Wiadomości

Chiny: zakup bombowców T-22M3 potwierdzony

Jak poinformowała Agencja Xinhua Rosja podjęła ostatecznie decyzję o sprzedaży Chinom linii produkcyjnej bombowca dalekiego zasięgu  Tu-22M3 za kwotę 1,5 miliarda dolarów. Transakcja ta jest następstwem porozumienia podpisanego 2 lata temu w ramach Amerykańsko – Chińskiej Komisji ds Nadzoru Ekonomicznego i Bezpieczeństwa. Bombowiec produkowany w Chinach będzie nosił nazwę Hong-10.

W chwili obecnej chińskie siły lotniczej wykorzystują wciąż bombowce średniego zasięgu Tu-16, które produkowane były jeszcze w czasach Związku Radzieckiego i wykorzystywane przez ZSRR jako główne narzędzie prowadzenia nalotów bombowych. Pomimo faktu, że bombowce wyposażono w rakiety odpowiadające swoją klasą amerykańskim Tomahawkom, czyli ponaddźwiękowym rakietom dalekiego zasięgu, niezawodnym  każdych warunkach pogodowych, Rosja wycofała maszyny ze swojego arsenału w zeszłej dekadzie. Maszyny były po prostu przestarzałe.

Chiny wyraziły wolę zakupu samolotów Tu-22M3 już w 1998, ale Moskwa odrzuciła propozycję obawiając się zmian w równowadze układu sił w Azji Wschodniej.

Bombowiec Hong-10, będzie produkowany w całości w Chinach za wyjątkiem silników, które dostarczy strona rosyjska. Zgodnie z planami dowództwa chińskiego lotnictwa samoloty zaczną swoją służbę w drugiej połowie przyszłego roku. W ramach pierwszego etapu porozumienia z Rosją Chiny wyprodukują 36 takich maszyn. Armia ChRL uzyska w ten sposób jeden z najszybszych bombowców świata, samolot zdolny do przenoszenia broni jądrowej, a dzięki swojemu zasięgowi pozwalający kontrolować przestrzeń powietrzną nad Morzem Południowochińskim, Wschodniochińskim, a nawet Pacyfikiem Zachodnim.

Hong-10 będzie miał możliwość tankowania w powietrzu dzięki czemu może utrzymywać się w powietrzu przez długi czas i osiągać bardzo odległe cele. Gra o panowanie nad Pacyfikiem przechodzi na wyższy poziom.

Źródło: Xinhua News Agency

 

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button