Wiadomości

Chiny: wybory do Dumy odzwierciedlają wolę rosyjskiego społeczeństwa

PEKIN – Zgodnie z oświadczeniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych ChRL rząd Chin Ludowych wyraża głębokie przekonanie, że ogłoszone wyniki wyborów do rosyjskiej Dumy są odzwierciedleniem prawdziwej woli rosyjskiego narodu.

Chiny przyjmują z szacunkiem wybór dokonany przez naród rosyjski i zamierzają wspierać Rosję w podążaniu przez nią jej własną, niezależną drogą. – powiedział rzecznik prasowy MSW ChRL Hong Lei na konferencji prasowej, która odbyła się wczoraj.

Wybory parlamentarne w Rosji monitorowało ponad 700 zagranicznych obserwatorów, którzy w większości potwierdzili prawidłowość przeprowadzonych wyborów i prawdziwość ich rezultatów.

Wybory do Dumy odbyły się w Rosji w ostatnią niedzielę, a z dotychczasowych podsumowań głosów z większości okręgów wyborczych wynika, że wybory wygrała partia "Jedna Rosja" identyfikowana z osobą Władymira Putina.

Wyniki wyborów w Rosji kwestionowane są przez niektórych zagranicznych polityków. Sekretarz Stanu Hillary Clinton stwierdziła w zeszłym tygodniu, że wybory te "nie były ani wolne, ani sprawiedliwe". Z tym zdaniem zdaje zgadzać się część rosyjskiego społeczeństwa. Od niedzieli w największych miastach Rosji odbywają się różnej wielkości demonstracje Rosjan wzywających władze do ujawnienia prawdziwych wyników wyborów, lub ich powtórzenia.

Źródło: Xinhua News Agency

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button