Wiadomości

Chiny: zakaz palenia w pomieszczeniach publicznych

PEKIN – Z dniem dzisiejszym wchodzi w życie na terenie Chińskiej Republiki Ludowej poprawiona wersja ustawy zakazującej palenia tytoniu w pomieszczeniach.

Ministerstwo Zdrowia dokonało ostatecznych poprawek w tekście ustawy, która zakazuje Chińczykom palenia w zamkniętych pomieszczeniach. Zgodnie z brzmieniem wersji poprawionej, za narażenie osób niepalących na uszczerbek na zdrowiu wynikający z wdychania przefiltrowanego dymu papierosowego – czyli tak zwanego biernego palenia –  przewidziane są kary grzywny.

Poprawki miały na celu objęcie ustawą większej ilości miejsc publicznych, o których wcześniej ustawa nie wspominała, czyli na przykład hoteli czy restauracji.

W związku z oficjalnym komunikatem nurtuje mnie jedna myśl: jak władze Chin zamierzają wyegzekwować postanowienia ustawy antynikotynowej? Większość palących Chińczyków ma do zakazów stosunek taki jak na poniższym zdjęciu:

Palenie tytoniu to w Chinach zwyczaj powszechny, szczególnie wśród warstw biedniejszych. Pali się wszędzie, pali się bardzo dużo. Paczka papierosów kosztuje w Chinach od 50 groszy, aż po 300 (TRZYSTA!!!) złotych. Te najdroższe to papierosy Panda, ulubiona marka Deng Xaopinga.

Nieco tańsze są papierosy, które palił inny sławny chiński palacz tytoniu, Mao Zedong. Mao preferował wprawdzie papierosy zagraniczne marki 555, ale czasem pozwalał sobie na odstępstwo na rzecz papierosów Zhonghua:

Te stały się tradycyjnym upominkiem dla mężczyzn, z którymi chcemy zrobić w Chinach jakiś interes. Nie wszyscy lubią specyficzny smal i zapach ulubionych chińskich papierosów Przewodniczącego, ale wszyscy docenią taki "drobny" gest w postaci "rakiety" tych przednich "fajek".

Ministerstwo Zdrowia ChRL ogłaszając batalię antynikotynową wyruszyło na wojnę długą i wymagającą ogromnej cierpliwości. Szanse powodzenia widzę w dużych miastach. Wielu młodych mieszczuchów kojarzy palenie z biedą, z brakiem kultury, z czymś czego raczej trzeba się wstydzić. Na chińskiej wsi jednak, a mieszka tam ogromna większość Chińczyków, palenie jest czymś naturalnym, nie kojarzącym się w żaden sposób z zagrożeniem zdrowia.

 

Źródło: The Global Times, beta.chiny24.com, SCMP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button