Wiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (33/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

16-22 sierpnia 2021

Z pierwszych stron (从新闻媒体的第一页)

Bezpieczeństwo krytycznej infrastruktury informatycznej

Dzień 17 sierpnia br. (wtorek), był dniem znaczącym (choć jak zwykle niedostrzeżonym – co do istoty – w zachodnich mediach. Premier Li Ke Qiang 李克强podpisał dokument zatytułowany: „Rozporządzenia w sprawie ochrony bezpieczeństwa krytycznej infrastruktury informatycznej”《关键信息基础设施安全保护条例》 – tłumaczenie na język angielski Uniwersytetu Stanforda TUTAJ

Zapisy rozporządzenia wchodzą w życie 1 wrześnie br. Zgodnie z tytułem prawo to dotyczy ochrony krytycznej infrastruktury informatycznej. Wprowadza się je – według wyjaśnień rządu – z jednej strony w związku z rosnącym zagrożeniem atakami hackerskimi różnego rodzaju (i różnej intencji), czy niesatysfakcjonującym poziomem ochrony danych osobowych gromadzonych przez firmy internetowe, z drugiej zaś w związku z gwałtownie przybywającymi kanałami przesyłania i sposobami wykorzystywania narastającej w postępie geometrycznym liczby danych. Jak choćby w różnych zastosowaniach technologii Internetu Rzeczy. Niezbędnym stało precyzyjne zdefiniowanie krytycznej infrastruktury internetowej oraz kompetencji, zasad i celów ochrony w ramach systemu teleinformatycznego. Rozporządzenie wskazuje, które instytucje są odpowiedzialne za bezpieczeństwo krytycznej infrastruktury informatycznej – od szczebla centralnego po samorządowy. Przepisy określają procedury organizacyjne w zakresie identyfikacji kluczowej infrastruktury informacyjnej, precyzują zakres obowiązków operatorów Internetu. To oni są odpowiedziani za bezpieczeństwo sieci, wprowadzają system ochrony sieci, prowadzą jej monitoring, zgłaszają przypadki naruszania jej bezpieczeństwa. Rozporządzenie precyzuje odpowiedzialność karną w przypadku nieprzestrzegania ustalonych zasad przez operatorów.

Zwalczanie nieuczciwej konkurencji w sieci

W tym samym dniu opublikowano – celem konsultacji społecznej – projekt przepisów dotyczących zwalczania nieuczciwej konkurencji w Internecie. Chodzi głównie o ograniczenie możliwości nieuprawnionego i nieuczciwego wykorzystywania danych użytkowników przez firmy internetowe, a także ukrócenie procederu manipulowania wyborami konsumentów, co zdarza się w Chinach nagminnie. Zakazane będzie między innymi rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat konkurencji oraz przechwytywanie należących do niej danych. Firmy będą musiały zaprzestać takich praktyk marketingowych, jak publikacja fałszywych ocen i komentarzy oraz oferowanie nagród pieniężnych, w zamian za pozytywne recenzje.

Równoznaczne z łamaniem prawa będą zabiegi mające na celu przekierowywanie użytkowników Internetu do swojej oferty produktowej za pomocą „przynęt” zawierających nieprawdziwe informacje, wykorzystujące bez uprawnienia cudze znaki towarowe, materiały promocyjne, etc. Chodzi tu między innymi o reklamy, których analogiczne przykłady z łatwością znajdziemy w reklamach Facebooka, czy tych Google. Chiny będą uznawać tego typu praktyki za działalność kryminalną.

Społeczeństwo zrównoważonego dobrobytu

Tego samego dnia prezydent Xi JinPing 习近平 przewodniczył obradom Centralnej Komisji Finansowo-Ekonomicznej (中央财经委员会), w których wziął również udział premier Li KeQiang 李克强 i członkowie Biura Politycznego KC, a także zaproszeni eksperci. Xi JinPing zainaugurował podczas tego spotkania proces realizacji zapowiedzianego już wcześniej planu budowy społeczeństwa zrównoważonego dobrobytu.

W polityce i działaniach władz kraju kwestia zrównoważonej redystrybucji środków stanowić będzie problem kluczowy. Rząd rozpocznie prace nad nowym systemem dzielenia się bogactwem kraju w interesie „sprawiedliwości społecznej”. Xi podczas swojego wystąpienia wezwał do “rozsądnego redystrybuowania nadmiernych dochodów oraz zachęcania grup i przedsiębiorstw o wysokim dochodzie do dzielenia się swoim zyskiem ze społeczeństwem”. Dobrobyt nie oznacza dostatku tylko dla nielicznych, ale też nie jest „urawniłowką”, czyli równym podziałem ogólnego majątku bez uwzględnienia wniesionej pracy, talentu, wysiłku. Nie chodzi o prosto pojmowany egalitaryzm, ale o dostatek, który ma być udziałem wszystkich, a nie tylko nielicznych wybranych. Dlatego też nadal będzie promowany rozwój klasy średniej (obecnie ocenianej na ponad 400 mln, 35% populacji). Osiągniecie zamożności jest możliwe poprzez ciężką pracę i innowacje. Komisja zaleca pragmatyczne podeście do problemu redystrybucji dochodów. Zrównoważony rozwój to łatwiejszy dostęp większych grup społecznych do edukacji, do opieki medycznej, to powszechna opieka nad seniorami.

Podczas obrad Centralnej Komisji Finansowo-Ekonomicznej wprost dyskutowano o problemie pogłębiającego się rozdźwięku w dochodach między rożnymi grupami społecznymi i regionami kraju. Przedstawiano koncepcje rozwiązania problemu. Według ocen ekspertów 10% populacji posiada ponad 40% całości majątku znajdującego się w rękach osób fizycznych w Chinach. Wprawdzie ubóstwo w Państwie Środka zostało zlikwidowane, lecz sukces na tym obszarze nie zlikwidował problemu nierównomiernego podziału dochodów. Uczestnicy obrad uznali, że najwyższa już pora, by opracować model bardziej zrównoważonej redystrybucji dochodów.

W swoim przemówieniu Xi JinPing jednoznacznie wyraził opinię Komisji, a także władz Chin, że finanse są rdzeniem nowoczesnej gospodarki, że są ściśle powiązane z jej rozwojem i bezpieczeństwem, ale muszą zarazem przystawać do uwarunkowań rynkowych, a także funkcjonować w zgodzie z obowiązującym prawem. Xi podkreśli, iż działania pozwalające osiągnąć „wspólny dobrobyt” będący udziałem wszystkich mieszkańców są warunkiem koniecznym dla przekształcenia Chin w „pełni rozwinięte, bogate i potężne socjalistyczne państwo z chińską charakterystyką”. Ten cel ma zostać osiągnięty w 2049 roku, w setną rocznicę powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

Dla zainteresowanych – pełny tekst Ustawy Chińskiej Republiki Ludowej o ochronie danych osobowych (中华人民共和国个人信息保护法):

https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_14140872

Przy okazji – do wglądu Ustawa o służbie wojskowej Chińskiej Republiki Ludowej (中华人民共和国兵役法):

 https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_14140876

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Inwestycje w Chinach

Według najnowszych danych Krajowego Biura Statystycznego (国家统计局) w okresie od początku stycznia do końca lipca br. inwestycje w Chinach wzrosły o 10.3% w odniesieniu rok do roku (r/r). To daje dwuletnią średnią wzrostu na poziomie 4.3%. Dane szczegółowe z różnych działów gospodarki pozwalają zauważyć więcej. I tak: inwestycje w przemyśle w ciągu tych siedmiu miesięcy wzrosły o 17.3% r/r, a w sektorze wysokich technologii o 20.7% r/r. Tu inwestycje w usługi e-commerce skoczyły aż o 42.7% w porównaniu z rokiem minionym, który również był niezwykle łaskawy dla chińskiego handlu w sieci.

Nakłady na R&D

Równie imponujący wzrost poziomu inwestycji odnotowano w obszarze badań i rozwoju. Średnio o 27.2% r/r. Rosną nakłady inwestycyjne na badania i rozwój prywatnych przedsiębiorstw. Od stycznia do lipca br. wzrost o 13.4% r/r. Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会), centralny organ planistyczny, zatwierdziła w lipcu 8 projektów inwestycyjnych dotyczących infrastruktury o ogólnej wartości 58.2 mld RMB (ok. 35.075 mld PLN). Przodują tu inwestycje w energetykę i transport.

Najsilniejsze spółki węglowe 2021

Jak co roku Stowarzyszenie Chińskiego Przemysłu Węglowego (中国煤炭工业协会) opublikowało listę 50 korporacji węglowych, największych pod względem osiągniętego dochodu operacyjnego w 2020 roku.

Z listy tej wynika, iż:

 • pierwsza ósemka korporacji wydobyła w minionym roku 1.862 mld ton węgla. To 47.75% ogólnego zeszłorocznego wydobycia krajowego;
 • postępuje proces koncentracji, przejmowania, łączenia się mniejszych kopalni w większe korporacje, holdingi, grupy;
 • spółki węglowe nie tylko wydobywają węgiel, ale są powiązane z elektrowniami, prowadzą projekty nowej energii, ochrony środowiska, redukcji emisji CO2, produkują materiały energooszczędne, maszyny, urządzenia itp. – prowadzą zdywersyfikowaną działalność.

Lista 10 największych korporacji węgla kamiennego w 2021 roku (2021 中国煤炭企业50强名单)

Ostatnią na liście 50 największych korporacji węglowych jest ShanXi XinZhou ShenDa Energy Group Co., Ltd. (山西忻州神达能源集团有限公司) z prowincji ShanXi 山西, która jest zagłębiem węglowym kraju. Spółka zajmująca się wydobyciem węgla, badaniem ochrony środowiska i zarzadzaniem inwestycyjnym osiągnęła dochód operacyjny w wysokości 3.524 mld RMB (ok. 2.127 mld PLN).

China Containerized Freight Index

(中国出口集装箱运价指数)

Pokazuje kierunki chińskiego exportu i jego nasilenie/spowolnienie w okresie tygodnia.

IKEA na rynku nieruchomości

IKEA uruchomiła w Chinach do tej pory centra sprzedaży w:

 • WuXi / 无锡,
 • Pekinie / BeiJing / 北京,
 • WuHan 武汉,
 • FuZhou 福州,
 • ChangSha 长沙,
 • NanNing 南宁 i
 • Szanghaju / ShangHai / 上海

Oczywiście firma znana jest tu ze swoich mebli i artykułów wyposażenia wnętrz.

Ale to się właśnie zmienia. Oddział IKEA w ChangSha 长沙 (stolica prowincji HuNan 湖南) zakupił 500 mieszkań o powierzchni od 45 do 75 m2. Wszystkie mieszkania zaaranżowali architekci IKEA korzystając z mebli, sprzętu AGD i wszystkich innych produktów firmy. IKEA zdaje się dobrze wyczuwać potrzeby chińskiego rynku. To sprawia, że w odróżnieniu od wielu firm zagranicznych radzi sobie tu świetnie. W 2020 roku przychody IKEA w Chinach wyniosły 5.5 mld RMB (ok. 3.314 mld PLN).

Produkcja krzemu w górę

Największy na świecie producent krystalicznego krzemu i płytek fotowoltaicznych z krzemu, notowana na giełdzie w Szanghaju spółka TongWei Group Co., Ltd. (通威集团有限公司)), ogłosiła wyniki finansowe za pierwsze półrocze br. Dochody firmy wzrosły w tym okresie o 41.75% (do 26.562 mld RMB; ok. 16.003 mld PLN) w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Zyski netto spółki w I półroczu br. wzrosły o 193.5% (do 2.966 mld RMB; ok. 1.787 mld PLN). Średnia marża brutto w minionym półroczu wyniosła 69.39%. Firma aktualnie może wyprodukować do 80,000 ton krystalicznego krzemu rocznie.

Rosnące zapotrzebowanie na ten surowiec powoduje, że do końca 2022 roku spółka zwiększy swoje moce produkcyjne tak, by produkować nawet 330,000 ton rocznie. Według danych Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Fotowoltaicznego (中国光伏产业协会) TongWei już po raz czwarty z rzędu jest największym na świecie eksporterem płytek fotowoltaicznych.

Mieszkania komunalne w Szanghaju

Władze Szanghaju / ShangHai / 上海 (miasta wydzielonego na prawach prowincji; 25 mln mieszkańców) w przyjętym planie pięcioletnim (2021-2025) zamierza wybudować… 420,000 mieszkań komunalnych do wynajęcia.

Regulacje rynku nieruchomości

Tymczasem od początku tego roku w całym kraju lokalne władze różnych szczebli dokonały 380 korekt przepisów zaostrzających regulacje rynku nieruchomości. Tylko w lipcu dokonano ich 66. To najwięcej w okresie 1 miesiąca od początku br. Działania te powodują, że rynek nieruchomości staje się w Chinach najbardziej restrykcyjnym sektorem gospodarki. Tu dzieje się znacznie więcej niż na głośnych medialnie rynkach firm technologicznych, czy internetowych. Władze centralne obawiają się pęknięcia bańki, krachu na rynku mieszkaniowym.

W ramach działań mających na celu eliminowanie potencjalnych zagrożeń większość rządów lokalnych wprowadziło ostatnio limity dla obniżek cen na nowe mieszkania proponowanych przez deweloperów. Zazwyczaj takie zachęcające zniżki nie mogą przekraczać 15% pierwotnej wartości oferowanego do sprzedaży mieszkania. Deweloperzy w mniejszych miastach zaczynają wyprzedawać mieszkania zachęcając „niesamowitymi” zniżkami. Ceny mimo zniżek pozostają na wysokim jak dla przeciętnego mieszkańca poziomie, ale jednocześnie prowadzą do „wyścigów” na zniżki, które czasem przybierają charakter lokalnej paniki rynkowej.

Ceny mieszkań w lipcu

Według danych Krajowego Biura Statystycznego (国家统计局) w 41 na 70 największych miast Chin ceny mieszkań na rynku wtórnym w lipcu br. wzrosły czwarty miesiąc z rzędu. W zeszły miesiącu wzrost ten wyniósł 0.4% (miesiąc do miesiąca) w skali całego kraju. Największe wzrosty odnotowano w:

 • Pekinie / BeiJing / 北京 BeiJing – 0.7%,
 • Szanghaju / ShangHai / 上海 -7%,
 • Kantonie / GuangZhou / 广州 – 6%
 • ShenZhen / 深圳ShenZhen – 0.4%.

Znacznie mniejsze wzrosty odnotowano w miastach tzw. drugiego i trzeciego kręgu (0.2% – 0.1%). Pamiętać jednak trzeba, że mowa tu o wzrostach w skali 1 miesiąca. W porównaniu rok do roku ceny  mieszkań „z drugiej ręki” średnio wzrosły w największych miastach o 10%, przy czym w:

 • Kantonie / GuangZhou o 12.2%,
 • Szanghaju / ShangHai o 10.3%.

Chińska ruda miedzi z R.D.Kongo

Chiny intensywnie poszukują możliwości zabezpieczenia surowcowego gospodarki. Spółka ZiJin Mining Group Co., Ltd., (紫金矿业集团股份有限公司), jedna z największych państwowych firm wydobywczych (notowana na giełdzie w Szanghaju i ShenZhen), ogłosiła rozpoczęcie wydobycia rudy miedzi w kopalni Kamoa-Kakula w Demokratycznej Republice Konga. Jeszcze w tym roku, od września do grudnia, do chińskich portów ma stąd dotrzeć 3.8 mln ton tej rudy.

W 2022 roku kopalnia dostarczy do Chin 7.6 mln ton rudy miedzi. Zwartość miedzi w rudzie wydobywanej w kopalni Kamoa-Kakula wynosi od 5.36% do 8.75%. Średnia z innych źródeł dla różnych klas rudy wynosi 2.49%. Kongijska kopalnia zabezpieczy ok. 37% chińskich rezerw rudy miedzi. Rezerwy te na koniec 2020 roku wynosiły 118 mln ton.

Tesla w 90% Made in China

Tesla ShangHai Co., Ltd., (特斯拉(上海)有限公司) informuje, że zgodnie z założeniami, do końca bieżącego roku auta produkowane w Szanghaju powstawać będą w 90% na bazie części wyprodukowanych w Chinach. Obecnie auta Tesla z Szanghaju są Made in China w 80% (wcześniej było to ok. 63%). Do końca roku giga fabryka w Szangahju osiągnie wydajność 450,000 aut rocznie, z czego wyeksportuje 66,000 samochodów. Fabryka wybudowana w ciągu zaledwie 11 miesięcy zaczęła produkcję w grudniu 2019 roku. Wówczas linie montażowe opuszało około 1 tysiąca aut tygodnio, a udział części chińskich w tej produkcji wynosił 30%.

Technologie ()

BaiDu wchodzi w smart telewizory

BaiDu Group Co., Ltd. (百度集团有限公司), m.in. właściciel największej w Chinach przeglądarki internetowej, wchodzi na rynek telewizorów o dużej przekątnej ekranu. Co ciekawe – w chwili, gdy ten segment rynku znajduje się w zdecydowanym „dołku”. Telewizory o przekątnej powyżej 80 cali stanowiły w pierwszym półroczu br. tylko 6% rynku smart telewizorów ze wzrostem o 1.8% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Pomimo to BaiDu postanowiło ruszyć ze sprzedażą swojego 86 calowego XiaoDu (小度) w cenie 8,888 RMB (ok.5,355 PLN). BaiDu nie zamierza zrezygnować z walki o udział w rynku inteligentnego sprzętu gospodarstwa domowego. Wykorzysta tu swoje doświadczenia zdobyte podczas realizacji projektu budowy autonomicznych, inteligentnych samochodów.

XiaoDu Smart TV V86 jest urządzeniem sterowanym głosem, z ekranem o rozdzielczości 4K HDR10, częstotliwością double 120 Hz, dźwiękiem Dolby Atmos. Telewizor wyposażono w kamerę wspomagana sztuczna inteligencją. XiaoDu może służyć do prowadzenia video rozmów, łączność z siecią zapewnią router WiFi6. Wbudowana pamięć 3 + 64 GB. Oprócz sterowania głosem posiada funkcję sterowania gestami.

Zyski firm internetowych w górę

Jak ocenie Ministerstwo Przemysłu i Technologii (工业和信息化部) zyski chińskich firm internetowych w pierwszym półroczu br. wzrosły o 27.4% r/r (65.86 mld RMB; ok. 39.679 mld PLN). Dochody tych firm osiągnęły poziom 695.1 mld RMB (ok. 418.777 mld PLN), co oznacza wzrost o 25.6% r/r. Inwestycje spółek branży internetowej w badania i rozwój również poszły w górę. Tu odnotowano wzrost o 13.9% r/r (do 34.63 mld RMB; ok.20.86 mld PLN). Najlepiej dawały sobie radę platformy internetowe oferujące rożnego typu usługi. Ich dochody w pierwszym półroczu osiągnęły poziom 232.6 mld RMB (ok. 140.133 mld PLN), co oznacza wzrost o 55.3% r/r.

Liderzy w produkcji półprzewodników

Jak informuje w swoim raporcie think-thank Core Idea Research Institute (芯思想研究院) największym ośrodkiem produkcji półprzewodników w Chinach jest… Szanghaj / ShangHai / 上海. Tu swoje siedziby i zakłady produkcyjne mają wszyscy najwięksi producenci krajowi i zagraniczni. To ponad 700 przedsiębiorstw związanych z branżą, w sumie 23.41% krajowej produkcji półprzewdoników. Na kolejnych miejscach znalazły się:

 • Pekin / BeiJing / 北京,
 • ShenZhen 深圳,
 • GuangZhou 广州,
 • WuHan 武汉,
 • WuXi 无锡,
 • ChengDu 成都,
 • HangZhou 杭州,
 • HeFei 合肥,
 • NanJing 南京.

W 2019 roku produkcja krajowa pokrywała 30% miejscowego zapotrzebowania na materiały półprzewodnikowe. W 2025 roku ma ona zaspakajać 70% potrzeb chińskiej gospodarki.

Wynagrodzenia w TenCent w 2021

Z najnowszych sprawozdań finansowych TenCent Technology Group Co., Ltd. (腾讯科技集团有限公司) wynika, że przeciętny pracownik tej spółki zarabiał w I półroczu br. średnio (z dodatkami) 78,000 RMB (ok. 46,992 PLN) miesięcznie. Brutto. TenCent oferuje jedne z najwyższych wynagrodzeń w branży.

Jednak jeśli chodzi o najwyższe średnie wynagrodzenie przeciętnego pracownika firmy na pierwszym miejscu w kraju znalazła się spółka ubezpieczeniowa CITIC Securities Group Co., Ltd. (中信证券股份集团有限公司). Tu w pierwszym półroczu br. pracownikom płacono średnio 91,000 RMB (ok. 54,823 PLN) miesięcznie. Brutto.

Nauka – Edukacja (教育科学)

Zagranicznym podręcznikom stanowcze: NIE

Rząd municypalny Pekinu / BeiJing / 北京 jako pierwszy w kraju wprowadza regulacje zakazujące szkołom podstawowym i średnim wykorzystywania w procesie nauczania zagranicznych podręczników i innych materiałów edukacyjnych. Szkoły mają na dostosowanie się do tego zarządzenia 6 miesięcy. To kolejny etap unifikacji procesu nauczania w Chinach, który zainicjowała decyzja rządu z lipca 2019. Zabroniono podówczas wymienionym szkołom prowadzenia zagranicznych kursów (nauczania określonych przedmiotów na bazie zagranicznych planów nauczania) z użyciem zagranicznych podręczników.

W lipcu bieżącego roku rząd wydal kolejny zakaz. Organizacje (firmy i instytucje) prowadzące dodatkowe, pozaszkolne nauczanie nie mogą zatrudniać nauczycieli cudzoziemców, nie mogą prowadzić zajęć według konspektów tych nauczycieli. Cel jest jasny – chodzi o zapewnienie możliwości kontroli procesu edukacyjnego i oficjalnego wpływu na proces edukacyjny.

Samowystarczalność w edukacji i nauce

Chiny dążą do samowystarczalności również w obszarze edukacji. Chodzi o znalezienie metod pozwalających na opracowanie spójnego, ogólnokrajowego systemu edukacji, który charakteryzować się będzie efektywnością nauczania, zdolnością do wyłuskiwania jednostek wybitnie uzdolnionych bez względu na miejsce zamieszkania, zrównoważoną wysoką jakością nauczania. Z jednej strony zatem prowadzi się prace nad ujednoliconą podstawa programową nauczania, z drugiej szuka metod zapewnienia wyrównanej jakości tego nauczania. I tu przykładem może być Pekin, gdzie wprowadzono pilotażowy program rotacyjnej pracy nauczycieli.

Nauczyciele będą okresowo zmieniać miejsce pracy (szkołę), a to ma pozwolić na badanie efektywności ich pracy z uczniami, uniwersalności metod w oderwaniu od określonego środowiska i innych czynników (jak choćby powszechna opinia na temat danej szkoły). W tym samym czasie zapowiedziano wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu organizacji testów pisemnych dla uczniów w wieku 6 i 7 lat. Nauka, edukacja, nie może być ciężarem dla dzieci, nie może być źródłem frustracji, nie może tłumić talentów, specyficznych uzdolnień.

Zamykane projekty współpracy międzynarodowej

Ministerstwo Edukacji 教育部przedstawiło najnowszą listę zamykanych projektów współpracy chińskich szkół wyższych z zagranicznymi uniwersytetami i instytutami naukowymi. Najczęściej chodzi tu o szkoły wyższe działające w Chinach pod auspicjami (z wykorzystaniem nazwy) uniwersytetu, czy akademii zagranicznej. W tym roku zatwierdzono 286 takich projektów i jest to drugi taki przypadek w historii ministerstwa. Ostatnio opublikowano analogiczna listę w roku 2018. Wtedy ogłoszono zakończenie (zamkniecie) 234 projektów edukacyjnych na poziomie licencjackim i wyższym.

Z jednej strony, jak informuje ministerstwo, chodzi o gwarancje wysokiej jakości współpracy szkół wyższych z zagranicznymi organizacjami, a z drugiej o większą niezależność naukowo-badawczą chińskich uczelni. Jest jeszcze jeden aspekt, na który zwraca się uwagę i nie ukrywa go: zmniejszenie wpływu zagranicznych instytucji oświatowych na tutejszych studentów i naukowców.

Społeczeństwo (社会)

Trójka dzieci i biurokracja

Kolejne prowincje przyjmują regulacje pozwalające parom posiadać trzecie dziecko. Trzecie, a nie dowolną ich liczbę. Decyzją władz centralnych te trzecie dzieci, urodzone po 31 maja 2021 roku, mogą zostać legalnie zarejestrowane we właściwych urzędach. Rejestracji można dokonać oczywiście również przez Internet. Jednak upowszechnienie się systemu rejestracji trzecich dzieci w skali całego państwa wymagać będzie czasu. Nie chodzi wyłącznie o uwarunkowania techniczne i technologiczne. Chińska polityka rodzinna nie jest taka prosta jak się to zazwyczaj opisuje. Wprowadzanie „polityki trzeciego dziecka” przede wszystkim dotyczy dwóch sytuacji:

  • rodzin, które już mają trzecie dziecko, urodzone przed przyjęciem centralnych przepisów (ale urodzonych po 31 maja br.). W tym przypadku wystarczy przedstawić dowody osobiste rodziców, akt zawarcia związku małżeńskiego, pozwolenie na zamieszkanie w danym miejscu – dziecko zostaje zarejestrowane, akt urodzenia zostaje wydany (wstecznie). Posiadanie aktu urodzenia determinuje dostęp do świadczeń socjalnych oraz m.in. możliwość korzystania przez dziecko z subsydiowanego systemu przedszkolnego i późniejszej edukacji;
  • małżeństw, które maja dwójkę dzieci, a chciałyby mieć trzecie. Para taka – obligatoryjnie – zgłasza wolę posiadania trzeciego dziecka do odpowiedniego dla swego miejsca zamieszkania biura planowania rodziny. To rytuał biurokratyczny obowiązujący w Chinach od dekad, od początku wprowadzenia polityki demograficznej: małżeństwo zawsze musi zgłosić do takiego biura chęć posiadania dziecka – pierwszego, drugiego, teraz trzeciego – i uzyskać odpowiednie zezwolenie. Fakt zajścia w ciążę też musi być we wspomnianym biurze zgłoszony. To również obowiązek. Władze lokalne w regionach, które są już gotowe, by zaimplementować przepisy centralne ogłaszają daty, od których przyjmowane będą zgłoszenia rodzin chcących posiadać trzecie dziecko. W wielu miejscach przyjęto datę 15 sierpnia br.

W regionach zamieszkałych przez mniejszości etniczne i ludność wiejską posiadającą specjalne przywileje wyłączające z ogólnokrajowej polityki kontroli urodzin system wprowadzany będzie systematycznie, aczkolwiek znacznie wolniej, niż na przykład w dużych miastach.

Korekta „Prawa dotyczącego ludności i planowania rodziny”

Władze lokalne, jak i organy władzy centralnej pracują nad szczegółowymi rozwiązaniami, takimi jak ulgi podatkowe, ułatwienia administracyjne, zachęty i dotacje dla rodzin z trójką dzieci. Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (全国人民代表大会常务委员会), czyli chińskiego parlamentu dokonał właśnie zmiany w „Prawie dotyczącym ludności i planowania rodziny” 《人口与计划生育法》. W pierwotnej wersji ustawa ta uchwalona została 1 września 2002 roku. Pierwszej poprawki dokonano w 2015 roku. Na mocy nowego zapisu pozwolono parom złożonym z dzieci urodzonych w czasie obowiązywania reguły „jedna rodzina jedno dziecko” na posiadanie dwójki potomstwa. 20 sierpnia br. wprowadzono drugą poprawkę, czyli zezwolenie na posiadanie trzeciego dziecka, a wraz z nim przepisy umożliwiające rządom lokalnym przyjęcie regulacji dla zwolnień i udogodnień (w tym finansowych) dla rodzin wielodzietnych. Decyzje, które partia i rząd podjęły w maju są obecnie obowiązującym w Chinach prawem. Mają moc ustawową.

100 najlepszych dzielnic

Ośrodek Badań nad Gospodarką Miejską Sadie Consulting (赛迪顾问城市经济研究中心), think tank należący do Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacji (工业和信息化部) przedstawił raport na temat 100 najlepszych dzielnic chińskich miast.

Pierwsze miejsce zajęła dzielnica NanShan 南山 w ShenZhen 深圳,

drugie TianHe 天河 w Kantonie / GuangZhou / 广州, a trzecie FuTian 福田 w… ShenZhen.

Wszystkie te dzielnice zlokalizowane są w miastach w południowej prowincji GuangDong 广东.

W trakcie przygotowywania rankingu brano pod uwagę uwarunkowania ekonomiczne, jak i socjalno-społeczne. Najwięcej najlepiej rozwiniętych ekonomiczno-społecznie dzielnic think tank Sadie Consulting zlokalizował w Kantonie (9), w ChengDu (8), ShenZhen (6) i NanJing (6). Biorąc pod uwagę prowincje najwięcej takich dzielnic wskazano obszarze JiangSu 江苏 (22), GuangDong 广东 (20) i ZheJiang 浙江(12). Z raportu Ośrodka Badań nad Gospodarką Miejską Sadie Consulting wynika jasno, że Chiny są państwem o dużym zróżnicowaniu rozwoju pomiędzy regionami. Na 100 uwzględnionych w rankingu dzielnic 68 znajduje się w miastach na wschodzie Chin, 14 w centrum, 16 na zachodzie, a tylko 2 na północnym wschodzie.

Tylko cyfrowe prawa jazdy

Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (安全部) planuje, iż do końca 2022 roku uda się wprowadzić na terenie całych Chin wydawanie i używanie praw jazdy wyłącznie w wersji elektronicznej (mobilnej). Do tej pory, w ramach programu pilotażowego wydano 1.95 mln cyfrowych dokumentów upoważniających do prowadzenia różnego rodzaju pojazdów.

Na marginesie (顺便提一下): Opinie / Komentarze ( 想法/评论)

Produkcja a sprawa chińska

Wśród chińskich ekonomistów głośnym echem pobrzmiewa ostatni wykład prof. Wang Chang Lin 王昌林, dyrektora Chińskiego Instytutu Badań Makroekonomicznych (中国宏观经济研究院), think tanku należącego do Państwowej Komisji Rozwoju i Reform, najważniejszego organu planistyczny w kraju. Profesor zwrócił w nim uwagę na wyzwania przed jakimi stoi chińska gospodarka. Tu jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest możliwość relokacji produkcji z Chin. Profesor uważa, że produkcja jest wciąż istotnym elementem rozwoju ekonomii Chin w średniej i długiej perspektywie. Produkcja jest według niego fundamentem kraju. W Państwie Środka stworzono komplementarny, złożony, wielofunkcyjny ekosystem przemysłowy a towarzyszy mu ogromny rynek. Nie można zmarnować tej przewagi konkurencyjnej. Jednak – co ważne dla przyszłości – system wymaga zmian, które trudno będzie przeprowadzić. Są one jednak niezbędne, aby kraj utrzymał przewagę kosztową w produkcji. To istotne dla inwestorów zagranicznych i krajowych. Bez niej, bez tej przewagi, fabryki będą przenoszone za granicę, tam, gdzie produkować można taniej.

Wprawdzie produkcja jest już w większości podporządkowana regułom rynku, ale wiele elementów z nią powiązanych działa w oderwaniu od tych reguł. Dotychczasowe reformy w tym zakresie dalekie są od ideału. Powinny być ściślej ze sobą powiązane i spójne. Niezbędna jest reforma dotycząca użytkowania ziemi, regulująca kwestię energii elektrycznej, czy finansów. Prof. Wang stwierdził, że poza kosztami pracownika inne koszty ponoszone w procesie produkcji są w Chinach obecnie już wyższe niż w Stanach Zjednoczonych. To dotyczy dzierżaw ziemi, kosztów obsługi finansowej, czy logistyki. Wang przewiduje, że udział produkcji w PKB Chin w roku 2030 może spaść do poziomu 20%, to jednak będzie ona i tak kluczowym elementem gospodarki, jej krwioobiegiem.

Niezbędne są wiec pilne działania na rzecz obniżania kosztów produkcji. Według profesora Wanga w Chinach powinny być wprowadzone strukturalne niskie obciążenia podatkowe dla produkcji. Jednocześnie należy obniżać koszt nabycia ziemi pod budowę fabryk, obniżać ceny energii elektrycznej i innych mediów.

Obniżanie kosztów produkcji nie może w żaden sposób wpływać na obniżanie wynagrodzeń pracowników. Te powinny rosnąć. To system finansowy (a nie zakłady przemysłowe) powinien wsiąść na siebie więcej obciążeń związanych z bezpieczeństwem socjalnym pracowników m.in. poprzez subsydia. Według prof. Wanga aktualna polityka makroekonomiczna powinna koncertować się na poprawie efektywności, intensyfikacji reform, rozwiązywaniu niektórych średnio- i długoterminowych problemów oraz ponoszeniu kosztów reform.

Reformy winny być pogłębiane z poszanowaniem roli rynku. On powinien odgrywać coraz większą rolę w alokacji towarów, usług, produkcji, kapitału, ziemi pod inwestycje, czy siły roboczej. System cenowy powinien bardziej odzwierciedlać aktualną sytuację rynkową. To niezbędne dla poprawy efektywności zarówno przemysłu, jak i całej gospodarki.

Wielu naukowców zadaje sobie pytanie – Czy tak ma wyglądać socjalistyczna gospodarka rynkowa z chińską charakterystyką?

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 33/2021 www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button