Wiadomości

Chiny: wielka fala powrotów

Ledwo co przez Chiny przewaliła się ogromna fala podróżnych przemieszczających się ze swoich miejsc pracy, uczelni i szkół do rodzinnych domów, a już rośnie nowa fala – w kierunku odwrotnym. Kończy się główna część Spring Festival, kończą się szkolne ferie i czas urlopów.

Czas świątecznych podróży to największa migracja ludności na świecie. Na podróże przed tegorocznym Świętem Wiosny sprzedano łącznie ponad 2 miliardy biletów kolejowych. Dla zwykłych mieszkańców oznacza to dwukrotną gehennę kupowania biletów, dostawania się do odpowiednich pociągów, autobusów, samolotów, wysiadania na odpowiedniej stacji.

powrot 3, chiny, leszek slazyk

Trudno sobie wyobrazić, że Spring Festival oznacza dla studentów czy robotników migrujących jakikolwiek odpoczynek.

powrot 1, chiny, leszek slazyk

Z mojego punktu widzenia to ciągły stres, stres i jeszcze raz stres. A z drugiej strony wydatki, wydatki i jeszcze raz wydatki. Mam wrażenie, że wędrowni robotnicy zarabiają przez cały rok głównie po to, żeby opłacić bilet do rodzinnej miejscowości, a potem do starego, lub nowego miejsca pracy. Resztę zostawiają swoim krewnym (rodzicom, małżonkom, dzieciom) na cały rok życia w rozłące.

powrot 2, chiny, leszek slazyk

Najmniejsze dzieci, póki nie muszą iść do szkoły towarzyszą swoim rodzicom w podróżach przez wielkie obszary Państwa Środka. Nie do końca świadome tego co się wokół nich dzieje, w przyszłości będą wędrować jak rodzice, a być może przyszłość gotuje dla nich coś znacznie lepszego niż życie na walizkach i workach z dobytkiem.

powrot 4, chiny, leszek slazyk

Fala powrotów do szkół, uczelni i miejsc pracy będzie trwała co najmniej do 10 lutego. Powtórzy się dopiero za rok, wraz z kolejnym Świętem Wiosny. A tymczasem niech trwa Rok Smoka. I niech to będzie jeden z tych najłagodniejszych smoków. Najlepiej po prostu pluszowy.

Leszek Ślazyk

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button