Wiadomości

Chiny wycofują ze sprzedaży “plastikowe leki”

PEKIN – Państwowa Administracja Pożywienia i Leków (SFDA) nakazała wiodącej firmie farmaceutycznej GlaxoSmithKline Plc. (GSK) wycofać ze sprzedaży antybiotyk z dodatkiem plastyfikatorów.

Przeprowadzone przez SFDA badania wykazały, że rozprowadzana na terenie Chin przez GSK amoksycyklina i potas klawulanowy zawierają szczątkowe ilości substancji na bazie ftalanu, którego używa się w celu zwiększenia elastyczności tworzyw sztucznych.

SFDA zaapelowało o natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży i produkcji antybiotyku oraz nakazało wycofać znajdujący się już w aptekach produkt z obiegu.

Podobna sytuacja miała niedawno miejsce w Hong Kongu i na Tajwanie – władze nakazały jednemu z brytyjskich koncernów farmaceutycznych wycofanie ze sprzedaży Augmentinu, leku dla dzieci, w którym również wykryto plastyfikatory.

Zasadnicza wątpliwość to kwestia prawdziwych intencji władz. Decyzje mogą być podyktowane rzecz jasna troską o obywateli. Z drugiej jednak strony pojawia się poważne podejrzenie, że postanowienia urzędników mogły być zainicjowane przez przedstawicieli lokalnych firm farmaceutycznych, którzy postanowili poprawić nieco standard urzędniczej egzystencji pokaźnymi kwotami.

 

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button