Wiadomości

Chiny zwiększają rezerwy w obligacjach USA

PEKIN – Chiny kontynuowały w sierpniu tego roku powiększanie rezerw w obligacjach amerykańskich, zgodnie z rosnącym światowym zainteresowaniem amerykańskimi papierami dłużnymi. Chińscy ekonomiści twierdzą jednak, że trend ten nie będzie miał wpływu na strategię Pekinu zakładającą dywersyfikację koszyka rezerw w walutach obcych.

Chiny pozostają największym światowym dysponentem amerykańskich obligacji, których ogólna wartość osiągnęła w sierpniu 868.4 miliardów dolarów, o 21,7 miliarda więcej niż w lipcu poinformował Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych.

To już drugi z kolei miesiąc kiedy Chiny zwiększyły swoje rezerwy w amerykańskich obligacjach, ale ogólna ich wartość jest ciągle niższa niż to miało miejsce w roku 2009, kiedy wartość rezerw osiągnęła kwotę 938,3 miliardów dolarów.

W ciągu roku bieżącego Chiny stały się największym światowym nabywcą obligacji Japonii i Korei Południowej, jak również Grecji.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button