Wiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (46/20), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Spis treści ukryj

Z pierwszych stron 从新闻媒体的第一页 

Założenia 14 planu 5-cio letniego

Chiny przyspieszają. Na posiedzeniu Biura Politycznego Komitetu Centralnego 中央委员会 Komunistycznej Partii Chin (KPCh) 中国共产党, Sekretarz Generalny partii Xi Jin Ping przedstawił założenia i rekomendacje KC KPCh co do założeń 14 pięcioletniego planu ekonomiczno-społecznego na lata 2021-2025, a także strategii długoterminowej do roku 2035. Pojawił się w tych założeniach nowy wątek: Chiny już w połowie 2021 roku zamierzają osiągnąć poziom średnio rozwiniętego i dostatniego społeczeństwa we wszystkich aspektach. Kilka lat wcześniej wspominano, iż cel ten będzie osiągnięty w… 2025 roku. Założenia nowej 5-cio latki przedstawiliśmy w poprzednim przeglądzie tygodnia. A tak w skrócie przedstawiają się osiągnięcia planu 13-go:

.

Międzynarodowe Targi Importu Szanghaj 2020

Prezydent Xi Jin Ping w zasadzie już tradycyjnie, bo po raz trzeci, otworzył coroczne Międzynarodowe Targi Importu 三届中国国际进口博览会 w Szanghaju 上海. Tym razem, przez wzgląd na sytuację epidemiczną, Xi wygłosił przemówienie inauguracyjne w czasie specjalnej transmisji w Internecie.

Przewodniczący Xi Jin Ping wygłasza inauguracyjne przemówienie podczas uroczystości otwarcia 3 edycji Chińskich Międzynarodowych Targów Importowych, 5 listopada 2020

Przemawiając stwierdził, że Chiny będą skuteczniej realizować wzajemne powiązania rynku krajowego z zagranicznymi, tak aby rynek chiński stał się rynkiem światowym, wspólnym rynkiem dla wszystkich, rynkiem, który dostarczy społeczności międzynarodowej więcej pozytywnej energii. W jego opinii ogólny trend otwierania się i współpracy między państwami nie uległ zmianie. Ale należy połączyć siły, aby wspólnie reagować na ryzyka i wyzwania, aby wzmacniać współpracę, ulepszać komunikację. Chiny prezentują nowy wzorzec rozwoju oparty na ekonomii dwóch obiegów. Pierwszym z nich będzie krajowy motor rozwoju, uniezależniający się od zagranicy w kluczowych technologiach. Drugim obiegiem będzie pole międzynarodowej współpracy, przy założeniu, iż Chiny będą się coraz bardziej otwierać na świat.

Takie rozwiązanie przyniesie korzyści Chinom, jak i wszystkim obywatelom innych państw – zaznaczył Xi. Zwrócił uwagę, iż Chiny planują dalszy rozwój w dziedzinie Internetu, gospodarki cyfrowej, a także pogłębienie reform i wprowadzania innowacji również w zakresie liberalizacji handlu i inwestycji. Chiny zamierzają usprawniać i czynić bardziej przejrzystym system prawny zwłaszcza w obszarze współpracy zagranicznej (funkcjonowania firm zagranicznych w Chinach), będą wzmacniać ochronę własności intelektualnej, praw i interesów przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym. Chiny pragną stać się rynkiem światowym, są gotowe do dzielenia się swoimi możliwościami rynkowymi ze światem, aby wspierać ożywienie gospodarcze na świecie.

Wystąpienie przyjęte została bardzo pozytywnie przez prezesów/CEO międzynawowych koncernów biorących udział w targach. Jest polski akcent. Pani Anna Pawlak-Kuliga, szefowa chińskiej operacji IKEA stwierdziła, że biznes zagraniczny czuje determinację i siłę działania chińskiego rządu, który czyni wiele, aby ulepszyć tutejsze otoczenie biznesowe oraz tworzyć nowe możliwości rynkowe.

W trzecich targach importowych w Szanghaju wzięło udział ponad 2,600 firm ze 120 krajów, w tym 196 ze Stanów Zjednoczonych. Ogólna powierzchnia stoisk wyniosła 360,000 m2 (300,000 m2 zajęli wystawcy zagraniczni). Targi odwiedziło ponad 400,000 biznesmenów (którzy musieli wcześniej się zarejestrować zgodnie ze specjalnymi zasadami obowiązującymi w czasie trwania epidemii). Wśród wystawców znalazło się aż 70% spośród pierwszej 500 największych światowych firm. Targi te były największą na świecie imprezą tego typu w 2020 roku. Po trzech latach funkcjonowania impreza ta przyjęła charakter stałej platformy międzynarodowych kontaktów skutkujących zamówieniami, inwestycjami, wymiana kulturalną i szeroko pojęta współpracą pomiędzy firmami i instytucjami z całego świata. A przy okazji Międzynarodowe Targi Importu w Szanghaju pełnią funkcję polityczno-propagandową. Biznes, polityka, budowanie wizerunku: trzy w jednym.

 

Ekonomia 经济学

Chiński handel zagraniczny

Bardzo dobre wyniki w minionym miesiącu odnotowano w chińskim handlu zagranicznym. Dodatni bilans handlowy w październiku br. wyniósł 58.44 mld US$ /~221.40 mld PLN, a od początku roku do końca października osiągnął wartość sumaryczną 384.5 mld US$ /~1.458 bln PLN. Według informacji Generalnej Administracji Ceł 国海关总署 zmiany procentowe w chińskim handlu zagranicznym prezentują się następująco:

Opracowanie własne

Skład pierwszej piątki największych partnerów handlowych Chin pozostaje bez zmian. Na pierwszym miejscu znajdują się kraje ASEAN (Państwa Azji Południowo-Wschodniej; 14.6% całego chińskiego handlu zagranicznego), na drugim Unia Europejska (13.9%), na trzecim Stany Zjednoczone (12.3%), na czwartym Japonia (6.9%), a na piątym Korea Południowa (6.2%). Systematycznie rośnie udział firm prywatnych w handlu zagranicznym. W pierwszych 10 miesiącach tego roku firmy prywatne odpowiadały za 46.2% chińskiej wymiany handlowej z zagranicą. To wzrost o 3.9% w porównaniu z zeszłym rokiem. Handel zagraniczny wciąż pozostaje ważnym elementem chińskiej ekonomii.

Liczba nowych podmiotów

Państwowa Administracja Nadzoru Rynkowego i Wymiaru Sprawiedliwości 国家市场监督管理总局 poinformowała, że w ciągu pierwszych trzech kwartałów br. rejestrowano w Chinach średnio dziennie 22,000 nowych podmiotów gospodarczych.

Logistyka w górę

China Logistics Industrial Prosperity Index 中国物流业景气指数 wyniósł w październiku 56.3%, to wzrost o 0.2% w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Ulgi podatkowe w walce ze skutkami epidemii

Państwowa Administracja Podatkowa 国家税务总局最新 wyliczyła, że w ciągu 3 kwartałów 2020 roku zredukowano wymiar podatków i różnych opłat administracyjnych o charakterze daniny dla chińskich przedsiębiorstw na ogólną sumę 2.092 bln RMB /~1.22 bln PLN. Pomoc państwa, wsparcie w walce z dotkliwościami i kłopotami jakich doświadczyli Chińczycy w wyniku epidemii, skierowana jest do przedsiębiorstw, gospodarki, a nie na doraźne cele socjalne, czy konsumpcję. Według chińskich decydentów ważniejsza dla przeciętnych ludzi jest pewność utrzymania pracy, niż tymczasowe wsparcie bez konkretnej perspektywy na przyszłość.

Epidemia sojusznikiem producentów maszyn budowlanych

Trzech czołowych chińskich producentów maszyn budowlanych odnotowało za trzy kwartały 2020 roku dwucyfrowy wzrost dochodów:

 • Sany Heavy Industry Co. Ltd. 三一重工股份有限公司 o 24.3% (r/r);
 • Zoomlion Heavy Industry Science and Technology Co. Ltd.  中联重科股份有限公司 o 42.5% (r/r);
 • XCMG – XuZhou Construction Machniery Group Co. Ltd. 徐工集团徐州建筑工程机械有限公司 (największy w kraju) o 18.6% (r/r).

Według danych China Construction Machinery Association 中国工程机械工业协会 w ciągu 9 miesięcy tego roku 25 czołowych chińskich producentów maszyn budowalnych sprzedało 26,034 koparek, o 64.8% więcej niż w analogicznym okresie roku 2019. Dla tej branży epidemia jest jak uśmiech fortuny. Sprawiła, że inwestycje infrastrukturalne ruszyły z kopyta. A wraz z nimi wszystkie powiązane branże. Te oczywiste (sprzęt i materiały), jak i te mniej kojarzące się z infrastrukturą (badania i rozwój, telekomunikacja, etc.).

Inwestycje w deweloperkę w górę

W prowincjach GuangDong 广东, JiangSu 江苏 i ZheJiang 浙江 w ciągu 3 pierwszych kwartałów br. zainwestowano najwięcej w skali kraju w nieruchomości i w deweloperkę, czyli odpowiednio:

 • 1.23 bln RMB/~714.67 mld PLN,
 • 1.06 bln RMB/~615.89 mld PLN i
 • 853.67 mld RMB/~496 mld PLN.

Krajowy Urząd Statystyczny 国家统计局 podał, że w ciągu pierwszych 9 miesięcy br. na te inwestycje przeznaczono w Chinach 10.25 bln RMB / ~5.96 bln PLN. W Szanghaju, który w skali ChRL zajął 12 pozycję, wydano na ten cel do końca września „tylko” 326.17 mld RMB /~ 189.46 mld PLN, choć mieszkania są tu jedne z najdroższych w całym państwie.

Działki budowlane w Szanghaju do nabycia

ShangHai Land Office 上海市国土局 oferuje trzy działki budowlane do nabycia w drodze licytacji. Jedna z nich położona jest w centrum miasta (dzielnica JingAn 上海), dwie na obrzeżach (dzielnica ChongMing 崇明区). Całkowita powierzchnia gruntów to 193,100 m2, z czego konstrukcje można rozplanować aż na 190,300 m2. Cena wywoławcza za te trzy działki to 6.522 mld RMB/~3.74 mld PLN. Deweloper, który nabędzie te grunty musi pamiętać, iż inwestycja tu poczyniona będzie musiała spełniać następujące warunki:

 • w budynkach niskich, wielopiętrowych wielkość mieszkania nie może być większa niż 90 m2;
 • w niskich wieżowcach (do 20 pięter) – do 95 m2;
 • w wieżowcach (powyżej 20 pięter) – do 100 m2.

Szanghaj cierpi na brak mieszkań o małych metrażach. Stąd takie warunki przetargu.

Ile zjedzono zupek chińskich w 2019?

Ogólnoświatowe stowarzyszenie World Instant Noodles Association monitoruje i analizuje globalny rynek produkcji i globalne spożycie „noodli”. Najnowsze dane nie pozostawiają żadnych wątpliwości: Chiny, które zajadają się nimi od 1970 roku, zajmują pierwsze miejsce na świecie. W 2019 roku w całych Chinach (łącznie z Hong Kongiem i Tajwanem) skonsumowano tu 42.28 mld porcji błyskawicznych zupek. Stanowi to 39.73% ich światowego spożycia. Polska w tym rankingu uplasowała się na 24 miejscu, wyprzedzając Niemcy, Francję, Włochy, Niderlandy czy Szwajcarię (ta wylądowała na ostatniej pozycji zestawienia). Lepsza od Polski jest Ukraina, a od Ukrainy Stany Zjednoczone. Polacy w 2019 roku zjedli… 310 mln zupek instant, czyli ponad 8 na jednego obywatela.

Dane: World Instant Noodles Association (WINA) na dzień 11.05.2020, w mln paczek

Clarks pozyskał chińskiego inwestora

Znany brytyjski producent obuwia „Clarks” pozyskał chińskiego inwestora. Większościowe udziały w tej filmie, za 100 mln GBP/~502.82 mln PLN przejął znany chiński producent odzieży i obuwia sportowego LiNing李宁公司. Clarks istnieje od 1825 r. Czas pandemii zagroził istnieniu firmy, która bardzo dotkliwie odczuła jej skutki. Dzięki mariażowi z chińskim inwestorem firma nie zbankrutuje, miejsca pracy będą uchronione, a marka nie zniknie ze sklepów.

Li-Ning Company Limited (李宁有限公司) zostało założone w 1990 roku w Pekinie przez chińskiego gimnastyka, olimpijskiego medalistę Li Ninga, który na dzień dzisiejszy, nadal zasiada w zarządzie jako prezes. W roku 2006 Li-Ning osiągnęło przychody w wysokości 418 mln USD, a całkowity zysk wyniósł około 39 mln USD. W marcu 2007 roku firma posiadała 4297 sklepów detalicznych. W styczniu 2010 firma otworzyła swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych oraz flagowy sklep w Portland w stanie Oregon. We wrześniu 2012 roku Li-Ning podpisało umowę partnerską z graczem NBA Dwyanem Wadem, który zrezygnował z kontraktu z Air Jordan na rzecz Li-Ning.

Flagowe buty Li Ning. Do koszykówki. Do nabycia (były) za ok. 390 euro.

 

Technologie 技术

Lenovo ostro w górę

Lenovo Group Co., Ltd. 联想集团公司 największy na świecie producent komputerów PC, zanotował niespodziewane rekordowe zyski netto za trzeci kwartał. Wzrosły one o 53.4%. Był to bardzo dobry kwartał dla tej spółki i jej akcjonariuszy. Firma zawdzięcza tak dobre wyniki finansowe głównie wzrostowi wolumenów sprzedaży komputerów PC, w tym oczywiście szczególnie laptopów, a le także innych urządzeń „inteligentnych” oraz rosnącej rzeczy klientów korzystających z rozwijanych przez Lenovo usług cyfrowych, takich jak przechowywanie danych. Lenovo ma 25.7% udziału w globalnym rynku komputerów PC.

Drugie miejsce zajmuje HP Inc. z udziałem 21.6%, a trzecie Dell Technologies (15.2%). Lenovo spodziewa się dobrych wyników sprzedaży również w 2021 roku. Inwestuje i rozwija urządzenia 5G, usługi „chmury”, roboty przemysłowe, Internet rzeczy (IoT). Jak każda szanująca się chińska firma nie spoczywa na laurach i dywersyfikuje obszary swoje działalności.

Baidu Cloud Phone

Spółka technologiczna BaiDu 百度 (najpopularniejsza chińska wyszukiwarka sprzężona z ogromną liczbą narzędzi i usług, z braku analogii porównywana do Google) zaprezentowała “Baidu Cloud Phone” (百度云手机) dla osób indywidulanych. To rozwiązanie od pewnego czasu było dostępne wyłącznie dla firm. “Cloud Phone” to wirtualny telefon – urządzenie funkcjonujące w „chmurze”, mogące w czasie rzeczywistym korzystać z wielu aplikacji (na przykład „androidowych”), zsynchronizowane z ekranem smartfona, lub komputera. „Baidu Cloud Phone” zapewnia nieustanny kontakt „ekranu” z telefonem (24 godziny na dobę), można z niego korzystać na kilku urządzeniach jednocześnie. Zalety tego rozwiązania doceniają zwłaszcza amatorzy gier. W tym przypadku cały ciężar pracy obliczeniowej przeniesiony jest na zewnątrz osobistego urządzenia i odbywa się w chmurze.

Aby grać w najnowsze gry nie trzeba zbroić się w wyższe generacje telefonów, czy laptopów z lepszymi procesorami i kartami graficznymi. Natomiast szybkość reakcji pomiędzy urządzeniem końcowym a „kontem” w chmurze sprawia, że ani gracze, ani użytkownicy programów o charakterze użytkowym, biurowym, specjalistycznym, profesjonalnym, nie będą odczuwać dyskomfortu tak charakterystycznego dla wcześniejszych rozwiązań opartych na podobnej koncepcji.

Bullet train dla e-commerce

Podstawa sukcesu w dzisiejszym handlu internetowym w Chinach jest jak najkrótszy czas dostawy. Krótszy niż to może zapewnić konkurencja. W Polsce kiedyś “mleko miał najszybszy transport”. Dziś w Chinach najszybsze są pociągi, które podróżują z prędkością 350 km/h. Nie trzeba było długo czekać na połączenie tych dwóch światów. W chińskich szybkich pociągach pojawiły się wagony zaadaptowane do przewożenia przesyłek kurierskich. Zamawiający będą zadowoleni.

Szpital polowy w tydzień

Wykorzystanie superszybkich pociągów do przewożenia różnych przesyłek o niewielkim gabarycie to idea, którą zrodziła nagła potrzeba. A była nią konieczność przewożenia w jak najkrótszym czasie wszelkich środków i produktów potrzebnych w Wuhan w czasie, kiedy to 11 milionowe miasto stało się frontem walki w koronawirusem. Ciekawe, że tamten, tak nieodległy czas zaciera się w naszej pamięci. Dla przypomnienia: budowa szpitala polowego w Wuhan, w którym umieszczono kilka tysięcy chorych trwała zaledwie tydzień. Szpital zbudowano od podstaw, na placu wcześniej przeznaczonym pod wybudowanie osiedla mieszkaniowego.

Zapora Trzech Przełomów

Zapora na rzece Jangcy od zawsze budziła wiele kontrowersji. Powodzie, które w tym roku dotknęły mieszkańców dorzecza Jangcy tylko rozgrzały spory pomiędzy przeciwnikami, a zwolennikami zbudowania największej na świecie zapory, na jednej z najbardziej nieokiełznanych wielkich rzek świata. Bez względu jednak na spory, kwestią bezsporną jest rozmiar wyzwania, jakie stanęło przed inżynierami, którzy Zaporę Trzech Przełomów zaprojektowali i wznieśli.

 

Nauka – Edukacja 教育 科学

Politechnika Gdańska w Chinach

Ministerstwo Edukacji zatwierdziło program i kursy podyplomowe prowadzone przez tutejsze uniwersytety wspólnie z uczelniami zagranicznymi. Na liście 32 programów jest też jeden realizowany z polską uczelnią. Chodzi o projekt realizowany wspólnie przez wyższą szkołę w DeZhou 滨州 (prowincja ShanDong 山东) razem z Politechniką Gdańską. Wprawdzie placówka z powiatowego DeZhou (6 mln mieszkańców) nie jest uczelnią pierwszoligową w Chinach, ale zawsze należy zrobić ten pierwszy krok. Co ważne – w „niewielkiej” miejscowości w Chinach można o wiele łatwiej uzyskać przychylność władz, a co za tym idzie różnego rodzaju środki (finansowe i nie tylko) na rzecz prowadzonych badań, niż w „zatłoczonym” Shenzhen, Szanghaju, czy Pekinie. Bardzo dobra wiadomość.

Finanse 财政 – Banki 银行 – Kapitał 资本

Tydzień na giełdach

Czterdziesty piąty tydzień br. był dla chińskich giełd łaskawy. Pozytywne sygnały, publikowane przez Krajowy Urząd Statystyczny, a dotyczące kondycji chińskiej gospodarki w październiku nastroiły inwestorów pozytywnie. Dobrze i z nadzieją przyjęto założenia 14-ego planu pięcioletniego, szczególnie te dotyczące rozwoju nowych technologii, wsparcia eko-ekonomii, czystej energetyki i e-mobilności. Główny indeks giełdy w Hong Kongu poszybował najwyżej od 16 tygodni.

Również indeksy giełdy na Tajwanie zakończyły tydzień na dużym plusie. Zatrzymanie debiutu Ant Technology Group Co., Ltd. 蚂蚁科技集团股份有限公司 (spółki zależnej od Alibaba阿里巴巴) przez regulatorów rynku nie wpłynęło znacząco na nastroje. W minionym tygodniu najwięcej zyskały akcje spółek sprzętu gospodarstwa domowego (AGD), producenci metali nieżelaznych i elektroniki. Największe spadki odnotowały spółki farmaceutyczne, biotechnologiczne, sprzętu elektrycznego i… przemysłu obronnego. Nie mniej jednak widać, że końcówka roku napawa inwestorów optymizmem. Jak to długo potrwa – zobaczymy.

Indeksy giełdowe 45 tygodnia 2020 na końcu przeglądu tygodnia.

IPO Ant Financial wstrzymane

Na początku minionego tygodnia „gruchnęła” wiadomość o wstrzymaniu debiutu giełdowego (równolegle w Hong Kongu i w Szanghaju) znanej powszechnie w Chinach spółki Ant Technology Group Co., Ltd. 蚂蚁科技集团股份有限公司. I to pomimo zapowiedzi, że może to być największa na świecie premiera spółki giełdowej w historii giełd. Wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi zakładano, ze w dniu premiery, czyli 5.11.2020 spółka pozyska ok. 34.4 mld USD (~133.84 mld PLN) w zamian za 11% swych akcji. A tymczasem 2.11. przedstawiciele najwyższych organów nadzoru rynku finansowego (Ludowego Banku Chin 中国人民银行, Chińskiej Komisji Nadzoru Bankowości i Ubezpieczeń 中国银保监会, Komisji Nadzoru Papierów Wartościowych 中国证监会oraz Państwowej Administracji Wymiany Zagranicznej 国家外汇管理局) poinformowali, że rozpoczynają weryfikację dokumentów emisyjnych spółki, a także odbywają rozmowy wyjaśniające z Jackiem Ma (马云), założycielem Alibaby阿里巴巴, zarazem głównym udziałowcem spółki zależnej, czyli Ant Technology, Erickiem Jingiem (井贤栋), prezesem Ant Technology oraz Simonem Hu (胡晓明) dyrektorem generalnym Ant Technology.

W wyniku rozmów (trwających niemal dobę) opublikowano komunikat o decyzji o zwieszeniu przygotowań do wejścia Ant Technology na giełdy. Zgodnie z informacją zawartą w komunikacie zawieszenie przygotowań spowodowane jest zmianami „otoczenia regulacyjnego” w branży fintech oraz innymi poważnymi problemami stojącymi na drodze do wejścia spółki na giełdy. Strony spotkania wymieniły poglądy dot. kondycji i stabilności sektora finansowego, Ant Technology zobowiązała się do wdrożenia w życie wniosków wynikających z rozmowy z przedstawicielami organów odpowiedzialnych za nadzór sektora.

Spółka zarejestrowana jest jako Ant Technology Group Co., Ltd., ale powszechnie używana nazwa to Ant Financial. Jest firmą fintech powiązaną z holdingiem Alibaby. Jej działalność opiera się na 4 filarach:

 • Alipay 支付宝 – płatności mobilne (ponad 730 mln użytkowników, w ciągu ostatnich 12 miesięcy 118 bln RMB / ~ 68.58 BILIONÓW PLN obrotu);
 • HuaBei 花呗 – platforma kredytów konsumenckich (500 mln korzystających, udzielono dotychczas kredytów na sumę 2.2 bln RMB / ~1.28 bln PLN, oprocentowanych znacznie wyżej niż w bankach, ale o wiele łatwiejszych do uzyskania);
 • JiBai 借呗 – ubezpieczenia (dochody z tego tytułu to ok. 51.8 mld RMB / ~29.73 mld PLN;
 • oraz zarzadzanie aktywami i majątkiem (portfel wartości 4.1 bln RMB / ~2.38 bln PLN).

Nic dziwnego więc, że organy nadzoru rynku finansowego poddają w wątpliwość deklaracje Ant Technology co do charakteru prowadzonego biznesu. Czy więcej tu technologii, czy raczej pieniędzy? Wedle regulatorów spółka Jacka Ma jest przedsiębiorstwem typu fintech, powinna być zakwalifikowana jako jedna z firm usług finansowych online i podlegać takim samym przepisom, regulacjom i ograniczeniom dotyczącym ryzyk jak banki.

Nowe regulacje dla rynku pożyczek online

Tak się złożyło, że tuż przed ogłoszeniu decyzji o wstrzymaniu wejścia Ant na giełdy Chińska Komisja Nadzoru Bankowości i Ubezpieczeń 中国银保监会 oraz centralny Ludowy Bank Chin 中国人民银行 opublikowały projekt przejściowych (pomostowych) regulacji dotyczących udzielania i zarządzania małymi kredytami online. Obejmują one m.in. zwiększone wymogi kapitałowe i licencyjne, określają maksymalną wysokość oprocentowania pożyczek, ustanawiają ściślejszy nadzór organów nadzoru finansowego nad firmami zajmującymi się udzielaniem tego typu pożyczek.

Ograniczenia zawarte w przepisach dotyczą m.in. wykorzystywania papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami do finansowania szybkich pożyczek konsumenckich (proceder stosowany m.in. przez Ant Group). Nowe przepisy zmuszają internetowe platformy pożyczkowe do zwiększenia własnego udziału finansowego w udzielanych  kredytach.

Obecnie główny ciężar w tym zakresie spoczywa na bankach. One też biorą na siebie całe ryzyko operacji, firmy pożyczkowe zaś pobierają swoje prowizje bez względu na przebieg spłat danej pożyczki. Eksperci przewidują, że nowe wymogi spełnić będą w stanie wyłącznie największe firmy z branży, że 80% firm świadczących usługi tego typu upadnie.

Priorytetem dla regulatorów jest jednak bezpieczeństwo pożyczkobiorcy i minimalizowanie ryzyka ponoszonego przez pożyczkodawcę. Jak wyliczają chińscy ekonomiści kredyty udzielane firmom wpływają na rozwój gospodarki, kredyty udzielane osobom prywatnym, zwłaszcza o słabej kondycji finansowej, są dla gospodarki hamulcem. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przychyla się do tej opinii.

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych w odniesieniu do RMB (06.11.2020)

100英镑GBP = 869.90人民币 RMB  

100欧元EUR = 782.78 人民币 RMB

100美元US$ = 662.90人民币 RMB

100美元US$ = 662.67人民币 RMB

Kurs offshore transakcji poza Chinami w rozliczeniach międzybankowych.

100 港HG$ = 85.50人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 82.80人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.18 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN = 172.83人民币 RMB

100人民币 RMB = 57.64 波兰兹罗提 PLN

SHIBOR/HIBOR

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję.

{Dane na dzień 06.11.2020}

 

Chiny – Świat / Inicjatywa Pasa i Szlaku中国 世界, “一带一路

Przewozy kolejowe Chiny – Europa w górę

Od 1 stycznia do 5 listopada br. 10,180 pociągów przewiozło z Chin do Europy 927,000 TEU (odpowiedników kontenerów 20 stopowych). Według wyliczeń China National Railway Group Co., Ltd. 中国国家铁路集团有限公司 to wzrost o 54% w porównaniu z zeszłym rokiem. Pociągi towarowe z Chin docierają już do 21 krajów i 92 miast w Europie. Dzięki osobistemu wstawiennictwu pana Antoniego Macierewicza pociągi te przejeżdżają przez Polskę wyłącznie w tranzycie. Hub przeładunkowy, który miał powstać w miejscu wspólnie odwiedzonym przez prezydentów Xi i Dudę w 2016 roku, pozostaje wyłącznie projektem na liście projektów niezrealizowanych. Z czego niezwykle cieszy się miast Duisburg w Niemczech.

 5 gwiazdek Skytrax dla chińskich lotnisk

Skytrax firma konsultingowa z siedzibą w Wielkiej Brytanii, prowadząca badania pasażerskich linii lotniczych z całego świata, przyznająca każdego roku odznaczenia dla Najlepszych Linii Lotniczych i Najlepszego Lotniska, opublikowała kolejny Skytrax World Airport Star Rating. To światowy ranking (rating) portów lotniczych ocenianych m.in. w oparciu o wieloaspektowe, kompleksowe badanie produktów i usług dostępnych i świadczonych na danym lotnisku. Kryteria obejmują także kluczowe elementy wydajności procesu obsługi pasażerów, komfort i czystość terminalu, udogodnienia dla pasażerów, etc. Oceniana jest organizacja usług dotyczących kwestii formalnych (imigracja, policja, ochrona), a także pracownicy lotniska (sklepy, restauracje i kawiarnie, punkty informacyjne, itp.). Najwyższą ocenę 5 gwiazdek zdobyły w tym roku lotniska:

 • ShangHai PuDong International Airport 上海浦东国际机场,
 • ShangHai HongQiao International Airport 上海虹桥国际机场,
 • HongKong ChekLapKok International Airport  香港赤腊角国际机场 oraz
 • HaiKou MeiLan International Airport 海口美兰国际机场

Warszawskie lotnisko Chopina zdobyło w tegorocznym rankingu 3 gwiazdki.

Wstrzymane wizy do Chin

Władze Chin z dniem 4 listopada wstrzymały czasowo wydawanie wiz dla obywateli: Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Włoch, Indii, Bangladeszu, Nigerii, Etiopii, Rosji, Ukrainy i Filipin. A to z powodu rosnącego zagrożenia Covid-19 w tych krajach. Na liście nie ma Polski. Ale biorąc pod uwagę doniesienia medialne z ostatnich dni śmiało można zakładać, że dołączymy do grona czasowo niechcianych.

Kontrole na lotniskach Chin są obowiązkowe. A pomimo to ruch lotniczy w Chinach dziś to 98% ruchu w roku zeszłym (wrzesień – październik 2020)

Na marginesie zdarzeń 是保证金

Jack Ma, czyli o kilka słów za wiele

W minionym tygodniu uwagę świata biznesu niewątpliwie przyciągnęły wydarzenia, których bohaterem był m.in. guru chińskiej przedsiębiorczości, czyli Jack Ma, założyciel, twórca (przynajmniej w wersji oficjalnej) potęgi holdingu Alibaba 阿里巴巴 i całego systemu spółek z nim powiązanych. Jack Ma to  dla wielu młodych ludzi (w Chinach i nie tylko) prawdziwy bohater, niepodważalny autorytet, ucieleśnienie marzenia „od nauczyciela do miliardera”.

Jedno z dzieci Jacka Ma, czyli wspomniana wyżej Ant Technology Group Co., Ltd. 蚂蚁科技集团股份有限公司 miała wejść jednocześnie na giełdy w Hong Kongu i Szanghaju. Z zapisów na akcje wynikało wprost, że spółka będzie autorem największego debiutu w historii giełd, ściągając z rynku kapitał daleko przekraczający kwotę 30 miliardów dolarów w zamian za 10% akcji skierowanych do publicznej oferty. O tym IPO pisano już od miesięcy. Między innymi w kontekście odchodzenia kapitału chińskiego z rynku amerykańskiego. Debiut spółki zaplanowano 5 listopada, a 2 listopada wszystko zostało odwołane. Najwyższe organy nadzory rynku finansowego Chin wezwały na dywanik Jacka Ma i zarząd „Mrówki” celem odbycia rozmowy wyjaśniająco – dyscyplinującej.

Jak to możliwe?

 „Zamordyzm!” – zakrzyknęli wyznawcy gospodarki liberalnej i wszelkich wolności osobistych. „Zamach na wolność gospodarczą!” – zakrzyknęli ci sami, którzy nieustannie powtarzają, że Chiny nie są takie jak na przykład Stany Zjednoczone, a być powinny. No, bo to wzorzec światowy wolności gospodarczej jest. No właśnie. Po pierwsze Stany Zjednoczone a znacznie gorszym przykładem wolności gospodarczej niż Hong Kong, Singapur, czy Tajwan,

Ranking swobody gospodarczej w państwach świata – opracowanie fundacji Heritage związanej z amerykańskimi konserwatystami.

a po drugie Chiny nie są takie jak Stany Zjednoczone, i raczej w najbliższych latach nie będą.

Uważam, że Jack Ma tak urósł we własnych oczach, aż stracił instynkt samozachowawczy. W ostatnim tygodniu października na forum finansowym w Szanghaju, podczas swojego przemówienia na temat systemu finansowego kraju, regulacji i organów go nadzorujących Jack Ma wypowiedział o kilka zdań za dużo. Regulacje uznał za przestarzale, nieadekwatne do aktualnej, zmieniającej się wraz z technologiami rzeczywistości. Stwierdził, że „nie można regulować przyszłości wczorajszymi środkami”, że w Chinach nie ma żadnego systemowego ryzyka finansowego, ponieważ w Chinach nie ma żadnego ekosystemu finansowego. A ryzykiem – według słów Ma – jest brak systemu.

Najbogatszy Chińczyk (Jack Ma jest nim dzięki posiadanym akcjom Alibaby, które wciąż drożeją) pozwolił sobie – przemawiając do ludzi związanych z chińskim rynkiem finansowym i osób odpowiedzialnych za ustanawianie reguł obowiązujących na nim – na porównanie chińskich banków do lombardów, gdzie zabezpieczenia i gwarancje są jak waluty zagraniczne – trudno osiągalne. Przy braku takowych znaleźli się ludzie, którzy postanowili zaciągać tak duże kredyty, że banki nie pozwalają im upaść. Odwołał się przy tym do chińskiego powiedzenia, które jest i u nas dobrze znane, że jeśli pożyczysz 100 tysięcy z banku i masz kłopoty ze spłatą, to jesteś niespokojny, jeśli pożyczysz milion, to i Ty, i bank wykazujecie nerwowość, ale jak weźmiesz 1 miliard pożyczki, przestajesz się bać. Boi się wyłącznie bank. Jack Ma miał tu na myśli fakt, iż banki chińskie niechętnie udzielają kredytów małym i średnim przedsiębiorcom, a bez problemu „rozdają” pieniądze firmom wielkim. Przemówienie Jacka Ma wywołało poruszenie i nieco komentarzy, ale – jak się wydawało – nic poza tym.

Ważne, by pamiętać o swoim miejscu w szeregu…

Rzadko kiedy instytucje chińskie i ludzie nimi kierujący reagują szybko, spontanicznie, baz namysłu. I tak było w tym przypadku. Wystąpienie Jacka Ma nie pozostało niezauważone. Nikt go nie zignorował. Inwestorzy czekali na możliwość nabycia akcji Ant Technology, a regulatorzy rynku finansowego rozważali jak zachować się w określonej sytuacji. Z jednej strony główny udziałowiec Alibaby i Ant Technology zachował się niewłaściwie wobec osób, do których przemawiał, z drugiej strony przecież polityka rządu dla tego sektora w ostatnim czasie koncertuje się na zapobieganiu ryzykom finansowym oraz wprowadzeniu regulacji na dotychczas nieuporządkowane obszary rynku. Po trzech dniach od wygłoszenia przemowy w Szanghaju Jack Ma został wezwany przed oblicze osób, do których tam przemawiał.

Po kolejnych dwóch dniach intensywniej rozmowy „szkoleniowej” strony doszły do porozumienia. Ant Technology, zanim wejdzie na giełdę, będzie musiała dokładnie zrewidować charakter swojej działalności, tak, aby w ofercie publicznej występować pod prawdziwym, a nie dorabianym szyldem. A jeśli regulatorzy uznają, że firma jest w zasadzie bankiem, to jako bank wejdzie na giełdę. Z wszystkimi tego konsekwencjami, jak na przykład zabezpieczenie depozytów, limity oprocentowania pożyczek, itd., itp.

Przeczytaj również: Cyberrewolucja w Chinach, czyli cyfrowe sądy made in China

Jack Ma, najbogatszy człowiek w Chinach i zarazem najbogatszy członek partii (KPCh ma silne struktury we wszystkich spółkach holdingu), dostał wyraźny sygnał, że są granice, których przekraczać nie należy. Że w Chinach nie ma takiego ogona, który mógłby zamerdać psem. Przekonało się o tym wcześniej już wielu innych jemu podobnych, dziś nikt o nich nie pamięta.

Zastanawia mnie ta cala historia. Czy szef Alibaby poczuł się zbyt pewny siebie? Czy zapomniał skąd się wziął, gdzie żyje? Czemu zawdzięcza to co ma, w tym swoją wyjątkową w Chinach pozycję? Ja, taki Chińczyk napływowy, wiem świetnie jak rzeczy się tu mają, jak działają, a on, w Chinach urodzony, z rodziców i dziadów Chińczyków nie wziął pod uwagę prostego faktu, że to nie on ustanawia prawo i nie on tu rządzi? Może ma za dużo spraw na głowie? A może to ta słynna pomroczność jasna?

 

[Red.: Świetną analizę całej sytuacji znajdziecie Państwo TUTAJ.]

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 46/2020 www.chiny24.com

 

Indeksy giełdowe

Shanghai Stock Exchange (SSE) 上海证券交易所

Shenzhen Stock Exchange (SZSE) 深圳证券交易所

 

Hong Kong Stock Exchange 香港证券交易所

 

TaiWan Stock Exchange (TWSE) 台湾证券交易所

 

China National Equities Exchange and Quotations 中国全国证券交易所

 

Indeksy Transgraniczne

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button