Wiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (44/20), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron 从新闻媒体的第一页 

Zmiany w prawie o fladze i godle

Zakończyły się obrady Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu) 全国人民代表大会常务委员会. W trakcie obrad 166 członków tego gremium przyjęto między innymi zmiany w prawie o Fladze Państwowej i Godle. Celem nowelizacji prawa jest wzmocnienie ochrony symboli narodowych ChRL. I tak na przykład wprowadzono regulacje zabraniające wywieszania flagi czy godła w niewłaściwej pozycji co narusza godność tych symboli.

Umyślne znieważenie godła i/lub flagi ChRL poprzez palenie, uszkadzanie, niszczenie, zniesławianie lub deptanie w miejscach publicznych, zostaje uznane za przestępstwo ścigane z mocy prawa, skutkujące pociągnięciem do odpowiedzialności karnej. Zaostrzone przepisy obejmują również nieletnich, którzy będą traktowani jednak łagodniej. Za złamanie prawa o Fladze Państwowej i Godle grozi im maksymalnie 15 dni aresztu.

Znowelizowane prawo o symbolach narodowych ChRL określa precyzyjnie czas i okoliczności wywieszania flagi narodowej. Codzienny obowiązek w tym zakresie mają państwowe urzędy i placówki oświatowe. W czasie trwania świąt państwowych, w tym takich jaki Chiński Nowy Rok, flagi narodowe ChRL mają być wywieszanie nie tylko na budynkach urzędów i szkół, ale również na biurowcach, na masztach przed zakładami pracy, w odpowiednio przygotowanych i godnych miejscach na skwerach, w parkach, na placach i ulicach, a także na budynkach mieszkalnych. Patriotyzm to poważna sprawa.

Ustawa o kontroli eksportu

Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych przyjął ustawę dotyczącą kontroli chińskiego eksportu. Na mocy nowej ustawy kontroli podlegać będą produkty przemysłu obronnego, jądrowego, chemicznego, a także technologie i usługi powiązane z tymi branżami.

Prawo o kontroli eksportu spisane w 5 rozdziałach i 49 paragrafach to szczegółowe przepisy dotyczące polityki kontroli, jej środków, lista towarów podlegających szczególnemu nadzorowi, opis systemu nadzoru i zarządzania kontrolą oraz zakresy odpowiedzialności karnej grożącej w przypadku łamania postanowień ustawy. Ustawa wchodzi w życie 1 grudnia 2020 roku. Dotyczy przedsiębiorstw krajowych jak i zagranicznych działających w Chinach. Ustawa nie jest skierowana przeciw żadnemu państwu, ma chronić bezpieczeństwo Chin i ich interesy.

[Red.: „Strzelba, która wisi na ścianie w pierwszym akcie, musi wypalić w trzecim.” — Antoni Czechow]

Wycieczek grupowych nie będzie

Ministerstwo Kultury i Turystyki 文旅部 wprowadza zakaz organizowania przez chińskie biura podróży (zarówno internetowe, jak i tradycyjne) wycieczek zagranicznych dla grup w okresie jesieni i zimy. Zakaz wprowadza się w związku z sytuacją pandemiczną na świecie i faktem, iż wszystkie ostatnio wykryte przypadki zakażeń wirusem dotyczyły osób przyjeżdżających do Chin z zagranicy. Wygrane bitwy nie oznaczają ostatecznego zwycięstwa w wojnie z wirusem.

Ekonomia 经济学

PKB III kwartał: 4.9%

Znane są oficjalne dane dotyczące wzrostu chińskiego PKB w III kwartale. Krajowy Urząd Statystyczny 国家统计局  poinformował, iż chińska gospodarka pomiędzy od lipca do września tego roku powiększyła się o 4.9%. To mniej niż przewidywania (coraz bardziej optymistyczne) różnych instytucji i ośrodków badawczych. Nie dziwi fakt, iż komunikat chińskich statystyków był powodem małego rozczarowania. Ale ogólny wzrost chińskiego PKB od początku roku o 0.7% to dla jednych mało, ale w porównaniu z doniesieniami z innych państw tkwiących wciąż w uścisku pandemii, to bardzo dużo.

Chiny są w najlepszej kondycji gospodarczej spośród wszystkich przodujących ekonomii świata. Mają też najwięcej racjonalnych powodów by patrzeć z nadzieją i optymizmem na nadchodzący IV kwartał.

Poniższe dane uzasadniają ten optymizm.

PKB Chin według MFW

Międzynarodowy Fundusz Walutowy utrzymuje swoje optymistyczne prognozy dla gospodarki chińskiej. Wedle przewidywań MFW w całym 2020 roku gospodarka Chin powiększy się „zaledwie” o 1.9%, ale już w 2021 roku powinna wzrosnąć aż o 8.2%! Co więcej wedle analityków MFW gospodarka chińska będzie stanowić w przyszłym roku 26.8% gospodarki światowej, a w 2025 roku odpowiadać będzie za 27.7% globalnego wzrostu gospodarczego.

Volkswagen chętnie kupowany

Najnowszy raport Chińskiego Stowarzyszenia Jakości 中国质量协会 nosi tytuł Ocena Satysfakcji Klientów Chińskiego Przemyślu Motoryzacyjnego 2020. Wedle danych zebranych przez stowarzyszenie najlepszą opinią wśród chińskich nabywców cieszą się marki samochodów produkowanych przez chińsko-zagraniczne fabryki joint venture. W tej kategorii najwyższą ocenę zyskały samochody spółek chińsko-niemieckich. Na drugim miejscu uplasowały się auta marek japońskich produkowanych w chińskich fabrykach.

W tym roku Ocena Satysfakcji Klientów Chińskiego Przemyślu Motoryzacyjnego została zdominowana przez różne modele aut produkcji spółki ShangHai Automobile Industrial Corporation SAIC 上海汽车集团股份有限公司 i Volkswagena. Te samochody otrzymały najwyższe noty w kategoriach takich jak satysfakcja klienta, serwis po sprzedaży, sieć sprzedaży, poziom usług towarzyszących sprzedaży (tak, tak chiński klient musi być dopieszczony). Wśród najwyżej ocenionych aut szanghajskiej spółki znalazły się: Volkswagen Polo, nowa Santana, Lavida, T-Cross, nowy Tiguan L, Tiguan wersja hybrydowa, Touran, Skoda Octavia i Skoda Superb.

Santana była pierwszym autem produkowanym przez VW w Chinach. Dziś zupełnie nie przypomina samochodu z 1992 roku.
Chiny są dla VW jednym z kluczowych rynków. Tu pojawiają się auta, których nigdzie indziej nie zobaczycie. Oto nowy VW Tiguan
Jetta była kiedyś marką VW. Takie auto pomiędzy Golfem a Passatem. Dziś w Chinach Jetta to samodzielny brand. Należący do VW oczywiscie.

Tesla Model 3 z Chin do Europy

Tesla ShangHai zaczyna eksportować samochody produkowane w szanghajskiej giga-fabryce do Europy. To zaskakująca informacja, zważywszy na wcześniejsze deklaracje Elona Muska, który zapewniał, że to co będzie produkowane w Chinach, pozostanie w Chinach. Wkrótce jednak auta Model 3 made in China będą jeździć po drogach Francji, Niemiec, Włoch, Szwajcarii i 10 innych krajów europejskich. Decyzja zarządu Tesli wynika z rozbieżności pomiędzy możliwościami produkcyjnymi szanghajskiej fabryki, a wynikami sprzedaży Tesli na chińskim rynku. Z taśm produkcyjnych fabryk Tesli w USA i Chinach zjedzie w tym roku 500,000 samochodów.

W lipcu br. sprzedano w Chinach 14,000 aut Model 3, w sierpniu 11,800, a we wrześniu 11,300.

Za decyzją o rozpoczęciu eksportu aut Tesli z Chin do Europy kryją się także koszty wytwarzania. Szacuje się, że wyprodukowanie Modelu 3 w fabryce w Szanghaju to 65% kosztów ponoszonych w zakładach tej firmy w USA. Produkcja w Chinach bazuje w 60% na częściach wytwarzanych przez chińskich poddostawców. I udział ten się zwiększa.

Przeczytaj również: Zielony Wodór, Zielona Odnowa. Czterodniowa konferencja UNDP w Foshan

Cena Tesli wyprodukowanej w Szanghaju to 249,900 RMB – 309,000 RMB (~ 145,230 – ~ 179,576 PLN). We Francji podstawowa wersja Model 3 kosztuje 46,600 EUR (~213.245 PLN). Co oznacza, że francuski dealer Tesli, ściągając auta z Chin ma do zagospodarowania ok. 68,000 PLN, z których trzeba opłacić transport i koszty dystrybucji. A reszta pozostaje dla niego. To oczywisty argument dla dealerów (nie tylko francuskich) na rzecz aut zza Wielkiego Muru. Rynek europejski jest dla Tesli niezwykle istotny. Tylko we wrześniu br. sprzedaż samochodów elektrycznych w Unii Europejskiej wzrosła o 195 % w porównaniu z wrześniem 2019.

Auta SAIC będą podbijać Europę

Europa stanowi ważny rynek również dla chińskich producentów samochodów. To z pewnością rynek chłonny, a wciąż przez chińskie firmy nie zdobyty. ShangHai Automobile Industrial Corporation SAIC 上海汽车集团股份有限公司 uruchamia własną linię shippingową, której głównym zadaniem będzie transport morski aut z Chin na odległe geograficznie rynki, w tym do Europy.

Linia nosi nazwę SAIC ANJI Logistic 上汽安吉凤凰号, a 20 października w rejs do Europy wyruszył jej statek typu ro-ro (od ang. roll-on / roll-off, typ statku przystosowanego do przewożenia ładunków tocznych i pojazdów (samochodów osobowych, ciężarówek lub wagonów kolejowych) z 1,800 autami elektrycznymi MR i Maxus na pokładach.

Rejs ten jest początkiem akcji „Europa 2025”, której celem jest osiągniecie w roku 2025 sprzedaży w Europie co najmniej 100,000 aut tego chińskiego koncernu. Samochody SAIC są już obecne na rynkach m.in. Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niderlandów, Belgii, Luxemburga, Norwegii, Danii, Francji i Niemiec. Firma pracuje równocześnie nad pozyskaniem swojego miejsca na rynkach Azji Południowo-Wschodniej, Meksyku oraz Ameryki Południowej. Tam też będą pływać statki SAIC ANJI Logistic.

 

Technologie 技术

Alibaba wchodzi w detal

Grupa Alibaba 阿里巴巴 zapłaci 28 mld HK$ (14.035 mld PLN) za kontrolny pakiet akcji (72%) spółki Sun Art Retail Co., Ltd. 高鑫零售有限公司. Firma ta (notowana na giełdzie w XiangGang/HongKongu 香港) jest właścicielem 484 marketów RT-Market oraz większościowym udziałowcem chińskiej operacji Auchan International Supermarkets. W ten sposób Alibaba 阿里巴巴 potwierdza swoje coraz poważniejsze zaangażowanie w chiński sektor sprzedaży detalicznej m.in. poprzez budowę własnej sieci supermarketów.

Niebawem zapewne światło dzienne ujrzy nowy model biznesowy łączący potencjały tradycyjnej sieci sprzedaży sklepów i supermarketów „fizycznych” z możliwościami, które dają platformy sprzedaży internetowej, w tym rosnące w siłę kanały live stream.

Supermarkety RT-Market to kolejny kanał sprzedaży opanowywany sukcesywnie przez Alibabę.

Nowy szybki pociąg: 400 km/h

Spółka CRRC ChangChun Railway Vehicle Co., Ltd. 长春轨道客车股份有限公司 zaprezentowała swój pierwszy skład kolei dużych prędkości, który będzie mógł poruszać się z prędkością do 400 km/godz. Przy czym nie sama prędkość jest w tym przypadku najciekawszym aspektem technicznym. Otóż nowy pociąg produkcji CRRC został wyposażony w podwozie, które jest w stanie dopasowywać się do 4 różnych szerokości torów, 4 różnych standardów obowiązujących w Azji i w Europie. To oznacza, że chińskie pociągi pasażerskie nowego typu będą mogły podróżować z Chin do Europy bez konieczności długotrwałych i spowalniających podróże wymian podwozia na granicach różnych systemów/standardów kolejowych, jak na przykład na polskiej granicy wschodniej.

Oczywiście rozwiązanie problemu dostosowania składów do różnych szerokości torów nie sprawi, że pociągi z Chin będą mknąć przez Azję do Europy z maksymalną szybkością. Podróżowanie w takim tempie wymaga dostosowanych torowisk, napowietrznych systemów zasilania, a przede wszystkim złożonych systemów bezpieczeństwa.

 

Premiera nowych produktów HuaWei

22 października br., podczas ogólnoświatowej konferencji online, HuaWei 华为 przedstawił serię swoich nowych flagowych smartfonów, czyli HuaWei Mate 40. Podczas tej samej prezentacji przedstawiono najnowsze smartwatche, słuchawki bezprzewodowe, głośniki i inne najnowsze produkty chińskiego giganta elektroniki użytkowej. W ten sposób oficjalnie zadebiutowały zapowiadane od pewnego czasu modele telefonów Mate 40, Mate 40 Pro, Mate 40 Pro+, Mate 40 RS Porsche (Mate 40 RS) i Mate 30E pro 5G. Wszystkie przystosowane do pracy w systemie 5G, wszystkie uniezależnione od aplikacji Google.

Głównymi bohaterami wydarzenia były bez wątpienia HuaWei Mate 40 Pro i Mate 40 Pro+. I nic w tym dziwnego. Popatrzcie Państwo sami:

Nowa generacja flagowców HuaWei to aparaty, których ekrany o przekątnej 6.76 cala nie posiadają bocznych ramek. W smartfonach tych można umieścić dwie karty SIM, albo kartę nano-SIM i NM-card. Z przodu umieszczono dwuobiektywowy aparat, który współpracuje z systemem odczytywania gestów (komendy gestowe). Dzięki temu rozwiązaniu będzie można uruchamiać i korzystać z różnych funkcji telefonu bez konieczności dotykania jego ekranu (na przykład przewijanie ekranu, przerzucanie stron, sterowanie głośnością, uruchamianie i wyłączanie aplikacji, itd., itp.).

Cechą szczególną nowej linii HuaWei Mate jest zestaw aparatów fotograficznych nazwany Ultra Vision Cine Camera umieszczony na tylnej ścianie każdego urządzenia z tej „rodziny”. Obiektywy aparatów zostały skontruowane i wyprodukowane przez słynną firmę Leica.

Ultra Vision Cine Camera to nowa zdjęć i filmów video szerokokątnych realizowanych za pomocą telefonów.

Sercem Mate 40 są procesory HiSilicon Kirin 9000. Pamięć 8 albo 12 GB RAM. Bateria o pojemności 4400 mAh ładowana przewodowo bądź bezprzewodowo.

Ceny:

Chiński gigant e-commerce JD.com poinformował, że wszystkie aparaty HuaWei Mate 40, które firma miała w swoich magazynach, a które wystawiono do sprzedaży 24 października, zostały sprzedane w ciągu… 28 sekund.

Laptop Lenovo ze składanym ekranem

Tymczasem największy na świecie producent laptopów, czyli firma Lenovo 联想 zaprezentowała pierwszy na świecie laptop ze składanym ekranem. Laptop ten oczywiście współpracuje z systemem 5G. Lenovo  ThinkPad X1 Fold został wyposażony w mała klawiaturę zewnętrzną, a także specjalne pióro. Urządzenie może pracować przez 10 i pół godziny bez zasilania zewnętrznego. Cena: 23,999 RMB (~ 13,950 PLN).

Rozgrzewka przed Dniem Singla

21 października spółka Alibaba 阿里巴巴  wraz z innymi chińskimi firmami e-commerce rozpoczęła „rozgrzewkę” przed Dniem Singla 11.11. To, o czym parokrotnie już pisaliśmy, największe w Chinach święto zakupów, wymyślone i rozkręcone o przez Alibabę właśnie. W dniu rozgrzewki najlepiej sprzedawały się i przedsprzedawały kosmetyki. W pierwszej godzinie akcji na platformie T-mall (własność Alibaby) najlepiej sprzedawały się kosmetyki. Sprzedano ich za ponad 100 mln RMB (~58.118 mln PLN). W godzinę. Ale hitem dnia były wyniki sprzedażowe dwóch największych gwiazd sprzedaży live stream. Prezentowana przez nas niedawno Viya oraz jej największy konkurent Austin podczas 3-godzinnych live stream show sprzedali w sumie towary i usługi o wartości 6.85 miliarda RMB (3.86 miliarda PLN).

Dzień Singla 2020 będzie zapewne kolejnym dniem rekordów chińskiego handlu w sieci.

Pisanie za pomocą fal mózgowych

W Chinach trwają nieustannie prace nad nowymi systemami umożliwiającymi sterowanie urządzeniami i obsługiwanie aplikacji za pomocą fal mózgowych. Oto jeden z przykładów: edytor tekstu sterowany falami EEG. Efektywne posługiwanie się tym systemem wymaga umiejętności koncentracji i skupienia. To możliwość komunikacji dla osób jej pozbawionych (na przykład osoby sparaliżowane, lub z poważnymi niepełnosprawnościami), ale także sprawdzone już narzędzie do pracy z osobami uzależnionymi od gier.

Nauka – Edukacja 教育 科学

System nawigacyjny BeiDou ogólnodostępny

Nawigacyjny System Satelitarny BeiDou 北斗卫星导航系统 (konkurencja dla m.in. amerykańskiego systemu GPS) jest już w pełni funkcjonalny i ogólnodostępny. Można z niego korzystać między innymi poprzez smartfony, dzięki bezpłatnej aplikacji BeiDou. Akademia Informacji i Komunikacji Technologicznej Chin 中国信息通信技术研究院 poinformowała, że system BeiDou osiągnął poziom precyzji lokalizacji do 120 centymetrów. Fakt ten ma istotne znaczenie dla rozwoju systemów autonomicznych w transporcie drogowym i morskim. O czym nie omieszkamy informować na bieżąco.

Finanse 财政 – Banki 银行 – Kapitał 资本

Chińskie akcje najlepszą inwestycją

Szwajcarski bank inwestycyjny Credit Suisse przewiduje, że w przyszłym roku najlepszą opcją inwestycyjną będą akcje chińskich spółek technologicznych i przedsiębiorstw przemysłu obronnego. Szwajcarzy są przekonani, że firmy te będą znacznie zyskiwać na wartości w najbliższych 12 miesiącach. A i później powinny być w bardzo dobrej formie ekonomicznej.

 Giełdy

Tydzień spadków. Największe w Szanghaju i ShenZhen. Za to w Hong Kongu i na Tajwanie indeksy poszły w górę. Obserwatorzy chińskich giełd zwracają uwagę na zbliżające się IPO spółek z grupy Alibaba oraz na rosnącą niepewność dotyczącą stanu globalnej ekonomii doświadczanej drugą falą pandemii. Pewna część inwestorów przygotowuje się do nabycia akcji nowych spółek (jak Ant Financial), większość chce po prostu posiadać wolne środki pozwalające na szybkie reagowanie na zmieniająca się sytuację ogólną.

Polecamy także: Autonomiczny paczkomat na kółkach i inne chińskie wynalazki z zakresu sprzedaży online

To był zły tydzień dla giełdowych spółek technologicznych. Indeks Star Market (spółek badawczo-technologiczno-innowacyjnych) odnotował największy tygodniowy spadek w skali ostatniego kwartału. Do spadków dołączyły tez spółki internetowe, oprogramowania, rolnicze, opieki zdrowotnej, biomedyczne, logistyczne.

Ale znów wzrosty miały spółki bankowe, finansowe, budowlano-konstrukcyjne, deweloperskie i sektora gastronomiczno-hotelarskiego. Akcje ich wydają się być najbezpieczniejszą inwestycją, która nie podlega dużym wahaniom czy spadkom.

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (23.10.2020)

100英镑GBP = 871.92人民币 RMB                  

100欧元EUR = 787.62 人民币 RMB

100美元US$ = 667.03人民币 RMB

100美元US$ = 666.69人民币 RMB

Kurs offshore transakcji poza Chinami w rozliczeniach międzybankowych.

100 港HG$ = 86.07人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 83.78人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.32 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN = 173.09人民币 RMB

100人民币 RMB = 57.56 波兰兹罗提 PLN

SIBOR/HIBOR

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję.

{Dane na dzień 23.10.2020}

Społeczeństwo 社会

Szczepionki przeciw Covid-19 odpłatne

Jak poinformowało Państwowe Biuro ds. Ubezpieczenia Medycznego 国家医保局 system powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w Chinach nie będzie pokrywał kosztów szczepienia dostępną szczepionką przeciw wirusowi Covid-19. Tak jak w przypadku innych szczepionek zapobiegającym chorobom sezonowym (grypa). Biuro jednocześnie informuje, że cena za pojedyncze szczepienie dostępną szczepionką firmy Sinopharm nie może przekraczać granicy 200 RMB (~116.30 PLN). Skuteczne szczepienie przeciwko Covid-19 wymaga podania dwóch dawek szczepionki w odstępie od 14 do 28 dni, zatem koszt całej kuracji nie może przekraczać kwoty 400 RMB (~232.60 PLN).

Milionowe miasta Chin

Na 15 najludniejszych miast powiatowych Chin, aż 3 zamieszkuje ponad 10 mln mieszkańców. Miasta te to: Suzhou 苏州 (prowincja JiangSu 江苏), LinYi 临沂 (prowincja ShanDong 山东) i NanYang 南阳 (prowincja HeNan 河南). W pozostałych 12 mieszka od 8 do ponad 9 mln ludzi. W sumie w tych 15 miastach mieszka i pracuje 130 milionów osób.

PKB per capita w chińskich miastach

W 2019 roku w jedenastu stolicach chińskich prowincji PKB liczone na głowę jednego mieszkańca przekroczył 100,000 RMB (~58,214 PLN). W tej jedenastce znalazły się: NanJing 南京, GuangZhou/Kanton 广州, HangZhou 杭州, WuHan 武汉, ChangSha 长沙, FuZhou 福州, HeFei 合肥, ZhengZhou 郑州, JiNan 济南, ChengDu 成都 i NanChang 南昌.

Najbogatsi Chińczycy 2020

Brytyjska firma analityczno-doradcza HuRun 胡润 z Szanghaju opublikowała listę najbogatszych Chińczyków. To już 22 edycja tego każdorazowo wzbudzającego emocje rankingu, z którego wynika, iż:

 • Zsumowany majątek najbogatszych mieszkańców Chin wynosi łącznie ponad 4 bln US$ (~15.44 BILIONÓW PLN). To więcej niż PKB Niemiec, czwartej gospodarki na świecie;
 • W tegorocznym zestawieniu obejmującym stan od sierpnia 2019 do sierpnia 2020, szturmem trzecie miejsce zdobył Zhong Shan Shan钟睒睒, założyciel i prezes firmy NongFu Spring 的农夫山 (producent wody mineralnej). Jego majątek powiększył się dzięki udanemu wejściu NongFu Spring na giełdę;
 • Połowa ze stu najbogatszych Chińczyków mieszka w Pekinie, ShenZhen, Szanghaju, HangZhou, Kantonie i SuZhou;
 • Na liście pojawiły się 743 nowe twarze;
 • W sumie – wedle danych zebranych przez HuRun – w ChRL mieszka obecnie 878 miliarderów (nie licząc tych z XiangGang/HongKongu 香港, AoMen/Makao 澳门, Tajwanu 台湾);
 • Miniony rok był szczególnie dobry dla tych którzy działają w branży e-commerce, systemie 5G, opiece zdrowotnej (medyczne, farmaceutyczne), nieruchomościach i niektórych gałęziach produkcji;
 • 256 najbogatszych Chińczyków nie ukończyła 40 roku życia; 27 z nich to osoby urodzone w latach 90, średnia wieku najbogatszych Chińczyków to 55 lat;
 • Majątek 10 najbogatszych Chińczyków powiększył się w minionym roku o 70% (29.4 mld US$, ~113.45 mld PLN);
 • 55 osób ujętych w rankingu dysponuje majątkiem o wartości ponad 10 mld US$ (~38.59 mld PLN);
 • 24.9% na liście HuRun to kobiety, co oznacza spadek o 2% w porównaniu z zestawieniem 2018/2019;
 • 140 chińskich miliarderów jest delegatami do Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu) 中华人民共和国全国人民代表大会 lub Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej Chin 中国人民政治协商会议;

Top 10 najbogatszych Chińczyków:

“Wykupne”, czyli kosztowna tradycja

Tradycja w narodzie nie ginie. Zwłaszcza ta, która nakazuje, by smalący cholewki młodzian obdarował większą sumą pieniędzy rodziców swojej wybranki serca. Taka tradycyjna gratyfikacja za wychowanie dziewczęcia i nagroda dla przyszłych teściów za znój związany z rodzicielstwem. Przy tej okazji młodzieniec pragnący zawrzeć związek małżeński winien również zadbać o przyzwoite (najlepiej nie tanie) podarunki dla swojej przyszłej żony.

Tematem zajęła się agencja TenCent News GuYu Data 腾讯新闻谷雨数据, która przeprowadziła ankietę wśród młodych Chińczyków. Z badania wynika, że statystyczny „starający się o rękę” podarowuje swoim przyszłym teściom od 56,187 RMB do 78,384 RMB (~ 32,691 PLN – ~45,605 PLN). Wielkość kwoty zależy od regionu Chin. I – paradoksalnie – wielkość „wykupnego” nie jest wprost proporcjonalna do zamożności prowincji, powiatu, gminy, czy miasta. Najwyższe kwoty rodzicom przyszłych żon oferuje się w jednaj z najbiedniejszych prowincji Chin, czyli w prowincji GuiZhou 贵州. Średnio 89,000 RMB (~51,800 PLN). Do tego doliczyć należy prezenty dla przyszłej żony.

Małżeństwo to spore wyzwanie finansowe dla młodych Chińczyków. I ich rodzin.

Najwięcej na tę formę skłonienia wybranki do zamążpójścia wydaje się w prowincji ShanDong山东. Tu też aż 86.6% kawalerów zawierza tej metodzie dotarcia do kobiecego serca. Młode mieszkanki Szanghaju, Pekinu i ChongQing tylko w 36.8% dają się skusić błyskotkami. Tu lepiej działają samochody i mieszkania. I takie prezenty przyszłym pannom młodym oferuje… 40% kawalerów. Na pytanie, czy gotówka jest odpowiednim prezentem dla przyszłej żony, 60.9% kobiet odpowiedziało pozytywnie. To duża różnica w porównaniu z męskim spojrzeniem na tę kwestię. Tylko 15% ankietowanych mężczyzn odpowiedziało na to samo pytanie: „tak”.

Czytaj również: Cathay Biotech zainwestuje prawie 600 milionów dolarów, by kukurydzą zastąpić ropę naftową

Podobne różnice w opiniach dotyczyły kwestii wartości prezentu/prezentów dla panny młodej. Kobiety uznały, że powinny otrzymać podarunki o wartości co najmniej 50,000 – 100,000 RMB (~29,107 – 58,214 PLN). Mężczyźni wykazali się większą powściągliwością wskazując widełki pomiędzy 10,000 a 50,000 RMB (~5,821 – 29,107 PLN). Prawie 50% ankietowanych mężczyzn uznało, że cała ta tradycja jest zła, i że należy z nią zerwać jak najszybciej. Tymczasem 60% ankietowanych kobiet miało odmienne zdanie na ten temat. Tradycja jest dobra i należy ją kultywować.

Największy rynek filmowy świata

Według danych Państwowego Biura Filmów 国家电影专业办公室 oraz Box Office Mojo, 17 października br. Chiny prześcignęły Stany Zjednoczone w kategorii największego na świecie rynku filmowego i kinowego. Od początku roku produkcje filmowe w ChRL zarobiły 13.084 mld RMB (~ 7.618 mld PLN; 1.957 mld US$). W tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych filmy wygenerowały dochód 1.926 mld US$ (~7.498 mld PLN). Co ważne: za 80% przychodów w Chinach odpowiadają produkcje chińskie.

Na marginesie zdarzeń 是保证金

Dzień Seniora

Z kronikarskiego i osobistego obowiązku muszę odnotować, że 25 października obchodzono w Chinach Dzień Seniora, czyli Święto ChongYang 重阳节. Określane również jako Święto Podwójnej Dziewiątki, gdyż zgodnie z tradycyjnym kalendarzem księżycowym wypada ono 9 dnia 9 księżycowego miesiąca roku. Oficjalnie obchodzone jest od 1989 roku. Ale jego historia (pisana!) sięga czasów sprzed 25 roku przed naszą erą (sprzed okresu Wchodniej Dynastii Han). I za dawnych Chińczyków niekoniecznie miało tak pozytywny wydźwięk jak dzisiaj. Ale co było, a nie jest nie pisze się w rejestr. Dlatego też, będąc wiernym teraźniejszości, życzę wszystkim Seniorom długich lat życia w dobrym zdrowiu. Wszystkim, ze mną włącznie.

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 44/2020 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button