Wiadomości

Chiny: zupa z płetwy rekina znika z menu urzędników

Chińska Rada Państwa zamierza zakazać zamawiania zupy z płetwy rekina w ramach posiłków fundowanych przez pracowników państwowych. Zakaz ten dotknie najbardziej firmy zajmujące się połowem i przetwórstwem rekinów, jako, że Chiny są największym konsumentem rekiniego mięsa, zaś ze względu na cenę zupy z płetwy rekina, potrawa ta najczęściej znajdowała się w menu urzędników biesiadujących na koszt państwa.

Decyzja Rady Państwa ChRL spotkała się z żywym odzewem ze strony kręgów ekologów, którzy od wielu lat zwracali uwagę na problem. Firmy poławiające rekiny zainteresowane są zazwyczaj wyłącznie płetwami grzbietowymi. Dlatego też rybacy wyłowionym rekinom najczęściej odcinają tą płetwę, a ryby wrzucają z powrotem do wody, gdzie te giną wykrwawiając się. Rada Państwa ChRL potwierdza, że podejmuje swoją decyzję pod wpływem nacisku środowisk ekologicznych, ale również po to, aby nie obciążać tego typu wydatkami podatników. Zakaz w całych Chinach zacznie obowiązywać w ciągu najbliższych 3 lat.

Chiny zupa z płetwy rekina znika z menu urzędników, chiny, leszek slazyk, 2

Jin Peihua, szef Szanghajskiego Stowarzyszenia Restauracyjnego twierdzi, że oficjalny zakaz dotyczący wykluczenia zupy z rekiniej płetwy z menu urzędników nie wpłynie na sytuację firm poławiających i przetwarzających ryby i owoce morza. W istocie zupa z rekina zniknęła z zamówień restauracyjnych opłacanych z państwowej kasy już jakiś czas temu. Biesiadnicy tacy bowiem zamiast zupy z płetwy rekina zamawiają częściej nie mniej kosztowne potrawy z homarów, królewskich krabów, czy oceanicznych mięczaków.

Wysokie ceny rekinich płetw – jak to w Chinach – uruchomiły biznes podróbkowy. Wielu konsumentów przestało zamawiać tą zupę obawiając się, że jest ona gotowana na bazie produktów udających rekinią płetwę. Dlatego – według Jin Peinhua – spożycie zupy z rekina spada w Szanghaju gwałtownie na przestrzeni ostatnich 2 lat.

Źródło: Want China Times, First Financial Daily

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button