Wiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (43/20), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron 从新闻媒体的第一页 

Bohaterem 42 tygodnia tego roku (12.10. – 18.10.2020) było bez wątpienia miasto ShenZhen 深圳. Ogłoszono decyzje dotyczące dalszego rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej ShenZhen深圳, miasto odwiedził prezydent Xi Jin Pinga 习近平 (w ramach gospodarskiej wizyty w prowincji GuangDong, miejsce też miały oficjalne obchody 40 rocznicy założenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej ShenZhen 深圳. Istotnym elementem tych obchodów było przemówienie prezydenta.

Przyszłość Specjalnej Strefy Ekonomicznej ShenZhen 深圳

Z początkiem tygodnia opublikowano dokument określający nowe kierunki rozwoju ShenZhen opracowany i wydany wspólnie przez Biuro Generalne Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin 中共中央办公厅 oraz Biuro Generalne Rady Państwa 国务院办公. “Plan Wdrożenia Pilotażowej Wszechstronnej Reformy Wzorcowej Strefy Budowy Socjalizmu z Chińską Charakterystyką w ShenZhen 2020-2025” 《深圳建设中国特色社会主义先行示范区综合改革试点实施方案(2020-2025年)》 to rozbudowany projekt z wieloma interesującymi założeniami. Wśród nich pojawia się koncept wprowadzenia do obiegu na terenie całego miasta (13 mln mieszkańców wedle statystyk oficjalnych, 20 mln wedle nieoficjalnych, obejmujących m.in. pracowników migrujących) cyfrowego juana DCEP. Władze lokalne, jako jedyne w kraju, otrzymają uprawnienia do decydowania o zmianie przeznaczenia gruntów rolnych na budowlane. Do tej pory decyzyjność w tej kwestii pozostawała wyłączną, nienaruszalną domeną władz centralnych (co znajduje uzasadnienie w konstytucji chińskiej). Efektywność dotycząca rozwoju miasta (szybkość tego procesu) wymaga odejścia od tej żelaznej zasady. W SenZhen ulegną również zmianie przepisy dotyczące hukou. Zostaną zliberalizowane zasady rejestracji/meldunku, pozwolenia na pobyt i pozwolenia na pracę. Miasto potrzebować będzie nowych, wartościowych mieszkańców i będzie miało „narzędzia”, aby ich przyciągać. Plan opublikowany przez KC KPCh i Radę Państwa zakłada również dalsze reformy rynków kapitałowych (giełdy, rozwiązań sprzyjających pozyskaniu kapitału). Bank centralny (Ludowy Bank Chin) założy w ShenZhen spółkę zależną, think-tank Instytut Badawczy Waluty Cyfrowej. Władze lokalne wypracują ułatwienia legislacyjne dla szybszego praktycznego wykorzystania badań technologicznych przez przedsiębiorstwa. Zostaną tez wprowadzone nowe regulacje dotyczące komercyjnego zarządzania danymi. Zapowiedziano też głębokie reformy w obszarze zarządzania majtkiem państwowym, kierowania przedsiębiorstwami skarbu państwa oraz działania w nich mechanizmów rynkowych.

Shenzhen, w 1980 roku rybacka wieś sąsiadująca z bogatym i nowoczesnym Hong Kongiem. Dziś jaki jest, każdy widzi.

I tak to znów ShenZhen będzie miejscem eksperymentu ekonomicznego na niespotykaną skalę. Jeśli założenia “Planu Wdrożenia Pilotażowej Wszechstronnej Reformy Wzorcowej Strefy Budowy Socjalizmu z Chińską Charakterystyką w ShenZhen 2020-2025” przyniosą spodziewane efekty, to doświadczenia z ShenZhen staną się standardem dla kolejnych wielkich chińskich metropolii, potem dla tych z kręgu 2 i 3, a potem dla całego państwa. Tak jak owe „eksperymenty” Den XiaoPinga rozpoczęte 40 lat temu, których efekty widzimy dziś. I wciąż nie wierzymy, że to prawda.

Prezydent Xi z wizytą w prowincji GuangDong

Z początkiem 42 tygodnia br. prezydent Xi Jin Ping 习近平 udał się z „gospodarska wizytą” (zwaną też czasem „inspekcją”) do prowincji GuangDong 广东. W trakcie tej podróży wziął udział mi.in. w uroczystych obchodach 40-lecia utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) ShenZhen深圳, odwiedził również miasta : ChaoZhou 潮州 oraz ShanTou 汕头.

Xi JinPing odwiedza miasta prowincji GuangDong….

 

… i spotyka się z ludźmi. Bez lęku, bez maseczek, bez tłumu ochroniarzy…

 

.

Punktem kulminacyjnym wizyty Xi w prowincji GuangDong były oczywiście uroczystości związane z 40 rocznicą powstania SSE ShenZhen, symbolicznego momentu w najnowszej historii Chin, fundamentu ich współczesności. Podczas uroczystej akademii okolicznościowej prezydent Xi wygłosił zapowiadane wcześniej przemówienie. Nie zawierało ono jednak oczekiwanych „fajerwerków”, rewolucyjnych deklaracji, czy planów. “Plan Wdrożenia Pilotażowej Wszechstronnej Reformy Wzorcowej Strefy Budowy Socjalizmu z Chińską Charakterystyką w ShenZhen 2020-2025” wydaje się bardziej interesujący i konkretny niż treść przemówienia Xi. To co nie umknęło uwadze obserwatorów to nieobecność podczas uroczystości premiera Li Ke Qianga 李克强. Prezydentowi towarzyszył natomiast wicepremier Han Zheng韩正 (z dużym prawdopodobieństwem następca premiera Li) oraz wicepremier Liu He刘鹤 (specjalista do spraw gospodarczych, przyjaciel Xi, stały członek najbliższego otoczenia prezydenta podczas wszystkich jego podróży krajowych i zagranicznych).

Obchody 40-lecia Specjalnej Strefy Ekonomicznej ShenZhen深圳były oczywista okazją do podsumowań. W ciągu niespełna pół wieku wioska rybacka zamieszkiwana przez ok. 30 tysięcy ludzi przekształciła się w 13 mln metropolię, chińską „Dolinę Krzemową”, centrum najnowszych technologii i innowacji Państwa Środka. W 2019 roku PKB ShenZhen osiągnął wartość 2.69 bln RMB (~1.53 bln PLN, ok. 70% polskiego PKB). ShenZhen zdołał już ekonomicznie prześcignąć sąsiadujący z nim Hong Kong 香港.

Shenzhen, kiedyś brzydkie kaczątko epoki industrialnej, dziś coraz piękniejsze, najnowocześniejsze miasto Chin.

Jaka będzie przyszłość ShenZhen?

Szumnie obchodzona rocznica utworzenia SSE ShenZhen, a także poprzedzająca świętowanie rocznicy publikacja “Planu Wdrożenia Pilotażowej Wszechstronnej Reformy Wzorcowej Strefy Budowy Socjalizmu z Chińską Charakterystyką w ShenZhen 2020-2025” dały asumpt do wielu domysłów.

Nie ma wątpliwości, że zintensyfikowane zostaną działania mające na celu dalszą integrację ośrodków przemysłu i biznesu w ramach projektu Greater Bay Area / Obszaru Wielkiej Zatoki (nawet nie ma polskich nazw dla tych zjawisk…), obejmującego 9 miast prowincji GuangDong 广东, w tym Hong Kong i Makau. W 2047 roku w obu tych miastach przestanie obowiązywać zasada jedno państwo, dwa systemy. To niby jeszcze wiele czasu, to też już wiele zmian statusu Hong Kongu, o których głośno mówi się na Zachodzie, ale przecież proces unifikacji nie może trwać wiecznie i bez planu. Co więcej, rodzi się oczywiste pytanie: które ze syjamskich bliźniąt, Hong Kong, czy Shenzhen będzie grać w przyszłości rolę lidera regionu w kontekście reform, integracji, tworzenia megapolis, w granicach którego mieszkać będzie ok. 100 milionów ludzi? Wydaje się, że dziś Pekin widzi przyszłość Hong Kongu jako znaczącego ośrodka biznesu i finansów. Jednego z wielu. ShenZhen zaś, między innymi przez wzgląd na możliwość ekspansji terytorialnej, ma szansę stać się najważniejszym ośrodkiem regionu. Stolicą GuangDong pozostanie Kanton/GuangZhou, ale to w ShenZhen dziać się będzie najwięcej.

ShenZhen i Hong Kong w 90 sekund.

.

Epidemia COVID-19 w Chinach: przypadek Qingdao

Europę dotyka druga fala epidemii. W związku z czym powszechne jest pytanie: a jak się sprawy mają w Chinach? Jak Chiny sobie radzą z druga falą epidemii COVID-19? Nie radzą sobie. Ponieważ w odróżnieniu od Europy i USA, a podobnie jak w Korei Południowej, Japonii, Wietnamie, na Tajwanie, czy w Nowej Zelandii epidemia koronawirusa jest w Chinach w zasadzie przeszłością. Wirus wciąż tu krąży, ale znalazł się pod kontrolą ludzi, których tak mocno doświadczył w pierwszych miesiącach roku.

O tym, że wirus nie dał za wygraną przekonali się mieszkańcy QingDao 青岛 (miasto portowe w prowincji Shandong 山东, mieszka tu ponad 10 mln ludzi, produkuje się tu najsławniejsze na świecie chińskie piwo TsingTao). Tuż po zakończeniu „Złotego Tygodnia” po raz pierwszy od ponad 3 miesięcy odnotowano tu lokalne przypadki zakażeń COVID-19. Co więcej było to małe „ognisko epidemiczne”, czyli 9 zakażonych osób (w tym 5 bez objawów), które zarejestrowano w miejskim szpitalu Qingdao Chest Hospital 青岛市胸科医院. To placówka zajmująca się głównie badaniem w kierunku COVID-19 i ewentualnym leczeniem osób powracających z zagranicy. Władze miasta natychmiast zareagowały na informację przekazaną przez szpital. Zarządzono przeprowadzenie testów na obecność koronawirusa u wszystkich mieszkańców QingDao w ciągu tygodnia.

Testy w Qingdao: dobrowolne i bezpłatne.

W dniach od 10 do 17 października przeprowadzono dokładnie 10,920.294 testów. W mieście wprowadzono jednocześnie oczywiste w sytuacji zagrożenia epidemicznego ograniczenia, w tym dotyczące funkcjonowania transportu publicznego, jak i działania szkół (od przedszkoli po wyższe uczelnie). W sumie w Qingdao wykryto 13 przypadków zarażenia COVID-19, w tym jeden bardzo ciężki. Oznacza to, że w wyniku przeprowadzenia masowych testów ponad 10 milionów osób wykryto 4 kolejne przypadki.

 

Szczepionka przeciw koronawirusowi już dostępna

Grupa Sinopharm 国药集团, która zakończyła właśnie eksperymenty kliniczne jednej z opracowywanych przez siebie szczepionek (o szczegółach pisaliśmy dwa miesiące temu TUTAJ), otrzymała zezwolenie właściwych władz na jej szerokie udostepnienie. W pierwszej kolejności na szczepienie umawiać się mogą chętni mieszkańcy stolicy Chin oraz miasta WuHan, gdzie wszystko się zaczęło. Rejestracji dokonuje się poprzez stronę internetową spółki. Każda zarejestrowana prawidłowo osoba otrzyma w ciągu 2 tygodni zawiadomienie o dokładnym czasie i miejscu szczepienia. Pierwszeństwo mają… studenci , którzy wybierają się w listopadzie na studia poza granicami ChRL. Do końca minionego tygodnia w systemie Sinopharm zarejestrowało się 80 000 osób.

[Red.: Tak. Szczepionka przeciw COVID-19 jest już faktem. W Chinach. Zwolennicy wszelkich teorii spiskowych oszaleją z zachwytu.]

To może Cię zainteresować: Prace nad szczepionkami przecie COVID-19 w Chinach

Ekonomia 经济学

Wrześniowe dane ekonomiczne

Krajowy Urząd Statystyczny 国家统计局 opublikował dane dotyczące

  • wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI – ang. consumer price index – najpopularniejsza na świecie miara inflacji/deflacji) oraz
  • wskaźnika cen dóbr produkcyjnych (ang. producer price index, PPI – miernik obrazujący zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów na różnych etapach procesu wytwarzania dóbr, powszechnie stosowany jako jedna z miar poziomu inflacji, obok wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych).

We wrześniu CPI wyniósł tylko 1.7%. To najniższy poziom inflacji w ujęciu miesięcznym od 19 miesięcy. Średni poziom inflacji od początku br. nie przekracza w Chinach 3%. Odczyt wrześniowy może oznaczać, że Chiny skutecznie powstrzymały rosnącą inflację. Tymczasem wskaźnik PPI był niższy (– 2.1%) w porównaniu z wrześniem 20189 roku. W sierpniu PPI wynosił -2.0%. Oznacza to, że już ósmy miesiąc z rzędu produkcja w Chinach jest mniej opłacalna niż rok wcześniej. Deflacja w tym obszarze cen producentów nie jest nie najlepszym prognostykiem mimo ożywienia w przemyśle.

Chiński PKB w II kwartale br.

Według wyliczeń prestiżowy ośrodek analityczny przy grupie medialnej CaiXin 财新 w III kwartale br. nastąpił silny wzrost chińskiego PKB, który wyniósł… 5.5%. Czy przewidywania prywatnego ośrodka analitycznego są trafne dowiemy się niebawem. Krajowy Urząd Statystyczny 国家统计局 opublikuje podsumowanie III kwartału w najbliższych dniach.

Chiński handel zagraniczny. W górę.

Według danych opublikowanych przez Generalną Administrację Ceł 海关总署 eksport Chin wzrósł we wrześniu br. o 9.9% odniesieniu rok do roku. To największy wzrost w skali ostatnich 18 miesięcy. Import również wzrósł (niespodziewanie) o 13.2% w porównaniu z wrześniem 2019. Nadwyżka handlowa osiągnęła w minionym miesiącu wartość 37 mld US$ (~141.54 mld PLN). W III kwartale wartość chińskiego handlu zagranicznego wzrosła o 0.7% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Chińskie firmy eksportują coraz więcej towarów w czasie, gdy zagraniczni rywale wciąż borykają się ze skutkami nieopanowanej pandemii. Najpoważniejszą częśś chińskiego importu stanowią surowce mineralne i produkty rolne. Najważniejszymi partnerami handlowymi Chin wciąż pozostają kraje Azji Południowo Wschodniej (ASEAN), Unia Europejska i Stany Zjednoczone. W tym ostatnim przypadku wciąż mamy do czynienia z deficytem handlowym na niekorzyść USA. We od początku roku do końca września było to 218.57 mld US$ (~836.16 mld PLN).

To interesujące dane biorąc pod uwagę turbulencje spowodowane pandemią, amerykańskie sankcje, niepewność na rynkach świata.

Rośnie sprzedaż aut

Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów Osobowych 中国乘用车协会 poinformowało, iż we wrześniu br. sprzedaż aut na rynku chińskim wzrosła o 7.3% w relacji do zeszłego roku. To kolejny miesiąc wzrostu sprzedaży z rzędu. Jednak w okresie od stycznia do września br. ogólna sprzedaż samochodów w Chinach jest mniejsza o 12.5% niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Pierwsze dwa kwartały były dla chińskiej branży motoryzacyjnej dramatycznym doświadczeniem. Wrzesień był niezwykle łaskawy dla producentów samochodów elektrycznych. Tu liczba sprzedanych aut w porównaniu z zeszłym rokiem była wyższa o… 105%. Powód do zadowolenia mają również dealerzy aut luksusowych. Tu sprzedaż wzrosła o 33% (r/r). Samochody chińskich marek stanowiły 36.2% ogólnej liczby sprzedanych we wrześniu aut. Zauważalny jest stopniowy spadek udziału pojazdów marek krajowych pośród wszystkich sprzedawanych w Chinach. W 2017 roku stanowiły one 43.9% ogólnego wolumenu. Przyczyną trendu jest rosnąca popularność wśród chińskich nabywców samochodów produkowanych przez spółki joint venture zagranicznych firm. Wśród nich najczęściej kupowane są samochody marek niemieckich (26%), japońskich (24.5%) i amerykańskich (10%). Dealerzy z dużymi nadziejami wchodzą w IV kwartał br. Klienci coraz chętniej podejmują decyzje o zakupie „czterech kółek”, a producenci wychodzą z coraz ciekawszymi modelami finansowania samochodów.

Oto jeden z przykładów tego co oferują chińskim klientom motoryzacyjne spółki joint venture działające w ChRL. Marka Polestar, przedsięwzięcie szwedzko-chińskie.

Model Polestar 2 jest już w sprzedaży.

Model Polestar 3

oraz Polestar 4 pojawią się na rynku na przełomie 2021/2022

Midea No. 1 w Chinach i na świecie

Brytyjska firma analityczno-doradcza HuRun 胡润 z Szanghaju 上海 poinformowała, że grupa Midea 美的集团 jest obecnie najwartościowszym na świecie producentem sprzętu gospodarstwa domowego (AGD). Według brytyjskich analityków Midea jest również największym producentem AGD w Chinach. Drugim największym producentem AGD w Chinach jest firma      Gree 格力电器, trzecim zaś znany również w Polsce       Haier Smart Home 海尔智家. Większość chińskich producentów sprzętu AGD ma swoje siedziby główne w prowincji GuangDong 广东. Drugim „zagłębiem chińskiego AGD” jest obszar delty rzeki ChangJiang/Jangcy/长江. Producenci AGD to jedna z najintensywniej modernizujących się gałęzi chińskiego przemysłu. Tu rewolucja przemysłowa 4.0 stała się rzeczywistością.

Firma Haier we współpracy z Huawei Technologies Co. opracowała koncepcję „smart factory”, która właśnie została urzeczywistniona. Produkcja jest tu domeną robotów i autonomicznych systemów. Ludzie monitorują prace maszyn i usuwają usterki. Jutro jest już dziś.

Technologie 技术

Najwięksi producenci elektroniki użytkowej

Wspomniana firma analityczno-doradcza HuRun 胡润 z Szanghaju 上海 opublikowała ranking największych chińskich producentów z branży elektroniki użytkowej. Niepodważalnym liderem rankingu jest       HuaWei 华为. Kolejne miejsca zajęły XiaoMi, VIVO, OPPO. Na piątym miejscu znalazła się firma          DJI 大疆创新 – największy na świecie producent dronów komercyjnych. Firma sklasyfikowana na szóstym miejscu rankingu dla jednych jest zaskoczeniem, dla innych odkryciem. To spółka Transsion 传音控股: producent smartfonów Tecno Mobile, które podbiły całą niemal Afrykę. Największy na świecie producent komputerów przenośnych, firma Lenovo znalazła się w zestawieniu na miejscu siódmym. Niemal 70% największych chińskich producentów elektroniki użytkowej ma swoje siedziby główne w ShenZhen 深圳 oraz nieodległym DongGuan 东莞, w prowincji GuangDong 广东.

„Najinteligentniejsze” miasta świata

Zgodnie z danym zebranymi w raporcie Global Smart City 2020 Index opracowanym przez United Nations Public Administration Network we współpracy z Akademią Nauk Społecznych oddział w Szanghaju 上海社科院 oraz Uniwersytetem FuDan 复旦大学, wśród „najinteligentniejszych” miast świata znalazły się:

  • Szanghaj 上海 – miejsce 4,
  • Pekin 北京 – miejsce 5,
  • HongKong 香港 – miejsce 7.
Pierwsza piątka Global Smart City 2020 Index

Dla określenia aktualnej jakości pojęcia „smart city” i implementacji tego konceptu w badanych miastach kierowano się m.in. takimi kryteriami jak: infrastruktura, gospodarka, usługi, zarządzanie miastem, innowacje, dostępność Internetu, powszechność korzystania z aplikacji cyfrowych, badania i rozwój (szczególnie sztucznej inteligencji) oraz bezpieczeństwo gromadzonych danych i transparentność zarządzania nimi. Szanghaj jest liderem w Chinach pod względem rozwijania i stosowania rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji, a służących zarządzaniu miastem, jak również w zakresie wykorzystania zaawansowanych technologii informacyjnych i komunikacyjnych w usługach publicznych, w szczególności w opiece zdrowotnej, transporcie publicznym, edukacji, na lokalnym rynku pracy (poszukiwanie pracowników i zatrudnienia).

Finanse 财政 – Banki 银行 – Kapitał 资本

Zadłużenie Chińczyków

Według analiz centralnego Ludowego Banku Chin 中国人民银行 40.74% dorosłej ludności kraju jest zadłużona w bankach. Przeciętny (statystyczny) mieszkaniec Chin w 2019 roku był ubezpieczony na kwotę 3,045.96 RMB (~1,764.28 PLN). To wzrost o 11.8% w porównaniu z rokiem 2018.  Chińczycy ubezpieczają się coraz chętniej. Przeciętny obywatel ChRL w ubiegłym roku posiadał 6.01 kart kredytowych (wzrost o 10.48% r/r) i 8.06 kont bankowych (wzrost o 11.63% r/r). Sektor bankowy rozwija się tu pomimo ostrej konkurencji ze strony firm świadczących pozabankowe usługi finansowe.

Giełdy

Po okresie niemal dwóch tygodni wolnych od pracy giełdy ruszyły pełną parą. W poniedziałek indeksy „wystrzeliły” z impetem. Optymizm inwestorów nie miał jednak trwałego charakteru. W ciągu tygodnia 12.-16.10.2020 nie obyło się bez dużych wahań i spadków. Ale rewelacyjny poniedziałek sprawił, ze cały tydzień zakończył się na plusie. Najwięcej zyskały akcje banków i spółek finansowych. Kupowano papiery producentów stali, spółek górniczych, wytwórców sprzętu elektronicznego, kolejny tydzień z rzędu rosła wartość akcji spółek związanych z przemysłem obronnym. Wszystkich w minionym tygodniu „przebiły” firmy farmaceutyczne, które opracowują swoje szczepionki przeciw Covid-19. Akcje tych spółek po wielokroć osiągały dzienne limity wzrostów. W strefie zielonej

[Red.: Pamiętamy? W Chinach czerwony to kolor pomyślny, wzrosty są zatem „na czerwono”, spadki „na zielono”, odwrotnie niż to się przyjęło po naszej stronie globusa.]

znalazły się natomiast spółki producentów napojów, alkoholi, spółki automotive i energetyczne. Wśród chińskich giełd najlepiej radziła sobie ta w Hong Kongu. Gwiazdami minionego tygodnia były tu spółki reprezentujące obszar innowacji i nowych technologii. W ciągu tygodnia indeks stych spółek wzrósł o 12.28%. Plusy dodatnie nie powinny nam przesłonić plusów ujemnych (parafrazując w jednym zdaniu dwie znane wypowiedzi). Rynek pozostaje słaby, niestabilny. Wśród inwestorów panuje niepewność, której źródłem są czynniki zewnętrzne, zarówno gospodarcze, jak i polityczne. W samych Chinach niepokój budzi utrzymująca się deflacja w produkcji przemysłowej (PPI). Niepokojem napawają też informacje dotyczące zapowiadanej nowelizacji prawa bankowego obowiązującego i nie zmienianego tu od 25 lat. Nic nie wywołuje większego niepokoju, jak zapowiedź zmiany.

Społeczeństwo 社会

Chińscy miliarderzy

Jak wynika z raportu „Miliarderzy 2020” opracowanego przez szwajcarski bank inwestycyjny UBS oraz amerykańską firmę doradczą PricewaterhouseCoopers, pod koniec lipca 2020 roku w Chinach mieszkało 415 miliarderów, 17% wszystkich miliarderów świata. Ich łączny majątek osiągnął wartość 1.68 bln US$ (~6.50 bln PLN). Chiny zajmują w tej szczególnej konkurencji drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych. Ale wiodą prym pod względem liczby „new-born-billionaires”, czyli osób, które stały się miliarderami w ostatnich 12 miesiącach. Tych w Chinach przybyło w ostatnim roku… 145. Chiny są miejscem, gdzie w ciągu ostatnich dwóch lat liczba osób o majątku liczonym w miliardach dolarów wzrosła o 71%. W ostatnich 10 latach przybywało ich tu najwięcej w porównaniu z innymi państwami Azji. Aż 98% chińskich miliarderów to ludzie, którzy sami dorobili się swoich majątków (self-made-billionaires). W Stanach Zjednoczonych 72%, a w Europie 60% aktualnych miliarderów nie odziedziczyła swoich majątków. Chińscy miliarderzy zarabiają pieniądze na handlu, nowych technologiach, ogólnie pojętej medycynie (z farmacja włącznie), mediach i rozrywce. Najchętniej inwestują w nieruchomości. Bo na nich w Chinach można polegać jak na Zawiszy.

I to wszystko w państwie, które funkcjonuje w ramach socjalizmu z chińską charakterystyką, a jest zarządzane przez przewodnią, wszechobecną, wskazująca kierunki rozwoju Komunistyczną Partię Chin 中国共产党. Czy to się komu podoba, czy nie.

Modernizacja szanghajskiej linii No.2

Linia No.2 metra w Szanghaju 上海 unowocześnia się. Do użytku oddano tu 31 nowych składów, które zastąpiły najbardziej wysłużone wagony. Kolejne 69 składów wyremontowano. Wymiana taboru pozwoliła na zastosowanie najnowocześniejszego na świecie systemu sterowania oraz „podwójnego systemu ostrzegania”. Działania te mają na celu zwiększenie „wydajności” linii w godzinach szczytu. Dotychczas kolejne pociągi zajeżdżały na stacje w interwałach 2-minutowych. Niebawem w godzinach rannych i popołudniowych składy metra będą wjeżdżać na perony co 90 sekund. W przypadku całkowitej awarii systemu sterowania, funkcje zawiadowcze przejmie „system równoległy”, który utrzyma 2 minutową częstotliwość przyjazdów kolejnych składów, aż do usunięcia awarii systemu głównego („szybkiego”). Linia No. 2 szanghajskiego metra jest najbardziej „zajętą” trasa podziemnej kolei 25 milionowej metropolii. Oddano ją do użytku blisko 30 lat temu. Mierzy sobie ponad 60 km długości. 100 poruszających się nią składów przewozi nią każdego dnia ok. 2 mln pasażerów (Warszawa z przyległościami). W Szanghaju działa obecnie 17 linii metra o łącznej długości 725 km. Pasażerowie korzystają z metra dzięki sieci 415 stacji. Buduje się tu nieustannie zarówno nowe odcinki istniejących linii, jak i zupełnie nowe linie, do nowych dzielnic miasta.

Metro połączy Kanton, Dongguan i Shenzhen

Skoro o transporcie publicznym mowa: rozpoczęły się właśnie prace studyjne nad połączeniem linii metra No.22 w GuangZhou/Kantonie 广州 z miastem DongGuan 东莞 oraz z ShenZhen 深圳. W sumie to ponad 100 kilometrów. Dlatego też planowane połączenie zakłada wykorzystanie szybkich pociągów metra osiągających prędkość 140-180 km/h. Oczywiście połączenie kolejami dużych prędkości istnieje pomiędzy tymi miastami od wielu lat. Metro pozwoli jednak dojeżdżać pasażerom do konkretnych dzielnic miast, które połączy. Metro niebawem będzie łączyć również miasta leżące po przeciwnych stronach delty Rzeki Perłowej. Proces tworzenia wielkiego organizmu miejskiego, który zamieszkiwać będzie ok. 100 milionów ludzi trwa.

Sieć kolei szybkich zostanie w tym regionie uzupełniona przez nowe linie metra, które będzie poruszać się z prędkością 140-180 km/h.

Zmiany w kodeksie karnym

Obrady Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych 全国人民代表大会常务委员会, które odbywają się co dwa miesiące, nie wzbudzają zazwyczaj większego zainteresowania. Tym razem sprawy miały się zgoła inaczej. Dużym echem w mediach społecznościowych odbiła się informacja dotycząca proponowanych przez parlament zmian zapisów w chińskim kodeksie karnym. Otóż Stały Komitet postuluje, aby w dwóch przypadkach obniżyć wiek odpowiedzialności karnej z obecnych 14 lat do lat 12. Chodzi o morderstwo umyślne oraz o umyślne zranienie, okaleczenie osoby trzeciej. Propozycja ta zbulwersowała Chińczyków, pomimo wyjaśnienia, iż zmiana ta ma dotyczyć wyjątkowych spraw (prawdopodobnie chodzi o przypadki szczególnego okrucieństwa). Nie chodzi też o objęcie młodocianych przestępców groźba kary śmierci, która obowiązuje w Chinach, ale o spowodowanie, by winni morderstwa trafiali do specjalnych placówek wychowawczych, a nie jak do tej pory nie ponosili żadnej odpowiedzialności za swoje czyny.

Stały Komitet postuluje też by czyny takie jak fałszowanie dokumentów celem podszywania się pod inne  osoby, przyjęcia na studia, uzyskania pracy w szeregach służby cywilnej/administracji, w przedsiębiorstwie państwowym, lub prywatnym, były zagrożone karą od grzywny do trzech lat więzienia.

Zachęty dla zatrudniających absolwentów

Każda szanghajska firma, która zatrudni tegorocznego absolwenta, tudzież rezerwistę, na umowę o pracę na okres min. 1 roku, a zarazem będzie płacić związane z danym pracownikiem/etatem ubezpieczenie społeczne przez min. 3 miesiące, otrzyma z kasy miejskiej jednorazowe wsparcie w wysokości 5,000 RMB (~ 2,768 PLN). To jedno z działań lokalnych władz mające na celu walkę z bezrobociem, które dotyka zwłaszcza bardzo młodych i niedoświadczonych ludzi wchodzących na rynek pracy.

Chiny – Świat / Inicjatywa Pasa i Szlaku 中国 世界, “一带一路

Umowa Chiny – Kambodża

Chiny podpisały umowę o wolnym handlu z Królestwem Kambodży. Jest to już 20 umowa tego typu podpisana przez Chińską Republikę Ludową z innymi państwami. Ta ma charakter szczególny: jest daleko idącym porozumieniem liberalizującym relacje handlowe i zwiększającym wzajemny dostęp do rynków w stopniu większym niż w przypadku innych państw. Negocjowano ją w okresie 7 miesięcy (od stycznia do lipca br.), w 3 rundach. Na mocy umowy Chiny przyznały Kambodży zerową stawkę celną dotyczącą 97.53% towarów objętych wspólnie uzgodnionym taryfikatorem. Kambodża przyznała stawki zerowe 90% chińskich produktów. Wzajemne obroty handlowe obu państw wyniosły w 2019 roku 8 mld US$ (~30.8 mld PLN). Relacje pomiędzy oboma państwami od dawna są bardzo silne. Jednak umowa o wolnym handlu jest w tych relacjach dużym postępem, zwłaszcza w obszarze gospodarczym. Przy okazji podpisania tej umowy, co uczyniono w obecności szefa chińskiego MSZ Wang Yi 王毅 oraz premiera Kambodży Hun Sena, podpisano tez porozumienie dotyczące otwarcia linii kredytowej na min. 140 mln US$ (~538.7 mln PLN) na pilne projekty inwestycyjne, takie jak m.in. kabel podwodny między nadmorskim Sihanoukville (kambodżańskie Las Vegas i Miami w jednym) i Hong Kongiem, budowa autostrad oraz elektrowni, a także listy intencyjne na kolejne transze kredytowe dla projektów infrastrukturalnych. Wszystko w ramach inicjatywy ”Pasa i Szlaku”. Chiny są największym wierzycielem Kambodży, której dług wobec Państwa Środka to blisko 5 mld US$ (~19.24 mld PLN). To około 40% całości zadłużenia zagranicznego tego kraju. Kambodża wyraźnie postawiła na wzmocnienie relacji z Chinami, które stały się najbliższym i najważniejszym partnerem gospodarczym i politycznym tego kraju. Trudno się temu dziwić w sytuacji, gdy Unia Europejska (dawny kluczowy rynek eksportowy Kambodży), blisko dwa lata temu zawiesiła przysługujące od lat królestwu przywileje handlowe kraju słabo rozwiniętego, a w efekcie zahamowała import wielu tamtejszych towarów. Unia uzasadniała swoją decyzję ograniczeniem przez władze Kambodży swobód obywatelskich, zwalczaniem przez kambodżański reżim tamtejszej opozycji. I jeśli intencje były szlachetne, to skutki działań z nich wynikające są raczej mało imponujące.

Kambodża – kwintesencja Azji Południowo-Wschodniej

 

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 43/2020 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button