Wiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (34/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

23-29 sierpnia 2021

Z pierwszych stron (从新闻媒体的第一页)

Ustawa o Reprezentantach Nadzoru

Zupełnie bez rozgłosu Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (全国人民代表大会常务委员会), organ kierowniczy chińskiego parlamentu, przyjął Ustawę Chińskiej Republiki Ludowej o Reprezentantach Nadzoru (中华人民共和国监察官法).

Osoby, których nowe prawo dotyczy, to:

„(1) dyrektorzy, zastępcy dyrektorów i członkowie komitetów nadzorczych wszystkich szczebli;

(2) urzędnicy nadzorczy w organach komitetów nadzoru na wszystkich szczeblach;

(3) personel nadzorczy i komisarze nadzorczy komisji nadzorczych wszystkich szczebli, którzy stacjonują lub są oddelegowani do organów nadzorczych Komunistycznej Partii Chin, organów państwowych, organizacji i jednostek upoważnionych, lub którym na mocy przepisów ustawowych i wykonawczych powierzono zarządzanie sprawami publicznymi i regionami administracyjnymi w ramach ich jurysdykcji itd.

(4) pracowników nadzoru w innych organach nadzorczych wykonujących uprawnienia nadzorcze zgodnie z prawem.”

Przepisy tej ustawy przede wszystkim regulują zasady sprawowania funkcji nadzoru, działania przedstawicieli nadzoru w radach nadzorczych, przedsiębiorstwach państwowych, czy innych organach.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Koronawirus COVID-19 (冠状病毒疾病)

Delta w odwrocie?

Wszystko wskazuje na to, że ogniska zakażeń wariantem Delta wirusa COVID-19, jakie licznie pojawiły się po 20 lipca br. są skutecznie wygaszane. Zakażenia ta odmiana koronawirusa wykryto  w ponad 50 miastach w 18 prowincjach. Stwierdzono blisko 1,300 zachorowań. Mimo wystąpienia również przypadków stanów, nikt spośród chorych nie zmarł. Rząd centralny i rządy lokalne przyjęły zasadę „zero tolerancji” dla koronawirusa.

Każdorazowo po wykryciu przypadku zakażenia koronawirusem, nawet pojedynczego, wprowadzano natychmiast lockdown danego miasta, czy gminy, organizowano niezwłocznie masowe testy przesiewowe mieszkańców (w sumie w lipcu i sierpniu wykonano ich ponad 100 mln), wprowadzano zakaz poruszania się pomiędzy miastami, ścisłe kontrole wszystkich przemieszczających się, obowiązkowe kwarantanny, czasowe zamkniecie wszystkich instytucji publicznych, restauracji, barów, kin itp. Jeśli we wrześniu trend spadkowy utrzyma się, będziemy mogli po raz kolejny odnotować, że radykalne metody wygaszania epidemii przynoszą szybkie rezultaty. Nie licząc na to, że ktoś ten przykład weźmie na poważnie.

Raport Państwowej Komisji Zdrowia

Państwowa Komisji Zdrowia (国家卫生健康委员会) poinformowała, że od 23.08. do 28.08. br. wykryto 33 nowe przypadki Covid-19, wszystkie dotyczyły osób przybywających z zagranicy. Od początku wybuchu epidemii, czyli od 31 grudnia 2019 roku w całych Chinach odnotowano 94,819 przypadki zachorowań i 4,636 zgonów. Do tej pory w ramach szczepień wykorzystano 2.033 mld pojedynczych dawek szczepionek. Wciąż zdecydowanie za mało.

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Nowe podmioty gospodarcze

Wedle danych Państwowej Administracja Nadzoru i Administracji Rynku (国家市场监督管理总局)w ciągu I półrocza br. zarejestrowano w Chinach 13.945 mln nowych podmiotów gospodarczych, w tym 9.459 mln to działalności jednoosobowe. Oznacza to wzrost liczby rejestracji o 28.1% w porównaniu z rokiem minionym, a zarazem do wielkości typowych dla okresu sprzed pandemii. W Chinach Ludowych działa obecnie 145 mln zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, czyli 1.6 razy więcej niż w 2012 roku.

Handel zagraniczny rośnie, ale nie cieszy

Ministerstwo Handlu (商务部)potwierdziło rzecz powszechnie wiadomą: Chiny są drugim na świecie rynkiem konsumenckim oraz największym globalnie uczestnikiem handlu zagranicznego.

Chiński handel zagraniczny tylko w I półroczu wzrósł o 24.5% r/r, co stanowi największy wzrost w skali 10 lat. Nikt nie ukrywa, że kluczowa dla tych wyników okazała się pandemia, która spowodowała zakłócenia w funkcjonowaniu gospodarek w innych krajach, a co za tym idzie – przekierowanie zamówień produkcyjnych do Chin. Sytuacja za granicą zdaje się poprawiać i stabilizować. Zamówienia eksportowe maleją w stosunku do tych z 2020 roku. Ministerstwo więc ostrzega, że pozycja kraju jako lidera światowego handlu zagranicznego nie jest osiągnieciem trwałym, danym raz na zawsze. Firmy odczują zmianę koniunktury już w II półroczu. Zwłaszcza te małe i średnie. Rosnące koszty siły roboczej, surowców i materiałów, presja na kurs wymiany RMB, problemy transportowe i silnie rosnące koszty żeglugowe powodują, będą miały wpływ na cały handel zagraniczny, jak i firmy z nim związane.

Niezbędnym jest, aby przedsiębiorstwa zaczęły przygotowywać się już teraz do okresu dekoniunktury. Ministerstwo ocenia, że przyszły rok będzie trudniejszy dla chińskiego handlu zagranicznego niż ostatni kwartał bieżącego roku, w którym pojawią się wyraźne sygnały spowolnienia. Jednym z przykładów nowej sytuacji w handlu i wyzwań stojących przed jego uczestnikami jest to, co się dzieje w tutejszych portach, które są kompletnie przeciążane i nie nadążają tak z załadunkiem jak i rozładunkiem kontenerów, towarów masowych i innych.

20 sierpnia br. na redach chińskich portów oczekiwało w kolejce na rozładunek ponad 990 statków. To największy „korek” od 7 lat.

Szczególnie trudna sytuacja występuje w Szanghaju i NingBo (ZhouShan) – dwóch największych portach obsługujących towary masowe i kontenery.

Jeszcze na początku sierpnia na redach tych dwóch portów stało na kotwicach 400 statków. Ciągle rosną koszty transportu kontenerów. I nic nie wskazuje na to, ze sytuacja ta się zmieni w najbliższym czasie.

100 największych portów kontenerowych

Lloyd’s List Intelligence (specjalistyczny serwis informacji biznesowej dedykowany globalnej społeczności morskiej, część giełdowej spółki Informa PLC, która wchodzi w skład Lloyd’s List Group wraz z siostrzaną firmą Lloyd’s List) opublikowała kolejny ranking 100 największych portów przeładunku kontenerów na świecie.

Listę sporządzono na podstawie danych z 2020. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż 7b portów chińskich:

 1. Shanghaj (43.50 mln TEU);
 2. Singapur;
 3. NingBo – Zhou Shan (8.72 mln TEU);
 4. ShenZhen (26.55 mln TEU);
 5. Kanton (23.51 mln TEU);
 6. QingDao (22.01 mln TEU);
 7. Busan (Korea Południowa);
 8. ZianJin (18.35 mln TEU);
 9. Hong Kong (17.97 mln TEU);
 10. Rottedam
Port w Szanghaju

Największy polski port – Gdańsk – w 2020 roku przeładował 1,924 mln TEU co dało mu 91 pozycję na świecie. Na 100 miejscu uplasował się port TaiPei na Tajwanie (1.620 mln TEU).

CHINA CONTAINERIZED FREIGHT INDEX

Pokazuje kierunki chińskiego exportu i ich nasilenie bądź spowolnienie w okresie 1 tygodnia.

 

Stoczniowy gigant w Szanghaju

W Szanghaju będzie miał swoją siedzibę największy na świecie holding przemysłu stoczniowego – China State Shipbuilding Corporation (中国船舶工业集团公司). Podpisano w tej sprawie stosowaną umowę z władzami miasta. China State Shipbuilding Corporation to „nowo-stary” podmiot gospodarczy. Powstał bowiem z połączenia dwóch innych stoczniowych korporacji:

 • China Shipbuliding Group Corp. (中国船舶集团) i
 • China Shipbuilding Industry Corp. (中国船舶重工集团公司).

Konsolidacji ciąg dalszy

Zapoczątkowany kilka lat temu proces konsolidacji i tworzenia mega holdingów państwowych trwa dalej. Po fuzjach m.in. w przemyśle cementowym, hutniczym, chemicznym, węglowym, wspomnianym stoczniowym przyszła pora na producentów sprzętu, maszyn, urządzeń energetycznych.

Komisja Nadzoru i Administracji Aktywów Państwowych (国务院国有资产监督管理委员会) zaaprobowała utworzenie holdingu, którego aktywa będą wynosić 120 mld RMB (ok. 71.942 mld PLN), a tworzyć go będą:

 • China Xi Dian Group (中国西电集团有限公司),
 • State Grid Corporation China Xu Ji Group (国家电网公司下属许继集团有限公司),
 • PingGao Group (平高集团有限公司),
 • ShanDong Electric Power Group (山东电工电气集团有限公司) i
 • trzy przedsiębiorstwa z NARI Group Co., Ltd. (南南瑞集团有限公司).

Pierwsze cztery wymienione powyżej firmy notowane są na giełdzie w Szanghaju. Utworzenie tego holdingu to kolejny krok mający na celu koncentrację korporacji z danych branż na swojej podstawowej działalności. Dla pozostałych działalności tych spółek maja być tworzone osobne, celowe podmioty.

Benzyna tanieje

Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) ogłosiła kolejną obniżkę cen paliw. Największą w tym roku. Po obniżce średnia krajowa cena benzyny będzie wynosić od 6.5 do 6.7 RMB za litr (ok. od 3.9 do 4.02 PLN/l).

ChengDu i ChongQing coraz blizej

Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) zatwierdziła budowę drugiej linii szybkiej kolei łączącej ChengDu i ChongQing – dwie metropolie w środowo zachodniej części Chin, w prowincji SiChuan. Tym razem będzie to linia pozwalająca rozwijać pociągom prędkość do 350 km/godz. Odległość między oboma miastami wynosi 294 km. Nowa linia kolejowa będzie trzecią w kraju łączącą tak bliskie aglomeracje. Podobne połączenia bezpośrednie powstały pomiędzy Pekinem a TianJin (107 km), Szanghajem a NanJing (280 km) i Kantonem a ShenZhen i Hong Kongiem (dystans 131 km). Tam jednak pociągi poruszają się z prędkością 200 km/godz.

Szybka kolej ChengDu – ChongQing ma obsługiwać 32 mln pasażerów rocznie. Założono, że inwestycja ta zostanie zakończona w okresie do 5 lat. Całkowity jej koszt oszacowano na 69.273 mld RMB (ok. 41.53 mld PLN). Finansowanie inwestycji zapewnią

 • China National Railway Group Co., Ltd. (中国国家铁路集团有限公司) – 50%
 • metropolia ChongQing
 • prowincja SiChuan, które pokryją pozostałe 50%.

Inwestycja ta jest elementem projektu utworzenia megapolis ChongQing/ChengDu.

Wyniki China CRRS Group Co., Ltd.

China CRRS Group Co., Ltd. (中国中车股份有限公司) spółka notowana na giełdach w Szanghaju i Hong Kongu, jeden z największych na świecie producentów taboru kolejowego, podała do publicznej wiadomości swoje najnowsze wyniki finansowe. W I półroczu firma osiągnęła dochód operacyjny w wysokości 95.464 mld RMB (ok. 57.232 mld PLN) – wzrost o 6.78% r/r, a jej zysk wyniósł 3.989 mld RMB (ok. 2.392 mld PLN) – wzrost o 8.02% r/r. Jest to jednak wynik gorszy niż ten osiągnięty przed epidemią w roku 2019. W wyniku turbulencji na rynkach spadła produkcja wagonów i lokomotyw. Spółka zdywersyfikowała jednak swoja działalność. Najnowsze wyniki finansowe uzyskano dzięki temu, że China CRRS Group Co., Ltd. rozszerzyła produkcję turbin wiatrowych, a także pozyskała nowe zamówienia na pociągi dla linii metra.

Elektryfikacja transportu publicznego trwa

W chińskich miastach jeździ już ponad 466,000 autobusów elektrycznych, wodorowych i hybrydowych. Stanowi to 66.2% wszystkich autobusów eksploatowanych przez spółki transportu publicznego w tych miastach. Do końca czerwca br. 74.9% wszystkich linii kolejowych w Chinach zostało w pełni zelektryfikowanych.

Sprzedaż aut elektrycznych w Norwegii

Na największym europejskim rynku samochodów elektrycznych, czyli w Norwegii w lipcu br. sprzedano najwięcej napędzanych prądem Fordów. A konkretnie Fordów Mustang Mach-E, których „poszło do ludzi” w owym miesiącu aż 898 sztuk.

Elektryczny SUV Forda – Mustang Mach E

Konkurencja pozostała daleko w tyle. Tesla sprzedała zaledwie 4 auta (CZTERY). Rozpychający się na tym rynku chiński producent Xiao Peng sprzedał 31 aut Xpeng G3. A z kolei robiące tu swoje pierwsze kroki NIO sprzedało 2 auta ES8.

NIO ES8 (Azera)

Przy okazji podsumowań poinformowano, że auta chińskie maja europejskie homologacje, a Norwegia, przez wzgląd na specyfikę rynku, jest przyczółkiem dla chińskich firm zamierzających poważniej zaistnieć na rynkach Europy.

Ciekawostka: Spółka NIO na potrzeby rynku europejskiego nadała swemu modelowi ES8 nazwę… Azera. Inne modele tej firmy też mają nazywać się Azera, różnić je będą oznaczenia alfa-numeryczne.

Auta elektryczne w górę

Produkcja i sprzedaż aut elektrycznych w Chinach w ciągu pierwszych 7 miesięcy br. osiągnęła rekordowe wyniki. Wyprodukowano 1.504 mln aut elektrycznych, a sprzedano ich 1.478 mln. W całym 2020 roku wyprodukowano 1.367 mln „elektryków”, sprzedano zaś 1.366 mln.

Volvo uruchamia produkcję ciężarówek

Spółka Volvo AB podpisała umowę z Jiang Ling Motors Co., Ltd. (江铃汽车股份有限公司). Na mocy tej umowy Volvo przejmie Jiang Ling Heavy Truck Co., Ltd. (江铃重型汽车有限公司). Wartość transakcji to 125 mln US$ (ok. 485 mln PLN). Volvo po dokonaniu prac adaptacyjnych zamierza przed końcem 2022 roku uruchomić produkcje swoich samochodów ciężarowych. Chiny to największy na świecie rynek samochodów ciężarowych. Ich sprzedaż w roku 2020 wzrosła o 13.7% w porównaniu z rokiem 2019, a wyniosła w sumie 1.62 mln aut.

Głównym udziałowcem Volvo jest China ZheJiang Geely Holding Group Co., Ltd. (中国浙江吉利控股集团有限公司).

Gazu coraz więcej

Państwowa Administracja Energii (国家能源局) poinformowała, że w latach 2015-2020 wybudowano w Chinach 46,000 km rurociągów dla przesyłu wielkodystansowego. Ogólna długość rurociągów do przesyłu gazu naturalnego przekroczyła w tym okresie 110,000 km. W okresie minionej pięciolatki zainwestowano w rożnego typu rurociągi 1.36 bln RMB (ok. 815.310 mld PLN). W 2020 roku produkcja gazu naturalnego w Chinach wyniosła 192.5 bln m3, co oznacza wzrost 9.8% w porównaniu z rokiem 2019. Jego zużycie roczne to aktualnie 328 bln m3. Upowszechnienie stosowania gazu jako źródła energii oznacza istotna redukcję emisji CO2. Rosną chińskie możliwości magazynowania gazu naturalnego. Wynoszą one aktualnie 23.4 bln m3.

Szanghajscy giganci

Szanghajska Federacja Przedsiębiorstw (上海市企业联合会), Stowarzyszenie Przedsiębiorców Szanghaju(上海市企业家协会), Szanghajska Federacja Organizacji Gospodarczych (上海市经济团体联合会) oraz gazeta Dziennik Jiefang (解放日报), podczas specjalnej konferencji prasowej ogłosiły listę 100 największych przedsiębiorstw oraz 100 prywatnych firm Szanghaju w roku 2020. Podstawą stworzenia listy były wielkości dochodów firm uzyskanych w 2020 roku. Ostatnia na liście firma osiągnęła dochód w wysokości 8.42 mld RMB (ok. 5.048 mld PLN), a 21 z nich uzyskało dochody przekraczające 100 mld RMB (ok. 59.952 mld PLN).

Pierwsza dziesiątka przedsiębiorstw to:

 1. ShangHai Automobile Group Co., Ltd. SAIC (上海汽车集团股份有限公司),
 2. China BaoWu Iron and Steel Group Co., Ltd. (中国宝武钢铁集团有限公司),
 3. Bank of Communications (交通银行),
 4. Greenland Holding Group Co., Ltd. (绿地控股集团有限公司),
 5. China Pacific Insurance (Group) Co., Ltd. (中国太平洋保险集团股份有限公司),
 6. ShangHai Vanke Real Estate Co., Ltd. (上海万科企业有限公司),
 7. ShangHai Pudong Development Bank (上海浦发银行),
 8. China Ocean Shipping Group Co., Ltd. (COSCO) (中国远洋海运集团有限公司),
 9. China Construction Eighth Engineering Bureau Co., Ltd. (中国建筑第八工程局有限公司) i
 10. ShangHai Construction Engineering Group Co., Ltd.(上海建工集团股份有限公司).

Dziesięć największych firm prywatnych to:

 1. ShangHai Vanke Real Estate Co., Ltd. (上海万科企业有限公司),
 2. ShangHai Fo Sun International Co.,Ltd. (上海 复星国际有限公司),
 3. ShangHai JUNHE Group Co., Ltd. (上海均和集团有限公司),
 4. MeiTuan Group Co.,Ltd. (美团集团有限公司),
 5. ShangHai Yong Da Holding (Group) Co., Ltd. (上海永达控股(集团)有限公司),
 6. ShangHai Yuan Mai Trading Co., Ltd. (上海圆迈贸易有限公司),
 7. Xu Hui Holding (Group) Co., Ltd. (旭辉控股集团有限公司),
 8. ShangHai Zhong Liang Real Estate Group Co., Ltd. (上海中梁地产集团有限公司),
 9. Pin Duo Duo (拼多多),
 10. ShangHai Xun Meng Information Technology Co., Ltd. (上海寻梦信息技术有限公司),

Nowe złoża ropy

China National Petroleum Co., Ltd. /PetroChina/ (中国石油天然气股份有限公司) może pochwalić się dużym sukcesem. Jej ekipy poszukiwawcze odkryły duże rezerwy ropy łupkowej na największym krajowym polu naftowym DaQing (大庆油田) w północno-wschodniej prowincji HeiLongJiang 黑龙江. Według analiz geologicznych rezerwy te przekraczają 1.268 mld ton.

Pierwsze złoża ropy naftowej i gazu w DaQing odkryto w 1959 roku. Jest to największe pole roponośne w kraju z rezerwami geologicznymi ponad 5.7 mld ton ropy i 1 bln m3 gazu ziemnego.

PetroChina w I połowie tego roku osiągnęła dochód operacyjny w wysokości 1.196 bln RMB (ok. 717.009 mld PLN) – to wzrost o 28.8% r/r.

PetroChina to największy w kraju producent i dystrybutor ropy, paliw i gazu. Spółka jest notowana na giełdzie w Szanghaju i Hong Kongu.

Piwo kupuje BaiJiu

China Resources Beer Holdings Group Co., Ltd. (中国华润啤酒控股有限公司) jeden z największych chińskich producentów piwa (odpowiada za produkcję i dystrybucję m.in. piwa „Czerwona Gwiazda” – jak lokalnie nazywany jest…Heineken i piwa „Snow”) podjął decyzję o zainwestowaniu w prowincjonalnego, lokalnego producenta BaiJiu.

ShenDong JingZhi Wine Co., Ltd. (山东景芝酒业股份有限公司), firma założona w 1948 roku, była jedną z pierwszych fabryk uruchomionych po zakończeniu wojny domowej (1945-1949). Obecnie jej możliwości produkcyjne to 30,000 ton alkoholu rocznie. BaiJiu wymaga leżakowania. Firma może przechowywać w swoich magazynach 140,000 ton alkoholu. Najpopularniejszą marką firmy jest Jingzhi Zhi Xiang (景芝芝香) o zawartości alkoholu 53% i okresie leżakowania od 8 do 20 lat. Chinskie BaiJiu (白酒) podobnie jak whisky, czy koniak, nabiera walorów i drożeje proporcjonalnie do czasu leżakowania.  Spółka China Resources nie poinformował ile zamierza zainwestować w producenta BaiJiu. Wedle informacji zarządu spółki, w wyniku analizy aktualnej sytuacji na rynku chińskich mocnych alkoholi dostrzeżono ogromny jego potencjał mimo kampanii antyalkoholowej. Czołowi producenci BaiJiu to Kwei Chow MouTai (贵州茅台), Wu Liang Ye (五粮液), Jin Shi Yuan (今世缘) i She De Liquor (舍得酒业).

China Resources Beer Holdings Group Co., Ltd. Tylko w I półroczu br. osiągnęła dochód na poziomie 19.63 mld RMB (ok. 11.758 mld PLN) – wzrost o 12.8% r/r i zysk netto w wysokości 4.291 mld RMB (ok. 2.57 mld PLN) – wzrost o 106% r/r. Produkowane przez spółkę piwo „Snow” („ 雪花”) zdobyło… ponad 20% udziału w tutejszym rynku piwa.

TsingTao w górę

Inny wielki gracz rynku piwa w Chinach, czyli TsingTao Brewery Co., Ltd. (青岛啤酒股份有限公司), producent chyba najbardziej znanego na świecie piwa z Chin, również radził sobie znakomicie w I półroczu tego roku. Spółka sprzedała w tym okresie 4.769 mln litrów piwa (wzrost o 8.2% r/r), osiągnęła dochód operacyjny w wysokości 18.29 mld RMB (ok. 10.959 mld PLN) – wzrost o 16.66% r/r i zysk netto w wysokości 2.416 mld RMB (ok. 1.448 mld PLN) – wzrost o 30.22% r/r.

Technologie ()

Second hand by HuaWei

HuaWei Technologies Co., Ltd. (华为技术有限公司) rozpoczął sprzedaż używanych smartfonów własnej produkcji. Chodzi o aparaty HuaWei skupione z rynku w ramach różnych akcji marketingowych. Wszystkie one poddano refurbishingowi, czyli przeglądowi, odnowie, reperacji. Wstawiono do tych urządzeń nowe baterie, zmieniono system operacyjny. Zamiast Androida by Google, mamy tu Harmony OS.

Na początek akcja ta dotyczy modeli Hua Wei P30, P30 Pro, Mate 30 oraz Mate 30 Pro. Inicjatywa HuaWei wzbudziła zainteresowanie klientów. Za odnowiony smartfon P30 w opcji 6+128 GB trzeba zapłacić 2,799 RMB (ok. 1,677 PLN). Nowy aparat P30 kosztuje aktualnie 3,988 RMB (ok. 2,390 PLN). To samo, a taniej. Co więcej i ten nowy, i ten odnawiany objęte są gwarancją producenta. Taką samą, czyli dwuletnią.

XiaoMi i rynek nieruchomości

XiaoMi Communication Technology Co., Ltd.  (小米通讯技术有限公司) nie daje spać analitykom rynku firm technologicznych. Po ostatnich decyzjach podjętych przez zarząd firmy zadają pytanie: jaka jest właściwie strategia spółki? To, że XiaoMi chce wysadzić z siodła Apple, to wiadomo. To, że opuszcza rynek najniższych cen i rozpycha się w segmencie premium (dla smartfonów) to widać, słychać i czuć. Wiadomo, że XiaoMi podąża w ślad największych konkurentów i buduje sojusz z wielkim producentem samochodów, by wspólnie stworzyć autonomiczne auto uzbrojone w narzędzia bazujące na technologii sztucznej inteligencji (AI), ale o co chodzi z tą nową spółką?

Zaskoczeniem dla analityków jest fakt, iż XiaoMi utworzyło spółkę Mi Apartment (BeiJing) Commercial Operation Management Co., Ltd.  (米公寓北京商业运营管理有限公司), której kapitał zakładowy wynosi 700 mln RMB (ok. 419.557 mln PLN). Spółka ta nie będzie zajmować się nowymi gadżetami elektronicznymi, ale zarządzaniem nieruchomościami, dzierżawą budynków komercyjnych, dzierżawą budynków biurowych oraz działalnością spożywczą. A konkretnie produkcją i dystrybucją „diet pudełkowych” i związanymi z nią usługami technicznymi, logistycznymi, administracyjnymi.

W oficjalnym komunikacie XiaoMi oświadczyło, że nowa spółka będzie odpowiedzialna za wynajem mieszkań dla pracowników firmy, szczególnie tych młodych, będących na początku swej kariery. W mediach społecznościowych mało kto wierzy w te zapewnienia. Z kolei eksperci uważają, że nowa spółka to pierwszy, pilotażowy krok XiaoMi na rynku nieruchomości. Na rynku przyszłości, gdzie klient nie będzie zainteresowany dużym metrażem, ale możliwością korzystania z wszelkich osiągnięć technologicznych dla siebie samego, na niewielkim metrażu, za to zapewniającym pełny komfort życia. Koncept przygotowywania posiłków i dostarczania ich „pod drzwi” wychodzi naprzeciw takiej wizji rynku.

Internet w Chinach

Chińskie Centrum Informacji Internetowej (中国互联网信息中心) poinformowało, iż pod koniec czerwca br. w Chinach aktywnych było 1.011 mld użytkowników Internetu. Sieć internetowa pokrywa 71.6% obszaru Chin. Z płatności internetowych/mobilnych korzysta 872 mln osób (na 1.4 mld ogółu ludności). 812 mln użytkowników Internetu (80.3% wszystkich) dokonuje regularnie zakupów on-line.

Nauka – Edukacja (教育科学)

100 dni na Marsie

23 sierpnia br. minęło dokładnie 100 dni od chwili gdy łazik Zhu Rong (祝融号) rozpoczął pracę na powierzchni Marsa. W tym czasie pokonał odległość ponad 1000 metrów. Tym samym zrealizowano wszystkie główne założenia chińskiej misji marsjańskiej. Jest to o tyle istotne, że była to pierwsza chińska wyprawa, podczas której udało się bezpiecznie sprowadzić lądownik i uruchomić zamknięty w nim łazik, a następnie przeprowadzić serię badań marsjańskiego gruntu, wykonać zdjęcia i materiały filmowe. Jedna misja zawierała zadania, które Amerykanie i Rosjanie realizowali w całej serii kolejnych misji. A nie wszystkie kończyły się powodzeniem. Jak i w wielu innych dziedzinach, tak i w „podboju kosmosu” Chińczycy odrabiają zapóźnienie w stosunku do liderów w niezwykłym tempie.

Myśli Xi

Państwowy Komitet Podręczników (国家教材委) przy Ministerstwie Edukacji (教育部) opublikował „Przewodnik dotyczący włączania myśli Xi JinPinga o socjalizmie z chińskim charakterem w nową erę do programów nauczania i materiałów dydaktycznych” (《习近平新时代中国特色社会主义思想进课程教材指南》). „Myśli Xi JinPinga” to przedmiot, który z początkiem nowego roku szkolnego zostaje wprowadzony na wszystkich poziomach nauczania: od szkół podstawowych po uniwersytety.

Wprowadzenie przedmiotu do programów nauczania ma pomóc w umocnieniu marksistowskiego światopoglądu wśród uczniów i młodzieży.

Państwowy Komitet Podręczników uważa, że prezentowany w myślach Xi JinPinga ideologiczny system socjalizmu z chińskimi cechami w nowej erze jest spójny, logiczny, bogaty w konotacje, głęboki pojęciowo. Przekazywanie tego systemu młodzieży ma sprawić, że będzie ona ściśle podążała w kierunkach zalecanych przez partię, będzie silniej prezentowała postawę patriotyczną. Myśli Xi JinPinga o socjalizmie z chińską charakterystyką dla nowej ery zostały wpisane w 2018 do preambuły chińskiej konstytucji.

Lekcje bezpieczeństwa narodowego

W nowym roku szkolnym pojawi się jeszcze jeden nowy przedmiot. Ministerstwo Edukacji opublikowało dokument pod tytułem: „Wytyczne w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa narodowego dla szkół podstawowych i średnich” (《大中小学国家安全教育指导纲要》).

Wytyczne we wstępie zaznaczają, że tematyka bezpieczeństwa narodowego, choć już jest obecna na wielu poziomach nauczania w szkołach, to wciąż niedostatecznie. Przede wszystkim wymaga ona ścisłego wypełniania ideologicznych wskazówek sekretarza generalnego KPCh i przewodniczącego państwa Xi Jin Pinga.

Tematyka bezpieczeństwa narodowego musi być prezentowana adekwatnie do danego poziomu nauczania, a obejmować jej najszerszy aspekt (bezpieczeństwo w zakresie kraju, polityki, nauki i technologii, ekologii, surowców, źródeł zaopatrzenia, interesów zagranicznych, mórz oceanów i przestrzeni kosmicznej). Nauczanie powinno obejmować także kwestie dotyczące zagrożeń i ich zapobiegania.

Super tunel aerodynamiczny

W przyszłym roku Instytut Mechaniki Chińskiej Akademii Nauk (中国科学院力学研究所) odda do użytku tunel aerodynamiczny, w którym prędkość ciągu powietrza osiągać będzie nawet 30 Mach. Pozwoli to na bardziej zaawansowane testowanie konstrukcji samolotów, satelitów, rakiet supersonicznych. Posiadając tunel aerodynamiczny o takich osiągach Chiny mają szansę zostać światowym liderem w badaniach aerodynamiki obiektów latających. Nie będzie problemu testowanie nowych samolotów wojskowych JF-22 w tunel o prędkości powietrza 10 km na sekundę.

Rotacja nauczycieli

W Pekinie rozpoczęto eksperyment edukacyjny. Pierwszy tego typu w Chinach. Polega on na rotowaniu dyrekcji szkół i nauczycieli między placówkami edukacyjnymi. W eksperymencie wezmą udział nauczyciele, którzy przejdą na emeryturę nie wcześniej niż za 5 lat, a pracują w tej samej szkole od ponad 6 lat. Działanie to ma na celu znalezienie drogi do podniesienia, a jednocześnie zrównoważenia poziomu nauczania w kraju.

Społeczeństwo (社会)

996 stanowcze NIE!

Ministerstwo Zasobów Ludzkich i Ubezpieczenia Społecznego (人力资源和社会保障) oraz Najwyższy Sąd Ludowy (最高人民法院) wydały wspólną, jednoznaczną opinię, iż systemy pracy w firmach technologicznych, internetowych i innych, systemy których najbardziej znanym przykładem jest niesławne „996” Jacka Ma (praca od 9 do 9 przez 6 dni w tygodniu jako podstawa sukcesu) są nielegalne, a  umowy o pracę, czy nieformalne ustalenia zawierające tego typu systemy pracy w żaden sposób nie wiążą pracownika.

Okazuje się, że wiele firm wprowadziło do swoich umów o pracę zapisy, wedle których podejmujący pracę powinni pracować każdego dnia 10-12 godzin dziennie (włączając przerwy na posiłki) przez 6, a czasem nawet 7 dni w tygodniu. Tymczasem chińskie prawo pracy jednoznacznie określa kwestie związane z czasem pracy dla różnych grup zawodowych. W szczególnych przypadkach, po konsultacji ze związkami zawodowymi i pracownikami pracodawca może przedłużyć ustawowy czas pracy o jedną godzinę. Jeśli sytuacja tego wymaga (sezonowość zamówień, itp.), a pracodawca może spełnić określone przepisami zasady ochrony zdrowia i zagwarantować wszystkie standardy socjalne, mając na to zgodę pracowników może wydłużyć dzienny czas pracy o nie więcej niż 3 godziny. Takie wydłużenie czasu pracy nie może przekraczać 36 godzin w skali miesiąca.

Chińskie prawo pracy określa jednoznacznie: w Chinach obowiązuje ośmiogodzinny dzień pracy i pięciodniowy tydzień pracy. Za nadgodziny w tygodniu obowiązuje wynagrodzenie w wysokości 150% płacy określonej umową. Za pracę w dni wolne stawka wynosi 200%, a za pracę w oficjalne święta (jak 1 maja, czy 1 października) 300%.

Szpitale internetowe

W Chinach funkcjonuje już ponad 1,600 szpitali internetowych. Oferują one konsultacje, doradztwo, opiekę nad chorymi przebywającymi w domu. Pacjentem zajmuje się dedykowana pielęgniarka. Sam pacjent, jego rodzina, jak i sama pielęgniarko konsultuje się z prowadzącymi danego pacjenta lekarzami online, tą drogą ustalane są zabiegi, konsultacje ze specjalistami, przepisywane lekarstwa. Usługi te dotyczą chorych nie wymagających hospitalizacji (przypadki ostre), cierpiących na przewlekłe schorzenia, czy na przykład będący w okresie rehabilitacji po operacji. Projekt ten prowadzony jest od dwóch lat.

KPCh czyli Komunistyczna Partia Chin  (中国共产党)

Relegowani członkowie

Departament Organizacji Centralnej (中央组织部) Komitetu Centralnego KPCh poinformował, że od 18 zjazdu KPCh (listopad 2012) z partii relegowano ponad 900,000 członków, którzy naruszyli dyscyplinę, nie wypełniali swoich obowiązków, tudzież nie spełniali warunków jakich oczekuje się od członków organizacji.

Historyczna misja i wartości

W ramach trwających wciąż obchodów 100-lecia KPCh opublikowano dokument noszący tytuł „Historyczna misja i wartości Komunistycznej Partii Chin w działaniu” (《中国共产党的历史使命与行动价值》). Publikacja prezentuje historię działań partii i wartość jej osiągnieć dla historii kraju. Treść pełna, lub skróty tego dokumentu opublikowały i omawiały wszystkie chińskie media.

Dla zainteresowanych:

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ALW (中国人民解放)

Nowy system zaopatrzenia armii

Departament Sprzętu Wojskowego ALW (陆军装备部) wprowadza nowy system zaopatrzenia armii. Główna zmiana polega na zcentralizowaniu wszystkich zakupów, przetargów, zaopatrzenia związanego z wszelkimi potrzebami armii. Zakupy dokonywane przez dowództwa regionalne były obarczone zbyt dużymi nieprawidłowościami, pośród których nagminnym okazało się zawyżanie cen. Dowództwo Departamentu zakłada, że organizacja zcentralizowanych zakupów pozwoli uzyskać od dostawców co najmniej 5% upusty. Reforma systemu zakupów ma na celu również zapobieżenie okolicznościom sprzyjającym korupcji.

Nowe rakiety, nowe głowice

Chińska Telewizja Centralna (中国中央电视台) przedstawiła w ubiegłym tygodniu reportaż z ćwiczeń wojsk rakietowych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. W ich ramach prowadzono testy nowych rakiet z głowicami konwencjonalnymi nowego typu.

Pierwsza Brygada Pocisków Konwencjonalnych Wojsk Rakietowych WLA (火箭军常规导弹第一旅/火箭军第一旅常规导弹) dokonała dwóch prob. Nowe pociski cechuje większa precyzja w osiąganiu celów, a mogą one być w różne typy głowic, większa odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, większa szybkość lotu.  W reportażu CCTV nie podano ani nazwy, ani bardziej szczegółowej charakterystyki rakiet.

Specjalny Region Administracyjny HongKong (中国香港特别行政区)

Nieruchomości w górę

W okresie od początku stycznia do połowy sierpnia br. inwestycje w nieruchomości komercyjne w Hong Kongu wyniosły 17.32 mld HK$ (ok. 8.597 mld PLN). W tej kwocie inwestycje zagraniczne wyniosły 8.79 HK$ (ok. 4.363 mld PLN). To najlepszy wynik od początku 2019 roku. Wzrost o 12% r/r. Wśród inwestycji zagranicznych te z Chin kontynentalnych wzrosły o 41.6% r/r. Może to oznaczać powrót zaufania do tego rynku. Efekt uspokojenia sytuacji w wyniku wprowadzenia kontrowersyjnego dla Zachodu prawa o bezpieczeństwie narodowym. Sytuacja powraca do normy. Docenia to kapitał.

 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 34/2021 www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button