Wiadomości

Chiny wydają wojnę nielegalnym mediom

Władze ChRL rozpoczęły specjalną kampanię mającą na celu ograniczenie działalności niezalegalizowanych mediów oraz "fałszywych" dziennikarzy i reporterów. Według oświadczenia wydanego przez agendę rządową kampania ta jest częścią programu dotyczącego podniesienia jakości krajowych mediów.

Akcja prowadzona będzie wspólnie przez Główne Biuro Prasy i Publikacji oraz Narodowe Biuro do spraw Pornografii i Nielegalnych Publikacji, trwać zaś będzie do końca grudnia bieżącego roku.

Zgodnie z oświadczeniem kampania będzie przede wszystkim skierowana przeciw nielegalnie wydawanym gazetom i magazynom oraz publikacjom dystrybuowanym w Chinach natomiast zarejestrowanych poza granicami ChRL. Innym ważnym celem tych działań będzie likwidacja wszystkich organizacji medialnych działających bez zezwolenia odpowiednich organów państwowych, szczególnie takich, które działają pod zagranicznymi tytułami, czy nazwami, jak również ukrócenie działalności różnych firm konsultingowych, które pod przykrywką tej działalności zajmują się wydawaniem nielegalnych publikacji.

Zgodnie z chińskimi przepisami dotyczącymi publikacji wszelkie zagraniczne publikacje dystrybuowane w Chinach muszą uzyskać specjalne licencje odpowiednich instytucji centralnych. Wydawcy zagraniczni, agencje prasowe, wydawnictwa działające bez licencji uważane są za nielegalne.

Działania określone w oświadczeniu rządowym obejmują również fałszowane lub "nieodpowiednie" reportaże, które naruszać mogą obiektywizm dziennikarski. Fałszywi dziennikarze, włączając w to pracowników agencji prasowych działających bez aktualnych legitymacji prasowych będą również objęci skutkami ogłoszonej kampanii. Oznacza to konfiskatę używanego sprzętu reporterskiego (aparaty, kamery, urządzenia do nagrywania dźwięku), konfiskatę nielegalnych wydawnictw oraz urządzeń służących do ich przygotowania i produkcji. Do działań takich skierowani zostaną pracownicy Biura Bezpieczeństwa Publicznego.

Główne Biuro Prasy i Publikacji poinstruowało dodatkowo dziennikarzy, aby wykorzystywali prawidłowo źródła swoich wiadomości, a także same pozyskane wiadomości. Powinny one bazować co najmniej na 2 niezależnych od siebie źródłach w przypadku publikacji krytycznych, natomiast materiały fotograficzne lub video nie mogą wykazywać żadnych śladów manipulacji lub fałszerstwa.

Główne Biuro Prasy i Publikacji postanowiło rozpocząć kampanię w związku z narastającą liczbą fałszywych lub niewłaściwych publikacji, których od początku bieżącego roku doliczono się aż 160.

Łza mi się w oku kręci kiedy przypomnę sobie niedawne żale i tych z lewej, i tych z prawej strony ruchawek z 11 listopada w Warszawie. Jakże relatywne jest poczucie ograniczania wolności, szczególnie tam, gdzie każdy może właściwie powiedzieć co mu ślina na język przyniesie. Szczerze radzę: przestańcie biadolić, tylko korzystajcie pełnymi garściami. Póki możecie….

Źródło: Want China Times

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button