Wiadomości

Chiny: zmniejszają się rezerwy walutowe, spada PKB

PEKIN – Chiński bank centralny podał w sobotę, że kwota rezerw walutowych Chin w ostatnim kwartale 2011 roku zmalała o 20,6 miliarda dolarów w porównaniu z kwartałem poprzedzającym. Spadek wielkości rezerw walutowych Chin zanotowano po raz pierwszy od 1998 roku. ChRL jest obecnie największym posiadaczem rezerw w obcych walutach na świecie.
Zgodnie z informacją Ludowego Banku Chin tendencja wzrostowa jeśli chodzi o rezerwy walutowe utrzymywała się do końca października 2011 roku, ale w listopadzie ich suma spadła o 52,9 miliardów dolarów, a w grudniu o kolejne 39,8 miliarda dolarów. Wprawdzie wielkość rezerw walutowych liczona rok do roku wzrosła w porównaniu z rokiem 2010 z poziomu 2,85 bilionów dolarów do 3,18 biliona dolarów, jednak rezultaty finansowe ostatniego kwartału 2011 roku wyraźnie wskazują, że gospodarka Chin zwalnia. Ma to mieć związek zarówno z sytuacją ekonomiczną największych gospodarek świata, jak również z wysiłkami Pekinu mającymi na celu schłodzenie chińskiej gospodarki zagrożonej między innymi bańkami spekulacyjnymi na rynku nieruchomości.

Jednocześnie bank Goldman Sachs Asia przewiduje, że w bieżącym roku wzrost PKB ChRL osiągnie po raz pierwszy od 30 lat poziom mierzony jednocyfrowo. W zależności od opinii może to być od 8,1% do 8,7%. Rząd w Pekinie zgadza się z tymi zapowiedziami co łatwo można dostrzec czytając artykuły dotyczące chińskiej ekonomii publikowane w oficjalnej prasie i doniesieniach agencji Xinhua.

I tak jeśli chodzi o przewidywania ekonomistów możemy domniemać, że będą one bliskie prawdy, to z pewnością ci sami ekonomiści nie są w stanie dać jasnej odpowiedzi jak takie spowolnienie gospodarki może wpłynąć na same Chiny. Większość specjalistów zakłada, że "Chiny dadzą sobie jakoś radę". Problem w tym, że przywódcy ChRL nie mogą w tej chwili podejmować decyzji w oparciu o doświadczenia innych krajów. Nikt przed nimi, ani prawdopodobnie nikt po nich nie rozpędził do takiego stopnia tak wielkiego tworu gospodarczego. Nikt zatem nie wie, czy konstrukcja jest w stanie wytrzymać gwałtowne wytracanie szybkości, czy też może rozleci się na kawałki.

Źródło: China Daily, Want China Times

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button