Wiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (38/20), czyli subiektywny przegląd wydarzeń

Z pierwszych stron 从新闻媒体的第一页

Uroczysta konferencja w Pekinie

8 września odbyła się konferencja podsumowująca walkę z koronawirusem. Wydarzeniu nadano rangę uroczystości państwowej z udziałem prezydenta 习近平 Xi Jin Ping, premiera 李克强Li Ke Qiang, członków Rady Państwa oraz Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Konferencję zorganizowano w miejscu podkreślającym jej znaczenie, czyli w 人民大会堂 Wielkim Pałacu Ludowym, wzniesionym w zachodniej części Placu 天安门  TianAnMen w  Pekinie. Głównym wydarzeniem konferencji było wręczenie Medali Republiki dla Bohaterów Ojczyzny (共和国勋章 向祖国英雄) oraz odznaczeń honorowych, przyznanych przez 中央委员会中国共产党  Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin, a zatwierdzonych przez 国务院 Radę Państwa. Medalem Republiki, odznaczeniem państwowym najwyższej rangi ustanowionym w sierpniu br., uhonorowano cztery osoby uznane za najbardziej zasłużone w walce z epidemią COVID-19. Wśród odznaczonych znaleźli się: doktor 钟南山 Zhong Nan Shan, profesor 张伯礼 Zhang Bo Li z Chińskiej Akademii Inżynierii (przewodzi zespołowi, którego szczepionka przeciw koronawirusowi jest w ostatniej fazie testów), pani generał-major 陈薇 Chen Wei (za znaczący wkład w leczenie koronawirusa metodami medycyny chińskiej i prace nad szczepionką antywirusową), a także doktor 张定宇Zhang Ding Yu, (dyrektor szpitala w 武汉 WuHan, który od początku epidemii „stał na pierwszej linii frontu”).

Xi Jin Ping (w środku) i odznaczeni Medalem Republiki

Przemówienie Xi: Chiny górą!

Jednym z istotnych punktów uroczystości było przemówienie przewodniczącego Xi Jin Pinga. Sekretarz Generalny KPCh stwierdził wprost: walka z epidemią wykazała wyższość zarówno chińskiego systemu państwowego, jak i społecznego modelu zarządzania krajem. Ważnym aspektem oceny efektywności systemu państwowego jest zdolność państwa do łączenia energii wszystkich warstw społeczeństwa oraz władz wszystkich szczebli dla wspólnego reagowania na zagrożenia i wyzwania. Xi podkreślił, że to właśnie chiński system socjalistyczny ujawnił niezwykłe zdolności organizacyjne, koordynacyjne i wykonawcze w obliczu niebezpieczeństwa. Dalszy, stabilny rozwój Chin zależy od tego, jak dobrze będą wykorzystywane przewagi systemu socjalistycznego w walce z przeciwnościami i zagrożeniami.  Xi Jin Ping stwierdził również, że postępowanie państwa wobec pandemii koronawirusa było odpowiednie, otwarte i transparentne, dzięki czemu uratowano życie milionów ludzi na całym świecie, a osiągnięto to również dzięki współpracy i poparciu wysiłków Chin przez Światową Organizację Zdrowia. Prezydent Xi zaznaczył, że Chiny są pierwszą dużą gospodarką na świecie, która zdołała pokonać przeszkody i przyjąć kurs stabilnego wzrostu gospodarczego. Aktualna kondycja gospodarcza Państwa Środka dowodzi jego wielkich możliwości, żywotności i siły.

And last, but not least

W trakcie trwania konferencji poinformowano, iż w okresie od 15 marca do 6 września br. Chiny wyeksportowały:

 • ponad 151.5 mld szt. masek ochronnych jednorazowych i wielorazowego użytku,
 • 1.4 mld jednorazowych ubrań ochronnych,
 • 230 mln okularów ochronnych,
 • 209 tys. respiratorów.

Ekonomia 经济学

Inflacja w dół

Jak dowodzą sierpniowe dane dotyczące wskaźnika cen konsumpcyjnych i produkcji sprzedanej gospodarka chińska wykazuje stałe (o ile w gospodarce można mówić o stałych) tendencje wzrostowe. Poziom inflacji w sierpniu wyniósł 2.4% w relacji rok do roku, gdy w lipcu odnotowano 2.7%. To wynik znacznie poniżej zakładanych w zeszłym roku 3%. W zeszłym miesiącu ceny na wsi rosły szybciej (3.2%) niż w miastach (2.1%). Najbardziej zdrożała żywość, bo o niebagatelne 11.2% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Siódmy miesiąc z rzędu ceny produkcji sprzedanej są niższe niż w zeszłym roku. W sierpniu o -2.0%. W lipcu było to –2.4%, a w maju aż -3.7%. Sytuacja w produkcji poprawia się, ale niezwykle powoli.

Potencjał miast chińskich według PwC

Firma doradczo-podatkowa PwC wraz z China Development and Research Foundation opublikowały wspólny raport “China Cities Oportunity 2020”. To kolejna edycja raportu, który ukazuje się od 2014 roku. Tylko nie wiem po co tyle wysiłku i odkrywanie tzw. „ameryki” na to co jest znane od wielu lat? Najnowsza publikacja obu organizacji potwierdza to, co jest widoczne gołym okiem. Największe możliwości rozwoju, największe potencjały urbanistyczne, gospodarcze i naukowe mają w Chinach: Pekin, Szanghaj, Guangzhou (Kanton), Shenzhen, i Chendu. Pierwszej piątce depczą po piętach takie miasta jak Wuhan (którego znaczenie dla Chin, jak i dla całego świata ujawniła epidemia), czy Zhengzhou (stolica prowincji Henan). Dopiero na 9 miejscu znalazł się Hong Kong. To wiele mówi o pozycji tego regionu w Chinach 2020. I jest to materiał do wyciagnięcia wielu wniosków, dla tych, którzy zaprzątają sobie głowy wyciąganiem wniosków.

200 milionów przesyłek dziennie

W całym 2020 roku wszystkie firmy kurierskie działające w Chinach dostarczą adresatom ponad 75 mld przesyłek. Od początku roku do 10 września firmy te dostarczyły już ok. 50 mld przesyłek, co oznacza, że średnio dziennie chińscy kurierzy dostarczają odbiorcom ok. 200 mln paczek i kopert. W porównaniu z danymi z zeszłego roku to wzrost o…. ponad 40%. Niezwykły rozwój handlu internetowego, systemów płatności mobilnych, zmiany zachowań zakupowych Chińczyków, a także wzrost konkurencji pomiędzy firmami e-commerce mają decydujący wpływ na rosnące obroty firm kurierskich.

Sprzedaż aut rośnie

Według danych 中国汽车工业协会  Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów w sierpniu, piąty miesiąc z rzędu wzrosła w Państwie Środka produkcja (o 6.3%) i sprzedaż aut (o 11.6%). Pomimo wzrostów bilans od początku roku wciąż jednak pod kreską. Produkcja samochodów w okresie styczeń – sierpień br. skurczyła się o 9.6%, a sprzedaż o 9.7% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne

Nie maleje atrakcyjność Chin dla inwestorów zagranicznych. W sierpniu br. ich bezpośrednie inwestycje wzrosły w sierpniu w porównaniu z zeszłym rokiem o 18.7% i wyniosły 12.31 mld US$ (~46.25 mld PLN). W lipcu zagraniczni inwestorzy zainwestowali w Chinach 9.14 mld USD (~34.34 mld PLN). Od początku roku w sumie bezpośrednie inwestycje zagraniczne osiągnęły wartość 90.70 mld US$ (~340.68 mld PLN). To wzrost o 2.6 % w porównaniu z zeszłym rokiem. W sierpniu najwięcej w Chinach zainwestowały podmioty z Niderlandów i Wielkiej Brytanii.

Technologie 技术

Huawei prezentuje swoje nowe atuty

华为技术有限公司 Huawei Technologies Co., Ltd. w swoim wielkim centrum badawczo-rozwojowym w 东莞 DongGuan (nieopodal 深圳 ShenZhen) zorganizował trzydniową konferencję, której głównym tematem były plany rozwoju korporacji w kontekście organizacyjnym, biznesowym, jak i technologicznym. W trakcie tego wydarzenia zaprezentowano wiele nowych produktów Huawei, m.in. własny system operacyjny dla smartfonów 华为带来了 Harmony OS 2.0, nowy interfejs systemowy dla urządzeń mobilnych EMUI 11, rozbudowaną wersję Huawei Mobile Services, która oferuje m.in. takie usługi jak:

 • ID Huawei, czyli odpowiednik konta Google, pozwalający na logowanie się do systemu i wybranych aplikacji,
 • Huawei Cloud Services, czyli usługi chmurowe,
 • Huawei Themes oraz Screen Magazine, czyli wybrane motywy oraz tapety,
 • Huawei Assistant – usługa, zastępuje Asystenta Google,
 • Huawei Pay – usługi płatnicze,
 • Huawei AppGallery, odpowiednik Sklepu Google,
 • Przeglądarka Huawei, zintegrowana z wiadomościami (feed),
 • Huawei Wideo oraz Muzyka,

HUAWEI HiLink (aplikacja do zarządzania mobilnym routerem),  także nowe laptopy w tym HUAWEI MateBook X i HUAWEI MateBook, inteligentne zegarki (smartwatch) HUAWEI WATCH GT 2 Pro, czy HUAWEI WATCH FIT, słuchawki bezprzewodowe HUAWEI FreeBuds Pro i HUAWEI FreeLace Pro.

Recenzja Huawei Watch GT2 Pro:

Nad systemem operacyjnym HarmonyOS firma pracowała od 2019 roku. System ten będzie instalowany w smartfonach Huawei od przyszłego roku. Amerykańskie sankcje zdają się przynosić skutek, który przewidywaliśmy: firma stawia na siebie, a także na chiński rynek. Ofensywne działania administracji Donalda Trumpa w krótkiej perspektywie mogą zahamować rozwój koncernu, lecz w dłuższej uczynią zeń organizację znacznie bardziej konkurencyjna, niż jest nią dzisiaj. Ze szkodą dla amerykańskich dostawców, ale również konsumentów.

Globalna Inicjatywa Bezpieczeństwa Danych

Minister Spraw Zagranicznych ChRL 王毅 Wang Yi, przedstawił Globalną Inicjatywę Bezpieczeństwa Danych, czyli zasady mające na celu uniemożliwienie zagranicznym rządom pozyskiwanie danych przechowywanych lokalnie. Mają one pomóc w budowie bezpiecznej cyberprzestrzeni międzynarodowej. Według Wang Yi globalne zarządzanie cyfrowe powinno być oparte o trzy zasady: utrzymanie multilateralizmu, zapewnienie bezpieczeństwa i przestrzeganie uczciwości i sprawiedliwości. Chiny przedstawiają Globalną Inicjatywę Bezpieczeństwa Danych, aby stawić czoła nowym problemom i wyzwaniom, aby wraz z innymi państwami wspólnie budować pokojową, bezpieczną, otwartą i uporządkowaną cyberprzestrzeń.

Wicepremier Wang Yi przedstawia Globalną Inicjatywę Bezpieczeństwa Danych. Oczywiście online.

W inicjatywie tej wszystkie strony powinny uczestniczyć aktywnie, na równych prawach. Główne założenia inicjatywy to:

 • aktywne utrzymywanie otwartości, bezpieczeństwa i stabilności globalnego łańcucha dostaw;
 • sprzeciw wobec wykorzystywania technologii informatycznych do niszczenia infrastruktury krytycznej innych krajów;
 • sprzeciw wobec kradzieży danych;
 • podejmowanie środków zapobiegających wykorzystywaniu technologii informatycznych do naruszania danych osobowych;
 • przeciwdziałanie nadużywaniu technologii informacyjnej.

To oczywiście odpowiedź na oskarżenia amerykańskie, że chińskie aplikacje, programy, serwisy służą przejmowaniu danych i poufnych informacji na temat użytkowników na rzecz chińskich agend rządowych. Ale jednocześnie to kolejny krok mający na celu ustanowienie światowych standardów w sferze cyfrowej z chińską specyfiką.

Drony dostarczają posiłki żołnierzom

 

Autobusy autonomiczne w Zhengzhou

Po trwających ponad rok testach małych autonomicznych autobusów miejskich na ulice Zhengzhou wyjechały autobusy pełnowymiarowe. Jeśli przejdą pozytywnie zaplanowane próby w zakładanym czasie, autobusy te, elektryczne, poruszające się samodzielnie, bez udziału kierowcy, zaczną stopniowo wypierać dotychczasowe wozy. Podobne programy pilotażowe uruchomiono w wielu miastach Chin. Prowadzone są przez różne zespoły producentów autobusów i dostawców systemów autonomicznego sterowania pojazdami. Najlepsi pierwsi wejdą na ogromny rynek chiński.

 教育 科学 Edukacja – Nauka

Pensje nauczycieli wzrosną

国务院 Rada Państwa zadecydowała, iż do końca bieżącego roku przeciętne wynagrodzenie nauczycieli w Chinach zostanie zrównane w górę do poziomu płacy urzędników administracji publicznej. Oznacza to, iż średnia pensja chińskiego nauczyciela będzie wynosiła pomiędzy 6,000 a 7,000 RMB miesięcznie (~3,300 do 3,850 PLN).

Znaczenie zawodu nauczyciela w Chinach rośnie wraz ze wzrostem świadomości roli społecznej tej grupy zawodowej.

Rakieta wielokrotnego użytku

Chiny dokonały kolejnego kroku w samodzielnie rozwijanych technologiach kosmicznych. Rakieta 长征四号乙 Długi Marsz 4B wystrzelona z 太原卫星发射中心 TaiYuan Satellite Launch Center po dwóch dniach lotu powróciła na Ziemię i pomyślnie wylądowała w wyznaczonym miejscu. Tak więc Chiny tuż po USA wykazały, iż dysponują rakietami wielokrotnego startu i lądowania. Stosowanie tego typu rakiet nośnych w znacznym stopniu wpłynie na obniżenie kosztów związanych z chińskim programem kosmicznym. W jego ramach powstaje właśnie chińska stacja orbitalna, realizowany jest projekt zmierzający do ustanowienia stałej bazy po „ciemnej” stronie Księżyca, trwa właśnie chińska bezzałogowa (jeszcze) misja na Marsa. Chiny nie zwalniają tempa podboju kosmosu.

Język chiński w egipskich szkołach

Egipski minister edukacji podpisał ze swoim chińskim odpowiednikiem umowę o wprowadzeniu do systemu edukacyjnego Egiptu języka chińskiego jako oficjalnego przedmiotu w egipskich szkołach. Będzie to powszechnie nauczany język obcy, do wyboru przez uczniów szkół wszystkich szczebli. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o chińskiej szkole publicznej w Dubaju. Jak się wydaje Chiny zaczęły stosować nowe narzędzia swojego „soft power”.

Finanse 财政 – Banki 银行 – Kapitał 资本

Giełdy

Po czterech dniach spadków, piątek pełen optymizmu. Indeksy wystrzeliły wprawdzie w górę, ale nie pozwoliły odrobić wszystkich strat. A było ich sporo. Oprócz najgorszych od 5 miesięcy wyników, w minionym tygodniu daje się zauważyć zmniejszenie obrotu papierami. Nie wszystkie spółki ucierpiały w wyniku zmiany nastrojów wśród inwestorów. Sporo zyskały firmy fotowoltaliczne, związane z biomedycyną, farmakologią i elektroniką. Spadały akcje banków, deweloperów, spółek z sektora przemysłu stalowego. Na niepewność inwestorów wpływ maja zarówno czynniki zewnętrzne (sankcje, napięcia), jak i wewnętrzne (niepokój o kształt polityki pieniężnej). W przypadku spółek technologicznych, których wartość rosła w kosmicznym tempie, nadszedł czas korekty. Zdaniem analityków przez najbliższe tygodnie można się spodziewać zmian nastrojów, wzrostów, spadków, niepokoju. W dłuższej perspektywie zwyżkować będą akcje spółek technologicznych i tych powiązanych z sektorem finansowym.

Debiut NongFu Spring

Na giełdzie w Hong Kongu zadebiutował jeden z największych chińskich producentów wody mineralnej i napojów, czyli 农夫山泉发布公 NongFu Spring, a także należąca do niego spółka 万泰生物 Wantai Biological. NongFu Spring osiągnęła wartość rynkową 407.9 mld RMB (~224.14 mld PLN). Wartość akcji spółki w pierwszym dniu notowania wzrosła o 54%. Spółka pozyskała z rynku 8.15 mld HK$ (~ 4 mld PLN) kapitału.

NongFu Spring to marka obecna i rozpoznawalna w każdym zakątku Chin.

Nowe przepisy banku centralnego

Od 1 listopada wejdą w życie nowe przepisy centralnego 中国人民银行 Ludowego Banku Chin dotyczące finansowych spółek holdingowych. Nowe przepisy mają zamknąć luki w systemach nadzoru i regulacji, aby zablokować praktykę polegającą na tym, iż spółki, które nie zostają poddane badaniu pod kątem ryzyka, które nie posiadają właściwych zabezpieczeń, wchodzą do sektora finansowego. Od listopada każda spółka zamierzająca działać jako holding finansowy, aby uzyskać właściwą licencję, będzie musiała posiadać kapitał nie mniejszy niż 5 mld RMB (~ 2.75 mld PLN). Nowe przepisy regulują również wymogi w zakresie aktywów posiadanych przez holdingi finansowe. Te, które pośród aktywów posiadają aktywa bankowe, muszą dysponować aktywami o ogólnej wartości nie mniejszej niż 500 mld RMB (~ 274.5 mld PLN), a te które nie posiadają aktywów bankowych, muszą posiadać w aktywach innych co najmniej 100 mld RMB (~55 mld PLN). Poprzeczka ustawiona wysoko. Na pokonanie tej poprzeczki holdingi finansowe otrzymały rok.

Rezerwy

Z końcem sierpnia wartość rezerw walutowych Chin wzrosła do 3.165 bln US$ (~11.88 bln PLN). Rezerwy złota stanowiły w tym czasie 62.64 mln uncji o wartości 122.62 mld USD (~460.21 mld PLN).

Temasek Holdings inwestuje w Chinach

Po raz pierwszy w swojej historii firmy inwestycyjnej 淡马锡 (新加坡公司) Temasek Holdings z Singapuru jej inwestycje w Chinach przeważały nad inwestycjami w Singapurze. Wartość projektów chińskich stanowiła 29 % aktywów holdingu, podczas gdy singapurskich 24 %. Takiej sytuacji firma nie odnotowała od chwili swego powstania w 1974 roku. Istotna kwestia: Temasek Holdings jest spółką holdingowa należącą do rządu Singapuru. Ten zaś nie podejmuje pochopnych decyzji o charakterze ekonomicznym. Zwłaszcza kiedy idzie o pieniądze publiczne. W Singapurze wciąż obowiązuje kara śmierci za przestępstwa o szczególnej szkodliwości społecznej. A takimi są korupcja, defraudacja i niewłaściwe dysponowanie środkami publicznymi.

Obligacje rządów lokalnych

Lokalne rządy prowincjonalne kontynuowały w sierpniu sprzedaż obligacji i innych papierów dłużniczych. Ogółem wyemitowano ich na sumę 1.2 bln RMB (~ 660 mld PLN). Od początku roku wartość tego długu przekroczyła wartość 4.96 bln RMB (~ 2.73 bln PLN). To 79.3% limitu jaki na ten cel wyznaczyło 财政部 Ministerstwo Finansów na ten rok.

Kursy średnie względem RMB

wybranych walut zagranicznych (11.09.2020)

100英镑GBP = 876.11人民币 RMB

100欧元EUR = 808.77 人民币 RMB

100美元US$ = 683.89人民币 RMB

100美元US$ = 683.31人民币 RMB

Kurs offshore transakcji poza Chinami w rozliczeniach międzybankowych.

100 港HG$ = 88.24人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 85.63人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.33 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN = 181.55人民币 RMB

100人民币 RMB = 54.88 波兰兹罗提 PLN

SHIBOR / HIBOR

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba wskazują stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju czy w Hong Kongu. Mówią o sytuacji na danym rynku pieniężnym, jak i o dostępności kredytów. Kredyty z kolei napędzają i gospodarkę, i konsumpcję.

{Dane na dzień 11.09.2020}

 

社会 Społeczeństwo

Zachęty dla emerytów

Mimo nie najlepszych prognoz demograficznych w Chinach obowiązujące tu progi wieku emerytalnego pozostają bez zmian. Mężczyźni mogą iść na emeryturę po ukończeniu 60 roku życia, a kobiety w wieku… 55 lat. Osoby pracujące w administracji publicznej czy w instytucjach rządowych maja prawo przejścia na emeryturę skończywszy lat… 50. To pozostałości czasów minionych. Jak pisaliśmy niedawno: w połowie lat 60. XX wieku przeciętna długość życia mieszkańca Szanghaju wynosiła 47 lat. Dzisiaj przekracza lat 80. Nie dziwi zatem, że 人力资源和社会保障 Ministerstwo Zasobów Ludzkich i Spraw Socjalnych wydało nowe zalecenia, celem których jest zachęcenie Chińczyków do opóźnienia decyzji o przejściu na emeryturę. W jaki sposób? Otóż osoby, które osiągną wiek emerytalny, a zdecydują się pracować dalej uzyskują na mocy nowych przepisów prawo do otrzymywania zarówno emerytury, jak I wynagrodzenia za wykonywaną pracę.

Chińczycy i kredyty

Chińczykami najbardziej obciążonymi kredytami, zaciąganymi głównie na poczet zakupu mieszkań, są mieszkańcy 厦门 XiaMen (specjalna strefa ekonomiczna, prowincja 福建 FuJian), 杭州 HangZhou (stolica prowincji浙江 ZheJiang), 南京 NanJing (stolica prowincji 江苏 JiangSu) oraz 深圳 ShenZhen (specjalna strefa ekonomiczna). Prymat w tej specyficznej kategorii mieszkańców tych 4 miast wynika z wysokich cen tamtejszych nieruchomości, ale także ze szczególnej skłonności ich mieszkańców do inwestowania właśnie w nieruchomości. Co ciekawe ta skłonność nie ma to związku z dochodami mieszkańców, jak i poziomem rozwoju danej aglomeracji.

Ile Shenzhenu w Shenzhen?

Shenzhen obchodził niedawno 40 urodziny. Według najnowszych statystyk na 13.5 mln mieszkańców z miejscowym hukou (specyficznym świadectwem zameldowania / przypisania do ziemi) rdzenna ludność to ok. 410,000 osób.

Tradycyjna medycyna na cenzurowanym

Epidemia dotknęła 中国中药协会 Stowarzyszenie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. W najnowszym rankingu stowarzyszeń przeprowadzonym przez 民政部 Ministerstwo Spraw Cywilnych obniżyło rangę tego stowarzyszenia z poziomu z 2A na 4A. Jest to skutek braku reakcji władz stowarzyszenia na praktyki jego członków, którzy w trakcie epidemii dystrybuowali różnego rodzaju „specyfiki tradycyjne” mające jakoby skutecznie chronić przed wirusem, tudzież leczyć nim zarażonych.

Rolnictwo – Wieś 农业

海关总署  Generalna Administracja Ceł oraz 农业部 Ministerstwo Rolnictwa ogłosiły wprowadzenie zakazu importu mięsa wieprzowego i produktów z wieprzowiny z Niemiec. To reakcja na informację Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), która zgłosiła ognisko afrykańskiego pomoru świń wykryte pośród dzików w Brandenburgii.

Niemcy są trzecim co do wielkości dostawcą wieprzowiny do Chin. Roczna wartość tego eksportu to ok. 500 mln EUR (~2.3 mld PLN). Chiny z kolei są największym na świecie importerem wieprzowiny.

Mówi się, że wstrzymanie importu wieprzowiny z Niemiec ma więcej wspólnego z mało imponującymi efektami rozmów wicepremiera Wang Yi z Niemcami podczas jego ostatniej wizyty w Europie, ale to zapewne plotki.

Liang Lao Ye Wiki China

Zakazane Miasto ma już 600 lat

梁安基Liang Z. Andrzej

上海,中国Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

Aix en Provence, Francja

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 38/2020 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button