Wiadomości

Chiny: weryfikacja użytkowników dla ukrócenia plotek

W związku z wysiłkami rządu mającymi na celu opanowanie chińskiej społeczności internetowej, Sina Weibo, najpopularniejszy w Chinach serwis mikroblogowy, wprowadził nowy system weryfikacji danych personalnych co może znacznie ułatwić kontrolę nad użytkownikami sieci.

Według informacji opublikowanej w China Daily nowe regulacje mają ułatwić administratorowi mikroblogowego serwisu wykrywanie źródeł plotek i fałszywych wiadomości, które rozprzestrzeniane w internecie stają się zarzewiem niepokojów społecznych. 

Użytkownicy Weibo nakłaniani są obecnie do podawania swoich prawdziwych personaliów (numeru dowodu osobistego, numerów telefonów) podczas zakładania kont internetowych, te zaś weryfikowane są na podstawie policyjnych baz danych.

Osoby, które podadzą prawdziwe dane personalne otrzymają odznaczenie honorowe, widoczne na ekranie komputerów przy  swoim nicku lub nazwisku.

Powyższej weryfikacji podlegają obowiązkowo konta mikroblogowe chińskich celebrytów, osób mających wpływ na opinię publiczną oraz większych firm lub instytucji. Do tej pory pozytywną weryfikację przeszło już 300 tysięcy kont.

Sina Weibo stworzyło specjalną komórkę pracującą przez całą dobę dla monitorowania postów publikowanych na mikroblogach, aby wykrywać i usuwać wszelkie wpisy mogące naruszyć spokój publiczny. I tak na przykład stało się z plotką rozpowszechnianą w internecie przez kilka osób o tym jakoby w Pekinie pojawił się gang atakujący swoje ofiary igłami i strzykawkami z substancjami zawierającymi wirus HIV. Twórca plotki został aresztowany, a wszystkie osoby, które świadomie rozpowszechniały tą zmyśloną historię otrzymały ustne ostrzeżenie od funkcjonariuszy policji.

Użytkownicy mikroblogów powszechnie twierdzą, że nie są specjalnie zainteresowani uzyskaniem "honorowym odznaczeniem" w zamian za przekazanie swoich osobistych danych, które później mogą być wykorzystywane w niewiadomy sposób. Podejrzewają bowiem, że akcja ma na celu zacieśnienie kontroli nad przepływem różnego rodzaju informacji w chińskim internecie.


Źródło: Want China Times

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button