CiekawostkiGospodarkaNaukaPolitykaPrawoSpołeczeństwoTechnologieWiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (51/20), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron 从新闻媒体的第一页

Pogoń za zyskiem a odpowiedzialność społeczna

W piątek 11 grudnia odbyło się posiedzenie Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh. Spotkanie tego gremium w sposób szczególny zwróciło uwagę opinii publicznej. Poświęcone było ono:

 • analizie zadań gospodarczych wytyczonych na 2021 rok,
 • wysłuchaniu sprawozdania Komisji Dyscyplinarnej KPCh (中国共产党中央纪律检查委员会) oraz Państwowej Komisji Nadzoru Chińskiej Republiki Ludowej (中华人民共和国国家监察委员会) z efektów działań w mijającym roku,
 • wysłuchaniu wskazówek dotyczących transparentności działań rządu, jak i tych związanych z walką z korupcją
 • przyjęciu zasad wyborów w lokalnych organizacjach partyjnych.

Ale nie te zagadnienia wywołały intensywną reakcję społeczną. Jej źródłem stał się jeden fragment wystąpienia Sekretarza Generalnego KPCh Xi Jin Pinga 习近平. Otóż przewodniczący Xi mówiąc o konieczności zwiększenia wysiłków na rzecz budowania nowoczesnego państwa i społeczeństwa socjalistycznego, jak również o polityce makroekonomicznej państwa w roku 2021 i o położeniu nacisku na rozwój popytu wewnętrznego przy silnym, strategicznym wsparciu dla nauki, technologii, innowacji powiedział, że jednym z głównych zadań stojących przed rządem w nadchodzącym roku będzie zwiększenie działań antymonopolowych oraz wzmocnienie kontroli nad nieuporządkowanym rozwojem kapitału. Xi zwrócił uwagę na:

 • wzmagającą się brutalną ekspansję kapitału i
 • rosnący problem monopolistycznych praktyk, których skala znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat.

Zdaniem przewodniczącego ChRL niezbędnym stało się uregulowanie tych kwestii, albowiem narasta konflikt między pogonią za zyskiem, a odpowiedzialnością społeczną.

Historia Ant Financial zdaje się uruchomiła nowe procesy dotyczące polityki społecznej w Chinach. Nie wspominając o uporządkowaniu relacji chińskie korporacje (i ich niezwykle zamożni właściciele) – chińskie państwo. W Chinach cesarz zawsze jest tylko jeden.

To bardzo ważny sygnał dla rynku finansowego i największych chińskich spółek, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Monopolistów w Chinach jest bez liku. Wielcy – zgodnie z modelem zachodnim – czynili wiele, aby konkurencji się pozbyć. To przede wszystkim dotyczy dziś gigantów Internetu i najnowszych technologii. Ciekawostką jest fakt, że informacja o tej konkretnej wypowiedzi Xi funkcjonowała w mediach zaledwie jeden dzień. Nie było zwyczajowego, trwającego zazwyczaj 3-4 dni powielania i analizowania wypowiedzi Sekretarza Generalnego. Czyli sygnał krótki, konkretny, nie trzeba go drążyć. Z jednej strony można słyszeć w tych słowach echo marksistowskiego pojęcia kapitału. Z drugiej jednak, patrząc szerzej na prowadzoną obecnie w Chinach kampanię „uwrażliwienia społecznego” ludzi na siebie nawzajem (pomoc słabszym, starszym, potrzebującym, uprzejmość w życiu codziennym, dbałość o wspólnotę i wspólne dobro jak środowisko naturalne, etc.) można zakładać, że władze chcą upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: przypomnieć ogonowi, że nie ma w Chinach szans, żeby merdał psem, a równolegle zacząć się zbliżać do społecznego modelu Singapuru, czy Korei, gdzie na kapitale i jego przedstawicielach spoczywa ciężar wspomnianej przez Xi odpowiedzialności społecznej.

Mount Everest zmierzony ponownie

Prezydent ChRL Xi Jin Ping习近平 oraz prezydent Nepalu Bhandari ogłosili wspólnie wynik najnowszego pomiaru najwyższej góry świata, czyli Mount Everest (QoMoLangMa 珠穆朗玛峰). Wedle pomiaru dokonanego przez zespół naukowców z obu państw Mount Everest liczy sobie 8,8848.86 metrów wysokości ponad poziomem morza. Pierwszego wspólnego pomiaru chińsko-nepalskiego dokonano w 1975 roku. Kolejny miał miejsce 30 lat później. W tegorocznym „mierzeniu wzrostu” góry wykorzystano system nawigacji satelitarnej BeiDou (北斗卫星导航系统), co pozwoliło uzyskać niezwykle precyzyjny rezultat pomiaru. Miara zdjęta przez naukowców w tym roku potwierdza wcześniejsze ustalenia, iż góra „rośnie” około 4 milimetrów rocznie.

SARS-CoV-2/COVID-19/Koronawirus

Kilka chińskich firm farmaceutycznych prowadzi obecnie przygotowania do produkcji szczepionki antywirusowej. Według oceny China Vaccine Industry Association (中国疫苗行业协会) wszystkie te firmy będą zdolne wyprodukować ponad 8 miliardów dawek szczepionek rocznie. Oznacza to, że zaspokoją one zarówno potrzeby krajowe, jak również potencjalnych odbiorców zagranicznych.

I tak na przykład SinoPharm China BioTechnology Co., Ltd. (国药集团中国生物技术股份有限公司), jedna z 5 chińskich firm, których szczepionki znajdują się na końcowym etapie III fazy testów klinicznych, deklaruje gotowość wyprodukowania w 2021 roku ponad 1 mld dawek szczepionki. Wiadomo już, że szczepionka tej firmy zostanie wyeksportowana m.in. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Bahrajnu. Instytucje tych państw odpowiedzialne za kwestie legalizacji medykamentów dopuściły właśnie produkt SinoPharm do użytku, a rządy obu krajów złożyły oficjalne zamówienia na dostawy w przyszłym roku. Importem szczepionki SinoPharm jest zainteresowany Afganistan, gdzie również uznano ją za bezpieczną. Testy kliniczne chińskiej szczepionki prowadzone są obecnie m.in. w Peru, Argentynie, Egipcie oraz Maroko. Brazylia zamówiła kolejna partię 1 miliona dawek. Indonezja zakupiła 1.2 mln sztuk. Meksyk planuje zakup aż 35 milionów dawek, Turcja – 50 milionów. Na liście zainteresowanych zakupem znalazła się Serbia i Węgry.

Ekonomia 经济学

Inflacja w dół. I to jak!

W Chinach w listopadzie br. po raz pierwszy od 11 lat wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI (jeden z podstawowych mierników inflacji) osiągnął poziom ujemny -0.5% w porównaniu z listopadem 2019 (r/r). Według najnowszych danych Krajowego Urzędu Statystycznego (国家统计局) ceny żywności spadły w ChRL o 2%. Wieprzowina potaniała w listopadzie aż o 12.5% r/r, jajka o 19.1% r/r. Ceny żywności są najistotniejszym elementem kształtującym poziom CPI. Indeks CPI bez uwzględnienia cen żywności wzrósł w listopadzie o 0.5% r/r. Indeks PPI (miernik obrazujący zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów na różnych etapach procesu wytwarzania dóbr, powszechnie stosowany jako jedna z miar poziomu inflacji, obok wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI) wciąż na minusie. W listopadzie wyniósł – 1.5% r/r. Wprawdzie to progres w porównaniu z okresami wcześniejszymi, ale wciąż świadczy o deflacji dotykającej producentów w Chinach, którzy doświadczają m.in. wzrostu cen surowców takich jak bawełna, chemikalia, rudy żelaza i innych metali. Czy to oznacza ze, cała gospodarka jest w fazie deflacji? Diagnoza mocno przedwczesna, szczególnie z uwagi na znaczny wzrost cen na początku roku.    

Dane: Krajowy Urząd Statystyczny (国家统计局)

Dane: Krajowy Urząd Statystyczny (国家统计局)

Eksport w górę

Silnym filarem wzrostu gospodarki kraju w tym roku, pomimo zawirowań spowodowanych przez pandemię, był handel zagraniczny. Listopad to kolejny, trzeci z rzędu miesiąc wzrostów. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główną Administrację Celną (国海关总署) dodatni bilans handlowy tego miesiąca liczony w USD zamknął się w kwocie 75.42 mld /~277 mld PLN (wzrost o 102.9% r/r), zaś sumaryczny za okres styczeń – listopad 2020 wyniósł 459.92 mld US$/~1.689 bln PLN. To najlepszy wynik od 2016 roku. Chiński handel zagraniczny odnotował w minionym miesiącu najwyższy wzrost od kwietnia 2019 roku. Eksport chiński liczony w dolarach amerykańskich odnotował z kolei największy wzrost od… lutego 2018 roku.

Handel zagraniczny ChRL / zmiany procentowe styczeń – listopad 2020

Pierwsza piątka największych partnerów handlowych kraju to:

 • państwa ASEAN (Azji Południowo-Wschodniej, w okresie styczeń – listopad wzrost obrotów o 6.7%),
 • Unia Europejska (wzrost o 4.7%),
 • Stany Zjednoczone (wzrost o 6.9%),
 • Japonia (wzrost 1.4%),
 • Korea Południowa (wzrost o 0.92%).

Wyraźnie zaznaczyła się tendencja wzrostu obrotów handlowych z Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi, Koreą Południową. Systematycznie rośnie udział chińskich firm prywatnych w handlu zagranicznym ChRL. W 11 miesiącach br. udział ten wyniósł 46.4%, co stanowi wzrost o 4 % r/r. Jak widać chiński handel zagraniczny trzyma się mocno.

Chiny głównym źródłem importu Wielkiej Brytanii

W II kwartale br., po raz pierwszy w historii wzajemnych relacji gospodarczych, Chiny stały się największym źródłem importu Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy zaimportowali w tym okresie z Chin towary o wartości 11 mld GBP /~96.113 mld RMB /~54.03 mld PLN. To wzrost o 13.4% w stosunku do I kwartału br. Roczny import Wielkiej Brytanii z Chin to średnio 45 mld GBP/~393.18 mld RMB/~221.02 mld PLN. Dla porównania Niemcy każdego roku importują przeciętnie towary z Chin o wartości 61 mld GBP /~533.018 RMB /~299.61 mld PLN. Firmy brytyjskie importowały w tym roku z Chin głównie sprzęt elektroniczny (m.in. telefony komórkowe, tablety, laptopy). To 35.2% wszystkich produktów importowanych przez Brytyjczyków z Państwa Środka.

Nauka – Edukacja 教育 科学

Komputer kwantowy – rekordzista

Koniec roku przynosi duże sukcesy naukowcom chińskim. Wiemy już, że sukcesem zakończyła się księżycowa misja Chang’e-5, trwa misja bezzałogowa na Marsa. A tymczasem grupa naukowców z University of Science and Technology of China (中国科学技术大学), Shanghai Institute of Microsystems (上海微系统所), Chinese Academy of Sciences (中国科学院) oraz National Parallel Computer Engineering Technology Research Center (国家并行计算机工程技术研究中心) zbudowała komputer kwantowy nazwany Jiuzhang, który wykonał „zlecone” mu obliczenia 100 bilionów razy szybciej niż mogą to zrobić „klasyczne”, największe na świecie superkomputery. Skonstruowany przez Chińczyków komputer kwantowy przeprowadził obliczenie tzw. Gaussian boson sampling (GBS) w 200 sekund. To niezwykle skomplikowany problem matematyczny postawiony w 2011 roku przez Scotta Aaronson i Alexa Arkhipova z MIT. Polega on na obliczeniu prawdopodobieństwa wykrycia bozonów (rodzaju cząstek elementarnych, do których należą m.in. fotony), których natura sprawia, że wchodzą ze sobą bezustannie w interakcje. Prawdopodobieństwo wykrycia bozonu w danym miejscu jest więc równaniem o bardzo wielu niewiadomych. Aaronson i Arkhipov wykazali, że nie ma tu metody „na skróty”, a przeprowadzenie obliczeń klasycznymi metodami zajmą nieprawdopodobnie dużo czasu, najwydajniejsze dzisiaj superkomputery potrzebowałyby na uporanie się z tym zadaniem ok. 2,5 miliarda lat!

Oficjalna nazwa komputera brzmi „Dziewięć rozdziałów na temat sztuki matematycznej” 《九章算术》, stanowi hołd dla autorów pierwszej znanej zbiorowej pracy chińskich autorów poświęconej matematyce. Zbiór ten powstał pomiędzy X a II wiekiem przed naszą erą (!).

Finanse 财政 – Banki 银行 – Kapitał 资本

Giełdy

Po okresie wzrostów nastał czas korekt. Czyli kolejny typowy cykl na chińskich giełdach. Spadki w minionym tygodniu mają z pewnością swoje źródło w asertywnej postawie komisji regulacyjnych rynku finansowego wobec banków i dużego oporu jeśli chodzi o pomoc zadłużonym spółkom państwowym. Banki obejmują nowe przepisy wymierzone przeciw tym z nich, które przez zbyt liberalną politykę kredytową narażają się na problemy z płynnością finansową w efekcie udzielania dużej ilości ryzykownych, a w efekcie niespłacanych kredytów. Organy kontrolne zwracają uwagę na rosnące zadłużenie rządów lokalnych, co może przynieść im poważne problemy finansowe. Nic dziwnego, że akcje banków i firm z sektora usług finansowych spadły w tempie notowanym ostatnio w czerwcu. A do tego zbliża się koniec roku: inwestorzy ściągają zyski, lub wycofują z giełdy środki. Zbliża się sezon świąteczny w Chinach, trzeba gromadzić środki na premie, bonusy, prezenty…

Wśród jasnych punktów na giełdach znalazły się w minionym tygodniu spółki związane z branżą stalową, usługami medycznymi, a także rozwijające nowe technologie. Najlepiej powodziło się spółkom notowanym na giełdzie na Tajwanie.

Obroty na giełdach w piątek 11.12.2020:

Obligacje skarbowe – popyt rośnie

Jak informuje China Central Depository & Clearing Co., Ltd. (中央国债登记结算有限责任公司) nie maleją apetyty zagranicznych inwestorów na chińskie obligacje skarbowe. Pod koniec listopada w ich posiadaniu znajdowały się chińskie papiery dłużne o ogólnej wartości 2.764 bln RMB / ~422.24 mld US$ / ~1.55 bln PLN. To wzrost o 47.88% w porównaniu z zeszły rokiem. Chiński rynek obligacji jest trzecim co do wielkości na świecie (po USA oraz Japonii), a jego wartość szacowana jest na 14.3 bln US$ / ~93.6 bln RMB / ~52.41 bln PLN.

Rezerwy walutowe w górę

Państwowa Administracja Wymiany Zagranicznej (国家外汇管理局) podała, że 30 listopada br. rezerwy walut zagranicznych Chin wynosiły 3.178 bln US$ / ~20.8 bln RMB / ~11.636 bln PLN. To oznacza wzrost wielkości rezerw po dwóch miesiącach spadków. To zarazem największy miesięczny wzrost rezerw walutowych ChRL od grudnia 2013 roku.

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych w relacji do RMB (11.12.2020)

Zmiany % w okresie tygodnia 07.12.-11.12.2020

RMB najsilniejszy w stosunku do USD od 29 miesięcy.

SHIBOR/HIBOR 

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję.

{Dane na dzień 11.12.2020}

Technologie 技术

Podmorska linia metra w QingDao

Budowę metra w Qingdao rozpoczęto w czerwcu 2009 roku. Uroczyste otwarcie 12 kilometrowego odcinka pierwszej linii (za to o numerze 3) odbyło się pod koniec 2015 roku. W roku 2016 rozbudowana linia nr 3 połączyła dwa główne dworce kolejowe w mieście, przechodząc pod zabytkową częścią miasta (które swą architekturą, nadmorskim charakterem przypomina… stary Sopot). Rok później otwarto pierwszą część linii nr 2 z 18 stacjami. Linia nr 11 oddana d uzytku w kwietniu 2018 roku, o długości 58 kilometrów, połączyła QingDao z sąsiednim dystryktem Jimo. Na tej linii pociągi poruszają sie z prędkością do 120 km/h.

W grudniu 2018 roku po oddaniu do użytku linii nr 13, system metra w Qingdao liczył łącznie ponad 170 kilometrów. Obecnie budowana jest linia nr 1, która połączy linie 13 z resztą systemu. Linia nr 1 przebiega w cześci pod dnem morskim, 88 metrów pod powierzchnia wody zatoki Jiaozhou, na głębokości 88 metrów pod powierzchnią wody. Ale to nie pierwszy taki tunel w QingDao. W styczniu br. ukończono tu najdłuższy podwodny tunel metra w całych Chinach, długi na 5,4 km. Przebiegać nim będzie z kolei linia nr 8 o długości 61 km. Ponadto w budowie jest linia nr 4, która ma być oddana do użytku w 2022 roku, a także linia nr 6. W dalszej perspektywie powstanie w QingDao 18 linii metra o łącznej długości ponad 800 kilometrów.

Przypomnę: Budowę metra w Qingdao rozpoczęto w czerwcu 2009 roku.

Automatyczna linia metra w ChengDu

W ChengDu uruchomiono pierwszą w pełni automatyczna linię metra. Liczy ona 22.18 kilometrów długości. Pociąg porusza sie tu z prędkością do 100 kilometrów na godzinę. To pierwsze metro bez motorniczego w Chinach Centralnych i Zachodnich. Podobne rozwiazania funkcjonują już z powodzeniem m.in. w Szanghaju i GuangZhou. Bezzałogowe linie metra pozwalają na sprawniejszą obsługę ruchu pasażerskiego, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Społeczeństwo 社会

Chińczycy wypoczywają… w Internecie

Według raportu “Leisure Green Paper: China’s Leisure Development Report from 2019 to 2020” (休闲绿皮书:2019~2020 年中国休闲发展报告) opracowanego przez Instytut Strategii Finansowej Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (中国社会科学院财经战略研究院), Centrum Badań nad Turystyką, Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (中国社会科学院旅游研究中心) oraz Wydawnictwa Nauk Społecznych (社会科学文献出版社) każdy mieszkaniec Chin (1 miliard 400 milionów obywateli) spędza średnio każdego dnia 4.9 godziny w Internecie dla rozrywki i relaksu. Statystyczny Chińczyk wydaje rocznie na wypoczynek i turystykę 5,647 RMB / ~863 US$ / ~3,160 PLN.

A’propos wypoczynku

Jeśli wybieracie sie Państwo na Hainan, czyli na “chińskie Hawaje”, to mamy dla Was znakomitą informację: ponownie ruszyły rejsy z Hainan po Morzu Południowochinskim.

Rodzina 2+3

W minionym tygodniu pisaliśmy o gorącym temacie przesunięcia wieku emerytalnego w Chinach. Równolegle trwa dyskusja dotycząca problemu demograficznego związanego z malejącą liczbą urodzin, jak i gwałtownym starzeniem się chińskiego społeczeństwa. Ministerstwo Spraw Obywatelskich (民政部) na podstawie Raportu o Ludności Chin 2020 (中国人口报告 2020) zaleca, aby poczynić dalsze działania liberalizujące aktualną politykę regulacji urodzin. Ministerstwo optuje za promocją modelu rodziny 2+3 (dwoje rodziców, trójka dzieci), ale stanowczo odradza całkowite zniesienie „polityki rodzinnej”, czyli administracyjnej kontroli urodzin.

Nowa linia kolejowa w Xinjiang

W prowincji Xinjiang oddano do eksploatacji liczącą 1206 kilometrów nową linię kolejową łączącą miasta Golmud i Korla. Czas podróży pomiędzy tymi miastami wynoszący do tej pory 26 godzin został skrócony do około 12 godzi. Nastepny etap – pociąg super szybki. W tym przypadku podróż na takim odcinku trwać bedzie ok. 4,5 godziny.

Rolnictwo – Wieś 农业

Hodowla świń trendy

Hodowla trzody chlewnej stała się w ciągu ostatnich lat niezwykle popularna. Do tej pory zainteresowało się nią miedzy innymi już ponad 1,000 spółek deweloperskich. Wysokie ceny mięsa wieprzowego, skala popytu na wieprzowinę to oczywiste przyczyny zainteresowania deweloperów „świńskim biznesem”. Co więcej zyski na tym rynku są znacznie bardziej interesujące niż profity uzyskiwane na rynku mieszkaniowym. Tu marże netto, z wielu powodów, spadły do poziomu kilku procent. W przypadku handlu mięsem wieprzowym, w zależności od tego czy mowa o obrocie mięsem surowym, czy jego przetworami, zyski kształtują się od kilkunastu, do kilkudziesięciu procent. Mniejsze są też nakłady inwestycyjne, szybszy obrót pieniądza, a i państwo łaskawie ostatnio patrzy na hodowców z ambicjami przemysłowymi. Czysty rachunek ekonomiczny.

Świnie na parkiecie

Państwowa Komisja Papierów Wartościowych (中国证券监督管理委员会) wyraziła zgodę, aby na giełdzie transakcji terminowych (futures) notowane były również ceny żywca (tuczniki/trzoda chlewna). I dzięki tej decyzji dowiedzieliśmy się, że w dniu 11 grudnia br. żywe świnie sprzedawane były w Chinach w cenach od 31 RMB/~17.4 PLN za kilogram do 34 RMB/~19.07 PLN za kilogram.

Era Xi Jin Pinga 习近平时代 – Przywódcy Ludu 人民领袖

i Komunistycznej Partii Chin 中国共产党

Zmiany na stanowiskach wśród najważniejszych urzędników i działaczy

W zasadzie od początku roku trwa proces zmian kadrowych na stanowiskach w komitetach partyjnych i w rządach prowincjonalnych i miejskich (w przypadku miast o statusie prowincji, jak Szanghaj, Tianjin, czy ChongQing). Do władzy dochodzi pokolenie przewodniczącego Xi Jin Pinga 习近平 (czyli ok. 60-tki). Najstarszym pierwszym sekretarzem jest szef KPCh w prowincji HuNan 湖南, który liczy sobie 64 lata. Najmłodszy pierwszy sekretarz komitetu prowincjonalnego w ChRL, urzędujący w LiaoNing 辽宁 ma 56 lat. W tym roku kontynuowana jest zasada wprowadzona przez Xi, iż kandydat na funkcję pierwszego sekretarza w danej jednostce administracyjnej, najpierw musi być szefem operacyjnym tej jednostki: merem, wójtem, gubernatorem. A jeśli się na stanowisku sprawdzi, to może liczyć na objęcie funkcji pierwszego sekretarza partii w tej, poznanej od strony zarządczo-administracyjnej, jednostce.

Na filmie poniżej: gospodarze regionów chwalą się ich osiągnięciami, zachwalają ich uroki. Dziś od merów, wójtów, gubernatorów wymaga się by byli gotowi stanąć w szranki z livestreamerami i kiedy trzeba swoją reputacją, swoim wizerunkiem wsparli zarządzane przez siebie gminy, powiaty, prowincje, by na przykład przyciągnąć turystów, inwestorów, czy konsumentów. Bo w Chinach sprzedaje się w sieci nawet ryż, czy świeże owoce…

Wariant odwrotny, czyli przejście z funkcji sekretarza na stanowisko szefa jednostki administracyjnej jest niezwykle rzadkie i ma miejsce raczej w sytuacjach wyjątkowych. W przypadku prowincji zarówno szef administracji, jak i szef prowincjonalnej organizacji partyjnej są członkami, lub zastępcami członka Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Ci najwyżsi urzędnicy państwowi i partyjni w danej prowincji nie pochodzą z niej. To żelazna zasada. Są osobami o dużym doświadczeniu, ale zdobytym w innych regionach państwa. Zarówno gubernatorem, jak i szefem prowincjonalnego komitetu partii mogą zostać osoby, które mają za sobą pracę na kolejnych szczeblach administracji i organizacji. A im wyższa pozycja, tym częstsze rotacje pomiędzy powiatami, miastami, prowincjami w różnych miejscach kraju. Takie działanie ma zapobiegać tworzeniu się skostniałych i podatnych na korupcję układów personalnych. Specyficzną cechą tegorocznych rotacji kadrowych jest wykorzystywanie potencjału emerytowanych urzędników i działaczy. W przypadku stanowisk kierowniczych w rządzie lokalnym, a także w partii wiek emerytalny osiąga się po przekroczeniu 65 lat (standardowy wiek emerytalny w ChRL to 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet). Emerytowani urzędnicy i działacze coraz częściej powoływani są na stanowiska przewodniczących lokalnych parlamentów, samorządów, rad.

Shen Yiqin

Wśród pierwszych sekretarzy KPCh wszystkich prowincji i miast wydzielonych w Chinach jest tylko jedna kobieta. To Shen Yiqin (61 l.), która od tego roku szefuje partii w prowincji GuiZhou 贵州. Zanim objęła funkcję pierwszego sekretarza partii, piastowała (zgodnie z przyjętą zasadą) stanowisko gubernatora prowincji. Jej wyjątkowość nie dotyczy wyłlącznie płci. Pani Shen całe życie spędziła w tej prowincji (tu się też urodziła), cała jej kariera, jak i życie związane są z tym regionem. Nie jest zatem – co jest obecnie normą w całych Chinach – człowiekiem z zewnątrz. O poziomie zaufania centrali do niej świadczy fakt, że nigdy nie podlegała rotacji kadrowej, jej uczciwość zdaje się nie budzić najmniejszej wątpliwości. W 71 letniej historii Chińskiej Republiki Ludowej jest dopiero piątą kobietą na tak wysokim stanowisku. Jest pierwszą kobietą w historii KPCh piastującą funkcję pierwszego sekretarza partii w GuiZhou.

Shen Yiqin

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza 中国人民解放军

Rusza pobór

Rozpoczyna się rekrutacja do wojska na rok 2021. Odbywa się ona w dwóch etapach:

Mężczyźni – pierwszy etap od 10 grudnia 2020 do 20 lutego 2021, drugi etap od 1 kwietnia 2021 do 15 sierpnia 2021. Do poboru mogą się zgłaszać wszyscy mężczyźni, którzy ukończyli co najmniej szkołę średnią (ewentualnie zawodową) i są w wieku od 18 do 22 lat oraz absolwenci wyższych w wieku od 18 do 24 lat.

Kobiety – pierwszy etap rekrutacji od 10 grudnia 2020 do 15 lutego, drugi etap od 26 czerwca 2021 do 15 sierpnia 2021. Zgłaszać się mogą absolwentki szkół średnich (i zawodowych) w wieku 18-22 lat, a także panie, które ukończyły wyższe uczelnie. Te jednak nie mogą mieć więcej niż 23 lata…

Zainteresowani karierą w armii mogą poznać wszelkie szczegóły dotyczące rekrutacji na oficjalnej stronie Armii Ludowo-Wyzwoleńczej: https://www.gfbzb.gov.cn/

Armia chińska rośnie w siłę. Potencjały wytwórcze i intelektualne gromadzone przez ostatnie dekady przekładają się nie tylko na jakość uzbrojenia (produkowanego we własnym zakresie), ale i na nowe koncepcje dowodzenia dostosowane do pola walki XXI wieku.

Można się zgłaszać, oczywiście pod warunkiem posiadania obywatelstwa ChRL. Ale konkurencja spora. Od lat w Chinach nie obowiązuje powszechna służba wojskowa. A to dlatego, ze chętnych co roku jest więcej niż wolnych miejsc.

XiangGang/HongKong 香港 – AoMen/Makao 澳门 – Tajwan 台湾

Hong Kong

Miasto znów przeżywa ciężkie chwile. Ponowny wzrost zakażeń koronawirusem. I znów lockdown. Zamknięte przejścia do sąsiadującego ShenZhen 深圳. Zamknięte restauracje, bary, salony urody, SPA, kluby fitness. Pracownicy urzędów, instytucji, lokalnego rzędu pracują zdalnie. Nawołuje się firmy prywatne, aby stosowały ten sam model pracy. Oczywiście tam, gdzie to możliwe. Przeprowadzane są powszechne testy. Dzielnica za dzielnicą. Obligatoryjnie.

Naruszenie tego obowiązku grozi nałożeniem grzywny w wysokości 25,000 HK$/~21.111 RMB/~3,325 HK$/~11,760 PLN oraz karą 6 miesięcy więzienia. Do 12 grudnia w szpitalach miasta znalazło się 1,267 zakażonych osób wymagających opieki medycznej. W sumie od początku epidemii wykryto w Hong Kongu 7,377 przypadków zakażenia, zmarło 114 osób, wyleczono 5,996 pacjentów. W Hong Kongu mieszka, uczy się  i pracuje 7.6 miliona ludzi.

Ostatnie 2 lata nie są dobre dla Hong Kongu, który żyje z turystyki, handlu, usług

 

Makau

Już po raz trzeci lokalny rząd koryguje tegoroczny budżet. Tym razem zwiększono specjalne rezerwy o 8.15 mld MOP (Macau Pataca) / ~6.682 mld RMB / ~1.021 mld US$ / ~3.723 mld PLN. Środki te przeznaczone są na pomoc lokalnemu biznesowi i przedsiębiorstwom, które ucierpiały w wyniku epidemii. Covid-19 dał się Macau we znaki niezwykle dotkliwie. Dochody z hazardu (główne źródło wpływów do budżetu regionu) w okresie od stycznia do października br. spadły tu o 80% w porównaniu z zeszłym rokiem.

Wielki kompleks (hazard, zakupy, hotele, wypoczynek) Venetian w Makau: otwarty, ale niemal pusty.

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 51/2020 www.chiny24.com

 

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button