Wiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (30/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron (从新闻媒体的第一页)

Koronawirus – (COVID-19) 冠状病毒疾病

Niestety to właśnie wirus stał się najważniejszym tematem medialnym w Chinach w 30 tygodniu tego roku, nie licząc oczywiście doniesień z tokijskich Igrzysk Olimpijskich. Pod koniec lipca nowe ogniska epidemiczne pojawiły się już w 11 prowincjach i 26 miastach. Zarejestrowano 328 przypadków zakażenia Covid-19, czyli ile w sumie zarejestrowano w ciągu ostatnich 5 miesięcy w całym kraju. To największa fala zakażeń od blisko roku. Nowe przypadki rejestrowane w Chinach mają dwa główne źródła:

 • pasażerowie samolotu z Moskwy, którzy przyleciał bezpośrednio do NanJing南京 (stolica wschodniej prowincji JianSu 江苏) – osoby te nie zostały poddane rutynowej kontroli epidemiologicznej i rozjechały się do domów, nie podejrzewając nawet, że są nosicielami wirusa wariantu Delta;
 • uczestnicy (widzowie) koncertu, który zorganizowano w znanym turystycznej miejscowości ZhangJiaJie张家界 (na północy południowej prowincji HuNan 湖南) – tu sprawa dotyczy ponad 11 tys. widzów, którzy brali udział w tym wydarzeniu;

Do tej pory pojawiały się niewielkie ogniska zakażeń wariantem Delta w południowej prowincji GuangDong 广东 oraz większe w południowo-zachodniej prowincji YunNan 云南. Dziś łatwiej wymienić prowincje, gdzie nie odnotowano przypadków zakażeń wariantem Delta, niż te, gdzie do zakażeń takich doszło.

Profesor Zhang WenHong 张文宏, wirusolog i ekspert rządowy (kierownik centrum chorób zakaźnych, Szpitala Huashan Uniwersytetu Fudan w Szanghaju, przewodniczący Towarzystwa Chorób Zakaźnych Chińskiego Stowarzyszenia Medycznego w Szanghaju, a także przewodniczący Stowarzyszenia Lekarzy Chorób Zakaźnych w Szanghaju) twierdzi, że najbliższe 10 dni (do 9 sierpnia 2021) będzie kluczowe, by odpowiedzieć na pytanie: czy udało się opanować rozprzestrzenianie nowej mutacji wirusa, czy też rozprzestrzenia się on coraz szybciej w całych Chinach, a co za tym idzie, czy Chiny muszą przygotować się do drugiej fali epidemii.

Na dzień 30 lipca br. podano w Chinach 1.638 mld dawek szczepionek przeciwwirusowych. Nie podaje się informacji ile osób zaszczepiono jedna dawką, a ile dwiema. Można zatem przyjąć, że ok. 85% społeczeństwa zostało zaszczepione jedną dawką. To wciąż za mało.

Ekonomia / Biznes (经济/生意)

Przeładunki w chińskich portach

W pierwszej połowie br. porty chińskie przeładowały łącznie 2.357 mld ton towarów. To wzrost o 9.2% w relacji rok do roku (r/r). W tym samym czasie w chińskich portach przeładowano 138.18 mln TEU, czyli ekwiwalentu kontenera 20-stopowego. W tym przypadku to wzrost o 15% r/r. Wśród 20 portów świata, które w tym roku odnotowały największe wolumeny przeładunków, aż 9 to porty chińskie.

^

Połączenie lotnisk HongQiao i PuDong

Za 3 lata zostanie oddana do użytku linia szybkiej kolei miejskiej, która połączy dwa międzynarodowe lotniska w Szanghaju: HongQiao International Airport oraz PuDong International Airport. Budowę odcinka liczącego 68.8 km rozpoczęto pod koniec 2020 roku. Pociągi poruszające się po tej linii będą rozwijać prędkość do 160 km/godz. Dzięki temu połączeniu czas przejazdu pomiędzy oboma lotniskami zostanie skrócony do około 40 minut. To pozwoli z kolei koordynować pracę obu portów lotniczych, które stanowić będą niebawem jeden hub dla lotniczego ruchu pasażerskiego z i do Szanghaju. Pomiędzy przystankami końcowymi nowej linii pociągi zatrzymywać będą się na 9 stacjach, które poprzez linie metra połączą ją z obrzeżnymi dzielnicami metropolii.

Tesla do przodu

Szanghajska spółka Tesli w Szanghaju w pierwszym półroczu br. uzyskała przychody w wysokości 5.902 mld US$ (~22.716 mld PLN). To 26.4% globalnych dochodów koncernu uzyskanych w tym okresie, a zarazem to wzrost dochodów chińskiej operacji firmy o 104.2% w stosunku r/r. Chiński rynek jest drugim największym rynkiem Tesli po amerykańskim. Spółka sprzedała w Chinach w pierwszych 6 miesiącach br. 161,743 aut. Tesla ShangHai Co., Ltd.  (斯拉(上海)有限公司) zadeklarowała osiągniecie wydajności produkcji umożliwiającej wyprodukowanie 450,000 aut rocznie. Kalifornijskie zakłady Tesli mogą wyprodukować 600,000 samochodów rocznie. Rośnie wielkość eksportu giga fabryki w Szanghaju: w II kwartale br. wyeksportowała ona niemal 30,000 samochodów. Wyniki te osiągnięto zaledwie w ciągu półtora roku od uruchomienia fabryki.

Korekty cen paliw

Po raz 14 w tym roku następuje korekta cen paliw. Od 26 lipca br. średnia cena benzyny 89 oktanowej zostaje obniżona z 6.70 RMB za litr (~3.98 PLN) do 6.62 RMB (~3.94 PLN) za litr. Z kolei benzyna 92 oktanowa tanieje z 7.20 RMB (~4.28 PLN) do 7.12 RMB (~4.24 PLN), 95 oktanowa z 7.77 RMB (~4.63 PLN) do 7.69 RMB (~4.57 PLN). Olej napędowy tanieje z 6.84 RMB (~4.07 PLN) do 6.76 RMB (~4.03 PLN) za litr. Centralna korekta paliw nie determinuje „na sztywno” cen paliwa w całym kraju. Te mogą nieznacznie różnić się w poszczególnych prowincjach, miastach, obszarach administracyjnych, w zależności od tego jakie są lokalne podatki, akcyzy i koszty związane z dystrybucja paliw, a ponoszone przez lokalne oddziały państwowej korporacji paliwowej. Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) określa krajowe jednolite ceny paliw za 1 tonę.

Technologie (技术)

HuaWei i P50

Z czteromiesięcznym opóźnieniem firma HuaWei (华为) zaprezentowała długo oczekiwane smartfony z serii P50. Urządzenia tej serii wyróżniają się unikalną, oryginalną stylistyką tylnej części, którą optycznie dominuje nietypowa oprawa obiektywów aparatu fotograficznego, utworzona z dwóch ciemnych okręgów, otoczonych wspólną ramką.

Smartfony z rodziny P50 pracują w oparciu o własny system operacyjny HuaWei czyli Harmony OS 2.0. Ich potencjalnie użytkownicy nie będą mieli dostępu do usług Google. Ale – co zaskakuje – smartfony P50 nie są dostosowane do pracy w systemie 5G. Czyli skierowane są głównie do odbiorców poza Chinami, gdzie sieć 5G niezwykle szybko powiększa swój zasięg (a jest dostępna we wszystkich większych miastach). Jak na takie rozwiązanie zareaguje rynek? Kto nie próbuje, ten nigdy się nie dowie.

Smartfony w wersji P50 wyposażono w 6.5 calowe wyświetlacze OLED z panelem dotykowym 300 Hz. Ekran z wysoką rozdzielczością 2700 x 1224 pikseli. Sercem aparatu w tej wersji jest procesor Snapdragon 888, ale z modemem 4G. Pamięć operacyjna 8 GB, pamięć flash 128 albo 256 GB.

Jak zwykle w przypadku smartfonów HuaWei, P50 oferuje bardzo dobrą konfigurację aparatów fotograficznych podnoszących możliwość wykonywania zdjęć telefonem na wyższy poziom. Główny aparat w tych urządzeniach wyposażono w matrycę 50 megapikseli, a aparat szerokokątny  szerokokątny 13 megapikseli. Jest też aparat 12 Mpx z teleobiektywem i z Optyczną Stabilizacją Obrazu OIS. Na przedzie telefonu umieszczono aparat 13-megapikselowy do selfie. Baterie 4100 mAh z szybkim ładowaniem 66 W.

P50 Pro charakteryzuje trochę większy i bardziej zaokrąglony wyświetlacz OLED, o przekątnej 6.6 cala, rozdzielczości 2700 x 1228 pikseli. Tu mamy do wyboru dwa procesory: Kirin 9000 lub Snapdragon 888. Oba z modemem 4G. Pamięć 8 GB RAM, pamięć flash 128, 256 lub 512 GB. Jak i w modelu P50, Pro oferuje możliwość zainstalowania dodatkowej karty pamięci NM do 256 GB. Aparaty 64 i 40 megapikseli. Bateria o pojemności 4360 mAh, również ładowanie bezprzewodowe, indukcyjne. Głośniki stereo.

Ceny:

 • P 50 (8 GB + 128 GB lub 256 GB) od 4,488 RMB (~2,672PLN) do 4,988 RMB (~2,970 PLN);
 • P 50 Pro (RAM 8 GB lub 12 GB + 128 GB, 256 GB, 512 GB) od 5,988 RMB (~3,565 PLN) do 8,488 RMB (~5,052 PLN).

Seria P 50 od września będzie dostępna na rynku chińskim i na rynkach zagranicznych.

Porządki w sieci

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji (工业和信息化部) podejmuje kolejny krok, aby uregulować rynek technologiczny. Rozpoczyna właśnie 6-cio miesięczną kampanię, której celem jest uporządkowanie rynku firm internetowych.

Kampania ta ma pomóc rozwiązać następujące problemy:

1/ Zakłócanie porządku na rynku przez aplikacje, jak i usługowe firmy internetowe;

2/ Naruszanie przez te firmy praw i interesów użytkowników;

3/ Wyeliminowanie zagrożenia dla bezpieczeństwa danych w Internecie;

4/ Naruszanie przepisów regulujących funkcjonowanie sektora usług i Internetu.

Kampania obejmować będzie zarówno wielkich graczy, jak i plankton tej branży w Chinach. Ministerstwo – to staje się nowym obyczajem w chińskiej rzeczywistości – nakazało 25-ciu największym firmom technologicznym Chin przeprowadzenie wewnętrznych kontroli w celu usunięcia wszelkich działań niezgodnych z regulacjami. Przykład DiDi pokazuje, że kto nie zrozumie tak prostych zaleceń, będzie potem ronił gorzkie łzy.

Rynek przechowywania danych

Jak ocenia w swoim raporcie Instytut Chmury Obliczeniowej i Big Data (云计算与大数据研究所) Chińskiej Akademii Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (中国信息与通信技术研究院) w 2020 r. rynek przechowywania danych w chmurze wzrósł w Chinach o 56.6% w porównaniu z rokiem 2020, a jego wartość osiągnęła 209.1 mld RMB (~124.555 mld PLN). Rynek ten jest jednym z największych na świecie, o potencjale rocznego wzrostu mierzonego w skali kilkudziesięciu procent.

Nauka/Edukacja (教育/科学)  

Regulacje rynku edukacji pozaszkolnej

W ślad za regulacjami Ministerstwa Edukacji (教育部), o których pisaliśmy w minionym tygodniu, Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin (中央委员会中国共产党) i Rada Państwa (国务院) wydały wspólny dokument dotyczący regulacji jakie zostaną wprowadzone dla sektora edukacji pozaszkolnej. Wartość tego rynku oceniana jest na blisko 647 mld RMB (~385 mld PLN). W Chinach działa ponad 200,000 firm świadczących usługi edukacyjne. Wiele z nich jest notowana na giełdach, w tym amerykańskich.

Nowe regulacje fundamentalnie zmienią zasady funkcjonowania tego sektora. Zadecydowano o tym, iż nie będą już rejestrowane żadne nowe przedsiębiorstwa, czy instytucje edukacji pozaszkolnej. Te, które działają, mają zmienić swój status rejestracyjny ze spółek prawa handlowego na organizacje typu non-profit. Instytucje edukacji pozaszkolnej nie mogą generować zysków, nie mogą być notowane na giełdzie, nie mogą pozyskiwać kapitału z giełdy, ani na przykład poprzez emisję obligacji. Organizacje takie nie mają prawa organizować zajęć w wakacje, ferie, święta i dni wolne. Firmom z sektora edukacji pozaszkolnej nie wolno pozyskiwać kapitału zagranicznego, nie wolno im prowadzić kampanii reklamowych. Zmiany zasad funkcjonowania dotyczą zarówno placówek stacjonarnych jak i tych działających w sieci. Te drugie zostały zobowiązane do szczególnej dbałości o ochronę danych swoich użytkowników. Zgodnie z informacjami władz centralnych nowe zasady i regulacje mają na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w Chinach. Mają przyczynić się do obniżenia kosztów kształcenia dzieci. Władze informują, że nie zamierzają niszczyć firm edukacji pozaszkolnej, nowe regulacje mają sprawić, że firmy te zmienią swoje modele biznesowe tak, aby dostosować się do priorytetów rozwoju państwa.

Finanse (财政)

Giełdy (证券交易所) – 26.-30.07.

Ach ten chiński rynek giełdowy i ta niewidzialna ręka państwa.

Wystarczyły cztery dni gwałtownej bessy, załamania, by indeksy nagle poszły w górę. A przecież nie ustały przyczyny wcześniejszych spadków. Trwają kontrole prowadzone przez agencje regulacji rynku finansowego prowadzone w spółkach z branży nieruchomości, w firmach technologicznych, wprowadzane są nowe, rewolucyjne regulacje dla firm prowadzących nauczanie pozaszkolne. Cud sprawiła Państwowa Komisja Papierów Wartościowych (中国证券监督管理委员会), która zorganizowała spotkanie z funduszami inwestycyjnymi krajowymi i zagranicznymi, aby rozwiać obawy, a co za tym idzie powstrzymać spadki indeksów. Działanie miało niestety jednodniową skuteczność. Pewnie dlatego, że już nazajutrz ogłoszono kolejne przepisy regulujące funkcjonowanie sektora technologicznego (zwłaszcza firm internetowych) oraz branży edukacji pozaszkolnej. Te wieści przyniosły oczywisty skutek – na koniec tygodnia – duże spadki indeksów. Największe na giełdzie w Hong Kongu, gdzie główny Hang Seng Index spadł w piątek (30.07.) o 1.35%, najwięcej od 3 lat. Indeksy w dół ciągnęły spadające ceny akcji spółek technologicznych i edukacyjnych. Podobnie było na giełdach w Szanghaju oraz w ShenZhen. Odnotowano wprawdzie rekordowe obroty, ale związane z wycofywaniem kapitału i wyprzedażą akcji.

Pomimo ogólnego pesymizmu dobrze wypadały akcje spółek z sektorów odnawialnej energii i półprzewodników. Co nie zmienia generalnego wniosku: lipiec 2021 na giełdach nie był udany. Z giełd w Szanghaju i ShenZhen wypłynęło w ciągu miesiąca ponad 4.54 bln RMB (~2.698 bln PLN), a wartość około 40% notowanych tu akcji spadła poniżej średniej.

Nie lepiej zakończyła miesiąc giełda w Hong Kongu: Hang Seng Index spadł o 9.94%.

Czy sierpień będzie lepszy? Czy inwestorzy przywykną do rynku regulowanego nowymi przepisami? Analitycy ostrzegają, że w najbliższej perspektywie (miesiąca, kwartału) wciąż będziemy świadkami dużych dziennych wahań indeksów i kursów akcji.

 

 

 

 

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych względem RenMinBi/RMB/Yuan (30.07.2021)

 

 

 

 

SHIBOR/HIBOR 

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w XiangGang (Hong Kongu). Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję. {Dane na dzień 30.07.2021}

Średnie oprocentowanie kredytów

Opracowane przez National Interbank Lending Center (国银行间同业拆借中心) należące do centralnego Banku Ludowego Chin (中国人民银行) na podstawie informacji z 18 banków. Jest odniesieniem dla wszystkich banków w określaniu wysokości kredytów. Centralny bank już 15 miesiąc z rzędu nie zmienia stóp LPR.

1 rok       3.85%

5 lat +     4.65%

Obligacje skarbowe

Sport (运动)

Medale, medale

Igrzyska Olimpijskie. Oprócz zmagań sportowców uważnie obserwowana jest tabela medalowa. A ta budzi spore zdziwienie. Wiadomo przecież jak wrażliwy jest Pekin jeśli chodzi o jedność terytorialną Państwa Środka. Niejednokrotnie już robiono duże awantury o to, że jakaś firma, lub instytucja nie uwzględniła na przykład Tajwanu jako części terytorium Chin, w jakiejś prezentacji biznesowej, czy na jakiejś stronie internetowej. Tymczasem w zestawieniu medalowym odnajdziemy pozycję dotyczącą medali zdobytych przez sportowców Chińskiej Republiki Ludowej, ale także osobna dotyczącą medali zdobytych przez reprezentantów Hong Kongu i Tajwanu (dla niepoznaki określonych jako sportowców z TaiPei). I jeśli można dyskutować co do statusu sportowców z Tajwanu, to kwestia Hong Kongu jest formalnie uregulowana od 1997 roku. W tym właśnie roku zakończyło się brytyjskie panowanie w Hong Kongu i region ten wrócił do macierzy. Czyli do Chin Ludowych. Gdyby ktoś w innych okolicznościach próbował wyodrębnić Hong Kong z terytorium Chin (sugerując jego niepodległość, suwerenność) musiałby się liczyć z falą, ba!, tajfunem krytyki ze strony przeróżnych chińskich agencji rządowych i oficjalnych chińskich mediów. Intrygująca elastyczność władz w kwestii, gdzie ponoć o elastyczności nie ma mowy.

Quan Hongchan

14 letnia Quan Hongchan jest jedną z największych gwiazd Igrzysk Olimpijskich w Tokyo. W najbliższym czasie opowiemy o niej w jednym z podcastów. Historia tej dziewczynki jest gotowym scenariuszem filmowym. A sama Quan jest kwintesencją współczesnych Chin. Z wszystkimi ich cieniami i blaskami.

Chiny – Świat (中国-世界)

Dwa listy, trzy czerwone linie

Odbył się kolejny szczyt dyplomatyczny Chiny-Stany Zjednoczone. Poniekąd na niższym szczeblu niż poprzedni: wicesekretarz Departamentu Stanu Wendy Sherman spotkała się w TianJin 天津  z wiceministrem MSZ Chin Xie Fengiem 谢锋. Wcześniej przedstawiciele dyplomacji Chin i nowej administracji USA spotkali się w marcu br. na Alasce w Anchorage.

Szczyt w Tianjinie nie przyniósł konkretnych efektów. Strony obstają przy zaprezentowanych wcześniej stanowiskach. I wyraziły to werbalnie. Wiceminister Xie przekazał stronie amerykańskiej dwa listy.

Pierwszy to lista działań prowadzonych przez Stany Zjednoczone przeciwko Chinom, których – wedle strony chińskiej – Amerykanie winni bezwarunkowo i natychmiast zaprzestać. A działania te to m.in.:

 • restrykcje wizowe wymierzone w członków Komunistycznej Partii Chin i ich rodzin;
 • sankcje nałożone na urzędników i innych przedstawicieli chińskich władz i chińskiego biznesu;
 • restrykcje wizowe dla chińskich studentów;
 • restrykcje skierowane przeciw Instytutom Konfucjusza i chińskich firmom;
 • określanie chińskich mediów w USA mianem „zagranicznych agentów”, „przedstawicielstw, agentur rządowych”;
 • wnoszenie o ekstradycję Meng Wan Zhou 孟晚舟, wiceprezes ds. finansów firmy HuaWei (华为), córki Ren Zheng Fei 任正非, prezesa firmy.

W drugim liście wymieniono kwestie, które wywołują niepokój strony chińskiej, a które wymagają od strony amerykańskiej korekty dotychczasowego postepowania. Jak na przykład niesprawiedliwe traktowanie Chińczyków i firm chińskich, czy ataki na chińską ambasadę i konsulaty w USA. W liście tym wyrażono zaniepokojenie wzrostem nastrojów antyazjatyckich i antychińskich w USA oraz przypadkami przemocy wobec Chińczyków.

Dyplomaci obu państw w ciągu ponad czterech godzin rozmów przedstawili również swoje stanowiska dotyczących kwestii bardziej ogólnych.

Strona amerykańska przekazała swoje “zaniepokojenie” sprawami takimi jak:

 • naruszanie praw człowieka w XinJiang 新疆, Tybecie 西藏, Hong Kongu 香港,
 • naciski (w tym militarne) na Tajwan,
 • aktywność Chin na Morzu Południowochińskim, czy
 • aktywność strony chińskiej w cyberprzestrzeni.

Wendy Sherman podkreśliła, że Ameryka jest gotowa do “twardej rywalizacji” z Chinami, lecz “nie szuka konfliktu”.

Strona chińska stwierdziła, że:

 • Stany Zjednoczone traktują Chiny jako „wyimaginowanego wroga”, w wyniku czego dwustronne stosunki znalazły się w impasie, za co wina spada na USA.
 • Amerykanie nie są „wynalazcą i posiadaczem patentu” na dyplomację z pozycji siły (to postawa praktykowana przez różne państwa od lat).
 • USA nie są uprawnione by pouczać inne kraje w sprawie demokracji i praw człowieka.
 • Wszelkie „komentarze i działania” Stanów Zjednoczonych w sprawie poszukiwania źródeł pandemii koronawirusa w Chinach spotkają się ze zdecydowanym sprzeciwem i krytyką ze strony ChRL.
 • To samo dotyczy kwestii Tajwanu, Tybet, Hong Kongu, czy Morza Południowochińskiego.
 • Mimo tej napiętej atmosfery i szorstkich relacji Chiny zostawiają drzwi otwarte do ewentualnego pierwszego dwustronnego szczytu z udziałem prezydenta USA Joe Bidena i Prezydenta Xi Jin Pinga w czasie szczytu państw G20 w październiku br. Rozwój relacji pomiędzy państwami zależy od działań strony amerykańskiej.

Mocnym sygnałem dla Waszyngtonu ze strony Chin było spotkanie Wendy Sherman z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi. Miało ono na celu przekazanie jednoznacznego, twardego stanowiska Chin. Wang Yi przekazał Wendy Sherman, że są trzy czerwone linie, których Stany Zjednoczone nie powinny przekraczać w relacjach z Chinami:

 1. USA nie mogą kwestionować, zniesławiać, a przede wszystkim nie mogą próbować obalić chińskiego modelu rozwoju i systemu socjalizmu z chińską charakterystyką.
 2. Stany Zjednoczone nie mogą utrudniać (czy usiłować przerwać) procesu rozwoju Chin. Chińczycy mają prawo do lepszego życia, a Chiny mają również prawo do modernizacji. Modernizacja nie jest wyłącznym prawem Stanów Zjednoczonych. Stad Chiny wzywają je do jak najszybszego zniesienia wszelkich jednostronnych sankcji, wysokich ceł, niesprawiedliwych wyroków i blokady technologicznej nałożonej na tutejsze państwo.
 3. Stany Zjednoczone natychmiast muszą zaprzestać prób naruszania suwerenności narodowej Chin, ze szczególnym uwzględnieniem ich integralności terytorialnej.

Obie strony podsumowały szczyt stwierdzeniem, że prowadzone w TianJin rozmowy były „szczere i bezpośrednie”. Chiny i USA będą współpracować w takich kwestiach jak globalne zmiany klimatu, Iran, czy Korea Północna.

Talibowie w TianJin

Już w dzień po opuszczeniu TianJin 天津 przez wicesekretarz Departamentu Stanu USA Wendy Sherman, minister spraw zagranicznych ChRL Wang Yi spotkał się tam z dziewięcioosobową delegacją Politycznego Komitetu Talibów z Abdul Ghanim Baradarem na czele.

Dwudniowe spotkanie (28.07.29.07.2021) odbyło się pod hasłem inicjatyw chińskich dla poszukiwania “pokojowego rozwiązania konfliktu” i stworzenia “prawdziwie reprezentatywnego i integracyjnego” rządu afgańskiego. Wang Yi stwierdził, że talibowie pełnią ważną rolę w procesie pokojowym i odbudowie Afganistanu. Dlatego też rozmowy dotyczyły polityki, gospodarki, spraw związanych z bezpieczeństwem obu państw, aktualnej sytuacji w Afganistanie. Delegacja talibów wyraziła podziękowanie za umożliwienie rozmów. Talibowie oświadczyli, że Chiny od zawsze są wiarygodnym, dobrym przyjacielem Afganistanu. Odgrywają decydującą i aktywną role w pokojowym procesie i rekoncyliacji w tym kraju. Talibowie zobowiązali się do zerwania wszelkich więzi z separatystycznymi ruchami ujgurskimi z XinJiang 新疆, zadeklarowali jednocześnie, że wszyscy Ujgurzy znajdujący się w szeregach oddziałów talibańskich zostana z nich usunięci. Talibowie witają z zadowoleniem udział Chin w przyszłej odbudowie i gospodarczym rozwoju Afganistanu.

Antony Blinken, szef Departamentu Stanu USA ocenił, że większa obecność Chin w Afganistanie to pozytywny sygnał. Amerykanie liczą pewnie na to, że Chiny uwikłają się w wewnętrzne sprawy tego państwa jak wcześniej oni sami, a przed nimi ZSRR, Brytyjczycy…

Obserwatorom nie umknęło, iż Abdul Ghani Baradar został “umieszczony” przez chińskich gospodarzy dokładnie w tym samym fotelu, który ledwie dwie doby wcześniej zajmowała Wendy Sherman.

 

 

Na marginesie (顺便提一下)

Nowy ambasador ChRL w USA

Qing Gang 秦刚, nowy ambasador ChRL w Stanach Zjednoczonych zorganizował 28.07. br. swoją pierwszą w Stanach konferencję prasową dla mediów chińskich i amerykańskich. Zdjęcia z konferencji świadczą jednak o tym, że z zaproszenia nowego ambasadora Chin w USA skorzystały tylko media chińskie.

Widoczne są tu mikrofony różnych chińskich stacji i kanałów informacyjnych, trudno doszukać się choćby jednego oznaczonego logiem CNN, NBC, ABC Fox News, CNBS, czy innych. Czyżby media amerykańskie postanowiły przekazać relację z tej konferencji korzystając z materiałów przygotowanych przez media chińskie…? Takie rozwiązanie wyjaśniałoby ich nieobecność na konferencji. No bo przecież nie mogły uznać pierwszej konferencji chińskiego dyplomaty za wydarzenie niegodne ich czasu i uwagi.

Mogły?

 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 30/2021 www.chiny24.com

 

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button