Wiadomości

Chiny zwiększają rezerwy w dolarach amerykańskich

PEKIN/WASZYNGTON – Chiny powiększyły swoje rezerwy w amerykańskich papierach dłużnych w lipcu po dwóch miesiącach sprzedaży amerykańskich obligacji. Wbrew wcześniejszym opiniom wskazuje to, że apetyt Pekinu na amerykańskie aktywa nie zaniknie w najbliższej przyszłości. To z kolei oznacza, że obie największe gospodarki świata będą stawały się coraz bardziej zależne od siebie nawzajem.

Chińskie rezerwy w amerykańskich obligacjach wzrosły nieznacznie do poziomu $846.7 miliardów dolarów na koniec lipca tego roku – ogłosił Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych. Informacja ta odnosiła się do obaw administracji waszyngtońskiej, że największy wierzyciel USA zaczął wycofywać się z inwestycji w aktywa amerykańskie.

Ogłoszenie danych dotyczących chińskich rezerw zbiegło się w czasie z dwoma posiedzeniami w Kongresie USA dotyczącymi problemu chińskiej polityki kursowej yuana wobec dolara. Sekretarz Skarbu Timothy Geithner zwracał podczas tych posiedzeń uwagę członków Kongresu na konieczność zobligowania Pekinu do znacznej i kontynuowanej aprecjacji yuana wobec dolara oraz bardziej zrównoważonych relacji ekonomicznych pomiędzy oboma krajami. Wśród ekonomistów amerykańskich coraz powszechniejszy jest pogląd, że waluta chińska jest obecnie niedoszacowana o około 40% wobec dolara.

Przedstawiciele Pekinu ostrzegają Amerykanów, że zbyt duża presja dotycząca podniesienia wartości yuana wobec dolara może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych przez zgłaszających takie wnioski. Zwiększenie rezerw w dolarach zdaje się być delikatnym sygnałem dla Waszyngtonu, że Pekin jest gotów powiększać swoje rezerwy w dolarach w zamian za nie wtrącanie się USA w kwestie tak drażliwe dla Pekinu jak realna wartość chińskiej waluty. Jest sprawą oczywistą, że podniesienie wartości yuana o 10% czy 20% w stosunku do dolara byłoby w chwili obecnej czynnikiem zabójczym dla chińskiego eksportu, który ciągle stanowi najważniejszy komponent rozwoju gospodarczego Chin.

Źródło: China Daily / Xinhua News Agency

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button