Wiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (44/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

1 - 7 listopada 2021

Spis treści ukryj

Sprawy Rządowe (政府事)

Ministerstwo Zasobów Naturalnych (自然资源部):

Z końcem 2020 roku w Chinach było 1,865 mld mu ziemi ornej (mu亩 to tradycyjna jednostka miary powierzchni stosowana w Chinach do dziś, a równa 667 m2), czyli ok. 1,25 mln km2. Biorąc pod uwagę ogólną powierzchnię kraju (łącznie z pasem wód przybrzeżnych ze znajdującymi się tam wyspami), czyli 10,45 mln km2 i ponad 1.4 mld ludności to niewiele. Według wyliczeń ekspertów niezbędne minimum gruntów ornych zapewniających samodzielne wyżywienie społeczeństwa to 1,8 mld mu. Tymczasem wciąż liczne są w Chinach przypadki nielegalnego przejmowania gruntów rolnych na cele budowalne, zwłaszcza pod budownictwo mieszkaniowe. W 2020 roku ministerstwo wykryło 7,371 takich przypadków.

Krajowa Administracja Lasów i Terenów Zielonych (国家林业和草原局):

23,04% powierzchni Chin pokrywają lasy. Zajmują w sumie 3,3 mld mu (ok. 2,2 mln km2). W 1950 roku lasy zajmowały – w zależności od źródeł – od 8,6% do 12,5% powierzchni kraju. W roku 2050 lasy maja pokrywać nie mniej niż 30% całych Chin. To mało znany fakt – Chiny są państwem, które najszybciej i w największej skali na świecie powiększa swoje zasoby leśne.

Państwowa Administracja Podatkowa (国家税务总局):

W ciągu trzech kwartałów br. wzrosła liczba nowych podmiotów płacących podatki. Takich podmiotów przybyło od stycznia do końca września br. 9,703 mln, co oznacza wzrost o 16,1% r/r.

Krajowe Biuro Informacji Internetowej (国家互联网信息办公):

Przygotowano nowy projekt przepisów dotyczących ochrony danych zbieranych i przechowywanych przez firmy internetowe. Podstawowym proponowanym wymogiem dotyczącym danych jest obowiązek przechowywania ich wyłącznie na serwerach zlokalizowanych w granicach Chin. To powiela się z najnowszymi przepisami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, jak i infrastruktury informatycznej, które weszły w życie w drugiej połowie br.

Ministerstwo Mieszkalnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (住房和城乡建设部):

W ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku w 51 200 osiedlach zlokalizowanych na terenie licznych miast i miasteczek prowadzone są prace mające na celu rewitalizację starych budynków mieszkalnych. Do końca roku renowacja objętych zostanie w sumie 53 000 budynków tego rodzaju. Jednocześnie rozwijany jest ambitny program budowy ogólnie dostępnych mieszkań komunalnych do wynajęcia z opcją wykupu. Na koniec października br. w 40 miastach Chin budowano ogółem 720 000 takich lokali mieszkalnych. Do końca roku w stanie surowym będzie ich już 936 000. W 6 miastach Chin (NanJing 南京, WuXi 无锡, NingBo 宁波, FoShan 佛山, ChangChun 长春, NanNing 南宁) zrealizowano już tegoroczne plany budowy mieszkań komunalnych. W przyszłych latach powstawać będą kolejne.

Państwowy Urząd Statystyczny (国家统计局):

Indeks innowacyjności Chin w roku 2020 osiągnął wartość 242,6 pkt, o 6,4% większą niż w roku 2019. Biuro wyliczając ten indeks wzięło pod uwagę 21 wskaźników. Wydatki państwa na rozwój i badania w ubiegłym roku wyniosły 243,931 mld RMB (ok. 150,912 mld PLN).

Ministerstwo Finansów (财政部):

We wrześniu br. sprzedano losy ogólnokrajowej loterii o wartości 31,239 mld RMB (ok.19,328 mld PLN), co oznacza spadek o 12.9% r/r. W ogólnej puli losów te loterii sportowej przyniosły przychód w wysokości 19,395 mld RMB (ok. 11,999 mld PLN), co również oznacza spadek. O 11,5%. Wrzesień br. nie był zatem szczęśliwym miesiącem dla loterii państwowej. Ale bilans trzech pierwszych kwartałów tego roku może cieszyć organizatora, czyli Ministerstwo Finansów. Od początku roku do końca września wartość wszystkich sprzedanych losów loteryjnych osiągnęła kwotę 278,531 mld RMB (ok. 172,299 mld PLN), czyli o 20,7% więcej niż w minionym roku.

Ukrywanie swojej tożsamości przez zwycięzców loterii stało się w Chinach swego rodzaju “modą”…

Loteria pomocy socjalnej przyniosła w tym okresie 102,25 mld RMB (ok. 63,25 mld PLN) – wzrost o 0,3% r/r. Loteria sportowa wygenerowała przychody w kwocie 176,28 mld RMB (ok. 109,065 mld PLN) – wzrost o… 36,9% r/r.

Ministerstwo Handlu (商务部):

Spowalnia wzrost cen warzyw. W ostatnim tygodniu października ceny warzyw wzrosły o 3,7% t/t (tydzień do tygodnia). Średnia cena 30 warzyw w owym tygodniu wzrosła o 5,7% w relacji miesiąc do miesiąca: mniej o 2,2% niż przedostatnim tygodniu października (7,9% t/t). Według ministerstwa sytuacja  na rynku warzyw powoli stabilizuje się.

 

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

PMI październik 2021

Nowe, październikowe odczyty PMI (Manufacturing Purchasing Managers Index) wskaźnika aktywności (i nastrojów) w przemyśle potwierdzają, iż gospodarka Chin hamuje. W październiku odczyt PMI dla chińskiego przemysłu wyniósł 49,2. We wrześniu było to 49,6. Odczyt poniżej 50 świadczy o tym, że sektor przemysłowy Chin znalazł się w okresie dekoniunktury.

 

Niewątpliwy wpływ na spowolnienie miały ograniczenia w dostawach prądu oraz wysokie ceny surowców i materiałów. Spadła też wielkość zamówień co obrazuje odczyt subindeksu PMI zamówień: 48,4. Zapotrzebowanie na produkty przemysłowe maleje. Indeks cen zakupów wzrósł do poziomu 72,1. We wrześniu było to 63,9. Ceny „ex-factory” osiągnęły najwyższy poziom od lat. Szczególnie dotyczy to przemysłu petrochemicznego, węglowego, surowców i produktów chemicznych, odlewów oraz przetwarzania metali żelaznych i nieżelaznych. Tu wskaźniki cen rosły powyżej poziomu 73. Poprawiły się nieco wyniki importu i eksportu, odpowiednio: 46,6 i 47,5, o 0,4 i 0,7 więcej niż we wrześniu. Wskaźniki zaawansowanych technologii oraz produkcji maszyn i urządzeń kontynuują silne wzrosty. W październiku był to odpowiednio 52,0 (o 2,8 więcej m/m) i 51,2 (o 2,0 więcej m/m).

Duże przedsiębiorstwa przemysłowe radzą sobie w trudnych okolicznościach lepiej (wskaźnik PMI 50,3 – spadek o 0,1 m/m) niż średnie (PMI 48,6 – spadek o 1,1 m/m) i małe (47,5 – 6 miesiąc spadku pod rząd).

Gospodarka nie związana z przemysłem ma się lepiej. Tu odczyt PMI wyniósł w październiku 52,4, choć jest to mniej o 0,8 niż we wrześniu. Zatem i tu obserwowane jest spowolnienie. Subindeks usług wyniósł 51,6 (spadek o 0,8 m/m). Podindeks usług telekomunikacyjnych, oprogramowania internetowego, technologii informacyjnych osiągnął poziom 56. Drugi miesiąc z rzędu idzie w górę. Podobny wzrost (55) odnotował subindeks PMI kateringu, konsumpcji, rozrywki. Wysoko utrzymuje się subindeks rynku kapitałowego, nieruchomości, ubezpieczeń (58,5) oraz dla budownictwa (56,9).

Przypomnijmy o co chodzi z indeksem PMI. Wskaźnik PMI to mówiąc w uproszczeniu informacja zwrotna od kupców i zaopatrzeniowców kilkuset dużych firm z różnych branż informujących okresowo o poziomach zakupów surowców, materiałów i komponentów dla potrzeb swoich organizacji. Czym większe zakupy i wynikające z nich zapasy, tym większe otrzymane zamówienia od klientów, tym większe planowane produkcje. Spadający poziom zapasów oznacza malejące plany dotyczące produkcji, a więc i wielkości otrzymywanych zamówień. Odczyt wskaźnika poniżej 50 punktów oznacza pogorszenie warunków w tym sektorze, a powyżej – poprawę.

NingDe ShiDai New Energy Technology

Jak podaje China Automotive Power Battery Industry Innovation Alliance (中国汽车动力电池产业创新联盟) spółka NingDe ShiDai New Energy Technology Co., Ltd. (宁德时代新能源科技股份有限公司) od czterech lat jest największym na świecie producentem baterii elektrycznych do samochodów. Posiada 32,2% udziałów w światowym rynku i 49,1% krajowym rynku tego typu baterii.

W pierwszej dziesiątce największych producentów świata znajdują się jeszcze 3 chińskie spółki:

 • BYD Group Co., Ltd. (比亚迪集团有限公司) miejsce czwarte;
 • AVIC Lithium Battery Technology Co., Ltd. miejsce siódme oraz
 • HeFei GuoXuan High Tech Power Energy Co., Ltd. (合肥国轩高科动力能源有限公司) miejsce dziewiąte.

Wszystkie te spółki powstały w pierwszej dekadzie XXI w. NingDe jest głównym dostawcą baterii dla Tesli, Volkswagena, Audi i wielu innych. W kraju spółka ma fabryki w:

 • NingDe 宁德 (prow. FuJian 福建),
 • LiYang 溧阳 (prow. JiangSu 江苏),
 • XiNing 西宁 (prow. QingHai 青海),
 • YiBin 宜宾 (prow. SiChuan 四川),
 • ZhaoWing 肇庆 (prow. GuangDong 广东),
 • YiChun 宜春 (prow. JiangXi 江西) oraz
 • Szanghaju / ShangHai / 上海.

Spółka posiada też zagraniczną bazę produkcyjną w Erfurcie (Niemcy).

Tylko w ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku dochód firmy wyniósł 73,361 mld RMB (ok. 45,567 mld PLN), co oznacza wzrost o 132,73% r/r. Zyski netto wyniosły 7,751 mld RMB (ok. 4,815 mld PLN) – wzrost o 130,9% r/r. W sierpniu br. firma ta pozyskała finasowanie w wysokości 58,2 mld RMB (ok. 36,149 mld PLN), a pozyskane środki zostaną przeznaczone na budowę nowych pięciu linii produkcyjnych baterii litowo-żelazowo-fosforanowych. To nowa generacja baterii, które wiążą się z niższymi kosztami produkcji (tańsze surowce), zapewniają użytkownikom większe bezpieczeństwo i stabilność działania akumulatorów, jednak przy nieco mniejszej pojemności oraz gorszych parametrach efektywności energetycznej. Spółka NingDe ShiDai New Energy Technology Co., Ltd. jest jak do tej pory jedynym ich producentem w kraju. Wstępna umowa z Teslą (to największy klient spółki) przewiduje, iż w przyszłym roku Chińczycy dostarczą Amerykanom baterie nowej generacji o łącznej mocy 45 GWh (1 GWh = 1 milion KWh), co przekłada się na wyposażenie ok. 800 000 samochodów elektrycznych. Całkowite moce produkcyjne NingDe w bieżącym roku to 69,10 GWh, a nowo budowane linie pozwolą produkować rocznie baterie o mocy 92.5 GWh. Spółka jest notowana na giełdzie w Szanghaju. Jej wartość rynkowa wynosiła w pierwszym tygodniu listopada 1,489 bln RMB (ok. 924,894 mld PLN), co dawało trzecie miejsce pośród wszystkich notowanych na tej giełdzie (za China KweiChow MouTai Winery Group Co., Ltd. (中国贵州茅台酒厂(集团)有限责任公司) – 2,294 bln RMB (ok. 1,425 bln PLN) i Industrial and Commercial Bank of China (中国工商银行股份有限公司) – 1,665 bln RMB (ok. 1,034 bln PLN).

Więcej węgla

Według raportu China National Railway Group Co., Ltd. (中国国家铁路集团有限公司) w październiku do elektrowni dostarczono transportem kolejowym 122 mln ton węgla energetycznego. To o 25% więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku i o 21% więcej niż to miało miejsce we wrześniu br. Elektrownie dysponują średnim zapasem węgla na 19,1 dni ciągłej pracy  (niezbędne minimum to na 14 dni), kiedy na koniec września zapasy te przeciętnie starczać mogły na 5,1 dnia pracy. Obecnie chińskie kopalnie wydobywają każdego dnia rekordowe 11,88 mln ton węgla.

76,77 mld przesyłek

76,77 mld przesyłek dostarczyły do klientów chińskie urzędy pocztowe w ciągu trzech kwartałów br. Dochody Krajowego Biura Poczty (国家邮政局) z tego tytułu osiągnęły poziom 743,08 mld RMB (ok. 461,553 mld PLN). Wzrost odpowiednio o 36,7% (liczba przesyłek) i 21,8% (dochody) r/r. Najwięcej przesyłek dostarczono we wschodnim rejonie kraju, który dokonano 78,3% wszystkich przesyłek kurierskich w Chinach. W regionach zachodnich dostarczono 8,9% wszystkich przesyłek.

Z miesiąca na miesiąc rosną koszty usług kurierskich. We wrześniu dostawy w obrębie tego samego miasta kosztowały przeciętnie 5,7 RMB (ok. 3,54 PLN) za sztukę, na wsiach średnio 5,6 RMB (ok. 3,47 PLN), a za przesyłkę międzynarodową trzeba było zapłacić średnio 63,2 RMB (ok. 39,25 PLN).

Wstrzymanie budowy nowych linii metra

Rada Państwa (国务院) oraz Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) wstrzymały zatwierdzanie budów nowych linii metra dla miast, w których tego typu forma transportu publicznego jeszcze nie istnieje. Decyzja ta spowodowana jest rosnącymi kosztami tego typu projektów (gwałtowny wzrost cen wszystkich materiałów, systemów, urządzeń, etc.) oraz związanym z nimi zbyt dużym zadłużaniem się rządów lokalnych. Wybudowanie jednego kilometra linii metra  to koszt blisko 1 mld RMB (ok. 621,120 mld PLN). W roku 2000 tylko cztery miasta w Chinach miały linie metra: Pekin / BeiJing / 北京, TianJin 天津, Szanghaj / ShangHai / 上海 i Kanton / GuangZhou / 广州. Dziś sieci metra funkcjonują w ponad 50 chińskich aglomeracjach. Już w 2018 roku władze centralne wydały ścisłe regulacje dotyczące budowania linii metra, jednak rządy lokalne wciąż próbowały pozyskiwać fundusze na ten cel, nie licząc się z ryzykami natury finansowej.

China International Import Expo

Od 5 do 11 listopada br. w Szanghaju odbywały się czwarte już targi China International Import Expo (中国国际进口博览会). To najważniejsza impreza targowa dla chińskich importerów. Impreza o najwyższej randze biznesowej, politycznej i propagandowej. Jak co roku targi rozpoczęły się od przemówienia Xi Jinpinga (w tym roku via video), który osobiście promuje tę imprezę od jej początków, od pierwszej edycji przed czterema laty.

W tym roku powierzchnie zajmowane przez wystawców objęły w sumie 366 000 m2 (68 boisk piłkarskich), w targach wzięło udział 3000 wystawców ze 127 krajów. Najwięcej firm przybyło do Szanghaju ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Szczególnie promowano rozwiązania dla inteligentnego przemysłu, nowe technologie informacyjne, sprzęt i produkty medyczne, ekologiczne i niskoemisyjne technologie i rozwiązania.

Po raz pierwszy udostępniono przestrzeń wystawienniczą dla zagranicznych dzieł sztuki (malarstwo, rzeźba itp.). Wystawiono 178 różnych obrazów, obiektów, instalacji.

Zagraniczni wystawcy i goście odwiedzający targi mogli korzystać z cyfrowego RMB i dokonywać nim płatności po wymianie posiadanych walut w targowym oddziale Bank of China (中国银行).

Wśród pawilonów zagranicznych znalazł się w tym roku również pawilon polski. I jak co roku przedstawiano w nim ofertę polskiego przemysłu rolno-spożywczego, wyroby z bursztynu, produkty kilku polskich firm kosmetycznych, parę rozwiązań technologicznych.

Szkoda, że znakomity film promocyjny Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zamieszczony na stronie targów China International Import Expo 2021 nie znalazł swojego odzwierciedlenia w polskim pawilonie targowym.

Nieruchomości (房地產)

Ceny mieszkań wciąż w górę

W ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku ceny mieszkań w 100 miastach Chin wzrosły średnio o 2,49%, czyli o 0,38% mniej niż w zeszłym roku.

Największe wzrosty cen nieruchomości odnotowano w tym okresie w głównych miastach prowincji GuangDong 广东, a szczególnie w FoShan 佛山, DongGuang 东莞 i Kantonie / GuangZhou / 广州. Tu ceny zwyżkowały średnio powyżej 3,58%. Spada wielkość sprzedawanych powierzchni mieszkaniowych. W 50 największych miastach Chin od stycznia do końca października br. średnio miesięcznie sprzedawano 33,92 mln m2 powierzchni mieszkalnej. I jest to o 12,9% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Ale w październiku br. wielkość ta wyniosła 25.28 mln – o 20 % mniej niż w październiku 2020 i najmniej od 5 lat w ogóle. Średnia cena metra kwadratowego nowego mieszkania w 65 miastach Chin, według agencji nieruchomości AnJuKe (安居客), w październiku br. wynosiła 17 462 RMB (ok. 10 846 PLN).

Motoryzacja (汽车)

Byton staje się historią

Chiny są największym rynkiem samochodów elektrycznych w skali świata, ale fakt ten nie daje gwarancji, iż wszystkie przedsięwzięcia dotyczące aut elektrycznych a realizowane w Chinach zakończą się sukcesem. W stan bankructwa postawiona została właśnie spółka NanJing ZhiXing Electric Vehicle Co., Ltd. (南京知行电动汽车有限公司).

Firma ta planowała podbój Chin za pomocą aut elektrycznych swojej produkcji pod marką Byton. Pierwszy model auta Byton zaprezentowano publicznie w 2018 roku. Produkcja miała ruszyć już w 2019 roku. Ale do tej pory nie ruszyła. Zabrakło kapitału na działania badawczo-rozwojowe i produkcję jako taką. Nie powiodły się próby pozyskania właściwego finansowania. Nie pomogło tu doświadczenie byłych pracowników wysokiego szczebla firm Audi i Volkswagen. Byton prawdopodobnie odchodzi do historii.

Transport (交通运输)

Airbus TianJin zwiększa moce montażowe

Airbus (TianJin) General Assembly Co., Ltd.  (空中客车(天津)总装有限公司) w czwartym kwartale 2022 roku dostarczy pierwsze samoloty z serii A 321, w tym A 321 Neo. Do tej pory samoloty te są produkowane tylko przez fabryki Airbusa w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Spółka w TianJin 天津 istnieje od 2007 roku i aktualne jej możliwości produkcyjne to montaż 45 samolotów serii A 320 miesięcznie. Do 2025 roku zwiększy swoje moce tak, by montować 65 maszyn miesięcznie. Samoloty powstające w TianJin przeznaczone są na rynek azjatycki, w tym chiński.

China Containerized Freight Index

(中国出口集装箱运价指数)

Wskaźnik frachtu skonteneryzowanego w Chinach pokazuje kierunki chińskiego exportu i nasilenie bądź spowolnienie na tych kierunkach w okresie tygodnia.

Nauka – Edukacja (教育科学)

Nagrody państwowe dla naukowców

3 listopada uroczyście wręczono Nagrody Krajowej Konferencji Nauki i Technologii (国家科学技术奖励大会). Jak co roku nagrody wręczali osobiście przewodniczący Xi JinPing 习近平 wraz z premierem Li KeQiang 李克强 w obecności członków biura politycznego KC KPCh (中共中央总书记). W tym roku najwyższe nagrody naukowe Chin „za całokształt dokonań” otrzymało dwóch naukowców:

Gu SongFen 顾诵芬 (lat 91), projektant odrzutowców myśliwskich oraz

Wang DaZhong 王大中 (lat 86) zajmujący się badaniami energii jądrowej. Każdy z nich otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 8 mln RMB (ok. 4,989 mln PLN).

W tym roku Krajowa Konferencja Nauki i Technologii zdecydowała o przyznaniu nagród 157 naukowcom, w tym 8 zagranicznym, w ramach podkreślenia wagi międzynarodowej współpracy naukowo-technicznej i jej rezultatów. Wszystkie nagrody i wyróżnienia przyznawane przez Krajową Konferencję Nauki i Technologii mają konkretny wymiar finansowy.

Nowa nagroda dla naukowców

Na wspólnej konferencji Światowego Stowarzyszenia Czołowych Naukowców (世界顶尖科学家协会) oraz Shanghai World Top Scientists Development Foundation (上海世界顶尖科学家发展基金会) postanowiono o ustanowieniu corocznej nagrody, która będzie przyznawana za najwybitniejsze osiągnięcia w dwóch kategoriach:

 • matematyka i sztuczna inteligencja oraz
 • nauki medyczne i przyrodnicze.

Wysokość nagrody to 10 mln RMB (ok. 6,211 mln PLN) w każdej z tych dwóch kategorii. Nagroda Nobla to 1 mln USD (ok. 3,991 mln PLN). Fundatorem nowo ustanowionej nagrody naukowej jest chiński oddział amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Sequoia China Capital Co., Ltd. (红杉中国有限公司).

Społeczeństwo (社会)

Obniżenie depozytów na pensje dla robotników

Obniżone zostają wymagane depozyty na zabezpieczenie wynagrodzeń dla robotników migrujących zatrudnianych przy projektach budowlanych. Dotychczas depozyt taki musiał wynosić równowartość 5% wartości projektu, obecnie będzie to od 1 do 3%. Depozyt taki składany jest w banku. Uruchamiany zostaje w sytuacji, gdy robotnicy nie otrzymują swego wynagrodzenia w ciągu 5 dni od ustalonej umową daty. W takich okolicznościach bank przekazuje robotnikom należne im pieniądze w ciągu kolejnych 3 dni roboczych zgodnie z indywidualnymi umowami o pracę.

Zniżki na przejazdy koleją dla dzieci

Do końca października br. w kolejowym systemie przyznawania zniżek na przejazdy dla dzieci obowiązywało kryterium wzrostu. Bilety ze zniżką przysługiwały wedle przepisów dzieciom o wzroście od 120 cm do 150 cm. Te mierzące mniej niż 120 cm wzrostu podróżowały koleją bezpłatnie.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwo Transportu (交通部) i Krajowa Administracja Kolei (国家铁路局) wprowadzają drugi warunek umożliwiający uzyskanie zniżki na przejazd. Tym parametrem ma być wiek dziecka: od 6 do 14 lat. Przy sprzedaży biletów ze zniżką dla dzieci sprzedający ma brać pod uwagę jedną z obu podstaw do zniżki na przejazd.

Prawo (法律)

Nowe regulacje relacji pomiędzy prawnikami

Najwyższy Sąd Ludowy (最高人民法院), Najwyższa Prokuratura Ludowa (最高人民检察院) wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości (司法部) wydały dwa istotne dokumenty, czyli:

 • „Opinie w sprawie ustanowienia solidnego mechanizmu instytucjonalnego w celu uniemożliwienia niewłaściwych kontaktów i interakcji między sędziami, prokuratorami i adwokatami” (关于建立健全禁止法官、检察官与律师不正当接触交往制度机制的意见) oraz
 • „Opinie w sprawie dalszego uregulowania wykonywania zawodu prawnika przez byłych członków sądów i prokuratur” (关于进一步规范法院、检察院离任人员从事律师职业的意见).

Te zalecenia mają stać się nową podstawą dla budowania profesjonalnych i “czystych” relacji między sędziami, prokuratorami i adwokatami, radcami prawnymi, etc. Pozwolą – wedle autorów zaleceń – na utrzymanie integralności systemu przy zagwarantowaniu sprawiedliwości i niezależności poszczególnych podmiotów. Regulacje wymieniają 7 typów (grup) niewłaściwych kontaktów.  A są to m.in.: kontakty o charakterze prywatnym (zwłaszcza w czasie prowadzenia spraw, w które zaangażowani są dani prawnicy), interwencje i naciski w określonych sprawach, pobieranie korzyści (łapownictwo, przekupstwo, korupcja), nieformalna komunikacja, działanie w sposób zorganizowany celem uzyskania zysków itp.

Oceny sędziów – nowe regulacje

Najwyższy Sąd Ludowy (最高人民法院近) przyjął nowe regulacje „ Wskazówki dotyczące wzmocnienia i poprawy oceny sędziów” (关于加强和完善法官考核工作的指导意见). Sędziowie w Chinach poddawani są takiej ocenia raz w roku.

Kryteriami oceny są m.in.: liczba rozpatrywanych spraw, jakość ich prowadzenia, efektywność działania, skuteczność rozpatrywania spraw, sposób prowadzenia rozpraw, metoda przeglądu dowodów i ustalania faktów, właściwe stosowanie przepisów prawa, zgodność sporządzania dokumentów z obowiązującymi regulacjami, interpretacja przepisów w odniesieniu do sytuacji procesowych, rozstrzygnięcia i uzasadnienia wyników. Praca poszczególnych sędziów oceniana będzie poprzez benchmarking – porównanie z innymi sędziami na analogicznym poziomie w hierarchii, zajmującymi się podobnymi sprawami, w podobnym zakresie. Sędziowie, którzy otrzymają ocenę negatywną, zostaną zwolnieni ze stanowiska.

Nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Zdrowie / Koronawirus Covid-19 (健康 / 冠状病毒Covid-19)

Doktor Zhong NanShan i „zero tolerancji”

Przywoływany przez nas często doktor Zhong NanShan 钟南山 (dyrektor krajowego centrum badania zakażeń dróg oddechowych, czołowy chiński specjalista zajmujący się epidemią Covid-19) udzielił wywiadu centralnej telewizji CCTV. Uzasadniał w nim konieczność stosowania zasady „zero tolerancji dla Covid” w walce z wirusem. Mimo wszelkich niedogodności jakie zasada ta niesie, jest w ostatecznym bilansie mniej kosztowna niż opcja „życia z wirusem” i liberalizacji obostrzeń. Trzeba robić wszystko, by blokować możliwość transmisji wirusa. Żaden kraj nie może sobie pozwolić na taką sytuację, gdy wirus krąży bez żadnych problemów, bez barier. To prosta droga do sparaliżowania systemu ochrony zdrowia, a co za tym idzie i innych systemów państwa.

Zatem zasady „zero tolerancji dla Covid” pozostaną z nami na długi czas – twierdzi doktor Zhong.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Europie jest bezpośrednim rezultatem liberalizacji przepisów w dwóch miesiącach letnich. Otwarcie granic, odstąpienie od podstawowych zasad związanych z działaniem na rzecz blokowania możliwych dróg transmisji wirusa. W efekcie rządy europejskie muszą co rusz zaostrzać przepisy (po okresach poluźniania reguł), co niesie za sobą duże koszty społeczne i ma niekorzystny wpływ na psychikę obywateli – podkreśla doktor Zhong. Dotychczasowe doświadczenia dowodzą, że w walce z Covid-19 istotne są cztery aspekty:

 1. Szybkie wykrycie „pacjenta zero” (tj. osoby, od której zaczął się cały łańcuch zakażeń);
 2. Ustalenie łańcucha kontaktów osoby zakażonej;
 3. Weryfikacja wystąpienia infekcji wśród kontaktów „pacjenta zero” (czy osoby, które miały jakikolwiek kontakt z „pacjentem zero” zostały zarażone, czy nie);
 4. Szybkie przeprowadzenie testów (trzykrotnych w ustalonych odstępach czasu) wśród lokalnej społeczności i objęcie jej prewencyjną izolacją.

Obecnie w Chinach występuje kolejna fala zakażeń wariantem delta. Od polowy października wykryto ponad 500 nowych lokalnych przypadków w 20 prowincjach. Przeprowadzono w tych ośrodkach masowe testy przesiewowe, mieszkańców osiedli czy danych miasteczek objęto pełną kwarantanną. Każdego dnia odnotowywanych jest kilkadziesiąt nowych przypadków. Doktor Zhong uważa, że podobnie jak w lipcu br. (kiedy do Chin przyleciała duża grupa osób zarażonych, których nie skontrolowano na lotnisku w Nanjing) sytuacja powinna zostać opanowana w ciągu miesiąca.

Pomimo faktu, iż w Chinach zaszczepiono ponad 76% ludności (na dzień 07.11. dwie dawki otrzymało 1,073 mld osób), wciąż najprostszą metodą metodę walki z ogniskami epidemii są testy, kwarantanny i ograniczenia w poruszaniu się (lockdowny).

„Zero tolerancji dla wirusa” i przybywający z zagranicy

Aby zapobiegać infekcjom COVID-19 utrzymywane są ostre reguły dotyczące osób przybywających do Chin z zagranicy. Bez względu, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy nie, musi odbyć obowiązkową kwarantannę w wyznaczonym miejscu (hotelu), trwającą (różnie w różnych prowincjach) od 14 do 21 dni, po czym jeszcze 7 dni w swoim miejscu zamieszkania. W tym czasie każdy przybywający z zagranicy, a przebywający na kwarantannie poddawany jest wielokrotnemu testowaniu, mierzeniu temperatury, etc. Procedura taka obowiązuje Chińczyków i cudzoziemców, bez względu na to, czy przybywają do Chin turystycznie, czy w celach służbowych. Koszty związane z kwarantanną (od 200 do 400 juanów dziennie) przybywający z zagranicy pokrywają z własnej kieszeni.

Eksperci oceniają, że sytuacja może ulec zmianie najwcześniej latem 2022 roku, ale zależy to głównie od międzynarodowej sytuacji epidemiologicznej.

Rolnictwo – Wieś (农业-乡村)

Warzywa droższe niż mięso

Powszechnie dyskutowana jest w Chinach sytuacja na rynku warzyw. Warzywa obecnie sa w Państwie Środka droższe od mięsa.

Dla przykładu:

 • brokuły to 11 RMB/ 500 gr (ok. 6,83 PLN),
 • szpinak to 15 RMB/ 500 gr (ok. 9,32 PLN),
 • kalafior to 18 RMB/ 500 gr (ok. 11,18 PLN).

Analizy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (农业农村部) wskazują, że ceny 19 rodzajów warzyw w październiku br. wzrosły średnio o 27,4% r/r. W tym samym czasie średnia cena wieprzowiny na rynku to 10,50 RMB/ 500 gr (ok. 6,52 PLN).

Zbiory warzyw w Chinach mają miejsce dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Minionego lata, zwłaszcza pod koniec Chiny dotknęły nadzwyczaj obfite opady deszczu, które skutkowały powodziami w wielu prowincjach. Jednocześnie wzrosły ceny nasion, sadzonek, nawozów (we wrześniu niektórych z nich podrożały o blisko 100%  w relacji r/r). Zwyżkowały też ceny paliw – w tym roku podnoszono ceny paliw już 13 razy.

Wiele wskazuje na to, że w październiku sytuacja na rynku warzyw zaczęła się stabilizować, produkcja warzyw stopniowa wzrasta, ale ministerstwo ostrzega, że wahania ich cen będą wciąż duże.

Aktualnie roczna produkcja warzyw w Chinach to ponad 700 mln ton. To stanowi 50% całej światowej produkcji „zieleniny”.

Wiadomości lokalne (当地新)

JiangSu 江苏

Od 1 listopada w tej prowincji wchodzi obowiązek zapinania pasów pasażerów aut podróżujących na tylnych siedzeniach. JiangSu jest jedną z pierwszych, która wprowadza ten obowiązek. Złamanie nowego przepisu skutkować będzie nałożeniem na kierowcę mandatu w wysokości 20 RMB (ok. 12,43 PLN).

Szanghaj / ShangHai / 上海

To miasto dołącza do 12 prowincji, w których rozpoczęto akcję szczepienia trzecią dawką wzmacniającą przeciw wirusowi COVID-19. Taką możliwość uzyskały tu osoby w wieku od 18 roku życia. Osoby liczące sobie więcej niż 70 lat powinny zgłaszać się na szczepienie w towarzystwie kogoś z rodziny, bądź opiekuna.

ShaanXi陕西

Prowincja ta uruchamia własne działania sprzyjające wzrostowi liczby narodzin dzieci, własną politykę prodemograficzną. Rząd tamtejszy proponuje wprowadzenie półrocznego, płatnego urlopu macierzyńskiego dla każdej kobiety, która urodzi trzecie dziecko. Małżonek będzie mógł uzyskać 15 dni płatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem i żoną. Oboje rodzice uzyskają dodatkowe 30 dni urlopu (płatnego) w okresie od urodzenia dziecka do chwili, gdy skończy 3 lata.

Specjalny Region Administracyjny Hong Kong 中国香港特别行政区

PKB Hong Kongu w III kwartale wzrósł o 5,4% r/r. To spadek o 2,2% w porównaniu z II kwartałem br. Konsumpcja od lipca do września br. wzrosła o 7% r/r. Eksport regionu wzrósł o 14,3% r/r, a import o 16,5% r/r. Ekonomia Hong Kongu powoli odzyskuje swoją energię. Powoli, bo istotne motory lokalnej gospodarki, zależne od ruchu turystycznego i biznesowego, są w tej chwili niezwykle osłabione skutkami epidemii. Dotknięte nimi są hotele, restauracje, sklepy i centra handlowe, lokalne firmy turystyczne, atrakcje jak Disneyland, czy Ocean Park, a także chociażby firmy związane z organizacją imprez targowych.

Specjalny Region Administracyjny Makau 中国澳门特别行政区

Za 1,11 mln MOP (pataka, lokalna waluta Makau), czyli ok. 550 723 PLN zakupiono w drodze licytacji tablicę rejestracyjną o numerze AA8888. Publiczne Biuro Usług Transportowych Makau (澳门交通事务局公), które zorganizowało licytację wystawiło na licytację 550 tablic rejestracyjnych. Oprócz tych najwyżej wylicytowanych tablic (a cennych, bo przez wzgląd na liczbę widniejących na nich „ósemek” gwarantujących posiadaczowi niezwykłe powodzenie, szczęście, etc., a przy okazji podkreślających status majątkowy posiadacza – wiadomo, że takie tablice zawsze kosztują ogromne pieniądze) wielkim zainteresowaniem uczestników licytacji cieszył się tablice AA2222, AA3333, czy AA9999.

Numery widniejące na tablicach rejestracyjnych używanych w Makau zaczynają się od litery M, a następnie dodawane są litery od A do Z. W ostatnich latach liczba pojazdów w Makau gwałtownie wzrosła, co sprawiło, że pod koniec października br. wykorzystano już wszystkie wolne numery z prefiksem od MA do MZ. Dlatego też Biuro Usług Transportowych Makau zadecydowało o uruchomieniu nowej serii tablic rejestracyjnych z prefiksem AA.

Na koniec września w Makau było 246 000 zarejestrowanych pojazdów.

Chiny i Świat (中国和世界)

Chiny chcą do DEPA

Ministerstwo Handlu (商务部) zgłosiło oficjalnie wolę przystąpienia do umowy o partnerstwie w dziedzinie gospodarki cyfrowej (Digital Economy Partnership Agreement – DEPA). Umowa ta jest częścią Kompleksowej i Progresywnej Umowy o Partnerstwie Transpacyficznym {Comprehensive and Progressive Trans-Pacific Partnership Agreement – CPTPP}, do której Chiny również chcą przystąpić.

Z trzeciej strony (从第三面)

Yahoo wycofuje się z Chin. Ostatecznie

Kolejna zagraniczna firma internetowa wycofuje się Chin. We wrześniu decyzję taką podjął serwis LinkedIn, a od 1 listopada niedostępne jest w Chinach Yahoo. Serwis ten uzasadnił zakończenie swej przygody z Chinami coraz trudniejszym środowiskiem biznesowym i prawnym w ChRL. Decyzja Yahoo zbiegła się w czasie z wprowadzeniem w Chinach nowych, zaostrzonych przepisów dotyczących gromadzenia i przechowywania danych użytkowników. Wśród nich istotną nowelizacją dla Yahoo mogła być obligatoryjna zasada przechowywania danych chińskich użytkowników na serwerach zlokalizowanych wyłącznie w granicach Chin.

W rzeczywistości zamknięcie chińskiej operacji przez Yahoo miało wymiar na poły formalny, na poły symboliczny (w sensie niewielkiego znaczenia). Od dawana większość usług Yahoo była niedostępna w ChRL – Amerykanie zamykali kolejno różne funkcjonalności swojego serwisu. Ostatnim przejawem działania Yahoo w Chinach był serwis informacyjny. Chińskie biuro Yahoo zostało zamknięte w 2015 roku. Tak samo postąpiło w 2015 roku Google, które nie było w stanie sprostać wymaganiom prawnym i rynkowym obowiązującym w Chinach, spełnianym przez wszystkich uczestników chińskiego rynku internetowego, takich jak operatorzy platform, czy firmy świadczące usługi internetowe.

W Chinach nie ma amerykańskich gigantów jak np.  Facebook, YouTube, Twitter. Ich usługi są w Chinach niedostępne. Działa należąca do Microsoftu wyszukiwarka Bing, działa serwis MSN. Yahoo znikając z Chin nie robi tu na nikim żadnego wrażenia. Chińscy użytkownicy Internetu mają do dyspozycji wyszukiwarki BaiDu (百度), SoGou (搜狗), czy SiNa (新浪), korzystają z niezliczonej liczby mediów społecznościowych, serwisów takich jak WeChat (微信), SiNa-WeiBo (新浪微博), czy DouYin (抖音 znany jako Tik-Tok), lub KuaiShou (快手). Wielu komentatorów wskazuje właśnie tą nieporównywalną z innymi państwami konkurencyjność chińskiego rynku internetowego, której „tłuste koty” z Zachodu po prostu w Chinach nie wytrzymują, jako rzeczywistą przyczynę ostatecznego się wycofania Yahoo z Państwa Środka. Utrzymanie się na tym rynku wymaga nieustającej aktywności, nakładów i kreatywności.

CIA szuka pracowników poprzez SiNa-WeiBo

Centralna Agencja Wywiadowcza, czyli CIA (Central Intelligence Agency) tworzy China Mission Center i poszukuje pracowników. Ogłoszenie informujące o możliwości podjęcia pracy w nowej komórce CIA pojawiło się również na platformie blogowej SiNa-WeiBo (新浪微博). Anons przyciągnął uwagę ponad 290 mln użytkowników. Wśród wymagań, które spełnić muszą kandydaci do pracy w China Mission Center znalazły się m.in.: znajomość PuTongHua (普通话), czyli urzędowego, standardowego języka chińskiego, jak również znajomości przynajmniej kilku z jedenastu oficjalnych dialektów i języków mniejszości narodowych, takich jak YueYu (粤语 — katoński), WuYu (吴语 – szanghajski), MinBeiYu (闽北语 – hokken płn), MiNanYu (闽南语 – hokken płd), XiangYu (湘语 – hunański), GanYu (赣语), KeJiaHua (客家话 – hakka), MengGuYu (蒙古语 – mongolski), GuangXiZhuangYu (广西壮语), ZangYu (藏语 – tybetański), czy WeiWuErYu (维吾尔语 – ujgurski).

Charlie Munger o Chinach

Amerykański miliarder Charlie Munger (97 lat), wiceprezes Berkshire Hathaway, jednej z największych firm inwestycyjnych świata, znów chwali Chiny w wywiadzie udzielonym telewizji CNN. Munger deklaruje, iż jest „wielkim fanem” tego, jak socjalistyczne Chiny zarządzają swoją gospodarką. Oto kilka jego konstatacji przedstawionych w wywiadzie:

– duże wrażenie sprawia to jak Pekin szybko dostrzega kłopoty, które są efektem ubocznym przyspieszenia gospodarczego. Chiny (władze) reagują zanim dane, niepokojące zjawiska wymkną się spod kontroli, nie czekają biernie na wielki krach;

– bawi fakt, że socjalistyczne Chiny radzą sobie lepiej w okresie hossy (koniunktury) i bessy (dekoniunktury) od kapitalistycznej Ameryki. Można odnieść wrażenie, że Chińczycy są mądrzejsi (bardziej przewidujący) od Amerykanów;

– szybki wzrost w Chinach, który w ciągu 30 lat wydobył miliony ludzi z ubóstwa, jest jednym z najbardziej niezwykłych osiągnięć w historii ludzkości;

– zdecydowana polityka jednego dziecka miała uzasadnienie w latach 80. XX wieku – trudno wskazać lepszą metodę wyhamowania ówczesnego boomu demograficznego, grożącego przeludnieniem. Polityka niemożliwa do zrealizowania w warunkach amerykańskich – Stany Zjednoczone znajdowały się i wówczas i dziś w różnej od chińskiej rzeczywistości, miały zgoła inne problemy;

– nie powinno się zakładać, iż każdy inny naród na świecie, bez względu na to, jakie są jego problemy, uwarunkowania, powinien przyjąć amerykański system sprawowania władzy – to podejście egocentryczne, pełne nieuzasadnionej pychy. Amerykański system jest dobry dla Ameryki, ale dla inne narody mają prawo wypracowania swoich własnych metod sprawowania rządów;

– Munger wyżej sobie ceni amerykański model przestrzegania praw człowieka, ale biorąc pod uwagę problemy, jakie miały Chiny, jest gotów bronić swojej tezy, że system chiński bardziej odpowiada potrzebom Chińczyków, niż amerykański odpowiada obywatelom USA;

– podtrzymuje także swoją opinię z czerwca br. (wywiad dla CNBC): sposób rozwiązania problemu z Alibabą przez rząd w Pekinie jest godny pochwały.

 

97-letni Charlie Munger jest wieloletnim przyjacielem i partnerem biznesowym 91-letniego Warrena Buffetta, prezesa Berkshire Hathaway, jednego z najbogatszych ludzi na świecie, guru biznesu i inwestowania.

 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 44/2021 www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), od 1988 roku Chiny są jego domem. Był zaangażowany w zakładanie oraz zarządzenie spółkami czy projektami inwestycyjnymi (zagranicznymi i chińskimi). Wciąż odkrywa chińskie życie społeczne, gospodarcze oraz sam doświadcza zmian zachodzących w tutejszej rzeczywistości.

Related Articles

Back to top button