Wiadomości

Chiny: Wielkie hamowanie chińskiej gospodarki trwa

HSBC i Markit Economics opublikowały dziś nad ranem wstępne sierpniowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, kalkulowane na bazie 85-90% odpowiedzi udzielonych przez przedsiębiorców z tego sektora w comiesięcznej ankiecie przeprowadzanej przez Markit Economics.

Wstępny odczyt głównego wskaźnika PMI w sierpniu ukształtował się na poziomie 47,8, najniższym od 9 miesięcy. Wstępny sierpniowy odczyt jest niższy od wstępnego lipcowego odczytu tego wskaźnika (49,5), jak i od finalnego odczytu z minionego miesiąca (49,3).

Autorzy opracowania sierpniowych danych zwracają również uwagę na najszybsze osłabienie wskaźnika nowych zamówień eksportowych od marca 2009 roku.

Komentując wstępne sierpniowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC do spraw Chin, powiedział: "Spadająca liczba zamówień spowodowała spadek sierpniowego wstępnego odczytu PMI do najniższego poziomu od 9 miesięcy, sugerując, że chińscy producenci nadal borykają się z globalnymi zawirowaniami. Aby osiągnąć zadeklarowany cel stabilizacji wzrostu gospodarczego i rynku pracy, Pekin musi przyspieszyć wprowadzanie środków łagodzących w celu zwiększenia inwestycji w insfrastrukturę w nadchodzących miesiącach".

Od jakiegoś czasu powtarza się to samo zalecenie specjalistów z Markit i HSBC, czyli sugestia przyspieszenia wprowadzania środków łagodzących. Jakimi środkami łagodzącymi może dysponować Pekin? Czy są nimi inwestycje w infrastrukturę? A może uwolnienie – ponowne – cen nieruchomości? No bo gdzie i w co w Chinach inwestować? Albo w infrastrukturę, albo  nieruchomości, których ceny już dawno przestały mieć związek z rzeczywistością.Chiny są ogromne zarówno pod względem geograficznym, jak również demograficznym. Dzisiaj większość chińskich włodarzy zapewne mówi sobie po podróżach europejskich: "Małe państwo – mały kłopot. Duże państwo – duży kłopot". Z punktu widzenia machiny ekonomicznej jaką jest Hong Kong pewne sprawy wydają się proste i oczywiste. Z perspektywy Pekinu nic nie jest już takie proste jak kiedyś. A oczywistością jedyną jest wiodąca rola rządzącej KPCh.

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Show More

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button