Wiadomości

Chiny zwalniają tempo

Bank HSBC i firma Markit Economics, niezależna, globalna organizacja będąca dostawcą najbardziej wpływowych badań gospodarczych na świecie, opublikowały dziś rano najnowsze, listopadowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego. Dane te wskazują na osłabienie aktywności tego sektora – finalny wskaźnik PMI spadł z poziomu 51 odnotowanego w październiku do 47,4 w listopadzie.

Odczyt ten sugeruje najszybsze tempo pogarszania warunków w chińskim sektorze przemysłowym od marca 2009 roku. Finalny odczyt jest  nieco słabszy od wstępnego odczytu opublikowanego tydzień temu (HSBC China Flash PMI wyniósł 48,0).

Komentując najnowsze dane HSBC PMI Chińskiego Sektora Przemysłowego, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:
"Ostateczny listopadowy odczyt wskaźnika PMI wskazuje na ostre pogorszenie warunków w chińskim sektorze przemysłowym. Wraz z szybszym niż oczekiwano osłabieniem inflacji, może to oznaczać, że tempo wzrostu stanie się dla Pekinu ważniejszym problemem niż inflacja. Może to spowodować łagodzenie polityki już pod koniec tego roku. W związku z zastosowaniem środków łagodzących w nadchodzących miesiącach, Chiny nadal mogą osiągnąć stopę wzrostu gospodarczego przekraczającą 8% w przyszłym roku".

Wskaźnik PMI to mówiąc w uproszczeniu informacja zwrotna od kupców i zaopatrzeniowców kilkuset dużych firm z różnych branż informujących okresowo o poziomach zakupów surowców, materiałów i komponentów dla potrzeb swoich firm. Czym większe zakupy i wynikające z nich zapasy, tym większe otrzymane zamówienia od klientów, tym większe planowane produkcje. Spadający poziom zapasów oznacza malejące plany dotyczące produkcji, a więc i zamówień. Biorąc pod uwagę zbliżający się Spring Festival powinniśmy mieć do czynienia z "peak season", szczytowym okresem produkcyjnym. Jeśli tendencja pogłębi się w grudniu, może to oznaczać, że wiosną kryzys globalny dotknie również Chiny. Jakiś czas temu chińscy ekonomiści ostrzegali, że poziomem krytycznym dla chińskiej gospodarki jest wzrost PKB poniżej 8,5% w skali roku. Poniżej tego poziomu chińska gospodarka może doznać bardzo poważnej i groźnej zadyszki.

Kto jej dozna wcześniej? Zachód czy Chiny?

Leszek Ślazyk

Źródło: HSBC Polska

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button