Wiadomości

Chiny zbudują własną stację kosmiczną

PEKIN – Chiny formalnie uruchomiły program budowy własnej stacji kosmicznej. Rzecznik prasowy programu kosmicznego poinformował, że relatywnie duże orbitalne laboratorium kosmiczne zacznie pracować w roku 2020.

Chiny zamierzają skonstruować i umieścić na orbicie pierwszy moduł przyszłej stacji orbitalnej w 2016 roku. Zespół pracujący nad projektem będzie się koncentrował na rozwiązaniu problemów dotyczących ochrony życia astronautów, zapewnienia im odpowiednich warunków do pracy i przebywania przez długi czas w przestrzeni kosmicznej, jak również na doborze odpowiedniej aparatury badawczej, która pozwoli zrealizować cele projektu.

Główna kabina mieszkalna oraz drugi moduł laboratoryjny mają być umieszczone na orbicie w roku 2020. Po umieszczeniu wszystkich elementów stacji w przestrzeni kosmicznej nastąpi najważniejszy moment tej fazy projektu, czyli montaż poszczególnych modułów w sprawnie działającą całość.

Rzecznik projektu powiedział, że jest on konsekwencją dotychczasowych osiągnięć chińskiego projektu kosmicznego. Będzie zatem wykorzystywał takie osiągnięcia technologiczne jak statek kosmiczny Shenzhou, rakietę nośną Długi Marsz F, jak również wykorzystywane w tej chwili miejsca startu i lądowania.

Chiny planują wystrzelenie dwóch statków bezzałogowych Tiangong-1 oraz Shenzhou-8 w 2011, które mają za zadanie przeprowadzić na orbicie ziemi próbę dokowania. Od powodzenie tej próby zależy przystąpienie do następnych etapów projektu.

Tiangong-1 będzie przekształcony w laboratorium orbitalne po łączeniach z rakietami Shenzhou-8, Shenzhou-9 i Shenzhou-10, z których 2 ostatnie będą wynosić w przestrzeń kosmiczną po 2 astronautów każdy.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button