Wiadomości

Chiny “zszokowane” wypowiedzią japońskiego ministra

PEKIN – Chiny są głęboko zszokowane komentarzem Seijiego Maehary, ministra spraw zagranicznych Japonii, dotyczącym reakcji Chin na zatrzymanie przez Japończyków załogi chińskiego trawlera po kolizji na morzu 7 września tego roku.

Seiji Maehara stwierdził bowiem, że reakcja Chin była “histeryczna”. Chiński rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Ma Zhaoxu stwierdził, że rząd chiński jest głęboko zszokowany tego rodzaju wypowiedzią osoby pełniącej funkcję ministra spraw zagranicznych. Leży w fundamentalnym interesie obu krajów, powiedział Ma, aby poprawić i rozwinąć przyjazne stosunki chińsko-japońskie. Tymczasem ostatnie wypowiedzi japońskich dyplomatów zdają się świadczyć o braku woli współpracy z ich strony.

Ma wezwał Japonię do podjęcia realnych działań oraz okazania szczerej woli poprawy relacji wzajemnych poprzez wzięcie udziału w rozmowach, w ramach serii spotkań przywódców państw Azji Wschodniej, które planowane są pod koniec tego miesiąca w Hanoi.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button