Wiadomości

Chiny: W roku 2012 wynagrodzenia wzrosły o 13,14%

Według raportu firmy doradczej Adafaith w minionym roku wynagrodzenia w Chinach wzrosły średnio o 13,14%. Przewiduje się jednocześnie, że w bieżącym roku wzrosną o 12,76%. Tendencja spadkowa wzrostu wynagrodzeń ma oczywiście związek ze spowolnieniem chińskiej gospodarki oraz obniżeniem indeksu zakupów konsumenckich.

W swojej "Białej Księdze" opublikowanej w zeszłym tygodniu a dotyczącej m.in. wynagrodzeń w Chinach firma Adafaith informuje, że ponad połowa przedsiębiorstw badanych przez nią podniosła płace swoim pracownikom w roku 2011. Podwyżki dla kadry zarządzającej wyniosły nawet 30%.

Płace wzrosły najbardziej w zachodniej części kraju, gdzie przenosi się produkcja ze wschodnich prowincji. Średni wzrost wyniósł 14,35%. Największe miasta takie jak Pekin, Guangzhou, czy Shenzhen są bezsprzecznymi liderami jeśli chodzi o wzrost płac w roku 2011.

Firmy prywatne wyprzedziły firmy państwowe i zagraniczne pod względem skali wzrostu płac i jak przewidują analitycy Adafaith tendencja ta utrzyma się również w bieżącym roku.

Pośród profesji, które cieszyły się największymi względami pracodawców znaleźli się sprzedawcy, których płace wzrosły w zeszłym roku średni aż o 25%. O 20% wzrosły wynagrodzenia pracowników produkcji, o tyleż samo osób zajmujących się badaniami i rozwojem.

Raport porusza również problem fluktuacji kadr w chińskich przedsiębiorstwach. Średnia ilość pracowników, którzy musieli zostać zastąpieni nowymi to aż 26,8%. W firmach produkcyjnych liczba ta sięgnęła poziomu 35,6%, spośród firm świadczących wszelkie usługi 34,8%, a w firmach inżynieryjnych i konstrukcyjnych 30,2%.

Główną przyczyną porzucania pracy przez pracowników w tych sektorach są zbyt niskie wynagrodzenia, a także niezwykle niska lojalność zatrudnionych w stosunku do swoich zakładów pracy.

Źródło: WCT

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button