Wiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (47/20), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron 从新闻媒体的第一页

Dzień Singla 2020

Za nami ostatni Dzień Singla (11.11.), czyli dzień (a właściwie już cały okres z apogeum tego dnia) rekordowych wyprzedaży, rabatów, zniżek, euforii. Festiwal zakupów, którego atmosferę można porównać do polskiego… Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Te same emocje, ten sam rozmach, podobne powszechne zaangażowanie. Cel zdecydowanie różny. Ponieważ twórcą święta zakupów jest gigant chińskiego e-commerce, firma Alibaba, główną przestrzenią, gdzie odbywają się wszystkie festiwalowe wydarzenia, jest oczywiście Internet. W tym roku, naznaczonym epidemią, rzecz wydaje się oczywista. Przy okazji jest to największy event online w skali całego świata. Ale przecież Chiny to największy rynek handlu w sieci na Ziemi. W tym roku, tak przecież niełatwym, pobito kolejne rekordy związane z Dniem Singla. Platformy Alibaby 阿里巴巴 Tmall, TaoBao, AliExpress, czy Xianyu) sprzedały w ten dzień towary i usługi o łącznej wartości 498.2 mld RMB/~286 mld PLN. To więcej niż roczny PKB Bułgarii lub Luksemburga. Dla porównania – w zeszłorocznej edycji święta (opisanej przez nas TUTAJ) Alibaba zakończyła dobę sprzedażowego szaleństwa przychodem w wysokości 268.4 mld RMB/~153.9 mld PLN.

Największy lokalny rywal Alibaby, czyli JD.com 京东, również odnotował rekordowy wynik. Firma ta uzyskała w ciągu doby przychód w wysokości 271.5 mld RMB/~156 mld PLN. Rok temu były to 204.4 mld RMB/~117.2 mld PLN.

W tym roku nie było chyba firmy z branży e-commerce, czy stawiającej na sprzedaż swoich produktów w Internecie, która nie odnotowałaby rekordowych wyników sprzedaży podczas Dnia Singla. Na przykład XiaoMi小米 sprzedało na swojej stronie internetowej własne towary i usługi o wartości 14.3 mld RMB/~ 8.21 mld PLN. Firmy kurierskie przyjęły z okazji 11.11. aż 2.25 mld zleceń na dostarczenie przesyłek. Tyle przesyłek dostarczono odbiorcom w Chinach w całym 2010 roku (!!!). W tym roku, jak i w poprzednich, najchętniej w Dniu Singla kupowano artykuły gospodarstwa domowego, kosmetyki, sprzęt elektroniczny, telefony komórkowe, artykuły dla dzieci (w tym artykuły szeroko rozumianej ochrony ich zdrowia), sprzęt do ćwiczeń fizycznych, witaminy i ich suplementy, urządzenia do dezynfekcji UV.

Ale tego dnia sprzedano także 20,000 szt. koparek oraz 800,000 mieszkań. Oczywiście ze zniżką.

Główne studio Alibaby w Dniu Singla 2020. Emocje, pieniądze, technologie…

 

Wirtualny licznik JD.com. W tym roku piesek “DżejDi” wyszarpał kość wartą ponad 150 miliardów złotych. W ciągu jednej doby.

Powyższe liczby dotyczą wyłącznie sprzedaży rejestrowanej pomiędzy północą z 10 na 11 listopada a północą z 11 na 12 listopada. Teraz czas na podsumowanie wyników sprzedaży z okresu „rozgrzewkowego”, kiedy to wiele firm korzystających z usług dwóch powyższych hegemonów, jak i polegających na własnych planach marketingowych (jak budowanie własnych społeczności, oferty dostępne na platformach takich jak Kuaishou, czy Douyin, etc.) sprzedawało swoje produkty na specjalnych warunkach. Oczywiście korzystnych dla kupujących. A okres ten trwał co najmniej 2 tygodnie. Dzień Singla nie kończy zresztą całego festiwalu. Różne promocje, rabaty i oferty specjalne obowiązywać będą jeszcze do końca listopada. Moc chińskich konsumentów zdaje się rosnąc. A wyniki tegorocznego Dnia Singla zdają się sugerować, ze Chińczycy przestali się bać o swoją przyszłość, nie ma w nich już niepewności, która zrodziła się w ich sercach podczas epidemii. Przestali oszczędzać, znów zaczęli wydawać.

A to żart internautów z założyciela Alibaby i jego kłopotów z Ant Group, której wejście na giełdę zostało wstrzymane na chwilę przed ustalona datą premiery.

 

COVID-19

Chińscy lekarze wirusolodzy nie mają dobrych wieści dla świata. Dr Zhang Wen Hong 张文宏, dyrektor Instytutu Chorób Zakaźnych Szpitala HuaShan w Szanghaju 上海华山医院传染病 przewiduje, że pandemia koronawirusa będzie się przetaczać przez glob do drugiej połowy… 2024 roku. Wprawdzie świat jest coraz bliżej stworzenia szczepionki przeciw temu wirusowi, ale nie będzie ona dostępna od razu dla wszystkich (7 miliardów ludzi, to naprawdę duża liczba), nieznany jest też dziś stopień jej skuteczności w różnych sytuacjach, uwarunkowaniach takich jak genotyp (rasa), czy chociażby dieta pacjentów, lub specyfika klimatyczna regionu w którym mieszkają. Podobnego zdania są naukowcy z ShangHai Normal University 上海师范大学 oraz Uniwersytetu LanZhou 兰州大学. Według opracowanego przez nich modelu matematycznego szczyt zachorowań związanych z Covid-19 przypadnie na świecie w marcu 2021 roku. Naukowcy ci uważają, że Covid-19 zachowa przez długi czas charakter wirusa o dużych zdolnościach transmisyjnych, jednak powodującym stosunkową niską liczbę zgonów. Nie zniknie. Jak nie zniknął SARS. Trzeba się więc przyzwyczaić do życia z Covid-19pamiętając o przestrzeganiu reżimów sanitarnych. Szczepionka cudu nie sprawi.

Ekonomia 经济学

Inflacja w dół

Krajowy Urząd Statystyczny 国家统计局 poinformował, iż w październiku br. wskaźnik cen konsumenckich (CPI – Consumer Price Index 消费者物价指数), który jest najpopularniejszą miarą inflacji, wyniósł 0.5%. To najniższy odczyt od 42 miesięcy! W minionym miesiącu ceny żywności spadły o 1.8%, w tym wieprzowiny o 7.0% (po raz pierwszy w tym roku). Ceny produktów nieżywnościowych wzrosły średnio o 0.1%. Ceny biletów lotniczych (!) poszły w górę aż o 9.4%, hotele podrożały o 4.1%, a usługi turystyczne o 2.8%. Wzrosły o 1.5% ceny za usługi medyczne. Ale za to spadły ceny paliw o 2.3%, w transporcie i komunikacji o 3.9%

Natomiast wskaźnik cen dóbr produkcyjnych PPI (ceny producentów, Producer Price Index 工业生产者出厂价格指数) wbrew oczekiwaniom utrzymały się na ujemnym poziomie (-2.1%) w odniesieniu rok do roku, identycznym z odczytem wrześniowym. Pomimo znacznego ożywienia krajowej produkcji przemysłowej panuje tu wciąż deflacja, ceny producentów pozostają wciąż w strefie negatywnej.

Sprzedaż aut w górę

Najnowszy raport Stowarzyszenia Producentów Samochodów Osobowych Chin 中国乘用车协会 wskazuje, że w październiku br. sprzedano w Chinach 1.992 mln aut. Wzrost o 8% r/r (drugi miesiąc z rzędu). Od stycznia do października kupiono w ChRL 14.920 mln szt. nowych samochodów. Co oznacza jednak spadek sprzedaży o 10.2% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Co ważne: w minionym miesiącu sprzedano w Chinach  144,000 samochodów z napędem elektrycznym i hybrydowym. To oznacza skok o 119.8% w porównaniu z wrześniem br., a jednocześnie o 137.2% w stosunku do października 2019. Najwięcej „elektryków” sprzedali w minionym miesiącu:

 • joint venture SAIC-GM-WuLing 上汽通用五菱 (29,711 szt.),
 • BYD 比亚迪 (22,395),
 • SAIC 上汽乘用车 (12,785) i dopiero na czwartym miejscu
 • Tesla China特斯拉中国 (12,143).

Tesla prowadzi w Chinach ostrą kampanię promocyjną, która zdaje się nie przekładać na wyniki sprzedaży. 42% nabywców samochodów elektrycznych podejmuje decyzje o wyborze marki samochodu na bazie informacji o żywotności baterii i zasięgu osiąganym na pojedynczym ładowaniu.

SAIC-GM-WuLing Baojun E 100, elektryczny mikrus

 

BYD D1 auto skonstruowane specjalnie dla DiDi jako taksówka i auto do car sharingu

 

SAIC jest właścicielem niegdyś brytyjskiej marki MG. Pod tą marka produkuje własne konstrukcje, w tym novy elektryczny SUV MG ZS EV, który obecny jest na rynkach takich jak Australia, Indie, Meksyk.

Sprzedaż samochodów luksusowych wzrosła w październiku o… 30% w relacji do zeszłego roku. Największą popularnością w tej kategorii cieszą się marki niemieckie: BMW oraz Mercedes-Benz. Pod koniec miesiąca wstrzymano okresowo sprzedaż tych aut, ponieważ… zabrakło ich u dealerów.

Eksport aut Made in China

Październik to także wzrost eksportu samochodów Made in China. W sumie z Chin wyeksportowano w minionym miesiącu 73,000 chińskich samochodów, co oznacza wzrost o 45% w porównaniu z rokiem minionym. Wśród wyeksportowanych w tym okresie aut wyprodukowanych w Chinach znacznie wzrósł udział marek chińskich, bo o 103 % w relacji rok do roku. Spada udział marek wyprodukowanych przez joint venture z zagranicznymi producentami (o 56% w minionym miesiącu). Ale dla wszystkich graczy na chińskim rynku najważniejszy jest rynek chiński. Tu wciąż jest o kogo walczyć. W Chinach dziś na 1,000 mieszkańców przypada 196 aut. W Stanach Zjednoczonych to 797 pojazdów, a w Unii Europejskiej 610 samochodów. Chińczycy są już nieco lepsi od średniej światowej, która wynosi 192 samochodów na 1,000 mieszkańców.

Targi importowe w Szanghaju zakończone

10 listopada zakończyły się trzecie Chińskie Międzynarodowe Targi Importowe w Szanghaju 上海. W czasie ich trwania podpisano listy intencyjne (LoI) na ogólną sumę 72.62 mld US$ /~ 276.35 mld PLN, o 2.1% więcej niż w trakcie poprzedniej edycji China International Import Expo. Można byłoby się cieszyć, gdyby nie to, że w tutejszej kulturze biznesowej list inercyjny niewiele znaczy. To początek, pierwszy krok, zaproszenie do kontaktu, negocjacji, co nie oznacza podpisania kontraktu i złożenia zamówienia.

Oczywiście wyszukiwałem w mediach polskich akcentów. Mam wrażenie, że pomimo, ze impreza bardzo „młoda”, to tych akcentów jest coraz mniej. W relacji szanghajskiej telewizji pokazano polskie stoisko, na którym prezentowano polskie mleko i piwo.

Widocznie to wszystko co możemy zaoferować Chińczykom, albo to wszystko, czego Chińczycy po nas się spodziewają. Na szczęście, dla równowagi, wiele uwagi największych chińskich mediów przyciągnęły podczas targów pani Anna Pawlak Kuliga, CEO i prezes IKEA China oraz pani Karolina Horoszczak, wiceprezes do spraw publicznych i komunikacji IKEA China. Trochę jak z naszymi piłkarzami: grają w obcych ligach, ale człowiek się cieszy ich sukcesami.

Technologie 技术

HuaWei sprzedał markę Honor

Informacją, która wzbudziła spore emocje w minionym tygodniu była wiadomość, iż HuaWei Technologies Co., Ltd. 华为技术有限公司 sprzedaje swoją „budżetową” markę smartfonów Honor 荣耀. Kupującym tę niezwykle popularną wśród redaktorów naczelnych chiny24.com markę okazało się konsorcjum firm państwowych i prywatnych złożone między innymi z:

 • Digital China Group Co. Ltd. 中国数字文化集团有限公司 (notowana na giełdzie w ShenZhen; główny dystrybutor telefonów HuaWei),
 • TCL Technology Group Co., Ltd. 科技集团股份有限公司 (notowana na giełdach w ShenZhen i HongKongu; na licencji produkował już telefony Acatel czy Black Berry) oraz
 • ShenZhen XingMeng Information Technology Partnership 深圳市星盟信息技术合伙企业 (celowa spółka funduszy miasta ShenZhen 深圳 stworzona właśnie celem nabycia udziałów w tym przedsięwzięciu).

HuaWei zbył prawa do marki Honor 荣耀 na rzecz konsorcjum za okrągłe 100 mld RMB /~ 57.51 mld PLN.

Ruch ten pozwoli przede wszystkim na to, aby HuaWei skoncentrował się na technologiach i usługach w ramach systemu 5G oraz na produkcji smartfonów wysokiej klasy i z wysokiej półki cenowej. Możliwe jest także, że dzięki zmianie właściciela marka Honor znajdzie swoją drogę na rynek amerykański, omijając wciąż aktualne (i prawdopodobnie w przyszłości utrzymane) sankcje skierowane przeciw HuaWei.

Telefony Honor pojawiły się na rynku chińskim w 2013 roku. W 3 kwartale br. stanowiły one 26% całej produkcji smartfonów firmy HuaWei Technologies Co., Ltd. 华为技术有限公司.

Marką Honor sygnowane są również laptopy, tablety, telewizory i tzw. wearables (opaski, zegarki, etc.).

Dochody firm internetowych w górę

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji 工业和信息化部 podało, że w ciągu pierwszych trzech kwartałów bieżącego roku dochody firm internetowych w kraju wzrosły o 13.7% r/r do kwoty 895.6 mld RMB /~515.04 mld PLN.

Maglev, który może zastąpić metro

Trwają testy nowego rozwiązania maglev (pojazdu szynowego poruszającego się na poduszce magnetycznej). Tym razem to pojazd konstruowany z myślą o wykorzystaniu w transporcie miejskim. Eksperymentalny trzy wagonowy skład porusza się z prędkością do 160 km/h.

Setny Comac ARJ21 opuścił fabrykę

Całkiem niedawno, bo dokładnie 5 lat temu pierwszy egzemplarz w pełni chińskiego odrzutowego samolotu pasażerskiego Comac ARJ21 zasilił flotę Chengdu Airlines, a już setna maszyna opuszcza zakłady Comac, by trafić do służby u kolejnego klienta. Chiny chcą być niezależne również w zakresie produkcji samolotów pasażerskich.

Obrotowy most wantowy

Chińscy inżynierowie znów mają się czym pochwalić. Tym razem, aby spiąć ze sobą dwa odcinki trasy szybkiego ruchu biegnącej przez środek miasta skonstruowali most wantowy na pojedynczym “maszcie”, do tego obrotowym. Po co? Można zobaczyć na filmie zamieszczonym poniżej.

3 miliony paczek dziennie

W jednym, za to dużym centrum sortowania paczek na południu Chin, codziennie sortuje się i przekazuje do dostarczenia klientom ok. 3 milionów paczek. Wygląda to tak:

Nauka – Edukacja 教育 科学

Dajmy spokój z tym 6G

Jak pisaliśmy w osobnym artykule, w piątek 6 listopada rakieta Long March-6 长征六号 wystrzelona z Taiyuan Satellite Launch Center太原卫星发射中心 (prowincja Shanxi山西) wyniosła na orbitę 13 satelitów, pośród których jeden nazwany został pierwszym w świecie satelitą 6G.

Start rakiety Long March-6 长征六号

Naukowcy z University of Electronic Science and Technology 的电子科技大学 z prowincji SiChuan 四川 postanowili zdementować te „sensacje”. Poinformowali, iż owszem, satelita taki został umieszczony na orbicie okołoziemskiej i ma za zadnie m.in. przetestowanie możliwości komunikacji w pasmach o częstotliwościach mierzonych w terahercach (THZ) w przestrzeni kosmicznej, ale, ze mówienie o tym satelicie, że jest satelitą 6G jest „semantycznym nadużyciem”. A to dlatego, że satelita został wyposażony w wiele urządzeń doświadczalnych do badań naukowych, a komunikacja terahercowa jest zaledwie jednym z nich. Komunikacja THZ będzie z pewnością wykorzystywana w przestrzeni kosmicznej w przyszłości, ale do tego konieczne jest wiele eksperymentów i czasu, nawet 10 lat. Naukowcy z SiChuan stwierdzili, że system telekomunikacyjny szóstej generacji, czyli 6G znajduje się pod względem technologicznym na bardzo wstępnym etapie analitycznym, gdzie definiuje się koncepcję i określa kierunki badań. Jak stwierdzili wspomniani naukowcy, pierwszych prób użycia systemu 6G dla celów komunikacji naziemnej można spodziewać się… po 2023 roku.

Reakcja naukowców w tych konkretnych okolicznościach może wynikać z pamięci o bardzo ważnym rosyjskim powiedzeniu: „Tisze budiesz, dalsze jedziesz”, czyli „Czym mniej robisz hałasu, tym dalej zajedziesz”.

Pierwsze próby z 6G, nawet w wersji bardzo ograniczonej po 2023 roku? Jeszcze rok temu mówiono o perspektywie 2030. Misje kosmiczne nigdy nie są do końca jawne. A w dzisiejszych realiach, czym mniej się mówi, tym lepiej. Zwłaszcza o kolejnych generacjach systemów telekomunikacyjnych, których aktualne, najnowsze wersje budzą tak wiele emocji, tych, którzy zdali sobie sprawę, że zostali w tyle. Tymczasem wyścig naukowy i technologiczny trwa.

Rekordowa głębokość zanurzenia

Batyskaf “FenDouZhe 奋斗者”, efekt ponad 10 lat badań, realizacji kolejnych konstrukcji i wielu testów, osiągnął z trzyosobową załogą w swoim wnętrzu głębokość 10,909 metrów. Wyczynu tego dokonano w Rowie Mariańskim, największej znanej głębinie Pacyfiku. „FenDouZhe” zszedł aż o 800 metrów głębiej niż podczas wcześniejszych prób, zbliżył się też do rekordu świata, który wynosi 10,916 metrów. Na tą głębokość, na samo dno Rowu Mariańskiego zszedł 23 stycznia 1960 roku amerykański batyskaf Trieste. Batyskaf „FenDouZhe” może pracować pod wodą nieprzerwanie przez ok. 10 godzin.

Miejskie wydatki na badania i rozwój

Ośrodek Badania Finansów i Ekonomii 第一财经 dokonał zestawienia wydatków poniesionych przez poszczególne miasta chińskie na badania i rozwój w 2019 roku. Na podium znalazły się:

 • Pekin 北京 – wydał na ten cel 223.36 mld RMB/~128.52 mld PLN, czyli 6.31% swojego PKB;
 • Szanghaj 上海 – 152.46 mld RMB/~87.73 mld PLN; 4% PKB;
 • ShenZhen 深圳 – 132.82 mld RMB/~ 76.43 mld PLN; 4.93% PKB.

Zaskakujące jest to, że w zestawieniu Suzhou 苏州 (5 miejsce, 62.52 mld RMB/~36 mld PLN; 3.25% PKB), wyprzedziło HangZhou 杭州, siedzibę Alibaby i wielu znanych technologicznych firm (6 miejsce, 53.04 mld RMB/~ 30.52 mld PLN; 3.45% PKB).

[Redaktora to nie dziwi. SuZhou zawsze górą! A poważnie – tu władze miasta od czasów Den XiaoPinga stawiały na postęp techniczny i naukowy. Tu przecież znajduje się SuChow University. Tu stworzono warunki dla najnowocześniejszych firm z obszaru nowych technologii, tu umiejętnie ściągnięto chińskich naukowców z Chin i całego świata. Tu władze miasta zainicjowały projekty jak Suzhou Nanopolis, cała dzielnica zbudowana dla potrzeb nanotechnologii. To musiało przynieść efekty.]

Finanse 财政 – Banki 银行 – Kapitał 资本

Giełdy

Inwestorzy w minionym tygodniu byli wyraźnie pod wrażeniem informacji o możliwych problemach spółek państwowych z zadłużeniem, kredytami i wykupieniem swoich obligacji. Nic dziwnego zatem, że wszystkie akcje tych spółek traciły na wartości. Oprócz firm z sektora przemysłu zbrojeniowego, wartość akcji tych przedsiębiorstw, albo się utrzymała na wcześniejszym poziomie, albo wzrosła. Rosły tez ceny akcji producentów alkoholi i napojów. Straty ponieśli ci, którzy inwestowali w banki i spółki finansowe. Zapowiedź nowych, zdecydowanych regulacji w tym sektorze skłoniła wielu do zbycia papierów banków i fintechów. Deweloperzy również nie mogą uznać 46 tygodnia br. za udany. Wśród wzrostów i spadków w miarę stabilnie prezentują się kursy akcji spółek z obszaru nowych technologii. W nich inwestorzy upatrują szansy zysków, które przydadzą się przed Chińskim Nowym Rokiem.

Spośród giełd chińskich w najlepszej kondycji jest giełda na Tajwanie (TWSE) 台湾证券交易所. Tu wciąż wzrosty.

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych względem RMB (13.11.2020):

RMB jest najsilniejszy do US$ od 28 miesięcy.

SHIBOR/HIBOR

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję.

{Dane na dzień 13.11.2020}

 

  

Społeczeństwo 社会

Ilu singli w Chinach?

Dzień Singla „光棍节” 11.11. sprowokował nas do rzucenia okiem na statystyki dotyczące chińskich singli. Według danych Ministerstwa Spraw Cywilnych w 2018 roku w Chinach mieszkało 240 milionów dorosłych osób deklarujących się jako osoby samotne, nie posiadające formalnego, czy nieformalnego partnerki/partnera. W tej liczbie 77 milionów osób prowadziło jednoosobowe gospodarstwo domowe. Ministerstwo ocenia, że w 2021 roku liczba „singli” zwiększy się w Chinach o kolejne 15 milionów osób. Z ankiety przeprowadzonej przez CCTV Finance央视财经, a opublikowanej pod tytułem „China Economic Life Survey (2019-2020) 中国经济生活大调查(2019 — 2020)” wynika, że osoby żyjące w związkach są jednak szczęśliwsze od osób samotnych.

Zawarcie związku małżeńskiego to dla młodych Chińczyków spore wyzwanie. Poniższa reklama bawi, ale głównie dlatego, że przedstawia nieco tylko podkolorowaną prawdę o oczekiwaniach teściów wobec przyszłych mężów swoich córek.

Wśród osób żyjących w układzie partnerskim, bez związku małżeńskiego, za szczęśliwe swoje życie uznaje 45.62% ankietowanych. Wśród osób żyjących w sformalizowanych związkach szczęśliwymi uznaje się 44.16% badanych. Za prowadzących szczęśliwe życie uważa się 43.96% singli. Eksperci zwracają uwagę na zjawisko tzw. “ekonomii singla”. Coraz popularniejsze są np. restauracje dla samotnych z jednoosobowymi stolikami. Wiele produktów na rynku pojawia się w mniejszych niż dotychczas opakowaniach, wychodząc naprzeciw potrzebom pojedynczego konsumenta. Mogą to być napoje, ale też i zastawy stołowe. Nabyć można bez problemu pralki o małej pojemności, niewielkie lodówki, miksery z pojemnikami o małej objętości, mniejsze szybkowary do ryżu, itd., itp.

Produkty dla singli do nabycia ze zniżkami w Dniu Singla

Samotni to dla firm chińskich niezwykle interesująca grupa konsumentów. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami osoby te bardziej dbają o swój wygląd, o swoje zdrowie dietę, są znacznie bardziej aktywne, częściej podróżują, ale częściej też potrzebują profesjonalnej pomocy, na przykład w zakresie opieki nad zwierzętami. Osoby te przywiązują ponadprzeciętną wagę do doskonalenia i rozwoju. A ponieważ nie mają zobowiązań rodzinnych, dysponują środkami większymi niż przeciętne.

Urlopy obowiązkowe. Szok i niedoweirzanie!

ShenZhen 深圳 jako pierwsze miasto w kraju wprowadza od 1 stycznia 2021 roku zasadę obowiązkowych płatnych urlopów. Pracodawcy i pracownicy nie będą musieli tej kwestii negocjować, czy ustalać indywidualnie. Dotychczas to albo pracodawcy niechętnie udzielali urlopów, ale bywało też, że pracownicy odmawiali „wzięcia wolnego”. Dlaczego? Bo na przykład obawiali się, że po tygodniu nieobecności w firmie będą mieli do odpracowania tygodniowe zaległości. Ale koniec z tym.  Dzielnicowe i zakładowe wydziały spraw socjalnych oraz związki zawodowe zobowiązane zostały do nadzoru nad wprowadzaniem tej regulacji w życie. I tak w ShenZhen coraz trudniej będzie kultywować model pracy afirmowany przez Jacka Ma, czyli niesławne „996” (praca od 9 rano do 9 wieczorem przez 6 dni w tygodniu), nie mówiąc już o tym drugim modelu, znanym jako „007” (dwucyfrowa liczba godzin pracy dziennie przez… 7 dni w tygodniu). Skończy się również praktyka stosowana przez niektórych pracodawców, którzy pracownikom wracającym z urlopu wręczali wypowiedzenie. Ponieważ uznawali branie urlopów za… naganne. Nowe regulacje z zakresu prawa pracy wprowadzane w ShenZhen świadczą z jednej strony o procesie cywilizowania stosunków pracy w Chinach, ale pokazują jednocześnie jak wiele w tej materii mają do zrobienia chińscy legislatorzy.

Metro z Master Card

Szanghaj 上海 będzie pierwszym miastem w Chinach, gdzie cudzoziemcy będą mogli korzystać z metra używając Master Card. Wystarczy zeskanowanie kodu QR, wybranie właściwej opcji i wszystkie linie metra staną otworem.

Żółty jesienny liść

Po raz kolejny władze lokalne Szanghaju podjęły decyzję o niesprzątaniu liści. Decyzja ta dotyczy 41 ulic w 13 z 16 dzielnic miasta. Powód jest zaskakujący, acz i ekologiczny, i zarazem estetyczny. Chodzi bowiem o to, by ulice te jak najdłużej utrzymywały nastrój „złotej szanghajskiej jesieni”. Cieszą się nie tylko zwolennicy zdjęć selfie, ale przed wszystkim sprzątający ulice, którym z grafików odpadło 41 ulic zasypywanych codziennie czerwono-żółtymi liśćmi z charakterystycznych, a zaimportowanych wiek temu z Francji platanów klonowych. Będzie można poświęcić więcej uwagi pozostałym ulicom Szanghaju. A sa ich tysiące…

Zdjęcie: Ti Gong / Shine – Szanghaj, listopad 2020

 

Walka z ubóstwem

Nic tak nie ułatwia walki z ubóstwem (oprócz planu działania i ciężkiej pracy zespołowej) jak reklama produktów danej wsi, gminy zrealizowana osobiście przez przewodniczącego Xi. My sobie możemy na to machać ręką i wzdychać: “ach ci komuniści i ta ich propaganda”, ale wiadomości z wizyt Xi docierają różnymi kanałami do wszystkich dorosłych Chińczyków. A jeśli prezydent mówi: “O, jaka dobra herbata”, albo “Niezła ta wasza wódeczka”, to oglądający rzecz w Internecie, czy telewizji ludzie chcą sprawdzić, czy szef mówi prawdę, czy się nie myli. A potem już tylko szkolenie livestreamerów z narzędzi e-commerce i sprzedaż hula. A jak się okazuje, że jest więcej chętnych niż towaru, to i ceny można podnieść…

PuDong ma 30 lat

Ledwie 30 lat temu zaczęły się prace budowalne na PuDong, terenach po drugiej stronie rzeki HuangPu. Mało kto wie, że rzeka ta jest dziełem człowieka. Powstała na rozkaz generała Chunshena 300 lat przed Chrystusem. Jeszcze 30 lat temu spacerując po Bundzie można było oglądać po drugiej stronie rozległe pola. Żeby się tam dostać, trzeba było przepłynąć rzekę starym, zardzewiałym promem. Pozmieniało się….

Chiny – Świat / Inicjatywa Pasa i Szlaku 中国世界, “一带一路

RCEP

W niedzielę 15.11.2020 Wszechstronne Regionalne Partnerstwo Ekonomiczne (Regional Comprehensive Economic Partnership – RCEP) pomiędzy:

 • Chinami,
 • państwami grupy ASEAN (Filipiny, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia, Brunei, Wietnam, Laos, Mjanma, Kambodża).
 • Japonią,
 • Koreą Południową,
 • Australią i
 • Nową Zelandią.

Porozumienie jest efektem ośmiu lat negocjacji (jak określi to jeden z negocjatorów: „pełnych krwi, potu i łez”) i obejmuje swym zasięgiem jedną trzecią światowej ekonomii w utworzonej porozumieniem nowej strefie wolnego handlu. Mimo silnego lobbingu Japonii, nie podpisały tego traktatu Indie, z uwagi na zastrzeżenia jakie rząd indyjski miał do zapisów związanych z wymianą handlową produktów rolniczych. Indie zostawiły sobie jednak możliwość przystąpienia do RCEP w terminie późniejszym. W nowym układzie handlowym nie przewiduje się miejsca dla Stanów Zjednoczonych. Chiny zabiegały bardzo intensywnie o stworzenie przeciwwagi dla Trans Pacific Partnership (TPP), który to układ był kluczowym elementem „zwrotu ku Pacyfikowi” administracji Barracka Obamy. Donald Trump zlikwidował TPP jednym tweedem, Chiny po kolejnych 4 latach wysiłków dyplomatycznych dopięły swego.

Porozumienie obejmuje (nie licząc Indii) 15 państw zamieszkanych w sumie przez 2.2 mld ludzi, wytwarzających ogółem PKB przekraczające 26.2 bln US$ /~99.63 bln PLN.

 

Hong Kong 香港 – Makau 澳门– Tajwan 台湾

Hong Kong

Do niedawna Hong Kong znajdował się w centrum zainteresowania zachodnich mediów. Ostatnio jednak niewiele słychać o sytuacji w tym mieście, będącym zarazem regionem autonomicznym ChRL. Co się zatem dzieje w Hong Kongu (czy raczej w Specjalnym Regionie Administracyjnym Hongkong w Chinach  / 中国香港特别行政区香港)? Odpowiedź jest prosta: nic. „Porządki” trwają w najlepsze. Najpierw Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu ChRL) 全国人民代表大会常务委员会 przyjął dla tego regionu ustawę o bezpieczeństwie narodowym, zaakceptowaną przez rząd lokalny Hong Kongu i jego radę legislacyjną. Następnie na podstawie nowych przepisów zatrzymano i postawiono zarzuty wszystkim niemal liderom protestów oraz zamieszek, które w minionym roku tak elektryzowały świat. Aresztowani czekają na decyzje i ewentualne wyroki sądu. Następną kwestią, która pozostała do uporządkowania pozostał skład 70 osobowej Rady Legislacyjnej, w którym znajduje się 20 członków opozycji. Jak zwykle w takich okolicznościach z nieocenioną pomocą przyszli przedstawiciele najwyższych władz, czyli wspomniany wcześniej Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. W Dniu Singla, czyli 11 listopada gremium to przyjęło uchwałę w sprawie kwalifikacji członków Rady Legislacyjnej Specjalnego Regionu Administracyjnego Xiang Gang/HongKongu. Dokument określa warunki jakie muszą spełniać osoby, które zamierzają stać się członkami Rady Legislacyjnej. I tak na przykład osoby takie nie mogą promować, czy popierać idei „niepodległości Hong Kongu”, nie mogą nie uznawać integralności Hong Kongu z ChRL, czy zwierzchności Pekinu nad Hong Kongiem, nie mogą też zwracać się do przedstawicieli państw trzecich w sprawie ingerencji w wewnętrzne sprawy Specjalnego Regionu Administracyjnego Hong Kong w Chinach. Takie działania, jak i inne o podobnym charakterze, a zagrażające bezpieczeństwu narodowemu i stojące w sprzeczności z zapisami Ustawy Zasadniczej Hong Kongu skutkować będą utratą mandatu członka Rady Legislacyjnej. Osoby, na których będą ciążyć tego typu zarzuty nie mogą być powoływane do Rady Legislacyjnej.

Decyzją Stałego Komitetu parlamentu ChRL rząd lokalny w Hong Kongu otrzymał prerogatywy do podejmowania decyzji o wygaśnięciu mandatu członków Rady Legislacyjnej zagrażających swym postepowaniem bezpieczeństwu narodowemu. Stały Komitet przy okazji wskazał czterech członków Rady Legislacyjnej, których mandaty powinny wygasnąć ze skutkiem natychmiastowym w świetle nowych przepisów. W reakcji na decyzję Stałego Komitetu OZPL 15 członków Rady Legislacyjnej wywodzących się z partii opozycyjnych ogłosiło, że w ramach solidarności ze wskazana przez Pekin czwórką złożą rezygnację z zajmowanych funkcji.

Kontredans trwa. Wszystko w ramach zasady „Jeden kraj – Dwa systemy”, która teoretycznie ma obowiązywać do 2047 roku. Ale i w Chinach znane jest powiedzenie „zrób dzisiaj, co masz zrobić jutro”. Po roku 2047 Hong Kong ma stać się „zwykłym” regionem Chin, prowincją taką jak wszystkie inne, podlegającą ogólnokrajowym normom i prawom. Aby tak się stało Hong Kong musi zacząć się dopasowywać do Chin kontynentalnych, a to nie będzie proces prosty i dla wszystkich przyjemny. A będzie prowadzony wedle reguł ustalonych przez Pekin. Jak to określił rzecznik rządu centralnego: „Jangcy płynie na wschód” (长江东流去). Innymi słowy: możecie protestować, wasze prawo, ale to niczego nie zmieni. W 2047 roku Hong Kong i Chiny będą stanowić jedno. Chińską Republikę Ludową.

Makau

Wciąż maleje populacja Makau. Według najnowszych statystyk podanych przez miejscowy Departament Statystyki i Spisu Powszechnego 统计暨普查局 pod koniec września br. Makau zamieszkiwało 682,800 osób. To o 4,700 mniej niż w poprzednim kwartale. Główną przyczyną kurczenia się populacji Makau jest… emigracja do Chin kontynentalnych. Kobiety stanowią 53.3% ogólnej liczby mieszkańców „Las Vegas Azji”. Makau przyciąga hazardzistów, chętnych do mieszkania tu na stałe jest coraz mniej.

Władze lokalne wyciągnęły wnioski z tego, że w sąsiednim Hong Kongu młodzież wykazuje się bardzo niskim poziomem patriotyzmu, a wysokim poczuciem odrębności i skłonnością do protestów oraz kontestacji Chin kontynentalnych. Dlatego też miejscowe Biuro do Spraw Młodzieży i Edukacji (教育暨青年局) przedłożyło do konsultacji społecznych “Macao Youth Policy (2021-2030)“, czyli długofalowy projekt polityki dotyczącej młodzieży. Zgodnie z jego założeniami wzmocnieniu ulec ma m.in.: wychowanie patriotyczne, pozytywne nastawienie wobec rodziny i kraju, edukacja moralna, wspieranie zdrowego stylu życia, poprawa wszechstronnej umiejętności czytania i pisania. Promowana ma być integracja społeczna, idea zapewnienia równych szans. Większe wsparcie uzyskają różnego typu stowarzyszenia młodzieżowe, które prowadzą działalność edukacyjno-wychowawczą. Polityka ta obejmować ma młodych ludzi w wieku od 13 do… 35 lat.

Tajwan

Niezależnie do napięć politycznych między Tajpej a Pekinem, wymiana gospodarcza pomiędzy ChRL, a Tajwanem toczy się w najlepsze. W październiku eksport tajwańskich towarów do Chin kontynentalnych osiągnął wartość 14.19 mld US$ / ~54 mld PLN. To o 16.9% więcej niż rok wcześniej. W ciągu 10 miesięcy br. (styczeń – październik 2020) firmy tajwańskie wyeksportowały ogółem do Chin towary o wartości 122.28 mld US$ / ~465.1 mld PLN, co daje wzrost o 13.7% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019. Co istotne eksport do ChRL stanowi obecnie 43.6% całkowitego eksportu Tajwanu. W październiku wartość tajwańskiego importu z Chin wyniosła 5.57 mld US$/~21.2 mld PLN (o 5% więcej r/r). W okresie styczeń – październik br. firmy tajwańskie sprowadziły z Chin towary o wartości 51.71 mld US$ / ~196.7 mld PLN, co stanowi wzrost o 7.6% w porównaniu z zeszłym rokiem, a zarazem to 22.2% całego importu Tajwanu. Chińska Republika Ludowa jest największym partnerem handlowym Tajwanu. Najważniejszym.

Na marginesie zdarzeń 是保证金

To już 150 wydanie subiektywnego przeglądu wydarzeń Tydzień za Wielkim Murem. Codziennie, od poniedziałku do soboty, przeglądam każdego dnia około 60 storn internetowych (w tym 99% chińskich) w poszukiwaniu informacji ważnych, szczególnych, ciekawych. Wybieram to, co mnie zaciekawia, ale też te wiadomości , które pokazują, czym w danym momencie żyją przeciętni mieszkańcy Szanghaju, Chin. 150 przeglądów, prawie 3 lata. Mam nadzieję, że dzięki tym przeglądu sprawiam, ze Chiny są Państwu choć trochę bliższe, że choć trochę więcej o nich się dowiadujecie ode mnie, niż z mediów tak zwanego głównego nurtu. A dzieje się wiele, co motywuje do dalszego wyszukiwania i „kolekcjonowania” kolejnych wiadomości, do kolejnych przeglądów.

Pozdrawiam zatem Czytelników i życzę nam wszystkim zdrowia. Bo resztę to już sobie sami jakoś załatwimy, nieprawdaż?

Do przyszłego tygodnia!

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 47/2020 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button