Wiadomości

Chiny: Zawalony most zabija 3 osoby i rani 5 innych

HARBIN : Dzisiaj wcześnie rano w stolicy prowincji Heilongjiang zawaliło się przęsło estakady samochodowej. 100 metrowy odcinek mostu zawalił się kiedy znajdowało się na nim kilka ciężarówek. W wyniku upadku z wysokości 30 metrów na miejscu zginęły 3 osoby a 5 zostało poważnie rannych.

Według informacji dyrektora komitetu budowlanego Harbinu Sun Qingde, 100 metrowa sekcja estakady, będącej częścią systemu drogowego łączącego z mostem Yangmingtan, a znajdująca się około 3,5 kilometra od głównej części tegoż mostu zawaliła się o godzinie 5:30 rano. Estakada posadowiona na pojedynczych podporach przechyliła się w pewnym momencie, oddzieliła od pozostałych części mostu o przewróciła na bok. Zagarnęła ze sobą auta, które akurat znalazły się na tym fragmencie jezdni.

Most Yangmingtan został otwarty w listopadzie zeszłego roku. Jego budowa kosztowała prawe 2 miliardy yuanów (miliard złotych). Jego zadaniem jest łączenie dwóch brzegów rzeki Songhua w Harbinie. Posiada w sumie 8 jezdni i ma 15,5 kilometra długości.

Yangmingtan, chiny, leszek slazyk, 2

Zawalenie się części mostu w Harbinie jest co najmniej 6 tego typu katastrofą budowlaną w Chinach w ostatnich 12 miesiącach. Najgłośniejsze były katastrofy w Pekinie i w Hangzhou. We wszystkich przypadkach winę kładziono na karb błędów konstrukcyjno-budowlanych oraz przeładowanych aut ciężarowych. I tym razem podejrzenia władz idą w podobnym kierunku.

Źródło: China Daily

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button