Wiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (41/20), czyli subiektywny przegląd wydarzeń

Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron 从新闻媒体的第一页

Podwójne święto październikowe

Co się działo w minionym, 40 tygodniu 2020 roku? Wiele i niewiele. W czwartek 1 października zaczęło się „podwójne świętowanie”, czyli najdłuższy weekend tego roku. A jak to z długimi weekendami bywa, wiele osób, wiele firm i wiele instytucji znacznie spowolniło swoje działania już od początku tygodnia myśląc o tym, jak te wolne dni wykorzystać. Wielu Chińczyków ruszyło w podróż do domów rodzinnych. A to dlatego, że w tym jakże szczególnym roku kalendarz księżycowy sprawił, iż 中秋节 Święto Pełni Księżyca / Święto Środka Jesieni wypadło 1 października, w dniu Święta Narodowego, 71 rocznicy proklamowania 中华人民共和国Chińskiej Republiki Ludowej. Święto Środka Jesieni to po Chińskim Nowym Roku najważniejsze święto w chińskim tradycyjnym kalendarzu. Jego historia sięga ponad 3000 lat, a łączy ze sobą wątki mitologiczne (o nich TUTAJ), jest świętem plonów, a także tym momentem w roku, kiedy wszyscy członkowie rodziny, klanu powinni zebrać się pod jednym dachem, by cieszyć się swoją bliskością. Wszystkie te wątki łączy Księżyc w pełni, bo on jest głównym bohaterem Święta Środka Jesieni odzwierciedlanym między innymi w formie „księżycowych ciasteczek”. W tym roku Chińczycy nie ruszyli wyłącznie po to by spotkać się ze swoimi rodzicami, dziadkami, rodzeństwem, czy dziećmi. Wszak 1 października to rocznica proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej, Święto Narodowe, dzień, który jak się zdaje ma dla Chińczyków coraz większe znaczenie. Dlatego też wielu mieszkańców Państwa Środka pojechało do Pekinu i do stolic poszczególnych prowincji, aby o świcie uczestniczyć w uroczystym podniesieniu flagi państwowej.

A potem rzucić się w otchłanie wielkich miast i oddać się rozrywkom dla nich charakterystycznym. Zwłaszcza, że Chiny znajdują się na zupełnie innym etapie walki z koronawirusem niż Europa i obie Ameryki.

Dzień Bohaterów Ludu

Tradycyjnie już w przeddzień Święta Narodowego obchodzony jest 人民英雄纪念碑 Dzień Bohaterów Ludu, tych którzy oddali życie za wolność Chin. Pod pomnikiem ufundowanym na ich cześć na Placu 天安门广场 TianAnMen w Pekinie kwiaty złożył prezydent 习近平 Xi Jin Ping, któremu towarzyszyły najważniejsze osoby w państwie, a także przedstawiciele licznych środowisk społecznych.

Członkowie najwyższych władz ChRL składają kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Ludu / news.cn

Uroczyste przyjęcie z okazji Święta Narodowego

Po południu tego samego dnia Rada Państwa wydała w sali recepcyjnej 人民大会堂 Wielkiego Holu Ludowego uroczyste przyjęcie, w którym udział wzięli przedstawiciele władz chińskich z przewodniczącym 习近平 Xi Jin Pingiem na czele oraz ponad 500 zaproszonych gości, wśród których najważniejszymi byli ambasadorowie akredytowanych państw. W trakcie przyjęcia uroczyste przemówienie wygłosił rzadko ostatnio eksponowany w mediach premier 李克强 Li Ke Qiang. Mistrzem ceremonii był wicepremier 韩正  Han Zheng, typowany na przyszłego premiera ChRL.

Uroczyste przyjęcie z okazji Święta Niepodległości / news.cn

Prezydent 习 Xi nie pozostawał w cieniu. Podczas samej uroczystości wielokrotnie wymieniano jego nazwisko, wspominano o jego aktywności w ostatnich tygodniach, miesiącach, latach. Natomiast tuż po zakończeniu uroczystości internetowe wydania gazet i magazynów, począwszy od 求是 “Qi Shi” (dwu-miesięcznik 中共中央党校 Centralnej Szkoły Partyjnej i 中国共产党中央委员会Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin) po „China Daily”, czy „The Global Times” opublikowały przemówienie Xi Jin Pinga, które wygłosił… rok temu z okazji 70 rocznicy proklamowania ChRL. Wydaje się, że pomimo upływu czasu jego przesłanie pozostaje aktualne. I solidnie utrwalone. Będzie obecne w mediach państwowych, prywatnych i społecznościowych co najmniej przez 8 dni wolnych od pracy.

W tym niezwykłym roku podwójnych świąt Święto Środka Jesieni dla wielu Chińczyków jest szczególnie ważne. Bo to okazja, żeby się spotkać pod jednym dachem, przy jednym stole. Po długim czasie niepewności, troski, niepokoju. Pobyć wreszcie ze sobą, sobą nawzajem się nacieszyć.

“Pomyślności Ojczyźnie”

I w tym roku nie mogło zabraknąć na Placu 天安门广场 TianAnMen w Pekinie tradycyjnej już, gigantycznej dekoracji kwiatowej. Pojawia się tu ona z okazji Święta Niepodległości od 1986 roku. W tym roku miała ona kształt kosza kwiatów i owoców, a osiągnęła wysokość 18 metrów. Nazwano ją “祝福祖国” “Pomyślności Ojczyźnie”, a złożyły się na nią kwiaty i owoce symbolizujące wszystkie zakątki, prowincje Chin, a jednocześnie powodzenie, szczęście, dostatek.

Tegoroczna dekoracja kwiatowa na Placu Tiananmen

 

A tak wyglądały kolejne dekoracje w chronologii od tej najnowszej, aż do pierwszej z 1986 roku:

 

Nowe regulacje prawne

Święta świętami, a życie, zwłaszcza to formalne, toczy się w swoim rytmie. Jak zwykle z początkiem miesiąca zaczynają obowiązywać w Chinach nowe regulacje prawne, które dotyczą spraw większych i mniejszych. Wybrane z nich to:

Ogólnokrajowe:

 • W dniach od 1 do 8 października br. z okazji Święta Narodowego zniesiono wszystkie opłaty za przejazd autostradami samochodami osobowymi.
 • Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Kultury i Turystyki文化和旅游部firmom turystycznym nie wolno usuwać ze swoich stron internetowych nieprzychylnych komentarzy klientów.
 • Od 1 października br. władze/rządy lokalne wszystkich szczebli zobligowane zostały do podawania do publicznej wiadomości wielkości swojego zadłużenia. Graniczny poziom zadłużenia wszystkich władz lokalnych musi być zatwierdzony przez władze nadrzędne, do władz centralnych włącznie.
 • Ministerstwo Ekologii i Ochrony Środowiska 生态环境部wraz z Ministerstwem Rolnictwa i Spraw Wsi 农业农村部 zobowiązują producentów, sprzedawców oraz użytkowników nawozów sztucznych i pestycydów do wprowadzenia systemu recyklingu/utylizacji tak opakowań po tych środkach, jak i środków przeterminowanych, niezdatnych do użytku.
 • Właściciele i administratorzy wszystkich barek i statków o wyporności poniżej 400 ton pływających po rzekach i kanałach Państwa Środka (to ogromna liczba jednostek, od wieków jeden z kluczowych elementów transportu towarowego Chin) zostali zobowiązani przez Ministerstwo Transportu 交通部 do zbierania i segregowania śmieci. Dotychczasowa praktyka wyrzucania wszystkich odpadków i śmieci do wody jest z dniem 1 października zabroniona, łamanie nowych reguł będzie karane wysokimi grzywnami.
 • Weszły w życie postanowienia rządu o utworzeniu dwóch nowych stref w ShenZhen 深圳. Pierwsza z nich to strefa wolnego handlu: “ShenZhen Special Economic Zone QianHai SheKou Pilot Free Trade Zone”《经济特区前海蛇口自由贸易试验片区条例》, druga zaś to strefa nowoczesnych usług przemysłowych: “ShenZhen Special Economic Zone QianHai ShenZhen-XiangGang/HongKong Modern Service Industry Cooperation Zone” 《深圳经济特区前海深港现代服务业合作区条例》 .
 • Od 1 października łatwiej będzie dokonywać odprawy celnej importowanej ropy naftowej. Generalna Administracja Ceł 海关总署 zapowiedziała, że jeśli wstępna inspekcja danej dostawy nie ujawni nieprawidłowości (formalnych, rzeczowych, etc.), to dostawa ta może być niezwłocznie rozładowana i dystrybuowana przez importera. Podobnie jak to ma miejsce na przykład w Niemczech kontrole laboratoryjne i jakościowe będą dokonywane (wybiórczo) w późniejszym terminie. Na przykład w miejscach docelowych poszczególnych dostaw importowanej ropy.

Lokalne:

 • Pekin 北京: Do listy chorób, których leczenie objęte jest podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym włączono 6 kolejnych, tym razem związanych wyłącznie z dolegliwościami natury psychicznej. Jednocześnie rozszerzono listę leków refundowanych w ramach podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego o 9 kolejnych specyfików. Na liście tej znajduje się obecnie ponad 200 pozycji.
 • Szanghaj 上海: podniesiono kwotę maksymalnej nagrody dla osób zgłaszających przypadki naruszenia przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności (produkcja, obrót, przechowywanie, etc.). Z 300,000 RMB (~170,300 PLN) na 500,000 RMB (~283,840 PLN).
 • TianJin 天津: W dniu 1 października ogłoszono nową cenę gazu ziemnego dla gospodarstw domowych. Ceny obniżono z 2.61 RMB/m3 (~1.48 PLN) na 2.50RMB/m3 (~1.42 PLN).
 • ShenZhen 深圳: Wprowadzono zaostrzone przepisy dotyczące naruszania obowiązku kwarantanny, unikania kontroli stanu zdrowia, świadomego wprowadzania w błąd osób prowadzących dochodzenie epidemiologiczne (budujących indywidualne sieci potencjalnej transmisji wirusów w oparciu o kontakty osoby zarażonej z innymi osobami), łamania warunków leczenia w izolacji lub obserwacji medycznej. Osoby winne takim czynom, które stanowią zagrożenie dla zdrowia społecznego, będą karane grzywną, a w przypadku wielokrotnego łamania zasad innymi karami wynikającymi z przepisów o bezpieczeństwie publicznym, łącznie z odpowiedzialnością karną.
 • ShenZhen 深圳: Z początkiem miesiąca wprowadzono kary pieniężne dla osób nie przestrzegających zasad segregowania śmieci i odpadów. Naruszenie tych przepisów grozi nałożeniem mandatu w wysokości od 50 RMB (~28.36 PLN) do 200 RMB (~113.50 PLN). W ten sposób ShenZhen dołącza do chińskich metropolii, gdzie po wielomiesięcznym okresie akcji uświadamiającej istotę segregowania śmieci dla życia miasta, dla środowiska i samych mieszkańców przystąpiono do egzekwowania ustalonych reguł.
 • SanYa 三亚: W tym znanym w całych Chinach ośrodku turystycznym obowiązują przepisy dotyczące zagospodarowywania odpadów kuchennych przez liczne lokalne restauracje. Od 1 października łamanie tych przepisów wiąże się z ryzykiem nałożenia grzywny w maksymalnym wymiarze 1 mln RMB (~568 tys. PLN)
 • W prowincji HeBei 河北 od 1 października br. zasiłek dla bezrobotnych podniesiono do średniej wysokości 1,390 RMB (~789 PLN), zgodnie z zasadą, że w danym rejonie (powiecie, gminie) wynosi on 80% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym rejonie.

Ekonomia 经济学

Wrześniowe dane ekonomiczne

Tuż przed Świętem Narodowym Państwowe Biuro Statystyki 国家统计局 opublikowało najnowsze dane dotyczące kondycji chińskiej gospodarki. I tak na przykład wskaźnik PMI w przemyśle we wrześniu wyniósł 51.5 (w sierpniu 51). Oznacza to, ze już siódmy miesiąc z rzędu nastroje w chińskim przemyśle ulegają poprawie. PMI dla usług we wrześniu osiągnął wynik 55.9 (sierpień 55.2). Menadżerowie zakupów w badanych firmach przygotowują się do realizacji rosnącej ilości nowych zamówień (bez podziału na zamówienia wewnętrzne i te na eksport). We wrześniu ten parametr (nowe zamówienia) osiągnął poziom 52.8, gdy w sierpniu wynosił 52.

Zyski przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyły się w sierpniu br. o 19.1% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Ten trend trwa już 4 miesiąc z rzędu. Wszystko wskazuje na to, że chińska gospodarka pokonała „dołek” wykopany przez epidemię w pierwszej połowie roku i nabiera coraz większego tempa.

[Red.: Przypomnijmy o co chodzi z PMI. Wskaźnik PMI to mówiąc w uproszczeniu informacja zwrotna od kupców i zaopatrzeniowców kilkuset dużych firm z różnych branż informujących okresowo o poziomach zakupów surowców, materiałów i komponentów dla potrzeb swoich firm. Czym większe zakupy i wynikające z nich zapasy, tym większe otrzymane zamówienia od klientów, tym większe planowane produkcje. Spadający poziom zapasów oznacza malejące plany dotyczące produkcji, a więc i wielkości otrzymywanych zamówień. Odczyt wskaźnika poniżej 50 punktów oznacza pogorszenie warunków w tym sektorze, a powyżej – poprawę.]

Wymiar ulg podatkowych

Jak wyliczyła Państwowa Administracja Podatkowa 国家税务总局 w okresie od początku stycznia do końca sierpnia br. z tytułu obniżki podatków i opłat administracyjnych w kasach chińskich przedsiębiorstw pozostało ogółem 1.877 bln RMB (~1.065 BILIONA PLN). Ulgi fiskalne są jednym z narzędzi władz chińskich wspierających firmy Państwa Środka w walce ze skutkami epidemii.

130 milionów firm

Państwowa Administracja Regulacji Rynku 国家市场监督管理总局 poinformowała, iż z końcem czerwca br. w Państwie Środka funkcjonował ponad 130 mln zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. To wzrost o 5.5% w porównaniu z minionym rokiem.

Top 500 chińskich przedsiębiorstw

中国企业联合会 Chińska Konfederacja Przedsiębiorczości oraz Chińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców 中国企业家协会 opublikowały już po raz 19 listę 500 największych chińskich przedsiębiorstw (oczywiście wedle stanu na rok 2020). Wedle danych zebranych przez obie instytucje przychody operacyjne chińskich firm wzrosły o 8.75%, a zyski netto o 10.20% w porównaniu z zeszłym rokiem. Wśród 500 największych chińskich przedsiębiorstw rośnie liczba tych z sektora nowoczesnych technologii, spada zaś udział tych zajmujących się tradycyjnymi formami przedsiębiorczości (przetwórstwo, wydobycie, budownictwo, etc.). Nieustannie rosną wydatki chińskich przedsiębiorstw na badania i rozwój. W tym roku to średnio o 1.61% operacyjnego dochodu więcej niż w roku zeszłym. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ilość patentów zgłaszanych przez największe chińskie przedsiębiorstwa wzrosła 39.08%. Chińskie firmy coraz śmielej radzą sobie na rynkach zagranicznych: aż 133 spośród uwzględnionych na liście przedsiębiorstw sklasyfikowano wśród 500 największych firm światowych (m.in. Forbes, Fortune, etc.). Wśród chińskich liderów 238 to przedsiębiorstwa produkcyjne, 181 świadczy różnego rodzaju usługi dla przemysłu, 81 reprezentuje inne sektory gospodarki. Aż 217 z tych firm osiąga przychody przekraczające wartość 100 mld RMB (~56.701 mld PLN). Oto pierwsza 10 największych chińskich przedsiębiorstw:

 1. 中国石油化工集团有限公司 China Petrochemical Corporation (petrochemia)
 2. 国家电网有限公司 State Grid Corporation (energia elektryczna)
 3. 中国石油天然气集团有限公司 China National Petroleum Corporation (petrochemia)
 4. 中国建筑股份有限公司 China State Construction Engineering Corporation (inżynieria)
 5. 中国工商银行股份有限公司 Industrial and Commercial Bank of China Ltd. (bank)
 6. 中国平安保险(集团)股份有限公司 China Ping An Insurance (Group) Co., Ltd. (ubezpieczenia)
 7. 中国建设银行股份有限公司 China Construction Bank Corporation (bank)
 8. 中国农业银行股份有限公司 Agricultural Bank of China Ltd. (bank)
 9. 中国银行股份有限公司 Bank of China Ltd. (bank)
 10. 中国人寿保险(集团)公司 China Life Insurance (Group) Co.,Ltd. (ubezpieczenia)

Robotyzacja w Chinach nabiera tempa

Według najnowszej edycji corocznego raportu “World Robotics“, opracowywanego przez International Federation of Robotics, Chiny stały się światowym liderem w zakresie automatyzacji i robotyzacji procesów produkcji. Tylko w minionym 2019 roku chińskie firmy produkcyjne „zatrudniły” w swoich fabrykach 140.5 tys. nowych robotów przemysłowych. W sumie w ChRL pracuje obecnie 783 tys. robotów przemysłowych. W tym samym 2019 roku w USA pracowały 293 tysiące robotów. Maszyny pochodzą głównie z Japonii i Europy (ale również z Chin), ponieważ Stany Zjednoczone nie posiadają znaczących producentów robotów przemysłowych. Są natomiast liderem pod względem produkcji systemów integrujących prace maszyn. W tym czasie Chiny posiadają co najmniej 4 silne ośrodki rozwijające lokalna robotyzację komplementarnie (oprogramowanie, maszyny, implementacja rozwiązań w praktyce).

Chiny są największym importerem i producentem robotów przemysłowych na świecie. W Stanach Zjednoczonych nie ma ani jednego producenta takich robotów.

Głębszy oddech branży turystycznej

„Podwójne święta” październikowe to okres „żniw” dla branży turystycznej, tak dotkliwie dotkniętej skutkami epidemii koronawirusa. W czasie zeszłorocznego długiego weekendu związanego ze Świętem Narodowym Chińczycy odbyli w sumie ponad 782 mln podroży krajowych różnymi środkami transportu. W tym, jak się przewiduje, mieszkańcy Państwa Środka odbędą od 550 mln do 600 mln świątecznych podroży. Z usług chińskich kolei skorzysta w tym okresie ok. 108 mln pasażerów. Tymczasem hotele spodziewają się, iż w tym roku odwiedzi je taka sama liczba gości jak w październiku zeszłego roku. A być może gości będzie nawet więcej. Zwłaszcza, że wielu Chińczyków w tym roku zdecydowało się na „małe” wypady weekendowe na niewielkie odległości od miejsca zamieszkania. I to pomimo tego, że ceny w chińskich hotelach wzrosły o 20% w porównaniu z rokiem 2019. Chińscy hotelarze nie wróżą z fusów. Swoje przewidywania opierają o dokonane rezerwacje, których przed 1 października było o 30% więcej niż w zeszłym roku.

Zwiększenie ruchu pasażerskiego i odzyskiwanie wigoru przez branże hotelowa nie oznacza rezygnacji z zasad, które wypracowano podczas epidemii. We wszystkich miejscach atrakcyjnych turystycznie obowiązują ograniczenia liczby odwiedzających (wymóg wcześniejszych rezerwacji, rejestracji i przedpłat bezzwrotnych), pomiary temperatury na wejściu (w ilu hotelach w Polsce mierzy się temperaturę osobom wchodzącym do budynku?), częste dezynfekowanie rąk, o obowiązku noszenia maseczek nie ma sensu nawet wspominać. Maseczki i środki dezynfekujące są dostępne wszędzie, w symbolicznych niemal cenach. Środki transportu, hotele, miejsca, gdzie często zbiera się większa liczba osób (kolejki do atrakcji turystycznych) są sprzątane i dezynfekowane regularnie. Bo poradzono sobie wprawdzie z epidemią, ale wirus wciąż tu jest obecny, wciąż stanowi zagrożenie. Tyle, że już wiadomo jak je minimalizować. Branża turystyczna będzie potrzebować dłuższego czasu, by wyjść na prostą. Korzysta więc z każdej okazji, aby skrócić dystans. I może liczyć w tej kwestii na wsparcie władz lokalnych. Te wyemitowały różnego rodzaju kupony i vouchery zachęcające do odwiedzenia ponad 1500 atrakcyjnych turystycznie lokalizacji. Kupony te gwarantują znaczne zniżki na usługi (hotele, restauracje, zakupy, przejazdy, etc.), a niektóre z nich dają wręcz szansę „wakacji za jeden uśmiech”. Za darmo. Czy te działania przyniosą oczekiwany skutek, czyli stałe ożywienie branży? Będziemy informować na bieżąco.

 

 

Chińczycy wydają coraz więcej na państwowa loterią (odpowiednik Totalizatora Sportowego). Jak wyliczyło Ministerstwo Finansów 财政部 w sierpniu br. państwowa loteria sprzedała ogółem losy o wartości 34.779 mld RMB (~19.68 mld PLN). To o 2.0% więcej niż w zeszłym roku. W tym roku loteria specjalna cieszyła się mniejszym zainteresowaniem niż w 2019 roku. Tych losów sprzedano o 9.3% mniej niż rok wcześniej. Za to zakłady sportowe przyniosły o  10.5% więcej przychodów niż miało to miejsce 12 miesięcy temu. Co istotne: wszystkie ograniczenia związane z koronawirusem (odwołanie meczy, imprez sportowych, turniejów) w znacznym stopniu wpłynęły na kondycję „chińskich totolotków”. W okresie od stycznia do sierpnia br. tutejsze kolektury sprzedały 30.3% mniej zakładów niż to miało miejsce w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wartość tych zakładów to 194.827 mld RMB (~110.274 mld PLN). Dla porównania: wszystkie formy działalności Totalizatora Sportowego w 2019 roku, roku dla tej firmy rekordowym, przyniosły przychody w wysokości 10 993 859 511,34 PLN.

Technologie 技术

940 mln użytkowników Internetu

China Internet Network Information Center 中国互联网络信息中心 (agencja rządowa podległa Ministerstwu Przemysłu i Technologii Informacji 工业和信息化部 opublikowała kolejny, coroczny raport statystyczny na temat rozwoju Internetu w Chinach. Z końcem czerwca br. Z Internetu w Chinach korzystało 940 mln użytkowników (na 1.4 mld ludności). W tej liczbie 285 mln stanowili mieszkańcy wsi.

Nowy gracz na rynku płatności mobilnych

Na rynek płatności mobilnych, zdominowanych przez AliPay 支付宝 (własność Ant Finacial 蚂蚁金服, należącej do grupy Alibaba阿里巴巴) oraz to WeChatPay 微信支付 (własność Tencent 腾讯公司) odważnie wchodzi kolejny gracz (jest tu już na przykład firma HuaWei Technologies Co. Ltd 华为技术公司). Chodzi o CTrip.com Group Ltd. 携程网集团有限公司, firmę będącą odpowiednikiem połączonych booking.com, AirBnB i na przykład fru.pl. CTrip to największe internetowe biuro turystyczne Chin, co oznacza firmę oferującą każdą usługę związaną z turystyka grupową, czy indywidualną. Za usługi oczywiście należy płacić, zarząd CTrip wyciągnął właściwy wniosek: czemu nie zbudować własnego systemu płatności, bazując na dziesiątkach, setkach milionów klientów? W minionym tygodniu z konceptem zarządu spółki zgodziły się chińskie władze. Firma uzyskała odpowiednie pozwolenia i może budować swój niezależny, autorski system płatności mobilnych. Co to oznacza dla hegemonów rynku? To, że kto się nie rozwija, ten się cofa. Co to oznacza dla państwa? W Chinach nie ma miejsca dla firm, które znaczą więcej niż samo państwo. Tu – przynajmniej jak na dzień dzisiejszy – ogon nie będzie machał psem. Gdyby spróbował, zostanie amputowany. Bez żalu, Bo odrośnie.

Beijing Motor Show

W dniach 26 września – 5 października tego roku odbyła się kolejna edycja targów motoryzacyjnych Beijing Motor Show. Chiny, największy rynek motoryzacyjny świata (zarówno pod względem wielkości produkcji, jak i sprzedaży), dorobiły się jednej z najważniejszych imprez branżowych w skali globu. Poniżej kilka migawek z tego wydarzenia, do którego z pewnością będziemy wracali w chiny24.com niejednokrotnie.

Edukacja Nauka 教育 科学

Archeologia z chińską charakterystyką

Podczas studyjnego posiedzenia Biura Politycznego KC KPCh prezydent 习近平 Xi Jin Ping wezwał naukowców, aby tworzyli zręby chińskiej archeologii, z chińską  charakterystyką, chińskimi stylem, dla lepszego zrozumienia bogatej historii chińskiej cywilizacji. Xi Jin Ping wezwał do przywiązywania większej wagi do badań archeologicznych, które „pozwolą wzmocnić zrozumienie cywilizacji chińskiej, która cechuje się długą historią oraz głębią.” Dodał też, że „historyczne i kulturowe dziedzictwo opowiada żywe historie przeszłości oraz głęboko wpływa na teraźniejszość i przyszłość”. Archeologia ma „wspierać promocję tradycyjnej kultury i wzmocnić zrozumienie przez społeczeństwo chińskiej kultury”. Obowiązkiem archeologów jest „rzetelne badanie i interpretacja odkopanych miejsc oraz reliktów kultury, tak aby zaprezentować pochodzenie i rozwój chińskiej cywilizacji oraz jej główny wkład w rozwój ludzkości w bardziej jasny i zrozumiały [sposób]”.

[Red.: Słowa Xi zostały odebrane na Zachodzie jako jawny dowód na to, iż komuniści zamierzają reinterpretować przeszłość swojej nacji. Cóż, nie będę się spierać z Zachodem. Zwrócę tylko uwagę na priorytet KPCh, a co za tym idzie prezydent Xi: Chiny mają wrócić na należne im miejsce. Chiny powołują się na 5000 lat ciągłości historycznej, stanowiącej zdecydowaną przewagę nad jakimikolwiek innymi nacjami na świecie. Na tą ciągłość powołują się Chińczycy z ChRL, Tajwanu, Hong Kongu, Makau, ale również Singapuru, Wielkiej Brytanii, czy USA. Każde odkrycie archeologiczne potwierdzające tą koncepcję jest po myśli każdej Chinki i każdego Chińczyka. I ta determinacja (udowadniania domniemań osiągnięciami archeologów) nie różni Chińczyków od nas samych. Od setek lat popularna w Polsce jest wszak koncepcja pra-Słowian widocznych choćby i w egipskich piramidach. Tyle, że my sobie fantazjujemy, Chińczycy pozyskują twarde archeologiczne dowody.]

Finanse 财政 Banki 银行 Kapitał 资本

W związku z podwójnym świętowaniem finanse, banki, jak i kapitał mają w Chinach wolne.

 

Społeczeństwo 社会

Chińscy milenialsi i własne “M”

Z analiz przeprowadzonych przez HongKong and ShangHai Banking Corporation Ltd. 香港上海汇丰银行有限公司 (to bank, który emituje dolary hongkońskie) wynika, że wśród ludzi urodzonych pomiędzy 1981 a 1998 rokiem (pokolenie Y, milenialsi) aż 70% młodych Chińczyków posiada własne mieszkanie. Wśród amerykańskich reprezentantów tej generacji właścicielami własnych mieszkań i domów jest 35% osób, a w Wielkiej Brytanii 31%. Pośród chińskich milenialsów, którzy nie posiadają własnego „M” aż 91% zadeklarowało chęć zakupu mieszkania w ciągu najbliższych 5 lat. Skąd te różnice? Otóż w Chinach uznaje się, iż podstawą zawarcia związku małżeńskiego, założenia rodziny jest posiadanie „własnego kąta”. To warunek konieczny legalnego, zaaprobowanego przez rodziny obojga młodych związku. Posiadanie mieszkania, domu jest w Chinach widocznym dowodem, iż młody mężczyzna dojrzał, jest gotów do podjęcia tak poważnej decyzji, jak założenie rodziny, zapewnienie odpowiednich warunków życia żonie i dzieciom. Ta społeczna presja sprawiła, że chiński rynek nieruchomości rozwija się nieustannie, pomimo astronomicznych cen. W czerwcu br. za jeden metr kwadratowy mieszkania w ShenZhen 深圳 trzeba było zapłacić średnio 68,372 RMB (~ 37,988 PLN), w Pekinie 北京 58,972 RMB (~32,765 PLN), a w Szanghaju 上海 zaś 56,493 RMB(~31,388 PLN). W zakupie mieszkania zazwyczaj pomaga cała rodzina. I niekoniecznie w oparciu o kredyty. Mieszkania i domy traktowane sa od wielu lat przez Chińczyków jako najlepsza lokata, najpewniejsza inwestycja. A jeśli dodać do tego powszechną w Chinach skłonność do oszczędzania (nie wiadomo co przyniesie przyszlość, oprócz pewności, że przyniesie zmiany) fenomen opisany przez HongKong and ShangHai Banking Corporation Ltd. znajduje swoje racjonalne wyjaśnienie.

Nowa świecka tradycja

Rodzi się chyba nowa świecka tradycja. Coraz więcej chińskich firm obdarowuje swoich pracowników upominkami z okazji Święta Narodowego. Dotychczas obyczaj taki wiązał się ze świętowaniem Chińskiego Nowego Roku. Na parę tygodni przed przerwą noworoczną chińskie firmy organizują specjalne przyjęcia, podczas których pracownicy otrzymują roczne premie, a także różne upominki rzeczowe (od drobiazgów po duże AGD). W ostatnich latach podobne przyjęcia organizowane są coraz częściej w dniach poprzedzających rocznicę proklamowania ChRL. I tak na przykład w tym roku koncern Tencent 腾讯公司 podarował wyróżniającym się pracownikom 10,000 smartfonów Huawei Mate Xs ze składanym ekranem. Taki aparat kosztuje obecnie na chińskim rynku 16,999 RMB (~ 9,620 PLN). Z kolei stalownia Jiangxi FangDa JiuGang Steel Group Co., Ltd. 江西方大九钢铁集团有限公司 z NanChang 南昌 (stolica prowincji JiangXi 江西) podarowała swoim najlepszym pracownikom 2,933 samochodów Ford Territory

Ford Territory

oraz 1,183 aut Volkswagen Magotan.

Volkswagen Magotan

W sumie wartość tych „świątecznych upominków” wyniosła ponad 500 mln RMB (~ 283 mln PLN).

PS/Na marginesie 是保证金

Spis powszechny

Trwa spis powszechny. To już trzeci, od kiedy mieszkam w Chinach. Spis taki odbywa się co 10 lat. W tym roku nie odwiedzi mnie przeszkolony odpowiednio współpracownik urzędu statystycznego. Wiadomo – epidemia wciąż się czai. Pracownicy administracji osiedla dostarczyli mi obowiązującą w tym roku ankietę. Mam ją wypełnić sam. Ale koniecznie ołówkiem. Tak mnie poinstruowano. Dlaczego ołówkiem? Bo gdybym popełnił błąd, to administracja osiedla go skoryguje wypełniając ankietę piórem, tudzież długopisem wedle mojego ołówkowego wzoru. Wiadomo – samorząd wie lepiej i więcej niż ja sam o sobie. Będę niecierpliwe czekał na wyniki spisu. Jakie będą? Oczywiście prawidłowe i ciekawe. Spis jest w pewnych rękach.

 

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

Aix en Provence, Francja

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 41/2020 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button