Wiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (40/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

4 - 10 października 2021

Sprawy Rządowe (政府事)

Częściowe uwolnienie cen energii

Rada Państwa (国务院) podjęła decyzję o wprowadzeniu cen zmiennych na energię elektryczną. Ceny na energię bedą po części zależne od realiów rynkowych, aby zmniejszyć ciągle rosnące wsparcie finansowe i dopłaty do elektrowni węglowych czy kopalń.

Decyzja ta nie oznacza, że rząd nie przewiduje ich całkowitego uwolnienia w przyszłości. To krok, jeden z wielu, na drodze do zreformowania sektora energetycznego celem zapewnieniu stabilnych dostaw prądu. Zgodnie z nowymi regułami usalonymi przez Radę Państwa poszczególne władze lokalne i zakłady energetyczne będą mogły wprowadzać zmienne, okresowe ceny energii. Dla odbiorców indywidualnych maksymalny zakres wahań cen nie może przekraczać poziomu +/- 10%. Dla rolnictwa i instytucji publicznych te „widełki” to +/– 15%. Dla zakładów przemysłowych, tych, które konsumują największe ilości energii poziom wahań nie może przekroczyć 20% ceny ustalanej centralnie.

Wsparcie finansowe energetyki i nie tylko

Nieuchronnie zbliża się zima, a co za tym idzie nadchodzi kolejny szczyt energetyczny i sezon grzewczy. Pilnym staje się uporanie z czasowymi niedoborami energii obserwowanymi w wielu regionach kraju. Po zwiększeniu limitów wydobycia i importu węgla, po przyzwoleniu na limitowane podwyższenie cen węgla, jak i energii, przyszła kolej na wsparcie finansowe. Chińska Komisja Regulacyjna ds. Bankowości i Ubezpieczeń (中国银行业保险监督管理委员会) zaleciła wszystkim podległym jej jednostkom, aby udzielały wsparcia finansowego (w formie łatwo dostępnych, niskooprocentowanych kredytów) kopalniom, elektrowniom węglowym (wciąż 56% energii w Chinach pochodzi z tego typu elektrowni), stalowniom i innym zakładom przemysłowym celem jak najszybszego ustabilizowania tak rynku energetycznego, jak i rytmu produkcji.

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Największe firmy 2021

Jak co roku, w przededniu Święta Narodowego ChRL Chińska Konfederacja Przedsiębiorczości (中国企业联合会) oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Chin (中国企业家协会) opublikowały swoje prestiżowe rankingi. Kluczowym czynnikiem oceny są uzyskiwane przez przedsiębiorstwa dochody.

Tegoroczne rankingi są już dwudziestymi w historii, a obejmują 6 kategorii. I tak:

I. Pierwsze 10 spośród 500 największych przedsiębiorstw Chin 2021 („2021中国企业500强”) to:

II. Pierwsze 10 spośród 500 największych przedsiębiorstw produkcyjnych Chin 2021 („2021中国制造业企业500强”):

III. Pierwsze 10 spośród 500 największych przedsiębiorstw usługowych Chin 2021 (“2021中国服务业企业500强”):

IV. Pierwsze 10 spośród 100 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw Chin 2021 („2021中国大企业创新100强”):

V. Pierwsze 10 spośród 100 przedsiębiorstw przodujących w strategicznych branżach wschodzących („2021中国战略性新兴产业领军企业100强名单”):

VI. Pierwsze 10 spośród 100 chińskich korporacji o zasięgu i rozbudowanej działalności międzynarodowej (“2021中国跨国公司100大及跨国指数”):

Powyższe ranking dają odpowiedź na pytanie jakie branże napędzają dziś drugą gospodarkę świata.

Nowe źródła litu dla NingDe ShiDai

NingDe ShiDai New Energy Technology Co., Ltd. (宁德时代新能源科技股份有限公司), globalny lider w produkcji baterii samochodowych nie ustaje w pozyskiwaniu nowych źródeł surowca do ich wytwarzania. Zgodnie z opublikowaną informacją NingDe ShiDai wraz ze swoją spółką zależną SuZhou TianHua ShiDai New Energy Industry Investment Co., Ltd. (苏州天华时代新能源产业投资公司) za kwotę 1.553 mld RMB (ok. 958 mln PLN) kupuje kolejne 24% udziałów w Africa Lithium Mine Project w Demokratycznej Republice Konga. Dotychczas Chińczycy posiadali 25% w tym przedsiębiorstwie. Obecnie zatem stan posiadania zwiększył się do 49% udziałów. Africa Lithium Mine Project zacznie wydobywać i dostarczać lit do Chin z początkiem 2023 roku. NingDe SiDai posiada już udziały w kopalniach litu w Australii, Argentynie, Kanadzie i Meksyku. To tym bardziej ważne, że wraz z popytem na pojazdy elektryczne rosną ceny litu i jego pochodnych niezbędnych do produkcji baterii. Aktualna cena litu wynosi 190,000 RMB za tonę (ok. 117,186 PLN), gdy na początku bieżącego roku wynosiła… 57,000 RMB (ok. 35,158 PLN).

Chińskie inwestycje zagraniczne 2020

Ministerstwo Handlu (商务部), Państwowe Biuro Statystyczne (国家统计局) oraz Państwowa Administracja Wymiany Walut Zagranicznych (国家外汇管理局) ogłosiły wspólnie raport na temat chińskich inwestycji zagranicznych (stan na koniec 2020 roku). Wynika z niego, że ekspansja chińskich firm nie uległa osłabieniu w ubiegłym roku.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne wyniosły 153.71 mld USD (ok. 613.228 mld PLN). Główny kierunek inwestycyjny Chin to kraje inicjatywy „Pasa i Szlaku”. W latach 2013 – 2020 chińskie przedsiębiorstwa zainwestowały w tych państwach 139.85 mld USD (ok. 557.809 mld PLN). Na koniec 2020 roku 28 000 chińskich firm utworzyło 45 000 swoich zagranicznych spółek w 189 krajach świata. 70% wszystkich chińskich inwestycji dotyczy sektora usług biznesowych, leasingu, produkcji, handlu hurtowego i detalicznego oraz finansów. Państwowe banki chińskie mają 105 oddziałów zagranicznych w 51 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Wielkiej Brytanii.

W minionym roku na giełdach światowych chińskie firmy, banki, instytucje finansowe zainwestowały 2.58 bln USD (ok. 10.29 bln PLN). Były trzecim po Stanach Zjednoczonych i Niderlandach globalnym graczem giełdowym. Prześcignęły pod tym względem Wielką Brytanię i Japonię.

Chiny inwestowały na giełdach głównie w akcje spółek sektora usług finansowych, konsumpcyjnego, informatyki, oprogramowania, technologii, nieruchomości, logistyki, usług pocztowych. Chińskie firmy zagraniczne w 2020 roku zapłaciły w sumie 44.5 mld USD (ok. 177.532 mld PLN) podatków, zatrudniały 2.188 mln pracowników zagranicznych.

Nieruchomości (房地)

Evergrande walczy

Uwagę mediów zagranicznych (tutejszych mniej) wciąż przykuwa kondycja spółki China Evergrande Real Estate Group Co., Ltd. (中国恒大地产集团有限公司). Całkowite zadłużenie tego dewelopera to 1.935 bln RMB (ok. 1.192 bln PLN, czyli ok. 300 mld USD). Wyraźnie już widać światełko w tunelu, choć wciąż niewielkie. Z jednej strony firma znalazła się pod czujnym okiem instytucji nadzoru finansowego z Chin, z drugiej zatrudniła amerykańskie firmy specjalizujące się we wspieraniu firm, które borykają się z sytuacjami kryzysowymi. W negocjacjach mających na celu rozłożenie w czasie opóźnionych płatności (zwłaszcza obligacji) pomagają Evergrande firmy prawnicze Kirkland & Ellis oraz King & Wood Mallesons, natomiast w kwestio opracowania planów restrukturyzacyjnych (wymaganych przez Pekin) doradzają doświadczone w zakresie restrukturyzacji kancelarie Houlihan Lokey i Admiralty Harbour Capital przy udziale banku inwestycyjnego Moelis & Co. Evergrande liczy na to, iż tak doświadczone zespoły doradcze pomogą rozwiązać aktualne problemy firmy.

Evergrande nie ukrywa, że kłopoty są duże, tym bardziej, iż w krótkim okresie potrzebne są spółce duże ilości gotówki. W aktualnej sytuacji trudno jej uzyskać dobrą cenę za wyprzedawane aktywa.

Pomocna dłoń klubu pokerowego

Pomocna dłoń postanowił wyciągnąć jeden z największych chińskich deweloperów, Zhu Mei Yu 朱孟依, założyciel i prezes HenSheng ChuangZhan Development Group Co., Ltd. (合生创展集团有限公司) . Jego spółka, która tak jak Evergrande notowana na giełdzie w Hong Kongu, ogłosiła publicznie zamiar wykupienia 51% akcji Evergrande Property Services Group Ltd. (恒大物業集團有限公司), spółki zależnej holdingu Evergrande zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami. Wartość transakcji to 40 mld HK$ (ok. 20.40 mld PLN).

Z kolei miliarder  Liu Luan Xiong 刘联雄 z rodziną oferuje wykupienie 25% akcji spółki Chinese Estates Group Co., Ltd. (华人置业集团有限公司), która należy do niego już w 75%. Chinese Estates Group Co., Ltd. jest jednym z głównych udziałowców Evergrande Group. Wartość tej transakcji to 1.91 mld HK$ (ok. 974.29 mln PLN).

W mediach społecznościowych można natknąć się na wiele doniesień, iż ci trzej panowie:

 • Xu Jia Yin 许家印 (założyciel i były prezes Evergrande Group),
 • Liu Luan Xiong 刘联雄 (Chinese Estates) oraz
 • Zhu Mei Yu 朱孟依 (HenSheng Group)

widywani są często podczas wspólnej gry w karty i określani jako „członkowie klub pokerowego w Hong Kongu.

Motoryzacja (汽车)

HengChi pod znakiem zapytania

Problemy grupy Evergrande przekładają się w oczywisty sposób na funkcjonowanie spółek zależnych. Jedną z najpoważniej dotkniętych sytuacją spółki matki jest firma China Evergrande New Energy Vehicle Group Ltd. (中国恒大新能源汽车集团有限公司), producent samochodów elektrycznych, który miał wkrótce zagrozić pozycji Tesli Shanghai. Spółka wybudowała trzy mega zakłady w:

 • Kantonie / GuangZhou / 广州 -(stolica południowej prowincji GuangDong 广东),
 • Szanghaju / ShangHai / 上海 (metropolia na prawach prowincji u ujścia Jangcy) oraz
 • Tiencinie / TianJin / 天津  (metropolia na prawach prowincji na wschód od Pekinu).

W sierpniu 2019 roku zapowiadano jednoczesne uruchomienie produkcji aż 12 nowych modeli aut pod wspólna marką HengChi. Tymczasem aktualnie w ostatniej fazie przygotowań znajdują się dwa modele:

 • HengChi 5
 • HengChi 6.

Pierwotnie zakładano, że do 2025 roku zakłady China Evergrande New Energy Vehicle Group Ltd. osiągną zdolność produkcji 1 mln aut elektrycznych rocznie, a do 2035 roku 5 mln aut rocznie.

Tymczasem we wszystkich tych zakładach pracownikom przedłużono płatny urlop świąteczny (od 1 do 7 października – święto narodowe) do końca bieżącego miesiąca.

BMW zamierza inwestować wiecej

Niemiecki koncern BMW posiada swoją chińską bazę produkcyjną w północno-wschodniej części kraju, w Shen Yang 沈阳, stolicy prowincjiLiaoNing 辽宁. Od 2009 roku produkuje tu auta pod marka BMW w ramach spółki joint venture stworzonej z miejscowym partnerem Brilliance Automobile Group Holding Co. Ltd. (华晨汽车集团控股有限公司). Do tej pory BMW zainwestowało w chinach 64 mld RMB (ok. 39.471 mld PLN). Zatrudnia 21,000 pracowników. Ostatnio zarząd niemieckiego koncernu zadeklarował gotowość do dalszych inwestycji w wysokości 25 mld RMB (ok. 15.418 mld PLN). Mają one związek z rozwojem aut elektrycznych, napędzanych wodorem, a także z pojazdami autonomicznymi, które będą produkowane przede wszystkim na rynek chiński.

Transport (交通运输)

CIMC przejmuje fabrykę reeferów

China International Marine Containers Group Co., Ltd. (中国国际海运集装箱(集团)股份有限公司) przejmuje od duńskiego armatora A.P. Moller-Maersk A/S 100% udziałów w jego zakładzie produkcyjnym w Chinach, a także w ośrodku badawczo-rozwojowym i laboratorium testów w Tinglev w Danii.

Fabryka zlokalizowana w mieście portowym QingDao 青岛 zajmuje się produkcją kontenerów chłodniczych (tzw. reefer containers). Chińczycy kupuja nie tylko zakład, ale również technologie związane z produkcją kontenerów chłodniczych. Wartość transakcji to 1.083 mld USD (ok. 4.32 mld PLN).

China International Marine Containers Group Co., Ltd.  jest notowana na giełdach w ShenZhen i w Hong Kongu. Jest największym na świecie producentem kontenerów wszystkich typów z ponad 40% udziałem w globalnym rynku.

Firma Maersk Group ma w tym rynku niecałe 10%, ale ponadto posiadała unikalną technologię produkcji kontenerów chłodniczych.

Decoupling…?

China Containerized Freight Index

(中国出口集装箱运价指数)

Wskaźnik frachtu skonteneryzowanego w Chinach pokazuje kierunki chińskiego exportu i nasilenie bądź spowolnienie na tych kierunkach w okresie tygodnia.

Technologie / IT (技术/IT)

OPPO wchodzi w tablety…

OPPO, jeden z producentów telefonów komórkowych ogłosił, iż idzie w ślady swoich konkurentów, czyli HuaWei (华为) oraz XiaoMi (小米) i rozpoczyna produkcję tabletów. Przedstawiciele firmy nie zdradzili szczegółów konfiguracji urządzeń, które chcą wprowadzić na rynek. Jedyne informacje na temat tabletów OPPO to przekątne ekranów – 6.7 i 7.4 cali oraz cena: około 4 000 RMB (~ 2 467 PLN).

… a XiaoMi idzie w górę

XiaoMi (小米) wygrywa w Europie Centralnej i Wschodniej z konkurencją pod względem sprzedaży smartfonów 5G. W III kwartale br. XiaoMi pokonało w krajach naszego regionu całą konkurencję, łącznie z Samsungiem. Udział XiaoMi w kategorii smartfonów 5G osiągnął tu poziom 41.8%. W III kwartale ubiegłego roku wynosił… 4.3%.

Społeczeństwo (社会)

Szanghaj światowym centrum kawiarnianym

Szanghaj to chińska stolica biznesu, finansów, konsumpcji, platforma międzynarodowych kontaktów świata z Chinami i Chin ze światem. Nie dziwi więc fakt , ze to właśnie w Szanghaju znajduje się najwięcej kawiarni na świecie. Są tu i globalni gracze jak Strabucks, czy Tim Hortons, są wielcy gracze lokalni Luckin Coffe (które przetrwało zeszłoroczną katastrofę), czy Manner Coffe, są tu też liczne sieci „butikowe”, są też kawiarnie „indywidulane”, budujące własną markę. Według badań Dian Ping (大众点评), platformy internetowej oferującej usługi rezerwacji w restauracjach i kawiarniach oraz dostawy do domów, w Szanghaju działa obecnie ok. 7,673 kawiarni. A liczba ich z każdym dniem rośnie.

Państwo Środka, które znane jest przecież z herbat i obyczaju picia herbaty stało się przeogromnym „rynkiem kawowym”. Chińczycy rozsmakowali się w kawie i rośnie rzesza Chińczyków, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez „małej czarnej”. Starbucks uruchomił w całych Chinach już 5,100 kawiarni, Luckin Coffe 4,500, a Tim Hortons dopiero 200, ale w ciągu 5 lat planuje otwarcie 2,500 swoich lokali.

Analityczna firma ShenZhen QianZhan Information Co., Ltd. (深圳前瞻资讯股份有限公司) przewiduje, że do 2025 roku wartość rynku kawy w Chinach wyniesie 21,7 mld RMB (ok. 13,389 mld PLN).

Konsumpcja kawy w ciągu ostatnich 5 lat wzrosta w Chinach o 15% rok do roku, kiedy średnia światowa to 2%.

Przejazdy w czasie Złotego Tygodnia

W okresie 1-7 października br. (Złoty Weekend – święto narodowe) wszystkimi środkami transportu przewieziono 403 mln pasażerów. Średnio 57,5 mln dziennie. To o 33,9% mniej niż w ubiegłym roku. W tegorocznym okresie świątecznym najwięcej osób podróżowało koleją (83,073 mln osób). Średnio dziennie 11,868 mln, czyli o 19.3% mniej niż w tym samym okresie roku biegłego. Autostradami podróżowały 304 mln pasażerów, 43.4 mln dziennie. Wciąż mniej osób korzysta z lotów samolotami niż przed pandemią. Samoloty przewiozły podczas tegorocznego Złotego Weekendu 9.31 mln pasażerów, 1.33 mln dziennie.

Turystyka w czasie Złotego Tygodnia

Ministerstwo Kultury i Turystyki (文化旅游部) poinformowało, że w okresie od 1 do 7 października br. 515 mln osób odwiedziło różnego rodzaju miejsca i atrakcje turystyczne, co oznacza spadek o 1,5% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Przyczyniło się to spadku dochodów firm i instytucji związanych z turystyką. Przychody sektora turystycznego w Chinach uzyskane podczas tegorocznego Złotego Tygodnia oszacowano na 389,061 mld RMB (ok. 240,054 mld PLN), mniej o 4,7% w porównaniu z rokiem 2020. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że większość turystów wybierało podróże i zwiedzanie miast wewnątrz danej prowincji (49.1%). Z reguły odległych nie więcej niż 300 km od miejsca zamieszkania (88.3% w tej grupie).

Kinowy hit Złotego Tygodnia

Jak zwykle w okresie wolnym od pracy Chińczycy chętnie odwiedzają kina. W tym roku bezsprzecznym hitem kinowym staje się “Bitwa o jezioro ChangJin”. W ciągu 7 dni od swojej premiery (1 października br.) film ten zarobił 3.658 mld RMB (ok. 2.257 mld PLN). Najlepszy wynik w historii tutejszego kina i czwarty, jeśli chodzi o świtową kinematografię. Film jest… bardzo patriotyczny, jeśli użyć takiego eufemizmu. Opowiada historię jednej z bitew stoczonych przez „woluntariuszy” Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej z żołnierzami armii amerykańskiej podczas wojny koreańskiej (1950-53), której ofiarą padło ponad 5 mln ludzi.

Bitwa, która toczyła się nad brzegami jeziora ChangJin (obecnie Korea Północna) w dniach od 27 listopada do 13 grudnia 1950 roku rozgrywała się w górzystym terenie w ekstremalnych warunkach pogodowych. Temperatura spadała tu do minus 30 stopni.

Film opowiada, iż dzięki żelaznej woli, nieustraszonemu duchowi walki, żołnierze chińscy odwrócili bieg wydawałoby się przegranej bitwy ze świetnie wyszkolonymi i wyposażonymi siłami amerykańskimi. Zwycięstwo to zostało okupione ogromnymi stratami.

Amerykanie musieli się wycofać. Wielu trafiło do niewoli. Obsadę filmu, jak na epopeję tego typu przystało, stanowią największe gwiazdy tutejszego kina. Film trwający blisko 3 godziny został wyreżyserowany przez trzech głośnych chińskich reżyserów:

 • Chena KaiGe 陈凯歌 (m.in.: „Żegnaj moja konkubino”, „Cesarz i zabójca”, „Legend of the Demon Cat”),
 • Tsui Harka 徐克 (m.in.: „Dawno temu w Chinach”, „Za ciosem”) oraz
 • Dante Lama Chiu-Yina (m.in.: “Beast Stalker”, “Operation Red Sea”)

Film doskonale budujący właściwe nastroje narodowe w czasie tygodnia celebracji święta narodowego. Amerykanie zostali rozbici w pył. Przynajmniej w tej bitwie.

Wiadomości lokalne (当地新)

[Specjalny Region Administracyjny Hong Kong 中国香港特别行政区]

Lam Cheng Yuet Ngor 林郑月娥, czyli Carrie Lam, szefowa władz Hong Kongu wywołała duże poruszenie swoim przemówieniem wygłoszonym 6 października, a kończącym tę kadencję. Szczególną uwagę i ożywienie wywołała jej propozycja rozwiązania największego problemu metropolii, czyli problemu mieszkaniowego. W Hong Kongu wciąż brakuje mieszkań, przy czym tutejsze nieruchomości należą do najdroższych na świecie. Carrie Lam zaproponowała, by uruchomić wielki program budowy mieszkań na obszarze tzw. „Nowego Miasta”. Miałoby ono powstać na północy terytorium Hong Kongu, przy granicy z Chinami kontynentalnymi (a zarazem przy południowej granicy ShenZhen) i zostać połączone z ShenZhen metrem, autostradą i bezpośrednią linia kolejową. Na terenie „Nowego Miasta” mogłoby zamieszkać ok. 2,5 mln osób. Miejsce to – zgodnie z wstępnymi założeniami – nie będzie wyłącznie „sypialnią”, ale ośrodkiem innowacji i technologii z ponad 500 tysiącami stanowisk pracy. Dzięki „Nowemu Miastu” Hong Kong i ShenZhen maja się do siebie zbliżyć jeszcze bardziej.

Carrie Lam przedstawiła również nową koncepcję nazwaną „Trzy kręgi w bliźniaczych miastach” (双城三圈). Dwa miasta mają uzyskać nowe, ścisłe, wielopoziomowe powiązania w 3 aspektach (kręgach): ekonomicznym, społecznym i innowacyjnym.

Chodzi oczywiście o większą integrację i przygotowanie tych dwóch organizmów urbanistycznych do całkowitego wzajemnego otwarcia (w tym zniesienia granic) po 2047 roku (koniec obowiązywania zasady „Jeden kraj – dwa systemy” (一国两制).

Być może w ciągu 20 lat powstanie nowa, wielka metropolia o nazwie ShenXiang (moja propozycja nazwy połączonych miast). To, ze powstanie, to już zdecydowane. Jak się będzie nazywać. Dowiemy się pewnie jeszcze przed 2047 rokiem.

Prowincja Shanxi

Na początku października prowincję Shanxi w środkowych Chinach dotknęły kolejne w tym roku powodzie. Żywioł uszkodził ponad 17 tys. domów, zniszczył ok. 190 tys. hektarów upraw, ponad 120 tysięcy mieszkańców tego regionu ewakuowano. Władze prowincji poinformowały o co najmniej pięciu ofiarach śmiertelnych. Efektem rekordowo wysokich opadów, trzykrotnie większych niż średnia dla tej pory roku, są powodzie, jak i niezwykle groźne dla ludzi osuwiska ziemi. Powódź uszkodziła zaporę na rzece Fen, dopływie Żółtej Rzeki, w której poziom wód jest najwyższy od 40 lat. Woda zniszczyła też część zabytkowych murów miasta Pingyao, którego tradycyjna architektura znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Powodzie wyrządziły równiez wiele szkód w prowincjach Hebei i Shaanxi.

Chiny i Świat (中国和世界)

Spotkanie Chiny – USA w Zurychu

6 października br. w Zurychu (Szwajcaria) miało miejsce spotkanie Yang Jie Chi 杨洁篪, dyrektora Biura Spraw Zagranicznych Komitetu Centralnego KPCh (中央外事工作委员会办公室主任) z Jake Sullivanem, doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

Obaj panowie przebywali w Zurychu ok. 6 godzin. Komunikaty obu stron przekazane mediom tuż po spotkaniu różnią się od wcześniejszych. Obie strony zgodnie oznajmiły, że przeprowadzono szczerą i wyczerpująca najważniejsze kwestie rozmowę. Yang i Sullivan zgodzili się, że wzajemne stosunki ChRL i USA musza być prowadzone tak, by nie wywoływać konfliktów, a ewentualne spory rozstrzygać poprzez wzajemne konsultacje. Niezbędna jest intensyfikacja komunikacji dla wzajemnego zrozumienia.

Yang zwrócił uwagę, że wszelkie spory między Chinami i Stanami Zjednoczonymi wpływają nie tylko na te dwa państwa, ale także na globalną sytuację. Dlatego też dobra współpraca Stanów i Chin leży w interesie całego świata. Yang nie omieszkał przypomnieć w imieniu Państwa Środka, że Chiny nie zmieniają i nie zmienią swojego stanowiska w kwestiach takich jak Morze Południowochińskie, Tajwan, Hong Kong, prawa człowieka, etc., które są wewnętrznymi sprawami Chin. Podkreślił zarazem, że nie zgadza się, aby stosunki chińsko-amerykańskie określać mianem „konkurencji”.

Potrzeba tu więcej pragmatyki, wzajemnego poszanowania kluczowych interesów, szacunku, pokojowego współistnienia, a nie nowej „zimnej wojny”.

Jednym ze znanych ustaleń tego spotkania jest wstępne uzgodnienie terminu przeprowadzenia trzeciej w tym roku rozmowy wirtualnej między prezydentem Bidenem i przewodniczącym Xi. Odbędzie się ona przed końcem roku.

Online o handlu USA – Chiny

9 października br. miała miejsce rozmowa online pomiędzy Przedstawicielką ds. Handlu USA (szefową departamentu handlu w administracji Joe Bidena) Katherine Tai (posiada paszport amerykański i tajwański, jej rodzice urodzili się w Chinach), a wicepremierem ChRL Liu He, odpowiedzialnym za najważniejsze sprawy ekonomiczno-finansowe wewnątrz Biura Politycznego KC KPCh, bliskim przyjacielem Xi.

I tu obie strony opublikowały podobne w brzmieniu komunikaty dotyczące przebiegu rozmowy. Wyrażono zadowolenie z jej szczerości i konstruktywności. Nie przedstawiono żadnych szczegółów, ale z przecieków wiadomo, że chodziło o określenie stanowisk stron w sprawie możliwości zniesienia sankcji amerykańskich nalżonych na chińskie firmy i towary.

Chiny nie są przeciwnikiem NATO…

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO oświadczył, że Chiny nie są dla sojuszu ani przeciwnikiem, ani wrogiem. Kim zatem są dziś Chiny dla NATO?

https://www.politico.com/newsletters/global-insider/2021/10/06/china-is-not-the-enemy-nato-chief-494599

Na marginesie (顺便提一下): Opinie / Komentarze ( 想法/评论)

Żadna afera nie jest zła…

W dniach 4 i 5 października na platformie Dou Yin 抖音, czyli TikToku ukazało się kilka filmów z placów budów prowadzonych przez China Evergrande Real Estate Group Co., Ltd. (中国恒大地产集团有限公司).

Znane są wszem i wobec kłopoty finansowe tego dewelopera. Pod koniec września firma zapowiedziała, że zamierza wznowić przerwane prace na 46 placach budowy osiedli w całym kraju. Wnet znalazło się wielu chętnych, by sprawdzić w swoich miastach jak się sprawy mają w rzeczywistości. By zdać relacje z placów budowy przy użyciu smartfonów, a nawet dronów. Efekt tych „inspekcji” okazał się „miażdżący” dla Evergrande. Place budowy puste, żadnych prac, żadnego ruchu ludzi, czy sprzętu. Mimo deklaracji zarządu Evergrade.

Sprawą niezwłocznie zainteresowały się zagraniczne media. Na przykład:

https://www.insider.com/chinese-tiktokers-investigating-evergrandes-work-sites-check-if-construction-resuming-2021-10

https://www.yahoo.com/news/chinese-tiktokers-visiting-evergrande-sites-041800852.html

Nie ma wszak lepszych informacji z Chin, niż te złe.

Chińskim tiktokerom, jak i zachodnim pracownikom medialnym (którzy wyparli dziennikarzy) umknął jeden drobny szczegół. Od 1 do 7 października w Chinach pracowały te wszystkie firmy, które mają związek z organizacją czasu wolnego: transport, hotele, restauracje, kina, parki rozrywki, obsługa atrakcji turystycznych. No i te, które pracują bez żadnych przerw, czyli energetyka, służby ratunkowe, policja, medycy… Ale w czasie świątecznym nie pracują biura, nie pracują fabryki, place budowy są puste. Tylko kogo to obchodzi, jeśli światem można wstrząsnąć kolejną „tragiczną wiadomością z Chin”…?

 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 40/2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button