węgry wspierają politykę otwartości wobec Chin. Podobną postawę demonstruje zarówno Francja, jak i Niemcy. Państwa te nie chcą dokonywać wyborów rzutujących na ekonomię, a dyktowanych kwestiami politycznymi, co więcej niekoniecznie zbieżnymi z własnymi. Na konferencji prasowej kończącej szczyt państw G7 (wśród których nie znalazły się póki co takie państwa jak Chiny, Rosja, Indie, Indonezja, Brazylia, czy Afryka Południowa) kanclerz Angela Merkel stwierdziła wprost: spychanie Chin na margines sprawi, że niemożliwym stanie się rozwiązanie jakiegokolwiek globalnego problemu. Nie tylko klimatycznego.

Na marginesie (顺便提一下)

70 lat Chipolbrok

15 czerwca br. upłynęło okrągłe 70 lat od powołania Chińsko-Polskiej Spółki Żeglugowej Chipolbrok (Chinese-Polish Joint Stock Shipping Company – 中波轮船股份公司). Była to pierwsza zagraniczna spółka joint venture założona przez Chińską Republikę Ludową. Pierwsza w historii tego państwa. W swoich początkach spółka dysponowała 4 wysłużonymi, starymi statkami. Dziś wartość spółki przekracza 300 mln US$ (~1.151 mld PLN) i dysponuje ona 17 jednostkami. Firma dziś chyba trochę zapomniana, a przecież była bardzo długo symbolem więzi i współpracy polsko-chińskiej. Warto chyba odkurzyć tego staruszka i nie zapominać o nim. Ponoć to na historii budujemy przyszłość.

Eksport do Polski

W ubiegłym roku, wbrew światowym koniunkturom będącym efektem bezpośrednim i pośrednim pandemii, chiński eksport przybrał na sile. Wzrósł o 3.6% w porównaniu z  rokiem 2019 i stanowił 15% globalnego eksportu. Chiny wyeksportowały najwięcej towarów do USA, HongKongu, Japonii, Wietnamu i Korei Południowej, ale wśród najszybciej rosnących rynków eksportowych Chin w 2020 roku znalazła się Polska. Zajęła pod tym względem siódme miejsce ze wzrostem 17.5% r/r.

Patrząc na kwestię z innej strony: polski import z Chin wzrósł, bilans handlowy z Chinami mamy jeszcze gorszy niż w 2019 roku. Warto jednak pamiętać, że pod hasłem „import z Chin” kryje się w ogromnej skali wszystko to, co w Polsce wykorzystywane jest do produkcji, która potem kierowana jest na eksport. Nawet zawiasy i sprężyny do polskich wersalek importujemy z Chin.

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 24/2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button