Wiadomości

Chiny wprowadzają cła antydumpingowe na materiały fotograficzne

Jak informuje dzisiaj China Daily Chiny wprowadziły cła antydumpingowe na materiały fotograficzne importowane z USA, Japonii i Europy (UE). Według opinii chińskich ekspertów jest to symboliczne ostrzeżenie wobec partnerów zagranicznych, którzy ostatnimi czasy zintensyfikowali śledztwa eksportowanych przez Chiny.

Według oficjalnego komunikatu Chiny rozpoczęły śledztwo w sprawie cen importowanych materiałów fotograficznych w grudniu 2010 roku na wniosek chińskiego producenta Luckyfilm Co Ltd.Wynikiem śledztwa jest nałożenie na importerów następujących ceł:

Kodak Ltd musi uiszczać 19.4% cała

Fujifilm Manufacturing Europe BV 17.5% cła

pozostali importerzy z Japonii i UE 28.8%.

Li Qiang, prezes Kodak China, powiedział, że jego firma nie prowadzi działalności, która wymagałaby wspierania importu poprzez państwowe subsydia. Dzięki marce i jakości Kodak sprzedaje materiały dla profesjonalistów w Chinach pomimo faktu, iż są to najdroższe materiały na chińskim rynku. Zatem zarzut, że Kodak niszczy lokalnych producentów zaniżając ceny jest co najmniej bezzasadny.

Fujifilm powstrzymało się od komentarzy.

Song Hong ekonomista z Instytutu Ekonomii i Polityki Światowej przy Chińskiej Akademii Nauk Społecznych powiedział, że nowe regulacje dotyczące cła w jakimś stopniu mają związek z częstymi przypadkami śledztw wszczynanymi przeciwko chińskim eksporterom przez USA, Japonię i UE.

Jak więc widać Chiny delikatnie grożą palcem ostrzegając przed wojną cenową w przypadku, gdyby działania krajów importujących z Chin zagroziły i tak słabnącemu eksportowi Państwa Środka.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button