Wiadomości

Chiny: Yuan będzie główną walutą ASEAN

NANNING – podczas 8 edycji targów Expo dla krajów Południowo-Wschodniej Azji będących członkami porozumienia gospodarczego ASEAN, które odbywają się w Nanning, stolicy regionu Guangxi Zhuang, miała miejsce Konferencja Współpracy Finansowej i Rozwoju. Podczas Jednym z najważniejszych celów piątkowej konferencji było uzgodnienie warunków, na których chiński yuan stanie się główną walutą w rozliczeniach handlowych pomiędzy krajami ASEAN.

Jin Qi, asystentka prezesa Ludowego Banku Chin oświadczyła w sobotę, że rozmowy i prace nad projektem są mocno zaawansowane, a odpowiednie porozumienie powinno zostać podpisane przed końcem tego, lub na początku następnego roku.

Wedle słów Jin Qi państwa członkowskie ASEAN mają duże zaufanie do chińskiej waluty, która charakteryzuje się bezkonkurencyjną na świecie stabilnością. W tej chwili główną walutą stosowaną w wymianie międzynarodowej na obszarze ASEAN jest amerykański dolar. Jednak w obliczu problemów amerykańskiej gospodarki przekładającej się na wartość i stabilność waluty tego kraju państwa ASEAN optują za uznaniem chińskiego yuana za walutę wymienialną, aby na niej oprzeć swój handel zagraniczny. Jednym z poważnych argumentów za jest wzrost wartości yuana o około 30% w stosunku do dolara od roku 2005 kiedy to Pekin zdecydował się na odejście od sztywnego kursu RMB do dolara. Drugim argumentem ma być według Jin Qi fakt, że władze ChRL prowadzą politykę uelastyczniania kursów własnej waluty wobec walut innych państw, aczkolwiek pod czujną i rozważną kontrolą.

asean, chiny, leszek slazyk

Państwa ASEAN

Informacja przekazana przez pracownika najważniejszego chińskiego banku oznacza kolejną przegraną Zachodu w trwającej ekonomicznej rozgrywce. Jeśli faktycznie dojdzie do podpisania porozumienia czyniącego yuana walutą wymienialną na terenie ASEAN, w krótkim czasie chińska waluta wypchnie z rynku amerykańskiego dolara. Bez wątpienia z korzyścią dla Chin. A jak wpłynie to na USA i na Europę? Tego z pewnością nie zdradzi nam żaden z krajowych analityków walutowych. Panowie zajęci są kłopotami "strefy euro". Może i dobrze, ale obawiam się, że obecne kłopoty to pikuś w porównaniu z możliwym starcie euro z yuanem wymienialnym w Azji. Ale co ja tam wiem….

Ciekawe jakimi samochodami zaczną jeździć w przyszłym roku wszyscy sygnatariusze porozumienia. Jakieś typy?

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button