FinanseGospodarkaPolitykaPrawoSpołeczeństwoTechnologieWiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (52/20), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron 从新闻媒体的第一页

Centralna Robocza Konferencja Gospodarcza

W dniach od 16 do 18 grudnia odbyła się Centralna Robocza Konferencja Gospodarcza (中央经济工作会议) – najważniejsze spotkanie chińskich decydentów ekonomicznych określające zadania stojące przed państwem i rządem w kolejnym roku, czyli w nadchodzącym 2021. W obradach, tradycyjnie, biorą udział  najważniejsze osoby w państwie: członkowie Biura Politycznego, Komitetu Centralnego, rządu i ich doradcy ekonomiczni. Konferencja – rzecz jasna – odbywała się pod przewodnictwem Sekretarza Generalnego Komitetu Centralnego KPCh (中国共产党中央委员会) Xi Jin Pinga 习近平. Podczas obrad wielokrotnie podkreślano, że mijający rok był wyjątkowy dla kraju. Złożyły się na to takie czynniki jak skomplikowana sytuacja międzynarodowa, konieczność kontynuowania żmudnych i uciążliwych reform wewnętrznych, wdrażanie programów rozwojowych i stabilizacyjnych, ale przede wszystkim epidemia koronawirusa i jej skutki pośrednie oraz bezpośrednie.

Prezydent Xi podczas Centralnej Roboczej Konferencji Gospodarczej

Jakie są priorytety gospodarcze i polityczne na rok 2021? Głównym zadaniem stojącym przed rządem będzie zachowanie ciągłości i stabilności makroekonomicznych podstaw gospodarczych. Trwać będą działania mające na celu wsparcie ożywienia gospodarczego przy jednocześnie stosowanej ostrożnej polityce monetarno-finansowej. Wszelkie zmiany zarówno ekonomiczne, jak i polityczne dokonywać się będą bez gwałtownych zwrotów. Kurs chińskiej waluty utrzymywany będzie na rozsądnym i zrównoważonym poziomie. Kontynuowane będą reformy mające na celu zrównanie różnych co do charakteru podmiotów w zakresie ich dostępu do rynku, promowana będzie uczciwa konkurencja, wzmocniona zostanie ochrona praw własności intelektualnej, zostaną podjęte działania na rzecz stworzenia w Chinach zorientowanego rynkowo międzynarodowego środowiska biznesowego. Zaapelowano o usprawnienie zarządzania instytucjami finansowymi i wspieranie zdrowego rozwoju rynku kapitałowego. W przyszłym roku zapoczątkowane zostaną prace analityczne nad możliwością przystąpienia Chin do Kompleksowego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego.

Kluczowa sferą dla rozwoju państwa w 2021 roku będą innowacje naukowe i technologiczne, skupiające się na rozwiązywaniu ważnych problemów mogących skutkować ograniczeniami rozwoju państwa, czy zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Implikuje to potrzebę wprowadzenia nowego ogólnokrajowego systemu optymalnej alokacji sił naukowo-badawczych i praktycznego ich wykorzystania. Przedsiębiorstwa chińskie mają odgrywać dominującą rolę jako środowisko powstawania innowacji technologicznych i platforma międzynarodowej współpracy naukowo – technologicznej. Celem niezmiennym na rok 2021 jest stałe zwiększanie popytu wewnętrznego, zwiększanie zatrudnienia, rozszerzanie grup społecznych osiągających średnie dochody i systematyczne promowanie idei dobrobytu dla wszystkich. Rozwój konsumpcji ma być powiązany z poprawą jakości życia ludzi, efektywnością wydatków na usługi publiczne (edukacja, opieka medyczna, opieka nad osobami starszymi i dziećmi) wspieraniem rozwoju gospodarki cyfrowej, zwiększaniem wielkości inwestycji w nową infrastrukturę. W przyszłym roku w największych miastach Chin powinny zostać ostatecznie rozwiązane problemy mieszkaniowe przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony rynku nieruchomości przed spekulacjami i nieprawidłowościami. Znacznie zostaną zwiększone nakłady na budowę tanich mieszkań na wynajem. W 2021 roku rząd wzmocni działania antymonopolistyczne, zapobiegające nieuporządkowanej ekspansji kapitału. Państwo wspiera rozwój gospodarki, sektora publicznego i prywatnego, ale jednocześnie musi regulować ten rozwój zgodnie z prawem oraz zasadami służącymi całemu społeczeństwu. Istotne będą tu nowe normy prawne identyfikujące monopole, regulujące kwestie dotyczące gromadzenia i wykorzystywania danych osobowych oraz ochrony praw konsumentów. Państwo stawi monopolom opór, potępiać będzie również zjawisko nieuczciwej konkurencji. Podczas Centralnej Roboczej Konferencji Gospodarczej podkreślono konieczność zwiększenia efektywności polityki obniżania podatków i opłat, aby wesprzeć w aktywności gospodarczej słabszych uczestników rynku, takich jak średnie i małe przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe, a także gospodarstwa domowe. Istotna kwestia w roku 2021 będzie ochrona środowiska. Przygotowany zostanie szczegółowy plan ograniczenia emisji dwutlenku węgla do 2030 roku, program odchodzenia od węgla na rzecz nowych źródeł energii, przy uwzględnieniu problemów, które rodzic będzie zamykanie kolejnych kopalń. Kontynuowana będzie akcja masowego sadzenia drzew. W ciągu 3 dni trwania konferencji poruszano ogromną ilość tematów i problemów. Większość z nich w odniesieniu do projektów i planów ich rozwiązania w najbliższym roku, czy w najbliższej 5-cio latce. Po ostatecznym „oszlifowaniu” dokumenty te zostaną przedłożone parlamentarzystom w marcu 2021, podczas Dwóch Sesji. I jeśli nie będą budzić poważniejszych sprzeciwów, zostaną przyjęte i uchwalone. A potem wykonane.

SARS-CoV-2 / COVID-19 / 冠状病毒肺炎

W Chinach odnotowano niespodziewany efekt uboczny epidemii koronawirusa. W dniach od 30 listopada do 6 grudnia na terenie ChRL (całego kraju) odnotowano… 21 przypadków grypy. Grypę stwierdzono wyłącznie u 0.2% pacjentów, którzy zgłosili się do szpitali zaniepokojeni objawami grypowymi, które mogły być przecież objawami zarażenia Covid-19.  Żadna z tych przebadanych 9,600 osób nie była zarażona koronawirusem. Jak poinformowało Chinese Center for Disease Control and Prevention (中国疾病预防控制中心) to znaczny spadek liczby zachorowań na grypę niż odnotowywany we wcześniejszych latach. Zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym, aż 19% pacjentów zgłaszających się do szpitali z objawami grypopodobnymi okazywało się być chorymi na grypę. Pozostali chorzy byli ofiarami innych wirusów, innymi rodzajami przeziębień. W listopadzie br. zgłaszano w całych Chinach mniej niż 10 przypadków grypy tygodniowo, podczas gdy w zeszłym roku tygodniowo zgłaszały się setki, a nawet tysiące „grypowiczów”. Póki co obawy zgłaszane latem przez specjalistów, że jesienią i zimą dojdzie do sytuacji podwójnego zagrożenia (Covid-19 i grypa) okazują się płonne. Niepokój specjalistów był uzasadniony i racjonalny. Ale zdaje się, że przy okazji walki z koronawirusem starymi, wypróbowanymi metodami, udało się utrzeć nosa i grypie.

Powszechny obyczaj noszenia maseczek jesienią z pewnościa nie przeszkadza w walce z wirusem

Chińscy wirusolodzy są bardzo ostrożni jeśli chodzi o prognozy na styczeń i luty. Nikt nie ma ochoty na wróżenie z fusów, a odniesień do innych przypadków równoległych epidemii, czy innych państw, które sobie poradziły z takim zagrożeniem brak. Przykłady Stanów Zjednoczonych i Europy nie są wprawdzie budujące, ale utwierdzają Chińczyków, że drakońskie metody zaproponowane przez tutejszych specjalistów sprawdziły się lepiej, niż pomysły chociażby szwedzkiego szefa do spraw walki z epidemią. I dlatego w sferze publicznej będą się ich trzymać co najmniej do wiosny. Na przełomie zimy i wiosny czeka nas Chiński Nowy Rok, czas masowej migracji Chińczyków. Kilka tygodni po tych świętach, czyli w drugiej połowie marca okaże się, czy Chiny faktycznie dały sobie rade z wirusem, czy może wszystko zacznie się od nowa…

Ekonomia 经济学

Pierwsze podsumowania 2020

Zbliża się koniec roku, można się zatem już pokusić się o przedstawienie całościowego obrazu gospodarki Chin w 2020 roku. Sprzyjają temu dane opublikowane ostatnio przez Krajowy Urząd Statystyczny 国家统计局, a dotyczące zarówno samego listopada, jak i 11 minionych miesięcy 2020 roku.

Jako, że do końca roku pozostało zaledwie kilka dni, nie należy spodziewać się gwałtownych zmian, nieoczekiwanego odwrócenia trendów. Chiny zamykają bieżący rok osiągnąwszy silne ożywienie gospodarcze po zapaści, która miała miejsce wiosną. I jest to zjawisko wyjątkowe na ekonomicznej mapie świata. Wskaźniki dotyczące produkcji, inwestycji i handlu zagranicznego stanowią bardzo dobre prognostyki na rok 2021. Usługi, jak i konsumpcja wciąż – pomimo pozytywnego trendu wzrostowego, nie mogą  nie mogą odzyskać zeszłorocznego wigoru. Bezrobocie wciąż na wysokimi, ponad 5% poziomie. Utrzymuje się też deflacja w przemyśle. To rysa na ogólnie pozytywnym obrazie chińskiej gospodarki.

W najnowszej prognozie gospodarczej Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) Chiny będą w tym roku jedynym krajem na świecie, który osiągnie pozytywny wzrost gospodarczy. Według analityków OCED będzie to 1.8%. Natomiast w roku kolejnym, czyli w 2021 chińska gospodarka ma się powiększyć o 8% w stosunku do bieżącego roku. Chiny wedle tej oceny będą w najbliższym czasie przewodzić globalnemu rozwojowi. Równie optymistyczne perspektywy dla chińskiej gospodarki rysuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Amerykańska agencja ratingowa Fitch podniosła swoją prognozę dla wzrostu PKB w Chinach w 2021 roku z 7.7% (przewidywanie z sierpnia) na 8%. Fitch przewiduje, ze gospodarka Chin w ciągu 12 miesięcy 2020 roku wzrośnie o 2.3% w porównaniu do 2019 roku.

Rośnie rynek aut ciężarowych

Chiński rynek motoryzacyjny budzi zainteresowanie zagranicznych inwestorów od otwarcia Chin na świat przez Deng Xiaopinga na początku lat 90. XX wieku. Ostatnio wzmocnił się na tym rynku kolejny trend – produkcja w Chinach ciężarówek i ciągników siodłowych znanych światowych marek. Zamiar uruchomienia produkcji aut ciężarowych na terenie ChRL we współpracy z wybranym chińskim partnerem ogłosił w mijającym roku Volkswagen (Scania) czy Volvo. Już na finiszu roku 2020 o podobnym zamyśle poinformował koncern Daimler Mecedez-Benz, który wraz ze swoim chińskim partnerem China BeiJing Foton Motor Co., Ltd. (北汽福田汽车股份有限公司) – joint venture obu firm produkuje od 2012 roku Mercedesy osobowe – zainwestuje w budowę fabryki ciężarówek 480.411 mln EUR/ ~3.8 mld RMB / ~2.137 mld PLN. Pierwsza ciężarówka spółki, w ramach programu „Made in China for China” “中国制造, 专属中国” zjedzie z taśmy produkcyjnej w 2022 roku.

Tylko w ciągu trzech pierwszych kwartałów br. sprzedano w Chinach ponad 1.22 mln ciągników siodłowych, o 46,000 sztuk więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Produkując ciężarówki w Chinach zagraniczna firma ma szansę obniżyć ich cenę o ponad 30% (cła, koszty pracy, transport, efektywność łańcucha dostaw, etc.).

Najciekawsze inwestycyjnie dzielnice miast chińskich

ShangHai PuDong New Area (上海浦东新区位居榜首), ShenZhen LongGang District (其次是深圳龙岗区), BeiJing/Pekin ChaoYang District (北京朝阳区), ShenZhen BaoAn District (深圳宝安区), BeiJing HaiDian District (北京海淀区) to według HuRun (胡润)  (brytyjska firma analityczno-doradcza z Szanghaju 上海) dzielnice chińskich miast o największym w kraju potencjale inwestycyjnym. HuRun przygotował pierwszy w swej historii ranking 100 dzielnic 33 najaktywniejszych biznesowo chińskich miast, wśród których na czoło wysforowały się Szanghaj 上海 i SuZhou 苏州. ShangHai PuDong New Area odnotowała największy spośród tych 100 dzielnic wzrost PKB (7% w roku 2019), pekińska dzielnica XiCheng (北京西城区) jest zamieszkana przez osoby o największym dochodzie na głowę w Chinach (średnio 88,000 RMB /~13,487 US$ / ~49,502 PLN rocznie), a dzielnica WenLing 温岭 w mieście TaiZhou 台州 (prowincja ZheJiang 浙江) może pochwalić się najlepszymi warunkami środowiskowymi. Przez 362 dni 209 roku (99.7%) badane tu powietrze nie zawierało żadnych niebezpiecznych dla zdrowia substancji, lub pyłów.

Rynek towarów luksusowych w górę. I to jak!

Według analizy amerykańskiej firmy konsultingowej Bain & Company rynek towarów luksusowych zmniejszył się globalnie w 2020 roku o 23% w porównaniu z rokiem 2019. Ale w Chinach zakupy towarów z tej kategorii wzrosły o… 48% (r/r) osiągając wartość 346 mld RMB/ ~52.917 mld USD/ ~191.685 mld PLN. Bain ocenia, że w roku 2025 Chiny staną się największym na świecie rynkiem towarów luksusowych. W okresie styczeń – październik br. sprzedaż artykułów luksusowych na platformie e-commerce T-mall należącej do grupy Alibaba 阿里巴巴 wzrosła niemal o 120% (r/r). Bain & Company zakłada, że w najbliższych latach rynek towarów luksusowych będzie rósł w Chinach w tempie od… 130 do 140% rocznie. Głównym motorem tego fenomenu konsumpcyjnego są konsumenci określani jako milenialsi (osoby urodzone między rokiem 1980 a rokiem 1995). Wraz z aktywnymi konsumentami urodzonymi po 1995 roku to w sumie blisko 500 mln potencjalnych klientów.

Wyprzedaż u Vuittona? Cóż, swoje trzeba odstać….

Technologie 技术

Grzywny za praktyki monopolistyczne

Spółki Alibaba Investment Co., Ltd., (阿里巴巴投资有限公司), China Reading Group (阅文集团) oraz ShenZhen FengChao Network Technology Co., Ltd.  (深圳市丰巢网络技术有限公司分) zostały ukarane grzywną w wysokości 500,000 RMB / ~76,500 US$/ ~280,000 PLN każda. Karę taką nałożyła na nie Państwowa Administracja Nadzoru i Administracji Rynkowej (国家市场监督管理总局) i jest to maksymalny wymiar kary finansowej nakładanej przez tę instytucję za naruszenie obowiązujących przepisów antymonopolowych. Państwowa Administracja Nadzoru zarzuciła wszystkim ukaranym spółkom, że nie poinformowały państwowego organu we właściwy sposób o dokonywanych przejęciach.

Wysokość grzywien w przypadku tych spółek ma wymiar symboliczny. Takie kwoty nie uczynią wyrwy w budżetach spółek, ale z pewnością zostaną właściwie odczytane przez ich zarządy. Zarówno Alibaba, jak i Tencent  (腾讯公司 – do tego koncernu należą China Reading i ShenZhen FengChao) otrzymały w ostatnich tygodniach kolejny sygnał, że czas, kiedy ograny państwowe przypatrywały się z dystansu gwałtownemu ich wzrostowi i pobłażały rozpychaniu się na rynkach, skończył się. Nadszedł czas, kiedy największe chińskie firmy będą musiały wykazywać się największą odpowiedzialnością i respektem dla obowiązującego prawa. Zdaje się, że nie do końca przemyślana wypowiedź Jacka Ma uruchomiła cały proces, którego skutki zmienią w istotny sposób relacje pomiędzy państwem, a właścicielami wielkich chińskich korporacji.

Solarne ławeczki w parku w Yangzhong

 

Nauka – Edukacja 教育 科学

Misja Chang’e-5 zakończona sukcesem

Sonda Chang’e-5 (嫦娥5) zgodnie z planem powróciła z Księżyca na Ziemię. Wylądowała bezpiecznie na stepie SiziWangQi 四子王旗w Autonomicznym Regionie Mongolii Wewnętrznej 内蒙古自治区内蒙古, gdzie kończy się większość chińskich misji kosmicznych.

Zakończona misja była najbardziej złożoną operacją w historii chińskiego programu kosmicznego. W jej efekcie na Ziemię sprowadzono niemal 2 kg próbek gruntu księżycowego – zarówno z jego powierzchni, jak i z ponad metrowego odwiertu. Ostatnie próbki z Księżyca sprowadzono 44 lata temu. W 1976 r. dokonała tego radziecka sonda Łuna 24.

Kapsuła z próbkami księżycowego gruntu zajeżdża przed ośrodek naukowy Chińskiej Akademii Nauk

Chiński program kosmiczny nabiera coraz większego tempa. ChRL umieściła pierwszego swojego sztucznego satelitę w przestrzeni kosmicznej w 1970 roku. Pierwszy Chińczyk odbył swoją kosmiczna podróż w 2003 roku. Chińska jednomodułowa stacja orbitalna rozpoczęła swoją pracę w 2011 roku. Chiny wystrzeliły dwie sondy na Księżyc (w tym jedną z łazikiem na ciemną stronę Księżyca – po raz pierwszy w historii świata) w 2019 roku. W bieżącym roku domknięto i uruchomiono chiński globalny system nawigacji satelitarnej BeiDou (北斗卫星导航系统). W bieżącym roku ruszyła w swoją podróż chińska sonda, której celem jest zbadanie powierzchni Marsa. Sonda ta wyląduje na Czerwonej Planecie już  Nowym Roku. W Nowym Roku rozpocznie się też budowa wielomodułowej chińskiej stacji orbitalnej, która stanie się punktem pośrednim w podróżach bezzałogowych i załogowych na Księżyc. Am w ciągu najbliższych 10 lat rozpocznie się budowa stałej bazy. A ta z kolei będzie miejscem startów misji na Marsa. I tak dalej, i tak dalej.

Powszechna edukacja

Ministerstwo Edukacji (教育部) poinformowało, że dziewięcioletnim obowiązkiem nauczania (poziom podstawowy i gimnazjalny) objętych jest już 94.8% chińskich dzieci.

Finanse 财政 – Banki 银行 – Kapitał 资本

Giełdy

Tydzień przedświąteczny (dla nas przedświąteczny, w Chinach tydzień, jak co tydzień) na chińskich giełdach zakończył się na plusie. Ale na takim plusie ujemnym – piątek był dniem sporych spadków. To reakcja inwestorów na komunikat z zakończonej właśnie w piątek konferencji ekonomicznej (o której piszemy TUTAJ) i zawartym w nim zaleceniu dotyczącego ściślejszej regulacji i kontroli rynku kapitałowego.

Pomimo zawirowań nieźle w 51 tygodniu tego roku radziły sobie spółki związane z wydobyciem surowców, spółki stalowe, węglowe i metali nieżelaznych. Tym ostatnim sprzyjał wzrost cen tych metali na rynkach światowych. Wiele spółek zaliczyło poważne spadki, zwłaszcza banki i instytucje finansowe. Najlepiej w minionym tygodniu radziły sobie spółki notowane na giełdzie w ShenZhen 深圳.

Analitycy są przekonani, że rok 2020 chińskie giełdy kończyć będą wzrostami. O wartości tych zapewnień przekonamy się już niebawem.

Chiny liderem IPO

Rok 2020 należał do giełd chińskich pod względem premier giełdowych (IPO). W pierwszej piątce światowej w tej kategorii znalazły się trzy chińskie giełdy. Według raportu amerykańskiej firmy doradczej KMPG pierwsze miejsce pod względem wysokości wpływów z IPO zajmuje amerykańska giełda NASDAQ. Po piętach depcze jej giełda w ShenZhen 深圳. To wyraźna wskazówka również dla spółek zagranicznych gdzie dziś najszybciej pozyskać kapitał.

Obligacje USA w dół

Jak podaje Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych już piąty miesiąc z rzędu Chiny redukują ilość obligacji skarbowych amerykańskiego rządu, które znajdują się w ich posiadaniu. W październiku br. Chiny posiadały amerykańskie papiery dłużne o wartości 1.054 bln US$ /~6.888 bln RMB/ ~3.836 bln PLN, czyli najniższej od stycznia 2017 roku.

Od czerwca 2019 roku największym na świecie wierzycielem USA jest Japonia. Chiny zajmują w tej kategorii drugie miejsce, jednak konsekwentnie, stopniowo pozbywają się amerykańskich obligacji.

Obligacje chińskie w górę

W czasie ogólnoświatowej recesji chińskie papiery wartościowe stają się coraz częściej wybieraną formą inwestycji przez kapitał zagraniczny. Zagraniczni inwestorzy nabywają je najchętniej poprzez giełdę w HongKongu 香港. Wartość tych „zakupów” już dawno przekroczyła poziom 2 bln RMB/ ~306.148 mld USD/ ~1.115 bln PLN. W okresie od stycznia do listopada br. wartość obligacji i akcji chińskich w zagranicznych portfelach wzrosła o 40% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. W porównaniu z rokiem 2017n tez wzrost wynosi aż 207.65%.

Cyfrowy juan niebawem w Hong Kongu?

HongKong Monetary Authority (香港金融管理局) wraz z Ludowym Bankiem Chin (中国人民银行) rozpoczęły wspólne prace studyjne nad wprowadzeniem cyfrowego juana RMB (DCEP) do obiegu w tym regionie oraz nad możliwością korzystania z nowej formy pieniądza w transakcjach z Chinami kontynentalnymi, jak również z zagranicą. Decyzja nie jest przypadkowa: HongKong jest największym na świecie miejscem obrotu i płatności offshore chińską walutą (RMB). Nie podano ewentualnej daty wprowadzenia DCEP w Hong Kongu. Biorąc pod uwagę tempo prac nad DECP obserwowane również przez nas od stycznia br. należy zakładać, ze nastąpi to znacznie wcześniej, niż zakładano jeszcze kilka kwartałów temu. Pierwsze próby użycia DCEP w transakcjach międzynarodowych miały nastąpić w 2022 roku, podczas Olimpiady Zimowej w Pekinie.

Nowe regulacje dotyczące banków

Ludowy Bank Chin (中国人民银行) wraz z Chińską Komisją Nadzoru Bankowości i Ubezpieczeń (中国银行保险监督管理委员会) opublikowały nowe regulacje dotyczące banków, a mające usprawnić monitorowanie i kontrolowanie ryzyka w systemie finansowym Chin. Przepisy te zawierają m.in. standardy i kryteria oceny kredytodawców – banków. Mają one umożliwiać organom regulacyjnym określenie, które z ocenianych instytucji muszą zostać włączone do wykazu banków o systemowym znaczeniu dla kraju. Innym słowy – ustalić, które z banków są niezastąpione (kluczowe) dla prawidłowego funkcjonowania systemu finansowego Chin, a znalazły się (znajdą się) w trudnej sytuacji zagrażającej ich istnieniu. Lista będzie uaktualniana raz w roku. Banki, które się na niej znajdą „będą podlegały różnemu co do formy szczególnemu nadzorowi” – jak określa zarządzenie.

Nowe regulacje wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2021.

Obowiązek identyfikowania inwestorów

Rozpoczęły się trzymiesięczne konsultacje projektu regulacji Komisji Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych Hongkongu (香港证券及期货事务监察委员会). Komisja proponuje wprowadzenie obowiązkowego systemu rejestracji informacji identyfikujących każdego posiadacza akcji, które są przedmiotem obrotu na hongkońskiej giełdzie. Zasada ta ma obwiązywać od I kwartału 2022 roku, a będzie obligowały wszystkich posiadaczy rzeczonych papierów wartościowych do podawania rzeczywistych danych osobowych (imię, nazwisko, nr dowodu osobistego, itp.)

Domy maklerskie oraz inne instytucje pośredniczące w transakcjach mają przekazywać dane swoich klientów władzom giełdy i Komisji. przedstawiać do władz giełdy i tej komisji. Taki system rejestracji inwestorów obowiązuje na giełdach w ShenZhen i w Szanghaju.

Zmalały wpływy z podatków

W minionym tygodniu Ministerstwo Finansów (财政部) poinformowało, że w listopadzie br. wpływy z podatków były mniejsze o 3.7% w porównaniu z wpływami w analogicznym okresie roku ubiegłego. Ministerstwo poinformowało, że jakkolwiek spadek wpływów podatkowych maleje z miesiąca na miesiąc, to w okresie od stycznia do listopada br. przychody chińskiego fiskusa skurczyły się o 5.3% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Główną przyczyną mniejszych wpływów podatkowych w tym roku są ulgi i abolicje podatkowe wprowadzane w związku z działaniami rządu na rzecz wsparcia chińskich przedsiębiorstw w okresie postpandemicznym.

Inwestycje zagraniczne w górę

Ministerstwo Handlu (商务部) poinformowało, że w czasie 11 minionych miesięcy 2020 roku inwestycje zagraniczne w Chinach wzrosły o 6.3% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego i wyniosły 137.663 mld US$/ ~889.39 mld RMB/ ~500.91 mld PLN. Kwota ta nie uwzględnia inwestycji zagranicznych w chińskie akcje czy obligacje. Tylko w listopadzie br. zainwestowano w Chinach 15.11 mld US$/ ~98.7 mld RMB/ ~54.98 mld PLN, co oznacza wzrost o 5.6%rok do roku (8 z rzędu miesiąc wzrostów).

Wypieraniu gotówki stanowcze (?) nie

Zbyt szybkie wypieranie gotówki z obrotu przez dynamicznie rozwijające się płatności mobilne zmusiło bank centralny, czyli Ludowy Bank Chin (中国人民银行) do zdecydowanej interwencji. Bank ten wydał 15 grudnia zalecenie nakazujące harmonijny rozwój i współistnienie różnych metod płatności.

Operacje gotówkowe nie mogą być wykluczone, czy dyskryminowane przez płatności mobilne. Bank podkreśla, że RMB jest prawnym środkiem płatniczym w Chińskiej Republice Ludowej, a gotówka RMB jest najbardziej podstawowym środkiem dokonywania płatności w kraju. To zaś oznacza, że żadna jednostka gospodarcza, ani żadne osoba fizyczna nie może odmówić przyjęcia płatności gotówką. Płatności bezgotówkowe są rozwijane w oparciu i w odniesieniu do znajdującej się w obiegu gotówki. Obie formy są równoprawne, współistniejące i mają rozwijać się harmonijnie. W zaleceniu  Ludowego Banku Chin wskazano szereg środków, których celem jest standaryzacja zarządzania pieniędzmi, poprawa efektywności obiegu gotówki oraz zapewnienie racjonalnego, bezpiecznego i sprawnego wykorzystania jej przez społeczeństwo.

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych wobec RMB (https://finance.sina.com.cn/forex/):

Zmiany % w okresie 14.12.-18.12.2020

RMB najsilniejszy w stosunku do USD od 29 miesięcy.

SHIBOR/HIBOR 

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję.

{Dane na dzień 18.12.2020}

Społeczeństwo 社会

Urlop na opiekę nad dziećmi

Już 19 miast i prowincji chińskich wprowadziło regulacje umożliwiające korzystanie z płatnego urlopu na opiekę nad dziećmi lub starszymi rodzicami. Z reguły jest to od 10 do 20 dni w roku.

W przypadku konieczności opieki nad nieletnimi dziećmi pracownicy mogą uzyskać do 20 dni płatnego urlopu rocznie, zaś w przypadku opieki nad starszymi członkami rodziny do dni 10. Otwartym pozostaje pytanie kiedy te same reguły obejmować będą wszystkie chińskie prowincje.

Na podobieństwo urlopów wypoczynkowych, których wymiar zależy od postanowień rządów prowincjonalnych (i miast na prawach prowincji), ale których minimalne wymiary dotyczą całego kraju:

 • 1 – 10 lat stażu pracy = nie mniej niż 5 dni urlopu w roku;
 • 10 – 20 lat stażu pracy = nie mniej niż 10 dni urlopu w roku;
 • ponad 20 lat stażu pracy = nie mniej niż 15 dni urlopu w roku;

Piłkarze – pensje raczej w dół

Chiński Związek Publicznej Piłki Nożnej (中国足球协会公) ogłosił nowe górne limity wynagrodzeń piłkarzy, jakie będą obowiązywać w I lidze chińskiej od nowego sezonu. Pensja zawodnika krajowego w jednym sezonie nie może przekroczyć przed opodatkowaniem kwoty 5 mln RMB/ ~765,332 US$/ ~2,783 mln PLN, a średnia pensja członka drużyny w jednym sezonie nie może przekroczyć 3 mln RMB / ~459,168 US$/ ~1,669,765 PLN przed opodatkowaniem. Wynagrodzenie piłkarza zagranicznego  grającego w chińskim klubie I ligowym w jednym sezonie nie może przekraczać 3 mln EUR/ ~23.921 mln RMB/ ~3.661 mln US$/ ~13.310 mln PLN przed opodatkowaniem, a całkowite wynagrodzenie wszystkich zawodników zagranicznych grających w jednym klubie w jednym sezonie nie może przekraczać 10 mln EUR/ ~79,737 mln RMB/ ~12.203 mln US$/ ~44.366 mln PLN przed opodatkowaniem. Chiny przestaną być mekką dla emerytowanych piłkarzy zagranicznych średniej klasy. A czy da to więcej przestrzeni lokalnym talentom piłkarskim? Problem leży nie tylko w pieniądzach. O czym doskonale wiedza polscy kibice piłki nożnej.

Nowy trend fitness – taniec brzucha

Rolnictwo – Wieś 农业

Rośnie rynek serów

Na rynku przetwórstwa produktów rolno-spożywczych dochodzi właśnie do znaczącego przejęcia. Pakiet kontrolny akcji Shanghai Milkground Food Technology Co., Ltd. (上海妙可蓝多食品科技股份有限公司 – piąta w kraju marka serów) nabywa największy krajowy producent mleczarski, czyli Inner Mongolia MengNiu Dairy (Group) Co., Ltd. (内蒙古蒙牛乳业(集团)股份有限公司). MengNiu już wcześniej został mniejszościowym akcjonariuszem Milkground (wykupił akcje wartości 287 mln RMB/ ~43.85 mln US$ / ~159.86 mln PLN). Za kolejny pakiet akcji tej spółki MengNiu zapłaci 458 mln RMB / ~ 69.98 mln US$ / ~255.12 mln PLN. Dzięki tej transakcji firma z Mongolii Wewnętrznej zamierza rozszerzyć swoją ofertę o nowe linie serów (szczególnie dla dzieci), które zyskują w Chinach rosnącą rzeszę konsumentów. W tej niszy rynku artykułów spożywczych swoje miejsce próbują wywalczyć również Inner Mongolia Yili Industrial Group Co., Ltd.  (内蒙古伊利实业集团股份有限公司), ShangHai Bright Dairy & Food Co., Ltd.  (上海的光明乳业股份有限公司), czy też Beijing Sanyuan Food Co., Ltd.  (北京三元食品股份有限公司).

Chiński rynek serów był wyceniany w 2019 roku na 6.6 mld RMB / ~ 1.108 mld US$ / ~3.677 mld PLN. Od dekady powiększa się przeciętnie o 16% rok do roku. Do roku 2024 ma wzrastać średnio o 12% rocznie.

Sery to najszybciej rozwijający się w Chinach segment tutejszego rynku mleczarskiego i branży przetwórstwa mleczarskiego, która zdominowana jest przez zagraniczne firmy takie jak:

 • niemiecka Milkana,
 • francuska La Vache Qui Rit,
 • nowozelandzka Anchor i
 • amerykańska Kraft.

Dopiero na piątym miejscu wśród producentów mleka i przetworów mlecznych plasuje się chiński Milkground.

Era Xi Jin Pinga 习近平时代 „Przywódcy Ludu” 人民领袖  

i Komunistycznej Partii Chin 中国共产党

Koncepcja budowy bezpieczeństwa narodowego

Jak zwykle poza Chinami nie poświęcono zbyt wiele uwagi niedawnej wypowiedzi Sekretarza Generalnego Komitetu Centralnego KPCh (中国共产党中央委员会) Xi Jin Pinga 习近平, której udzielił podczas zeszłotygodniowego spotkania członków Biura Politycznego poświęconej dyskusji na temat strategii budowania nowoczesnego socjalistycznego kraju. Wypowiedź to istotna, zawierała bowiem 10 wymogów dotyczących wdrażania ogólnej koncepcji bezpieczeństwa narodowego. Ponieważ staramy się wykazać, że w Chinach gra się w otwarte karty, przedstawiamy owe 10 wymogów, ku pamięci.

 1. Utrzymanie absolutnego przywództwa partii nad kwestiami bezpieczeństwa narodowego, przestrzeganie scentralizowanego i jednolitego kierownictwa KC partii oraz zwiększenie udziału komitetów partyjnych (grup partyjnych) na wszystkich szczeblach w procesie wdrożenia tego bezpieczeństwa.
 2. Przestrzeganie określonej „ścieżki bezpieczeństwa narodowego z chińskimi cechami”, przestrzeganie organicznej jedności (nierozerwalności) bezpieczeństwa politycznego, gospodarczego i mieszkańców kraju oraz supremacji interesów narodowych, jako fundamentu (gwaranta) ochrony suwerenności, integralności terytorialnej państwa.
 3. Przestrzeganie nadrzędnego celu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi; jest ono dla ludzi i zależy od ludzi. Oni są podstawową siłą (źródłem) tego bezpieczeństwa.
 4. Utrzymywanie interakcji i równowagi między ekonomiczno-społecznym rozwojem wysokiej jakości, a zapewnieniem bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Rozwój nowych technologii oraz wspieranie innowacyjności w tej dziedzinie są dobre również dla gospodarki.
 5. Nadal niezbędne jest stawianie na pierwszym miejscu bezpieczeństwa politycznego, utrzymywanie pewnego reżimu w jego ramach, jak i w całym systemie.
 6. Ciągłe koordynowanie rozwoju bezpieczeństwa we wszystkich obszarach – tradycyjnych i nie tradycyjnych, pełne wykorzystywanie dostępnych narzędzi polityki krajowej w tym zakresie.
 7. Wzmożenie wysiłków na rzecz zapobiegania i rozwiązywania zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego w istotnych sektorach, poprawa możliwości przewidywania ryzyka zagrożenia bezpieczeństwa, usprawnienie działań związanych z odkrywaniem i likwidacją w zarodku poważnych zagrożeń.
 8. Utrzymywanie i rozwijanie współpracy międzynarodowej w zakresie bezpieczeństwa, praworządności, strategii win-win, promowanie wspólnej, kompleksowej pracy i koncepcji globalnego bezpieczeństwa, budowa społeczności globalnej w oparciu o ideę budowania wspólnej przyszłości.
 9. Rozwój oraz modernizacja krajowego systemu bezpieczeństwa w oparciu m.in. o prawo, naukowe standardy i skuteczną implementację. Zwiększenie zdolności tegoż systemu do korzystania ze zdobyczy nauki i technologii.
 10. Wspieranie budowania kadr bezpieczeństwa narodowego pod przewodnictwem partii wdrażającej „ideę budowy niezniszczalnego kraju”.

Powyższe zasady mogą wydawać się niezbyt odkrywcze, ogólnikowe. Ale jak to zwykle bywa w przypadku komunikatów chińskich władz trzeba czytać (ze zrozumieniem) kolejne linie tekstu, ale też chwytać to, co między wierszami.

Chiński program kosmiczny według Xi

XiangGang/HongKong 香港 – AoMen/Makao 澳门 – Tajwan 台湾

Hong Kong

Od 2016 roku trwa proces ujednolicania prawa Hong Kongu z tym obowiązującym na terenie Chin kontynentalnych. Prace nabierają tempa zwłaszcza w obszarze prawa cywilnego, jak i handlowego. Do istniejącego już pakietu uregulowań włączono ostatnio porozumienie o wzajemnym uznawaniu orzeczeń arbitrażowych. To bardzo istotne posunięcie wobec wciąż istniejących różnic prawnych przy jednoczesnej dużej liczbie sporów handlowych i cywilnych, które wymagają rozwiązania prawnego, a które niekoniecznie je znajdą przed sądami.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wszyscy urzędnicy zatrudnieni w administracji hongkońskiej zostali zobligowani do podpisania deklaracji lojalności wobec władz swego regionu, jak i poparcia dla “Ustawy zasadniczej Specjalnego Regionu Administracyjnego XiangGang/HongKongu Chińskiej Republiki Ludowej” (中华人民共和国香港特别行政区基本法) oraz do złożenia publicznej przysięgi, iż będą przestrzegać w swej pracy (i poza nią) zasad odpowiedzialności, prawa i działać w zgodzie z decyzjami rządu (lokalnego). Urzędnicy powinni podpisać deklarację i złożyć przysięgę do końca stycznia 2021 roku. Osoby, które nie wypełnia tego obowiązku, nie będą mogły sprawować żadnych funkcji, ani obejmować jakichkolwiek stanowisk w administracji Hong Kongu.

Wiadomym jest, że jednym z głównych źródeł dochodu regionu (oprócz finansów i handlu) jest turystyka (17.9% PKB w 2019 roku). Tymczasem jak infomuje the Hong Kong Tourism Board (香港旅游发展局) w listopadzie br. do Hong Kongu z zagranicy przybyło… 5,962 osób. To spadek o… 99.8% w porównaniu z listopadem 2019 roku. Od początku roku Hong Kong odwiedziło niespełna 3,564 milionów zagranicznych przybyszów. To daje wynik gorszy o 93.2% w porównaniu z zeszłym rokiem. Liczby te nie uwzględniają osób przybywających do Hong Kongu z Chin kontynentalnych. Ale i w tym przypadku dane są dramatyczne. Od początku 2020 roku do Hong Kongu przyjechało o 93.5% mniej Chińczyków Ludowych niż przed rokiem.

Ruch na ulicach Hong Kongu mniej niż niewielki….

 

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 52/2020 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button