Wiadomości

Chongqing: “Czerwony kanał” znika z programu TV

CHONGQING – Jeden z wyróżników okręgu municypalnego Chongqing z czasów panowania sekretarza Bo Xilai zniknął w dniu wczorajszym. Chodzi o pasmo zwane przez Chińczyków "Red chanel", w którym codziennie podczas tzw. prime time (od godziny 19:30 do 23:00), zamiast "talent shows", seriali, czy programów rozrywkowych pokazywano filmy i programy kultywujące tradycje rewolucji i komunistycznej i myśl Mao Zedonga.

Przedstawiciel należącej do Chongqing telewizji satelitarnej (będącej częścią Chongqing Broadcasting Group), Ding Daoyi, przekazał mediom informacje, że programy o treściach rewolucyjnych będą wciąż emitowane przez stację, ale z pewnością nie w czasie najwyższej oglądalności.

Program pod tytułem "Codzienna Pieśń Czerwona" mający charakter uroczystej akademii, podczas której wykonywano chóralnie pieśni rewolucyjne nie będzie już emitowany codziennie, a tylko raz w tygodniu, również poza prime time.

red culture, chiny, leszek slazyk, 2

Bo we mnie jest seks….towarzysze

Nie ulegnie zaś jedna "reforma" wprowadzona przez Bo Xilaia. Wbrew powszechnym przypuszczeniom telewizja Chongqing nie wróci do emitowania reklam pomiędzy godziną 19:30 a 23:00. W ten sposób telewizja ta chce zbliżyć się do standardów BBC, starając się pozyskać widzów wartościowymi i potrzebnymi społecznie programami, nie zaś wyłącznie pozycjami rozrywkowymi.

Z badań CSM Media Research wynika, że oglądalność regionalnej telewizji Chongqing wciąż spada. W roku 2007 była to 7 najchętniej oglądana telewizja regionalna w Chinach, 2 lata później 9, w 2010 zajmowała 15 miejsce, w zeszłym roku już zaledwie 23.

Huang Hua, prezes Wowa Media, firmy zajmującej się badaniem mediów w Chinach stwierdził, że wycofanie się z dotychczasowej polityki programowej Chongqing TV jest jednym krokiem w stronę normalności, gdzie o doborze programów decydują gusta widzów i preferencje reklamodawców.

red culture, chiny, leszek slazyk, 3

Jeden z występów z cyklu "Red Culture";  Tu ekipa z Chongqing występuje w Pekinie, aby pokazać stolicy jak się bawi prowincja.

Prawda jest jednak taka, że po latach emitowania programów zupełnie nie interesujących młodych widzów telewizji z Chongqing trudno będzie odzyskać pozycję sprzed 5 lat.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button