Chiny subiektywnieFinanseGospodarkaNa marginesiePrawoSpołeczeństwoTechnologieWiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (50/20), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Spis treści ukryj

Z pierwszych stron 从新闻媒体的第一页

14 pięciolatka według Liu He

Nie ustaje dyskusja nad założeniami do 14 planu pięcioletniego (2021-2025). Na kolejnej konferencji przybliżającej cele planu wystąpił wicepremier Liu He 刘鹤, członek Rady Państwa odpowiedzialny za sprawy gospodarcze. Bez stosowania typowych dla oficjalnych przemówień metafor i wieloznacznych porównań powiedział wprost, że nowa „pięciolatka”, będzie miała dla Chin znaczenie przełomowe. A to dlatego, że postawiono w nim na niezależność technologiczną, innowacyjność, ale przede wszystkim przez wzgląd na założenie, iż w ciągu pięciu najbliższych lat ma w Chinach dokonać się fundamentalna zmiana modelu rozwoju kraju. Motorem tego rozwoju mają być nowe technologie, innowacje, takie formy działalności gospodarczej jak m.in. informatyka, rozwój i produkcja sprzętu telekomunikacyjnego, rozwój nowych źródeł energii, wytwarzanie i rozwijanie produktów energooszczędnych. Taka zmiana modelu rozwoju pozwoli Chinom przesunąć się na wyższą pozycję w globalnym łańcuchu tworzenia wartości dodanej. Koniec z pracochłonnymi, prostymi produktami.

RED: Moje ulubione zdjęcie Liu He (styczeń 2020,, Waszyngton). To spojrzenie mówi więcej niż tysiąc słów. A dzisiaj nawet dziesięć tysięcy (źródło: Al Jazeera

Chiny będą nadal „światową fabryką”, ale dostarczającą zupełnie inne niż dotychczas towary, dla których rosnące koszty pracy nie będą przeszkodą. Przewaga Chin nie będzie dotyczyć taniej siły roboczej, czy wielkości eksportu, ale nowatorskich technologii i wszechstronnie rozumianej rozbudowanej konsumpcji wewnętrznej. Chiny mają silną bazę przemysłową, usługową, logistyczną, posiada też liczne i mocne powiązania z międzynarodowym rynkiem. Te atuty będą wykorzystane w 14 planie pięcioletnim dla budowania własnych możliwości technologicznych, które zapewnić mogą (i mają) wzrost gospodarczy, poprawę poziomu życia ludności. Chiny niebawem staną się jednym z liderów innowacji technologicznych w skali świata, a do 2035 roku osiągnąć dochód narodowy per capita na poziomie średnio rozwiniętych państw.

Sars-Cov-2/Covid-19

W ostatnim czasie pojawia się wiele informacji na temat szczepionki przeciwwirusowej, która może wreszcie pomóc pokonać pandemię. W Chinach w trzeciej, końcowej fazie testów klinicznych znajduje się 5 szczepionek opracowanych przez:

 1. Sinopharm BeiJing Institute of Biological Products 国药集团中国生物北京生物制品研究所、
 2. Sinopharm WuHan Institute of Biological Products 国药集团中国生物武汉生物制品研究所、
 3. Beijing KeXing Zhongwei Biotechnology Co., Ltd. 北京科兴中维生物技术有限公司、
 4. KangSino Biotech. Co., Ltd. 康希诺生物股份有限公司 we współpracy z Military Medical Research Institute of Bioengineering, Academy of Military Sciences 与军事科学院军事医学研究生物工程研究所、
 5. Anhui ZhiFeiLongKoMa Biopharmaceutical Co., Ltd. 安徽智飞龙科马生物制药有限公司。

Trwają prace nad szczepionkami w wielu innych laboratoriach, ale wszystkie one znajdują się we wcześniejszych fazach eksperymentu klinicznego. W przypadku piątki najbardziej zaawansowanych szczepionek testami klinicznymi objęto już ponad 1 milion osób, nie tylko w Chinach, ale również w takich państwach jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Egipt, Jordania, Maroko, Peru, Meksyk, Brazylia, Argentyna, Ekwador, Rosja, Pakistan, Uzbekistan. Żadna z tych szczepionek nie została jeszcze zatwierdzona przez Centrum Kontroli Leków Państwowej Agencji Żywności i Leków (国家食品药品监督管理局药品审评中心). Podstawą dalszych działań formalnych musi być pewność, udokumentowana, że dana szczepionka jest skuteczna i bezpieczna. Pomimo ogromnych postępów w opracowaniu leku autorytety medyczne w Chinach zachowują raczej dystans wobec „wyścigu” pomiędzy instytutami i firmami farmaceutycznymi.

Przywoływany przez nas niejednokrotnie wirusolog i epidemiolog dr Zhong Nan Shan 钟南山twierdzi, iż opracowanie rzeczywiście dobrej, bezpiecznej szczepionki, to nie mniej niż okres 2-3 lat, a optymalny czas pozwalający zachować wszelkie procedury to 5-6 lat. Prace zrealizowane w krótszym czasie przyniosą efekt w postaci prób (mniej, lub bardziej udanych) uzyskania właściwego, skutecznego leku. Dr Zhong podkreślił ostatnio, że szczepionka przeciw wirusowi COVID-19 niesie za sobą nowe, wcześniej nie doświadczane wyzwania, takie jak skala produkcji, możliwość odpowiedniej dystrybucji, pozostawia otwartymi pytania o trwałość efektu szczepienia, możliwość wystąpienia efektów ubocznych w czasie, w skali, w odniesieniu do ogromnej liczby czynników wiążących się ze skalą problemu jakim jest światowa, a nie lokalna epidemia. A tu chociażby natychmiast pojawia się problem bezpiecznego transportu szczepionek z bardzo ograniczonych miejsc jej produkcji do niezwykle odległych miejsc na Ziemi. Wirus wciąż ma swoje tajemnice. Przecież nie udało się wyjaśnić w jaki sposób dochodzi do sytuacji, kiedy przenoszony jest on na opakowaniach mrożonej i zamkniętej w kontenerach żywności. A w tych okolicznościach doszło niedawno do zarażenia pracowników przeładowujących towary na lotniskach i w portach.

Ekonomia 经济学

PMI ostro w górę

Już od kilku miesięcy wskaźniki makroekonomiczne potwierdzają stopniowe, konsekwentne wchodzenie gospodarki chińskiej na coraz wyższe obroty. Jak informuje Krajowy Urząd Statystyczny 国家统计局 wskaźnik koniunktury w przemyśle (PMI – Purchasing Manager Index) w listopadzie wyniósł 52.1. To najwyższy wynik od października 2017 roku. W sumie od początku br. PMI zszedł poniżej poziomu równowagi (50) tylko w marcu, ale wtedy osiągnął rekordowo niski poziom 35.7. Urząd Statystyczny koncertuje się głównie na dużych i średnich państwowych przedsiębiorstwach. Ale wskaźnik opracowywany na bazie danych uzyskiwanych od menadżerów zakupów prywatnych przedsiębiorstw opracowywany przez niezależny instytut CaiXin 财新 pokazuje taką samą tendencję. W przypadku firm prywatnych (małych i średnich) mamy jeszcze wyższą dynamikę wzrostu. W listopadzie PMI dla tych firm oszacowano na poziomie 54.9. I jest to najwyższy odczyt od grudnia… 2010 roku (!!!). PMI dla sektora produkcji wyniósł 54.7, dla nowych zamówień zaś 53.9. Niepokoją odczyty dla zapasów magazynowych surowców (48.6%) oraz dla zatrudnienia (48.6%). Ale i tu mamy do czynienia z tendencją wzrostową ku poziomowi 50. PMI dla usług osiągnął poziom 56.4. Najwyższy w tym roku.

Przypomnijmy o co chodzi z indeksem PMI. Wskaźnik PMI to mówiąc w uproszczeniu informacja zwrotna od kupców i zaopatrzeniowców kilkuset dużych firm z różnych branż informujących okresowo o poziomach zakupów surowców, materiałów i komponentów dla potrzeb swoich organizacji. Czym większe zakupy i wynikające z nich zapasy, tym większe otrzymane zamówienia od klientów, tym większe planowane produkcje. Spadający poziom zapasów oznacza malejące plany dotyczące produkcji, a więc i wielkości otrzymywanych zamówień. Odczyt wskaźnika poniżej 50 punktów oznacza pogorszenie warunków w tym sektorze, a powyżej – poprawę.

PKB – jest dobrze, będzie jeszcze lepiej

Optymistyczne nastroje podtrzymuje wypowiedź Liu Shi Jin 刘世锦, zastępcy dyrektora komitetu ekonomicznego, Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (全国政协经济委员会副主任) Stwierdził on podczas Chińskiego Forum Reform “中国改革论坛” dotyczącego nowego planu pięcioletniego, że w przyszłym roku można śmiało oczekiwać wzrostu chińskiego PKB na poziomie 7-8%, a nawet więcej. Rok bieżący – są takie szanse – może przynieść wzrost gospodarczy na poziomie 5%, który – biorąc pod uwagę okoliczności – można będzie uznać za satysfakcjonujący.

Ranking Firm “New Energy”

2020 Global Top 500 New Energy Companies “2020全球新能源企业500强榜单” to ranking opracowany przez China Energy News 《中国能源报》 oraz China Energy Economic Research Institute 中国能源经济研究院. Ranking to wyjątkowy, bowiem rzadko się zdarza by chińskie organizacje tworzyły rankingi obejmujące podmioty spoza Chin. W tym przypadku możemy mieć do czynienia z subtelnym sygnałem, że Państwo Środka staje się w niektórych branżach globalnym liderem, a zdając sobie z tego sprawę siłą rzeczy porównuje swoje potencjały z tymi zagranicznymi. Z omawianego rankingu wynika, iż w pierwszej 10-tce światowych gigantów tej branży znajdują się obecnie 3 chińskie firmy:

 • GCL (Group) Holdings Co., Ltd. 协鑫(集团)控股有限公司 (2),
 • China Power Construction Group Co.,Ltd. 中国电力建设集团有限公司 (7) i
 • JinKo Solar Holdings Co.,Ltd. 晶科能源有限公司 (10).

Na pierwszym miejscu jest amerykański koncern GE Energy. Ale za to Chiny mają na całej liście Top 500 aż 207. Drugie we „współzawodnictwie drużynowym” Stany Zjednoczone mają na tej liście przedsiębiorstw 69. Japonia, trzecia, reprezentowana jest w rankingu przez 54 spółki. Czwarte miejsce Niemcy i 27 firm, piąte Korea Południowa i 20 spółek energetycznych.

Eksport szyn dla kolei szybkich

Po raz pierwszy w historii Chiny wyeksportowały szyny dla szybkich kolei. Odbiorcą tych szyn są chińskie firmy realizujące pierwszy odcinek (142.3 km) linii kolei super szybkich w Indonezji. Zgodnie z założeniami kontraktu pociągi będą poruszać się z prędkością 350 km/godz. Szybkie koleje maja szanse stać się towarem eksportowym Chin.

Fot.: Xinhua

Chiny największym przetwórcą ropy

International Energy Agency przewiduje, że Chiny w przyszłym roku prześcigną Stany Zjednoczone pod względem wolumenu przetwarzanej ropy naftowej. Trwający od XIX wieku prymat rafinerii amerykańskich ma się ku końcowi.

Chiny: rośnie produkcja robotów przemysłowych

W okresie styczeń – październik br. wyprodukowano w Chinach 183,447 robotów przemysłowych. Jest to wzrost o 21% w porównaniu z zeszłym rokiem. Tylko w październiku produkcja robotów wzrosła o 38.5% w relacji rok do roku. Dane z Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacji 工业和信息化部 wskazują również, że rosną dochody producentów robotów (o 2.3% r/r) choć maleją zyski. Spadły o 58.6%.

Koniec importu odpadów plastikowych

Z dniem 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie w Chinach całkowity zakaz importu wszelkich odpadów stałych, jak również ich czasowego składowania. Ta wspólna decyzja Ministerstwa Ekologii i Środowiska (生态环境部), Ministerstwa Handlu (商务部), Krajowej Komisji Rozwoju i Reform ChRL (国家发展改革委) oraz Głównej Administracji Celnej (海关总署) jest kolejnym krokiem do zaostrzenia przepisów chroniących środowisko naturalne. Ocenia się, że 95% plastikowych opakowań z Unii Europejskiej i 70% z USA trafiało do recyklingu w Chinach. W oczywisty sposób prowadziło to do znacznego zanieczyszczenia powietrza i wód w ChRL. Dlatego też już w 2017 roku wprowadzono częściowe ograniczenia w imporcie odpadów z tworzyw. Import tego typu produktów wymagał uzyskania właściwej licencji administracyjnej. Od 1 stycznia nie będzie już żadnych wyjątków. Zakaz będzie całkowity. Będzie można natomiast importować materiały produkowane z surowców z recyklingu. Ponieważ wprowadzenie tych przepisów zapowiedziano z dużym wyprzedzeniem wiele chińskich firm przeniosło zakłady przetwórstwa plastikowych opakowań i odpadów do krajów takich jak Malezja i Wietnam. Europejscy i amerykańscy ekolodzy mogą odetchnąć pełną piersią.

Liczba podatników VAT w górę

Jak informuje Państwowa Administracja Podatkowa ChRL (SAT – 国家税务总局), każdego miesiąca w okresie od stycznia do października br. przybywało w Chinach średnio 88,000 płatników podatku VAT. To wzrost o 0.86% w porównaniu z zeszłym rokiem.

Chiny: zyski firm w górę

Po 10 miesiącach (styczeń – październik) przedsiębiorstwa chińskie zwiększają swoje zyski w porównaniu z zeszłym rokiem. Wzrost o 0.7%. A jeszcze w okresie styczeń – wrzesień zyski były mniejsza niż rok wcześniej o (-2.4%).

Jakie marki najlepiej reprezentują Chiny?

Na to pytanie odpowiada raport Narodowego Centrum Badań nad Strategiczną Marką 国家品牌战略研究中心 przy East China Normal University 华东师范大学. Oto pierwsza piątka:

 1. HuaWei华为
 2. Alibaba 阿里巴巴
 3. MouTai 茅台,
 4. TenCent 腾讯
 5. XiaoMi小米.
Huawei jest już bezdyskusyjnie globalna marką.

Zaledwie 10 lat temu trudno byłoby wymienić choć jedną rozpoznawalna chińska markę. 10 lat temu nie było XiaoMi, a Tencent nie miał jeszcze WeChata. Alibaba zaczynała przygodę z Dniem Singla, a HuaWei poważniej zainteresował się telefonami komórkowymi. MouTai (MaoTai) zaś znana była wyłącznie w Chinach.

Top 500 chińskich gigantów

Brytyjska firma analityczno-doradcza HuRun 胡润 z Szanghaju 上海  opublikowała zestawienie 500 chińskich firm o największej wartości rynkowej. W roku bieżącym w pierwszej dziesiątce znalazły się:

 1. TenCent Holdings 腾讯控股,
 2. Alibaba 阿里巴巴,
 3. MeiTuan 美团,
 4. PingAn Insurance 中国平安保险,
 5. Ant Group 蚂蚁集团,
 6. PinDuoDuo 拼多多,
 7. HuaWei 华为,
 8. JD Group 京东集团,
 9. ByteDance 字节跳动,
 10. MiDea Group 美的集团.

W porównaniu z zeszłym rokiem wartość wszystkich 500 prywatnych firm średnio wzrosła o 55%. Sumaryczna wartość sprzedaży tych firm przekroczyła kwotę 22 bln RMB (~ 3.347 bln USD / 12.532 bln PLN), co stanowi ok. 22% PKB Chin. Wartość rynkowa „pięćsetki” to 55.222 bln RMB (~8.4 bln USD / 31.452 bln PLN). Firmy te zatrudniają ponad 10 mln pracowników. Średni wiek przedsiębiorstw na liście to 21 lat temu. Tylko 6 z nich ma historię dłuższą niż 50 lat. Za to aż 17 liczy sobie mniej niż 5 lat. 10% z nich to największe „jednorożce” chińskie. W tym roku, aby znaleźć się na liście top 500 chińska firma musiała przekroczyć minimalna wartość rynkową 23 mld RMB (~ 3.5 mld USD / 13.1 mld PLN).

Aplikacja WeChat, z której znany jest Tencent, to tylko część wielkiego portfolio technologicznego giganta.

ShenZhen hubem cargo lotniczego

Biuro Komunikacji Miejskiej w ShenZhen 深圳市交通局ogłosiło, iż w ramach nowego 14-go planu pięcioletniego (2021-2025) lotnisko ShenZhen BaoAn International Airport 深圳宝安国际机场 stanie się międzynarodowym centrum cargo lotniczego. Będzie ono miało ponad 100 bezpośrednich międzynarodowych nie-pasażerskich połączeń lotniczych.

Tesla zwolniona z podatku od sprzedaży

Tesla ShangHai 特斯拉上海 wciąż uzyskuje kolejne przywileje, których beneficjentami są chińscy producenci samochodów elektrycznych. Firma znalazła się na najnowszej liście Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacji工业和信息化部 zwolnionych z podatku od… sprzedaży. Tym razem dotyczy to nowego auta Model Y, które będzie produkowane w Szanghaju od początku 2021 roku. To istotne wsparcie sprzedaży na najważniejszym dla Tesli rynku. Model Y będzie dostępny tutaj w dwóch wersjach:

 • o zasięgu 505 km na jednym ładowaniu, przyśpieszeniu od 0 do 100km/godz. w 5.1 sekund i cenie 488,000 RMB/~74,322 US$/~274,720 PLN;
 • o zasięgu 480 km na jednym ładowaniu, przyśpieszeniu do 100 km/godz. w 3.7 sekundy i cenie 535,000 RMB/~81,480 US$/~301,178 PLN.

W październiku Tesla w Chinach sprzedała 12,143 szt. Model 3. Zdolność produkcyjna fabryki w Szanghaju (giga-factory) to obecnie 250 tys. pojazdów rocznie, a docelowo pół miliona.

Model 3

 

Model Y

Chiny: Miasta o największym PKB

Z zestawienia Krajowego Urzędu Statystycznego 国家统计局 wynika, że na koniec 2019 roku PKB 17 miast chińskich przekroczył 1 bln RMB (~564.01 mld PLN).

To oznacza, że każde z tych miast miało PKB niewiele mniejszy od PKB… Węgier, ale większy niż na przykład Bułgaria, Luksemburg i Cypr łącznie.

A miasta te to: Szanghaj 上海、BeiJing/Pekin 北京、GuangZhou/Kanton 广州、ShenZhen 深圳、TianJin 天津、ChongQing 重庆、SuZhou 苏州、ChengDu 成都、WuHan 武汉、HangZhou 杭州、NanJing 南京、QingDao 青岛、ChangSha 长沙、WuXi 无锡、NingBo 宁波、ZhengZhou 郑州 i FoShan 佛山. Przyjmując kryterium Banku Światowego dla ekonomii o wysokich dochodach (od 15,000 US$ / ~98,384 RMB / ~55,418 PLN do 20,000 US$ / ~131,178 RMB / ~ 73,887PLN dochodu PKB na głowę mieszkańca) aż 20 chińskich miast można było w minionym roku określić tym mianem:

 • ShenZhen 深圳 (13.5 mln mieszkańców),
 • WuXi 无锡 (6.6mln)、
 • SuZhou 苏州 (10.75mln)、
 • NanJing 南京 (8.5mln)、
 • BeiJing 北京 (21.6mln)、
 • Szanghaj 上海 (25mln),
 • GuangZhou/Kanton 广州 (15.31mln)、
 • HangZhou 杭州 (10.36mln)、
 • WuHan 武汉 (11.22mln),
 • NingBo 宁波 (12mln),
 • ChangSha 长沙 (11.58mln)、
 • FoShan 佛山 (8.16mln))、
 • NanTong 南通 (7.32mlnm)、
 • QingDao 青岛 (11.75mln)、
 • FuZhou 福州 (7.8mln)、
 • HeFei 合肥 (8.2mln)、
 • QuanZhou 泉州 (8.8mln)、
 • DongGuan  东莞  (8.5mln)、
 • ZhengZhou 郑州 (10.36mln),
 • JiNan 济南 (8.92mln).

Łącznie zamieszkuje w nich 227 mln ludności na 1.4 mld całej populacji. Miasta te sa gównie zlokalizowane w nadbrzeżnym pasie na wschodzie państwa. To świadczy o wielkości wyzwania, przed którym stoją chińskie władze. Likwidacja nierówności ekonomicznych pomiędzy wschodem, a zachodem Chin to zadanie coraz trudniejsze.

Technologie 技术

BeiDou pokonuje GPS

BeiDou Navigation Satellite System 北斗卫星导航系统 jest używany częściej niż amerykański GPS już w 165 państwach świata. Żeby nie było wątpliwości: to informacja, którą podał japoński “Nikkei Asian Review“. Japończycy podkreślają, że Beidou charakteryzuje się silniejszym niż GPS sygnałem, większą dokładnością nawigacji oraz wyższą precyzją określenia pozycji. Firma Apple w swoich najnowszych smartfonach iPhone 12 dodała możliwości korzystania z aplikacja Beidou Navigation Satellite System. Użytkownicy mogą dokonać wyboru pomiędzy systemem amerykańskim i chińskim we własnym zakresie.

Nowy pociąg jednoszynowy przeszedł testy

Biblioteka zarządzana przez sztuczną inteligencję

21 lat lotniska w PuDong w skrócie

Chang’e 5 ląduje na Księżycu…

… i prezentuje wszechświatowi flagę Chin!

 

Finanse 财政 – Banki 银行 – Kapitał 资本

Giełdy

To już trzeci tydzień wzrostów na giełdach. Akcje ponad polowy spółek wzrosły. Powodzeniem wśród inwestorów cieszyły się akcje banków, spółek z sektora nieruchomości, świadczących usługi finansowe (pozabankowe), producentów metali nieżelaznych oraz podmiotów związanych z przemysłem zbrojeniowym. W dół poszły akcje spółek motoryzacyjnych, internetowych i ubezpieczeniowych. Mocno trzymają się spółki technologiczne. Indeksy na giełdzie w ShenZhen 深圳 oraz Tajwanie 台湾 poszły ostro w górę. Inwestorzy na Tajwanie zareagowali pozytywnie na prognozy PKB na bieżący rok i dobrymi wynikami eksportu w III kwartale. Mimo, że wielu deweloperów boryka się z problemami finansowymi, to akcje ich spółek cieszą się zainteresowaniem inwestorów. Nie bez znaczenie jest tu niemalejący popyt na mieszkania w Chinach. Wzrost konsumpcji wpłynął pozytywnie na wycenę spółek z sektora spożywczego. Sytuacja na giełdach chińskich do końca roku kalendarzowego powinna być stabilna.

Spółki giełdowe: garść danych

Sumaryczna wartość akcji na giełdzie w Szanghaju 上海 wrosła o 5.7%, zaś w ShenZhen 深圳 o 3.43%. Według raportów finansowych obejmujących ostanie 10 lat najwięcej spółek o największej wartości rynkowej pochodzi z Pekinu 北京, a następnie z Szanghaju 上海 i prowincji GuangDong 广东.  Właśnie z prowincji GuangDong wywodzi się największa liczba spółek giełdowych w Chinach. Z końcem października br. było ich w sumie 664. Na drugim miejscu znalazła się prowincja ZheJiang 浙江, gdzie swoje siedziby na 456 spółek giełdowych, na trzecim prowincja JiangSu 江苏 (426), na czwartym BeiJing/Pekin 北京 (345), a dopiero piąty jest Szanghaj 上海. Tu zarejestrowanych było w październiku 337 spółek notowanych na chińskich giełdach.

Z over-the-counter na parkiet

Chińska Komisja Papierów Wartościowych (中国证券监督管理委员会) wprowadza nowatorskie regulacje.  Na ich podstawie spółki notowane na rynku transakcji OTC (over-the-counter; pozagiełdowy obrót akcjami) tj. z China National Equities Exchange and Quotations (NEEQ- 中国全国证券交易所 / 全国中小企业股份转让系统), będą mogły przejść do notowań na giełdach. Tylko z tymi samymi akcjami. Bez możliwości emisji nowych. Ale w uproszczonej procedurze rozpatrzenia wniosku o wejście na giełdę sprawdzającej, czy spółka spełnia warunki IPO. Spółki takie będą mogły być notowane tylko na wtórnym rynku giełdy ShangHai Science-Tech Innovation Board (Star Market), lub ShenZhen ChiNext Board. Zanim to jednak nastąpi muszą funkcjonować na NEEQ nie mniej niż rok. Tak czy inaczej mamy do czynienia z dużą zmianą, która wzmocni giełdy.

Ponad 4100 spółek giełdowych

Komisja poinformowała jednocześnie, że tylko na dwóch giełdach w Szanghaju 上海 i ShenZhen 深圳 notowanych jest już ponad 4,100 spółek. To oznacza, że Chiny kontynentalne stały się trzecim rynkiem giełdowym świata. Jeśli dodać giełdy w XiangGang/HongKongu 香港 i na Tajwanie 台湾 to pierwsze miejsce jest już w zasięgu.

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych wobec RMB (04.12.2020)

RMB najsilniejszy do US$ od 29 miesięcy.

SHIBOR/HIBOR 

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję.

{Dane na dzień 04.12.2020}

Społeczeństwo 社会

Populacja będzie się starzeć i kurczyć

Nie ma wątpliwości, ani sporu wokół problemu dotyczącego starzenia się chińskiego społeczeństwa. Konsekwencją jest malejąca populacja Chin. W swoim raporcie do założeń 14-go planu pięcioletniego Chińskie Centrum Badań nad Ludnością i Rozwojem (中国人口与发展研究中心) podaje, że w 2019 roku średnioroczny wzrost populacji wynosił 1.76%, ale w ciągu dziesięciu lat ta wielkość będzie malała, a w perspektywie 10 lat można się spodziewać ujemnego wzrostu chińskiej populacji. Według chińskich demografów w 2035 roku liczba ludności Chin zmaleje o 2.18%, a w 2050 roku już o 5.65%. Innymi słowy:

 • W 2019 roku populacja Chin wynosiła 1.405 mld;
 • Apogeum tej liczby przypadnie na rok 2027, kiedy w granicach ChRL żyć będzie 1.417 mld osób;
 • Rok 2027 będzie data przełomową – od tego momentu liczba Chińczyków zacznie maleć.
 • W 2035 roku ludność Chin będzie liczyła 1.403 mld osób.
 • W roku 2050 będzie to już „tylko” 1.321 mld ludzi.

Czy przewidywania demografów się sprawdzą? Wszystko zależy od skuteczności działań pro prokreacyjnych w najbliższej pięciolatce. A jest o co walczyć.

Z końcem 2019 było w Chinach żyło 896.4 mln osób w wieku produkcyjnym (16~59 lat), co stanowiło 64.0% całej populacji. W tym samym 2019 roku w Chinach mieszkało 253,88 mln osób w wieku powyżej 60 lat – 18.1% populacji ChRL. W okresie najbliższych pięciu lat ta grupa wiekowa będzie średnio zwiększała się o 11.5 mln rocznie. W 2050 roku (jeśli nie wystąpią żadne zmiany w obecnych trendach) w Chinach mieszkać będzie ok. 500 mln seniorów, a będzie to 40% całej ludności państwa.

Dodatki za opiekę nad seniorami

Potrzeby zapewnienia opieki osobom starszym rosną szybko. Biuro Spraw Cywilnych rządu w Pekinie zapowiedziało wprowadzenie specjalnego dodatku dla osób podejmujących pracę w domach opieki społecznej, lub ośrodkach pomocy seniorom. I tu wysokość dodatku jest uzależniona od posiadanego wykształcenia. Absolwenci wyższych uczelni zajmujący się seniorami otrzymają dodatek w wysokości 60,000 RMB /~9,170US$/~33,722 PLN, osoby z dyplomem technikum zawodowego uzyskają kwotę 50,000 RMB/~7,642US$/~28,105 PLN, a osoby, które ukończyły szkołę zawodową mogą liczyć na 40,000 RMB/~6,114 US$/~22,484 PLN. Dodatek ten – pilotażowo – będzie wypłacany w okresie najbliższych 3 lat. Jeśli pomysł się sprawdzi, będzie kontynuowany.

W przypadku emerytowanych pracowników socjalnych, którzy zechcą kontynuować pracę w zawodzie, rząd Pekinu proponuje miesięczny dodatek do pensji w kwocie 1,500 RMB/~230 US$/~843 PLN. Zgodnie z chińską praktyką w ślad stolicy pójdą kolejne ośrodki administracyjne w państwie.

Brak rąk do pracy…

Uwagę medialną przykuł artykuł opisujący problemy ze znalezieniem pracowników w mieście DongGuan 东莞, jednego z czołowych ośrodków biznesu w prowincji GuangDong 广东. Znajduje się tu ponad 180,000 zakładów produkcyjnych, mieszka 8.5 mln osób, pracuje ponad 5 mln zarejestrowanych robotników (stan na koniec października). Przedsiębiorcy skarżą się, że nie mogą na miejscu znaleźć pracowników produkcyjnych nawet za 7,000 RMB (~1,066 USD/~3,990 PLN) miesięcznie. Okazuje się, że źródłem problemu jest szybko postępująca zmiana warunków pracy w Chinach. Wiele prostych, powtarzalnych prac, czynności przejmują maszyny. Na tę kwestię kładzie nacisk rząd lokalny. Automatyzacja produkcji to lokalny priorytet. To powoduje jednak, że brakuje pracowników wykwalifikowanych, posiadających kompetencje i doświadczenie w pracy w nowym środowisku, które wymaga obsługi skomplikowanych maszyn, monitorowania pracy automatycznych linii produkcyjnych i robotów, a nie prostych narzędzi.

Może Cie zainteresować: Handel umysłowo chorymi

Ruszyły egzaminy na urzędników państwowych

Zaczęły się państwowe egzaminy (国考计划) dla kandydatów do pracy w administracji państwowej. Na 25,700 oferowanych przez urzędy i instytucje miejsc pracy przypada 1.576 mln kandydatów, którzy przeszli wstępną selekcję. Pracę dostaną najlepsi.

Olimpiada 2032 w ChengDu i ChongQing?

Prowincjonalne Biuro Sportu Prowincji SiChuan 四川省体育局  złożyło do swoich przedstawicieli w chińskim parlamencie wniosek o zgłoszenie kandydatury miast ChengDu 成都 (stolica prowincji SiChuan 四川) i sąsiadującego miasta wydzielonego ChongQing 重庆 do wspólnego zorganizowania Olimpiady w 2032 roku. Rozpętało to szereg dość żywych dyskusji na wielu forach i na każdym szczeblu, bo do organizacji Olimpiady aspirują również takie ośrodki jak Pekin 北京 (poprzednia impreza tego typu miała tu miejsce już 12 lat temu, więc czemu tego nie powtórzyć?), Szangha 上海, GuangZhou/Kanton 广州, czy ShenZhen 深圳. I tak oto na listę spraw do załatwienia przez parlament podczas jedynej w roku sesji, która zazwyczaj odbywa się w marcu trafia kolejny gorący temat.

Systemy rozpoznawania twarzy: bez przesady!

Systemy rozpoznawania twarzy stają się w Chinach bardzo powszechne. Stosuje się je w centrach handlowych, w sklepach małych i dużych (zazwyczaj do regulowania płatności), w bankach, na osiedlach mieszkaniowych, w szkołach, w transporcie publicznym, w salach koncertowych, itp. Powszechność ich stosowania nie zmniejsza obaw i tych dotyczących strony technicznej systemów, jak i wymiaru etycznego związanego w różny sposób z korzystaniem z takich rozwiązań. Czy korzystanie z systemów rozpoznawania twarzy jest konieczne wszędzie? Czy dane gromadzone przez te systemy są bezpieczne? Czy ich specyficzny charakter nie narusza prywatności, nie koliduje z obowiązującym prawem dotyczącym ochrony danych osobowych? I jeśli organizacje stosujące te rozwiązania nie maja wątpliwości, to jednostki już tak. A jednostki mają prawo przedstawić swoje wątpliwości w sądzie. I tak się właśnie stało w przypadku profesora prawa z Zhejiang Science-Technology University 浙江科技大学, który zaskarżył park Safari z HangZhou 杭州 (stolica prowincji ZheJiang浙江) i stosowaną tu niepotrzebną procedurę skanowania twarzy oraz nieuzasadnione zbieranie danych osobowych przez używane w parku systemy.

Maszyna wendingowa z systemem rozpoznawania twarzy, Wenzhen, prowincja Zhejiang, listopad 2018 (źródło: Global Times)

To pierwszy tego typu proces w Chinach. I pewnie dlatego tak głośny. Sąd przychylił się do opinii profesora. A to dlatego, że park wprowadził obligatoryjne skanowanie twarzy bez zgody danej osoby. Profesor po rozprawie stwierdził, że nie jest przeciwnikiem stosowania technologii, ale jest przeciwko jej nadużywaniu.

Rolnictwo – Wieś 农业

Prawo do dziedziczenia na wsi określone

W końcu wyjaśniono sprawę dziedziczenia nieruchomości przez potomków rolników, spadkobierców, którzy wyprowadzili się ze wsi do miasta i tam osiedli na stałe, mają tam pracę, z miastem wiążą swoją przyszłość. Prace nad ustanowieniem spójnego prawa w tym zakresie trwały ponad 7 lat, a ramy nowych przepisów można znaleźć TUTAJ. W skrócie: ziemia orna stanowi cenny zasób państwa, dlatego musi być chroniona. Nie można jej przeznaczać pod zabudowę, nie można jej sprzedawać pod budowę osiedli mieszkaniowych. Tę ziemię zawsze w pierwszej kolejności uzyska rolnik, który chce kontynuować pracę na roli. W przypadku domów podstawową kwestią, która należy rozwiązać, są domy opuszczone. Te mogą być dziedziczone przez spadkobierców na mocy dzierżaw nie dłuższych niż 20 lat, albo przez spadkobierców odstąpione kolektywom wiejskim w zamian za „odstępne”, mogą być za zgodą spadkobierców zamieszkane przez rolników chętnych do kontynuowania działalności rolniczej, lub też w porozumieniu z kolektywem wiejskim rewitalizowane, by stać się częścią lokalnej bazy turystycznej.

Większość z tych, którzy ze wsi się wyrwali, na wieś wracać nie zamierza (zdjęcie: Ramona McKean

Kwestia delikatna, bo dotycząca rosnącej liczby ludzi porzucających wieś na rzecz miasta wymagała co więcej ustalenia zbieżnych stanowisk aż 7 instytucji państwowych takich jak:

 • Ministerstwo Zasobów Naturalnych  自然资源部,
 • Ministerstwo Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast i Obszarów Wiejskich 住房和城乡建设部,
 • Ministerstwo Spraw Obywatelskich 民政部,
 • Departament Usług Specjalnych Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Państwa 国公安部特勤局, Najwyższy Sąd Ludowy 最高人民法院,
 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 农业农村部 i
 • Państwowa Administracja Podatkowa 国家税务总局).

 

XiangGang/HongKong 香港 – AoMen/Makao 澳门 – Tajwan 台湾

Hong Kong

Czy można pobierać wynagrodzenie 434,100 HK$/~366,772 RMB/~ 56,000 US$/~206,117 PLN miesięcznie w gotówce? Tak. W takiej formie otrzymuje co miesiąc swoją pensję Carrie Lam Cheng Yuet-ngor, szefowa Specjalnego Regionu Administracyjnego Xiang Gang/Hong Kong(中国香港特别行政区), jedna z najlepiej zarabiających szefowych rządów na świecie. W ubiegłotygodniowym wywiadzie pani Lam narzekała na rosnącą w domu górę gotówki. Na szczęście ma w Hong Kongu dużą willę. Carrie Lam nie ma konta bankowego, a to za sprawą amerykańskich sankcji (zamrożenia aktywów) nałożonych na nią, jak i na innych członków rządu za tłumienie demonstracji i aresztowanie przedstawicieli opozycji. Tak konieczność pobierania wynagrodzenia w gotówce tłumaczy Carrie Lam. Ale przecież w Hong Kongu działa ogromna liczba chińskich banków, na które amerykańska administracja nie ma żadnego wpływu. Czemu więc pani lam nie założy konta w jednym z nich? Czyżby nie miała zaufania? Nieprawdopodobne! Dziennikarz nie pyta, pani Lam nie wyjaśnia. Ale podkreśla, że to honor być objętą amerykańskim sankcjami.

Makau

Krajowa Komisja Rozwoju i Reform ChRL (国家发展和改革委员会) przyjęła dokumenty, na podstawie których rozpoczęły się prace analityczne nad utworzeniem Macau Stock Exchange 澳门证券交易所, czyli giełdy Makau. Ma ona pełnić rolę swoistego rodzaju giełdy typu Nasdaq dla offshore RMB.

Ale z tej samej komisji płyną też mniej optymistyczne sygnały dla tego największego na świecie ośrodka hazardu. Pod konsultacje miejscowych przedstawicieli tej branży został przedłożony projekt prawa o wprowadzeniu do obiegu w kasynach cyfrowego juana. Do tej pory klienci kasyn w Makau kupowali żetony nominowane w dolarach hongkońskich (a nie w lokalnej walucie – Macau Pataca). Nowe prawo obligowałoby graczy do nabywania żetonów za pomocą DCEP. W ten sposób ograniczona zostanie możliwość „prania” pieniędzy w miejscowych kasynach, możliwość działania straci szara strefa (nielegalny hazard), jak i cinkciarze wymieniający tu pieniądze (w Makau limitowane są wypłaty z bankomatów, monitoruje się też kwoty wymieniane w kantorach). Za to bank centralny będzie mógł śledzić wszystkie przepływy finansowe mające miejsce w rozlicznych miejscowych domach gry. Finanse, księgowość, operacje pieniężne kasyn staną się dla banku centralnego i jego agend transparentne. Właściciele kasyn mówią wprost: „obroty spadną”. Najważniejszymi ich klientami są Chińczycy z Chin kontynentalnych przywożący do Makau nie zawsze legalnie zarobione pieniądze. Najmniej zainteresowani wprowadzeniem e-juana jako środka płatniczego są właściciele mniejszych „jaskiń hazardu”. Są pewni, że taka zmiana spowoduje „emigrację” ich klientów do kasyn w Kambodży i na Filipinach. Według osób związanych z władzami Makau wprowadzenie nowego prawa ma również jaśniejsze strony. Może przyczynić się do szybkiego wprowadzenia cyfrowego Macau Pataca, digitalnego HK$, ujednolicenia systemów finansowych obu Specjalnych Regionów. Może także spowodować, że większe znaczenie dla regionu stanowić będzie turystyka i branża leisure time, a nie wyłącznie hazard. Wiadomo bowiem, że bardzo wąska specjalizacja nie wychodzi ekonomiom miast na zdrowie. Wiedzą to Amerykanie z Detroit, wiedza Polacy z Łodzi.

Tajwan

Władze Tajwanu przewidują, że PKB wyspy w 2020 roku wzrośnie o 2.54% w porównaniu z rokiem 2019. Optymizmu dodają wyniki za III kwartał, kiedy PKB „urósł” o 3.29%, najmocniej od 2016 roku. Gospodarka tajwańska została dotknięta epidemią, jak i inne ekonomie regionu. Jednak dzięki mocnemu sektorowi związanemu z nowymi technologiami Tajwan mógł niwelować straty zwiększając eksport komponentów i gotowych produktów elektronicznych.

Utrzymuje się trend wzajemnych inwestycji między przedsiębiorstwami z Chin kontynentalnych, a tymi z Tajwanu. Jego szczególna cecha jest malejąca liczba projektów przy rosnącej ich wartości sumarycznej. W październiku br. zainicjowano 35 projektów na kontynencie (spadek o 31% r/r) o wartości ogólnej 490 mln USD/~ 1.842 mld PLN (wzrost o 29% r/r). Od początku roku do końca października Tajwańczycy uruchomili na kontynencie 387 projektów inwestycyjnych (spadek o 22% r/r), których łączna wartość przekroczyła kwotę 4.71 mld USD/~1.77 bln PLN (wzrost o 47% r/r). W tym samy okresie Chińczycy z kontynentu uruchomili na wyspie 29 inwestycji (spadek o 31.4% r/r) o ogólnej wartości 120 mln USD/~450.65 mln PLN (wzrost o 36.9% r/r).

Od momentu nawiązania oficjalnych relacji biznesowych między Pekinem a Tajpej wzajemne inwestycje kształtują się następująco:

Inwestycje w Chinach kontynentalnych stanowią 40% wszystkich inwestycji zagranicznych Tajwanu.

Na marginesie zdarzeń 是保证金

Chiny Subiektywnie

Opadły emocje po opublikowaniu pozytywnych październikowych wyników gospodarczych, a także budzących optymizm danych dotyczących 10 miesięcy tego obfitującego w wydarzenia roku. Czas na refleksje z dystansu kilku tygodni.

  Pros:

 1. Ekonomia nabiera wyraźnie sił w realiach postpandemicznych.
 2. Przemysł w zasadzie odzyskał wigor i funkcjonuje na poziomie sprzed epidemii, usługi stopniowo wracają do stanu sprzed „czasu zarazy”.
 3. Wzrastają inwestycje, w tym dotyczące produkcji.
 4. Sektor finansowy jest w dobrej, stabilnej kondycji (giełdy, rynek obligacji, kredyty, waluty obce).
 5. Trwa transformacja w przemyśle. Przyspieszyła ją epidemia. Znaczenia nabierają te rodzaje produkcji, które charakteryzuje „większa wartość dodana”, czyli wykorzystujące, lub współtworzące wysokie technologie, sztuczną inteligencję, a przede wszystkim wszelkie potencjały Internetu.

Cons:

 1. Od wielu miesięcy utrzymuje się za niski od wymaganego poziom konsumpcji.
 2. Utrzymuje się wysoki poziom bezrobocia (oficjalnie powyżej 5%), zwłaszcza wśród młodych ludzi w wieku 20-24 lata. Sytuacja na rynku pracy poprawia się, ale zbyt wolno w stosunku do potrzeb ekonomii i oczekiwań społecznych.
 3. Struktura handlu zagranicznego wymaga poprawy i niesie w sobie wiele ryzyka. W eksporcie, który generalnie nabrał dużego wigoru, za mało jest produktów wysokich technologii, o wyższym stopniu zawansowania. Import to obszar poważnych wyzwań: restrykcje dotyczące dostaw choćby komponentów półprzewodnikowych, zmiany źródeł importu produktów rolnych (jak soja), zbyt duże uzależnienie od importu ropy i gazu.
 4. Małe i średnie przedsiębiorstwa wciąż są podatne na ryzyko wahań koniunktury krajowej i zagranicznej, a co więcej wciąż mocno odczuwają jeszcze skutki epidemii: nie odzyskały kondycji w obszarze produkcji, ani sprawności operacyjnej sprzed epidemii.

Sytuacja jest złożona. Ale coraz więcej tu słońca, niż ciemnych chmur

Czego i Państwu życzymy!

Do przyszłego tygodnia!

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 50/2020 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button